Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Temat: 156 czy 166? jaki silnik? - czyli zakup AR do 15tyś

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie 156 czy 166? jaki silnik? - czyli zakup AR do 15tyś

    Witam
    Od roku mam okazję jeździć brata Alfa 156 1.9JTD 115KM z 2001r. Teraz przyszedł czas na zmianę Punto, które od roku robi raczej jako drugi samochód bo kiedy mogę to pożyczałem 156 bo frajda z jazdy niezapomniana

    Jako fan marki raczej nie biorę niczego innego pod uwagę chociaż próbowałem na siłę znaleźć jakiś inny model tylko z tego względu, że AR będę miał zawsze do dyspozycji bo jedna już jest w rodzinie, ale w oko wpadł tylko Jaguar X-type, który trochę odbiega finansowo jeśli chodzi o zakup i musiałbym raczej dołożyć.

    Jeśli chodzi o Alfe to najbardziej podoba mi się 156, ale raczej biorę pod uwagę tylko i wyłącznie po lifcie wnętrza. Myślę, że w tej kwocie da się już kupić zadbaną sztukę z 2002/03r, niby pojawiają się już po pełnym lifcie, ale podejrzewam, że w tej kwocie nie będą to zadbane modele? Biorę pod uwagę trochę jeszcze 166 i może 147, która najmniej podoba mi się wizualnie. Bez zastanowienia wybrałbym 166 gdyby nie te brzydkie światła przed FL, także na obecną chwilę stawiam raczej nad 156.

    Teraz kwestia co do silnika. Jakoś dużo pewnie jeździł nie będę, kwestia ile km będę dojeżdżał do pracy, ale muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się charakterystyka diesla. Bardzo fajna dynamika i niskie spalanie, a do tego koszty napraw nie powalają także chyba skłaniałbym się właśnie na JTD. Zastanawiam się tylko czy 1.9 czy może już skusić się na 2.4. Kwestia czy koszt utrzymania 2.4 będzie dużo większy? Bo jeśli chodzi o spalanie to czytałem, że od 1-2 l/100km więc do przeżycia, a dużo lepsza frajda z jazdy i ładniejszy dźwięk, ale jak wychodzi z częściami do 2.4? A może zwrócić uwagę na silniki TS/JTS? Tylko, że tutaj brałbym pod uwagę raczej tylko z gazem, a czytałem właśnie, że TS jakoś szczególnie nie lubi się z gazem, a jednak benzyny trochę za dużo spalają te jednostki. Kusi również 2.5 V6, ale to chyba tylko w modelach przed FL były no i obawiam się już trochę o spalanie nawet na gazie może być za duże.

    Więc Panowie co radzicie? Trzymać się dalej sprawdzonego diesla czy jednak spróbować TS/JTS? Dynamika w takim 2.0 TS powinna być chyba lepsza niż 1.9 JTD 115KM? Dokładnego budżetu jeszcze nie znam bo zakup planuje za około 2msc, ale myślę, ze będzie on oscylował w granicach 15tyś.

    Aha jeśli chodzi o przeznaczenie to zazwyczaj będę jeździł samochodem sam, czasami jakiś pasażer z boku więc niby nie potrzebuje dużego samochodu, ale w większym zawsze lepiej się jeździ także wielkościowo 156 by wystarczyła, może być również sportwagon chociaż sedan jest ładniejszy, ale jednak chciałbym aby druga Alfa pod blokiem już troszkę się odróżniała od brata 156tki.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar tomasz switala
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    piła
    Auto
    alfa 156 2,4jtd
    Postów
    1,175

    Domyślnie

    kolego nalatwiej poczytaj forum o 156 kazdy bedzie ci chwalil swoj silnik czy to 2.0 ts czy 1.9 jtd

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    co prawda moje doświadczenie opiera sie na 166 ale 1.9 ma znacznie niższa kulturę pracy. Jak wsiądziesz do 2.4 przejedziesz sie to będziesz wiedział o czym mówię. Co do TSów.... miałem przyjemność jeździć 166 w 2.0 Ts i ogóllnie autko fajnie jeździ pomomo to nie wziąłbym auta z tym silnikiem. Żeby było OK i sprawnie sie nim poruszać trzeba go kręcić i w tym momencie ja z 12 l na 100 nie zszedłem. Druga sprawa że jest problematyczny w obsłudze i na początku żeby było OK trzeba do niego dużo włożyć. NA dzień dobry wymieniałem w nim świece wszystkie przewody rozrzad z wariatorem czyszczenie i adaptacja przepustnicy filtry oleje itd itp. A z tego co czytam te silniki nie sa zbyt żywotne więc raczej bym sie skupił na JTD czy to 166 czy 156.

    Apropo - http://allegro.pl/alfa-romeo-166-2-4...405650199.html
    Ostatnio edytowane przez pampik ; 19-06-2012 o 12:12

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    Na forum jestem od dawna i czytałem sporo wątków, ale wciąż wątpliwości. Chodzi o to, że raczej nie będę robił dużych przebiegów i jazda głównie na mieście przez co opłacalność diesla raczej spada, ale to właśnie na niego chętnie bym się skusił ze względu na bardzo dobre opinie o tych silnikach i z resztą sam od roku jeżdżę JTD i wiem jak się zachowuje. Chciałbym niby spróbować silnika benzynowego, ale z drugiej strony obawiam się właśnie trochę o koszta eksploatacji bo w przypadku TS/JTS raczej małe nie są i trzeba szczególnie dbać o te silniki. Nie miałem okazji nigdy siedzieć w 166 i nigdy nie jechałem z silnikiem 2.4 czy TS także nie wiem dokładnie jak jest z dynamiką i kulturą w tych silnikach.

    @pampik - widziałem to ogłoszenie na allegro bo ostatnio właśnie rozglądałem się za 166, ale zanim zdecyduje się na jakiś konkretny model to muszę jeszcze załatwić jedną ważniejszą sprawę i wtedy dopiero skupie się na szukaniu samochodu, a na razie chciałbym się dowiedzieć czy warto pchać się w TS czy zostać jednak przy JTD.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Darus
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    166 2.4 jtd była, 156 fl sw 2.4 JTDm była, 166 FL 2.4 20v, 159 2.4 20v była, Giulietta 1.4 170 je
    Postów
    559

    Domyślnie

    jako użytkownik 2.4 jtd od 3 lat mogęśmiało stwierdzić, że jest to świetny silnik z bardzo fajną kulturą pracy. Jak będę go zmieniał to chyba na 2.4 jtdm.
    Co do modelu to już sam musisz zdecydować.
    Ja jestem bardzo zadowolony ze 166 ale brakuje mi w niej dobrego audio...oraz składanej tylnej kanapy
    156 chyba ma większe zacięcie sportowe jeżeli chodzi o prowadzenie ale decyzja należy do ciebie

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    A jeśli chodzi o koszty części, rozrząd itp? 2.4 mocno różni się od 1.9? Jakieś przykłady? Bo jeśli chodzi o OC to jest około 100zł różnicy między 1.9, a 2.4 więc nie jest dużo.

  7. #7
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    w skrócie:
    166 - bardziej dopracowany model, cięższy i jeździ "majestatyczniej" niż 156 - IMHO warto brać tylko w mocnym dieslu lub V6, większe koszty utrzymania
    156 - zwinniejszy i na tyle lekki, że 1.9jtd daje radę - z opinii na forum omijaj 2.0JTS i TS, chyba że jesteś wielkim fanem tych konkretnych silników

    od pewnego momentu wychodziły 156 1.9JTD 150KM - fajna opcja
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    1.9 JTD 150KM nie były czasem tylko w GT i crosswagonie? Bo w poliftowych z tego co mi wiadomo siedziały 140KM 16V, na którego chętnie bym się skusił, ale obawiam się, że budżet może mi na to nie pozwolić.

    Czy jestem fanem 2.0 TS? Po prostu chciałbym już coś w miarę dynamicznego, a myślę, że takie 2.0 150KM mogłoby mi to zapewnić, ale jeśli ma być to wadliwy silnik to pewnie sobie odpuszczę. 1.6 odpada na pewno, a 1.8 TS będzie podejrzewam, że porównywalny do 1.9 JTD 115KM jeśli chodzi o dynamikę?

    166 jest bardzo ładnym modelem, ale dopiero po FL, a środek też bardziej podoba mi się w 156 więc pewnie zostanę przy tym modelu. I chyba nie ma co kombinować z benzyną + gaz tylko szukać zadbanego diesla

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar tomasz switala
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    piła
    Auto
    alfa 156 2,4jtd
    Postów
    1,175

    Domyślnie

    kolego jak bedziesz jezdzil glownie po miescie to kup male auto zadna alfa nie pali malo w miescie, jesli juz chcesz auto zeby robilo wrazenie praca silnika to kup 2,4 jtd nie jest drosze w utrzymaniu od 1.9 albo v6 z gazem

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    Jakbym chciał jak najoszczędniejszy samochód to zostawiłbym obecne Punto 1.1, ale lubię jeździć więc akurat na samochodzie jakoś szczególnie oszczędzać nie mam zamiaru chociaż też nie chce pchać się w nie wiadomo jakie koszta.
    Na codzień pewnie auto używane będzie głównie na dojazdy do pracy, ale wieczorami czy weekendy na pewno będą zdarzać się jakieś dalsze wypady plus wakacje także jakiś komfort musi być.
    W takim razie będę pewnie szukał po prostu zadbanego modelu i zobaczymy czy trafi się 1.9 czy 2.4, nie będę nastawiał się chyba na konkretny silnik tylko ważniejszy stan.
    A jeśli chodzi o samochody sprowadzane to chyba do 2.4 będzie bardzo wysoka akcyza? Około 4tyś?
    No i jak myślicie jest szansa za około 15tyś kupić zadbaną poliftową 156 z 1.9 JTD 140KM czy raczej nie nastawiać się i mogę co najwyżej liczyć na lifting wnętrza?

Podobne wątki

  1. [159] Zakup AR 159 - na co zwrócić uwagę, jaki silnik ?
    Utworzone przez igorek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 28-05-2013, 15:28
  2. zakup 147 - jaki silnik
    Utworzone przez ggrzes86 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-06-2012, 15:22
  3. Zakup Alfy 156- jaki silnik
    Utworzone przez kylo1986 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 01-07-2010, 10:05
  4. [155] Zakup 155; jaki silnik ??
    Utworzone przez Spirit w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21-04-2008, 21:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory