Strona 13 z 14 PierwszyPierwszy ... 34567891011121314 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 133

Temat: Małe tablice rejstracyjne - kontra nasz policja

  1. #121
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2023
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Inny (na razie)
    Postów
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    no tu był problem niezarejestrowane, bez badań, bez ubezpieczenia - całe komisy tego stały.
    Niewiele się w tej kwestii zmieniło, niestety. I obowiązek zarejestrowania w ciągu 30 dni też niewiele pomógł.
    Dalej ludziom wciska się kit, że (de facto) niezarejestrowanym pojazdem można jechać spokojnie do domu.
    Jeszcze g...no wartą polisę OC Ci sprzedadzą.

  2. #122
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Stelvio/Giulia USA
    Postów
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał ochkarol Zobacz post
    Niewiele się w tej kwestii zmieniło, niestety. I obowiązek zarejestrowania w ciągu 30 dni też niewiele pomógł.
    Dalej ludziom wciska się kit, że (de facto) niezarejestrowanym pojazdem można jechać spokojnie do domu.
    Jeszcze g...no wartą polisę OC Ci sprzedadzą.
    Tak dokładniej to nigdy nie było obowiązku rejestracji w 30dni, 30dni miałeś/masz na zgłoszenie zakupu auta i jego opłacenie (PCC) i to aut kupionych w EU - to tak odnośnie Twojego wpisu, z całą resztą się zgadzam.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał andie Zobacz post
    Mnie interesuje jazda na tablicy jak w poście#63

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    Nie wolno, sam dałem dorobić tablicę w wymiarze USA, zapomniałem jedynie że żona parkuje na parkingu wydziału komunikacji, po 2 dniach dostała wezwanie na dywanik i 24h na montaż oryginalnej tablicy jak nie chce mieć kłopotów za jazdę na fałszowanych znakach legalizacyjnych (hologramy w tablicy i naklejka) I to było jeszcze przed tym jak ustanowili nowe prawo.
    Stelvio I gen. USA

  3. #123
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_poznan Zobacz post
    Tak dokładniej to nigdy nie było obowiązku rejestracji w 30dni, 30dni miałeś/masz na zgłoszenie zakupu auta i jego opłacenie (PCC) i to aut kupionych w EU - to tak odnośnie Twojego wpisu, z całą resztą się zgadzam.
    No nie do końca masz rację. W przypadku samochodu już zarejestrowanego w Polsce prawie się zgadza - masz 30 dni na zgłoszenie nabycia (niekoniecznie przerejestrowanie) i 14 (nie 30) dni na PCC-3.

    Natomiast w przypadku samochodu sprowadzanego, masz 30 dni na jego zarejestrowanie - art. 140mb Ustawy PoRD i art. 71 Ustawy PoRD:

    Kod:
    Art. 71 ust 7
    Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.
    Kod:
    Art. 140mb
    Kto:
    1)
    będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    2)
    będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 dokumenty przekazywane kupującemu przy sprzedaży pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu
    – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.
    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  4. #124
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Stelvio/Giulia USA
    Postów
    240

    Domyślnie

    Zwracam zatem honor, ostatnie auta same spoza terenu EU, a jedno co się ostatnio trafiło zostało zgłoszone (PCC) przez mojego "rejestratora" i oczekiwało prawie pół roku z rejestracją na zamówione nr rejestracyjne.

    Myślę że słowo klucz to data sprowadzenia - którą to się deklaruje...

    BTW. największą z tego komedią jest to, że sprzedając auto w tym samym rejonie (miasto lub powiat) osoba rejestrująca na siebie nie dokonuje automatycznego wyrejestrowania... i trzeba wyrejestrować auto już zarejestrowane na nowonabywcę. Tak właśnie mam z Stelvio które tydzień temu sprzedałem, już zarejestrowane z zostawionymi numerami, a ja i tak muszę wyrejestrować.
    Stelvio I gen. USA

  5. #125
    Użytkownik Świeżak Avatar andie
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Giulia 2.0; BMW E46 touring
    Postów
    160

    Domyślnie

    Po dwóch latach założyłem dziś na przód prawilne numery.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka

  6. #126
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_poznan Zobacz post
    BTW. największą z tego komedią jest to, że sprzedając auto w tym samym rejonie (miasto lub powiat) osoba rejestrująca na siebie nie dokonuje automatycznego wyrejestrowania... i trzeba wyrejestrować auto już zarejestrowane na nowonabywcę. Tak właśnie mam z Stelvio które tydzień temu sprzedałem, już zarejestrowane z zostawionymi numerami, a ja i tak muszę wyrejestrować.
    Możesz trochę jaśniej?
    W jaki sposób i dlaczego musisz cokolwiek wyrejestrować?

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  7. #127
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    Stelvio/Giulia USA
    Postów
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Możesz trochę jaśniej?
    W jaki sposób i dlaczego musisz cokolwiek wyrejestrować?

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Sprzedałem zarejestrowane na siebie auto osobie z tego samego miasta, poszła na drugi dzień je przerejestrować, okazuje się że ja też muszę je wyrejestrować. Ten sam urząd i auto już przerejestrowane...
    Muszę dokonać wyrejestrowania...

    Rozumiem gdyby nie było systemów informatycznych, jestem w stanie zrozumieć że takowe są, ale jednak istnieje opcja że ktoś na drugim końcu kraju jednak go nie zarejestruje i coś wywinie - to dla mojego bezpieczeństwa, ale w tym samym urzędzie to już jest śmieszne.
    Stelvio I gen. USA

  8. #128
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_poznan Zobacz post
    Sprzedałem zarejestrowane na siebie auto osobie z tego samego miasta, poszła na drugi dzień je przerejestrować, okazuje się że ja też muszę je wyrejestrować. Ten sam urząd i auto już przerejestrowane...
    Muszę dokonać wyrejestrowania...

    Rozumiem gdyby nie było systemów informatycznych, jestem w stanie zrozumieć że takowe są, ale jednak istnieje opcja że ktoś na drugim końcu kraju jednak go nie zarejestruje i coś wywinie - to dla mojego bezpieczeństwa, ale w tym samym urzędzie to już jest śmieszne.
    Nie wiem kto Ci taką informację przekazał o konieczności wyrejestrowania, ale jest to bzdura.

    Nawet nie ma podstawy prawnej na jakiej mógłbyś ten samochód wyrejestrować sprzedając go Polakowi mieszkającemu w Polsce. Jedynym obowiązkiem w takim wypadku jest zgłoszenie zbycia pojazdu.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  9. #129
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_poznan Zobacz post
    Sprzedałem zarejestrowane na siebie auto osobie z tego samego miasta, poszła na drugi dzień je przerejestrować, okazuje się że ja też muszę je wyrejestrować. Ten sam urząd i auto już przerejestrowane...
    Muszę dokonać wyrejestrowania...

    Rozumiem gdyby nie było systemów informatycznych, jestem w stanie zrozumieć że takowe są, ale jednak istnieje opcja że ktoś na drugim końcu kraju jednak go nie zarejestruje i coś wywinie - to dla mojego bezpieczeństwa, ale w tym samym urzędzie to już jest śmieszne.
    Wyrejestrować samochód możesz w ściśle określonych przypadkach, które określa art. 79 Ustawy PoRD.

    Kod:
    Art.  79.  [Wyrejestrowanie pojazdu]
    
    1. 
    
     Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:
    
    1) 
    
    przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
    
    2) 
    
    kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;
    
    3) 
    
    wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
    
    4) 
    
    zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
    
    5) 
    
    udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
    
    6) 
    
    przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;
    
    7) 88 
    
     wycofania pojazdu z obrotu, o którym mowa odpowiednio w art. 41 rozporządzenia 167/2013, art. 46 rozporządzenia 168/2013 albo art. 51 rozporządzenia 2018/858.
    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  10. #130
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Sorry, za post pod postem, ale trafiłem na art. dot. takich podrabianych tablic rejestracyjnych i... w październiku wchodzi nowelizacja Kodeksu Karnego art. 306c...

    Kod:
    § 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    
    § 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.
    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory