Strona 20 z 23 PierwszyPierwszy ... 1011121314151617181920212223 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 191 do 200 z 229

Temat: [Brera] jaki silnik wybrać - temat ogólny

  1. #191
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar łuk4sz
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    159 2.0 JTDm (2021 -) 159 1.9 JTDm 8V 2010 berlina (2014-2018)
    Postów
    919

    Domyślnie

    W czasie wypalania DPF podczas postoju wychyli Ci się lekko wskazówka doładowania turbiny, a wskaźnik zużycia paliwa wskaże dwucyfrową liczbę Żadna kontrolna na desce nie wyświetla się.
    Co do kosztów, nie wypowiem się, bo wiadomo ceny kształtują się różnie w zależności czy np. za jednym zamachem wymieniasz rozrząd, pompę, zaślepiasz EGR i wywalasz klapki + DPF czy robisz to na raty

    O masz tutaj wątek:
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...te_filter.html

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez łuk4sz ; 04-11-2014 o 12:00

  2. #192
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    Astra G
    Postów
    6

    Domyślnie

    Dziękuję, załóżmy że chciałbym zrobić wszytko za jednym razem wraz z rozrządem.
    Proszę podać choć przybliżony koszt

  3. #193
    Użytkownik Znawca Avatar szewi
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa
    Postów
    1,084

    Domyślnie

    małe podsumowanie silników na podstawie wypowiedzi, które można znaleźć na forum:

    benzyna:

    1.8MPI (140ps) jedyna jednostka podatna na instalacje gazowa, niewiele doswiadczen z tymi silnikami, troche mala moc ale przyspieszenie ok 1 sek lepsze niz w najslabszym dieslu, mala dostepnosc, do minusów należy zaliczyć przeciętne spalanie 7-11l oraz koniecznosc regulowania zaworów raz na jakiś czas (sporo info nt tego silnika jest na forum Vectry), z opinii mozna wyczytac, ze raczej malo awaryjna i prosta jednostka.

    1.9JTS (160ps), 2.2 JTS (185ps) - silniki benzynowe z blokiem GM holdena stosunkowo niedrogie w ekploatacji pod warunkiem, ze nie trafimy na egzemplarz z rozciagajacym sie lancuchem rozrzadu, ktorego naprawa moze pochlonac kilka tys zl, 1.9 JTS - jesli ktos szuka "ekonomicznej" beznyny i chce uniknac eko-bolaczek diesla wybiera ta jednostke, choc wybor na rynku jest nieduzy - na forum jest oddzielny temat, w ktorym uzytkownicy dziela sie uwagami i w wiekszosci sa zadowoleni. Czesciej sa wybierane wersje 2.2 JTS, ale to raczej kwestia ich wiekszej dostepnosci. 2.2 dosyc spore spalanie w korku potrafi wziasc 13/14 litrow. Z najczestszych wad to problemy z rozrzadem, choc nie jest to regula. Jesli wystapi ten problem jest dosyc kosztowny w naprawie. Spalanie ~9-11,5 i ~10-14.

    1.75 TBI (200ps) najnowsza beznyna - jedyny z gamy silnikow benzynowych made by AR - powszechnie uznawany za jeden z lepszych wyborow, dla kogos kto szuka mocnego silnika benzynowego: umiarkowane spalanie przy niezlych osiagach, downsizing okupiony kiepskim brzmieniem silnika; jak dotad nie ma narzekan na jej awaryjnosc, dobra elastycznosc juz od samego dołu 7,7-7,9s/100 przy spalaniu 9-12+

    3.2 V6 Q4 (260ps) silnik niestety nie ma dobrych opinii ze wzgledu na usterkowosc oraz wysokie koszty eksploatacji i serwisu (do niektorych czynnosci serwisowych trzeba wyjmowac silnik), zdarzaja sie przypadki remontu silnika przy niskich przebiegach (uszkodzenia panewek), uszkodzenia czujnika temp. Nie kazdy serwis zna sie i chce dlubac w tych silnikach. Jednak jak ktos szuka najmocniejszej bezyny z napedem 4x4, ma kase na serwis to nie ma alternatywy. Spalanie ~12- 16+, dzwiek silnika i osiągi (7-7,4s/100)- lepsze niz w pozostalych dostepnych benzynach, ale fascynaci busso nie będą usatysfakcjonowani.

    Diesle:

    1.9 8v (120) mozna sie pokusic o stwierdzenie, ze najmniej usterkowa jednostka z dostepnych diesli, bo nie wysilona, nie ma problemu z kolektorem czy egrem, male spalanie, minus mala moc w stosunku do masy auta, ale mozna ja podcignac do 150 koni bez problemu. Spalanie ~ 6-10

    1.9 16v (150) wersje manual i automat, w manualu najczesciej wybierany na forum diesel ze wzgledu na umiarkowany koszt eksploatacji i cene, duze doswiadczenie serwisowe, dostepnosc czesci, spalanie i usterkowosc na sensownym poziomie. Najczestsze problemy: DPF, EGR, klapy w kolektorze ssacym (do 2007 aluminiowe kolektory, w ktorych klapy sie zacieraly oraz pozniejszych kolektorach "plastikowych" gdzie klapy lubia sie urywac i siać spustoszenie w silniku). Zdarzają się awarię manualnych skrzyń M32. Przy zakupie warto przeznaczyc troche grosza na tzw pakiet startowy i ogarniecie tych spraw. Spalanie ~ 7-11

    2.0 16v manual najnowszy diesel w dwoch odmianach 136 i 170, mozna znalezc na forum w większości opinie, ze jednostka jest udana, choć można znaleźć tez wątki dot opisywanych awarii. Akceptowalne spalanie, poprawione problemy z 1.9 z egr, z kolektorem, sa przypadki ze z 136 koni wyciagnieto 200. Ciezko jednoznacznie stwierdzic jak wytrzymaly jest osprzęt na wieksze obciazenie - należy mieć świadomość że chip powoduje większe obciązenia i zużycie jednostki napędowej oraz może wyeksponować jej wcześniejsze dolegliwości/wady. Sterownik 2.0 jest cięzki w modyfikacji ze względu na stopień skomplikowania i ilość wbudowanych map. 2.0 to wersja odchudzona względem starszych braci, lepsza skrzynia względem 1.9, część osprzętu rodem z wersji 2.4. Z minusow drozszy w zakupie niz 1.9, drozsze czesci np kolo dwumasowe i sprzeglo vs 1.9.
    Na forum w ostatnim czasie pojawiło się info dot podobnych awarii silnika w kilku egzemplarzach - cięzko stwierdzić jednoznacznie jaka była przyczyna, czy nie spowodowana np wcześniejszą eksploatacją/naprawami/wadami materialu + wysileniem jednostki po chipie itp. Nie zmienia to faktu, że przy okazji wyszło że wystepuje wada materiałowa uszczelki pompy oleju, którą należy wymienić aby wyeliminować ryzyko niskiego cisnienia oleju i w konsekwencji ryzyko awarii silnika. Błąd o niskim cisnieniu oleju w żaden sposób nie powinien być ignorowany i jest to ostatni moment na wymiane felernej uszczelki - lepiej jednak nie czekać tylko wymienić ja profilaktycznie. Warto zwrocić uwagę, żeby olej był wymieniany regularnie i częsciej niż podaje to producent - gdyz interwaly podawane przez producenta dla wymian sa za duze. Optymalnie olej powinien byc wymieniany co 10 tys km. Dodatkowo zgłaszane są problemy z rozszczelnieniami i w konsekwencji ubytkiem plynu chlodzacego. W świetle opisywanych podobnych awarii w egzemplarzach po chipie, należy się poważnie zastanowić czy używany silnik 2.0 jest dobra baza do modyfikacji sterownika i czy nie lepiej zostać przy parametrach seryjnych.

    2.4 20v najmocniejszy diesel wystepujacy w odmianach 200 koni (manual i automat) i 210 (tylko manual naped na przod oraz 4x4), zdecydowanie najlepsze brzmienie (jesli mozna mowic o czyms takim jak brzmienie w dieslu) b dobra elastycznosc szczegolnie po chipie 450-540NM, spalanie 8-12 litrow, czesciej polecana jest jednostka 210 ze wzgledu na mocniejsza turbine i lepsze wkrecanie sie na obroty oraz podatnosc na tuning, bardziej usterkowy niz 1.9 ze wzgledu na wieksza pojemnosc, drozsze i gorzej dostepne czesci (np kolo dwumasowe i sprzeglo 4 tys), w wersji 210 dodatkowo dochodzi droga i w zasadzie nieregenerowalna turbina (wg producenta), do listy znanej z 1.9 tj. klapy/DPF/EGR w 2.4 dochodza urywajace sie szpilki w kolektorze wydechowym oraz zdarzaja sie problemy z glowica. Serwis jest drogi, bo w komorze silnika jest malo miejsca przez dodatkowy cylinder i te same czynnosci co w 1.9 wymagaja wiecej pracy. Skrzynie manualne m40 poprawiono względem 1.9 oraz wytrzymują też większe przebiegi i obciązenia bez awarii. Przy większych przebiegach mozna się jednak spotkać z koniecznością wymiany łożysk skrzyni. Duza masa auta (jeszcze wieksza w wersji Q4), na ktora sporo osob narzeka, jednak po chipie absolutnie niezauwazalna. Przyjemny krazownik szos, najmocniejsza wersja po chipie z rolowania porownywalna z 3.2 v6 (przy starcie od 0 2.4 bez szans

    Powyższe dane są oczywiście poglądowe. Przed zakupem warto wyrobić sobie samemu zdanie, a nie sugerować się na ślepo tym co inni mówią lub co im się wydaje. Wszystko zależy od historii danego egzemplarza, jego eksploatacji i regularnego serwisu.
    W każdej grupie ww gam silników mozna spotkać osoby zadowolone i niezadowolone, a każdy z opisanych modeli ma swoje wątki z opiniami userów.

    Lektura obowiązkowa przed zakupem:

    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...dy_czytaj.html
    Ostatnio edytowane przez szewi ; 27-01-2016 o 21:27

  4. #194
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Peter
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Opoczno
    Auto
    jeszcze Seat Leon
    Postów
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał szewi Zobacz post

    1.8MPI (140ps) (...)mala dostepnosc (...)
    I tu jest pies pogrzebany. No nic, nie ma pośpiechu, więc gdzieś może znajdę

  5. #195
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Dębica
    Auto
    159SW 2.4 QTronic
    Postów
    307

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fufatek Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź! A czy w kwestii DPF-u może mi ktoś podpowiedzieć czy i jak się objawia jest dopalanie?
    Nie mogłem znaleźć odpowiedzi a nigdy nie miałem auta z DPF. Zapala się jakaś kontrolka informująca o tym, że w danej chili DPF dopala cząsteczki sadzy po to by nie wyłączyć silnika?

    Dodano po 2 minutes:

    Czy możecie koledzy podpowiedzieć w takim razie ile doliczyć za ewentualne "kłopoty" na początku?
    Odrobiłem lekcje i poczytałem na temat tego CO może zawieść, ale kosztów niestety ni w ząb nie kojarzę.
    Mnie uwolnienie się od przyszłych "kłopotów" (rozrząd, EGR, DPF, kolektor) kosztowało coś koło 2500. Z tym, że u mnie siedzi 2.4

  6. #196
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Żywiec
    Auto
    PF 126p 1976 Giallo * Brera 2.4 JTDM Rosso Alfa * Giulietta QV 8C
    Postów
    133

    Domyślnie

    u mnie w brerze siedzi 2,4jtdm i to chyba ostatni diesel jakiego kupiłem. Auto jest ciężkie, mułowate, zakręty lubi pokonywać raczej dostojnie, brzmi masakrycznie. W giuliettcie siedzi już właściwy dla takiego auta lekki 1,75TBi i jazda wygląda o wiele przyjemniej, w ogóle nie do porównania. Gdyby tylko jeszcze te plastiki były lepszej jakości...ale to pewnie z dbałości o masę

  7. #197
    Użytkownik Embrion Avatar Irmgaard
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    2

    Domyślnie

    Witam

    Mam zamiar kupic Alfe 159 bo sie zakochalem w tym samochodzie. Powiedzcie mi jakim silnikiem lub silnikami warto sie zainetresowac. Wolalbym diesla, bo lubie dieslami jezdzic lecz jesli jest jakas fajna benzynka to tez prosilbym o podanie. Bedzie to moja pierwsza alfa wiec nie dokonca jestem zorientowany w tym jaki silnik wybrac a jakich unikac

  8. #198
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar łuk4sz
    Dołączył
    04 2014
    Auto
    159 2.0 JTDm (2021 -) 159 1.9 JTDm 8V 2010 berlina (2014-2018)
    Postów
    919

    Domyślnie

    W trzecim poście od góry na tej stronie masz napisane parę zdań o każdym silniku...

  9. #199
    Użytkownik Embrion Avatar Irmgaard
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    2

    Domyślnie

    tak widzialem ale bardziej mi chodzi o opinie poszczegolnych osob czy faktycznie tak jest czy sa to suche fakty ;p

  10. #200
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar SimonG
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    W211 T 320CDI
    Postów
    281

    Domyślnie

    To nie są suche fakty tylko zebrane do kupy opinie użytkowników tych silników.

    Jednak pamietaj, jak ktoś dba, tak ma. Jeden może kupić i jeździć bez żadnej większej awarii dłuugi czas, drugiemu z kolei może wyskoczyć sporo rzeczy zaraz po kupnie auta. Silnik silnikowi nie równy, patrz na stan techniczny a nie przebieg i rocznik.

    W jednym aucie rocznik i przebieg będzie szedł w parze ze stanem technicznym a w drugim niekoniecznie. [emoji6]

    Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez SimonG ; 18-10-2015 o 07:28

Podobne wątki

  1. [159] Jaki silnik wybrać ?
    Utworzone przez kasiabzz w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 06-01-2016, 17:26
  2. Praca Inżynierska - jaki temat wybrać
    Utworzone przez K@rdi4N w dziale Kosmetyka
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-03-2015, 13:37
  3. Jaki silnik wybrać 1.9 JTD czy 2.0 JTS ?? :-)
    Utworzone przez bodziak_spiz w dziale GT
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 08-06-2012, 14:01
  4. Jaki silnik 156 wybrać??
    Utworzone przez rebel w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 19-05-2012, 15:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory