Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #3561
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,289

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    As well as detailing the energy and CO2 produced in the manufacture of the 2 compared with a petrol-engined Volvo XC40, Polestar said it is planning to reveal more about the wider environmental impact of building electric vehicles.
    Company boss Thomas Ingenlath said: “Car manufacturers have not been clear in the past with consumers on the environmental impact of their products. That’s not good enough. We need to be honest, even if it makes for uncomfortable reading.”
    The firm’s analysis showed the 2 has a lower environmental impact over its lifetime than a petrol-engined XC40, but it also stated that “going green isn’t quite as simple as just buying an electric car”.
    Polestar says manufacturing a 2 creates 24 tonnes of CO2e (CO2 equivalents), compared with just 14 tonnes of CO2e to make a petrol-engined XC40. This extra CO2 is largely attributable to the production of the battery pack needed for the EV. Depending on the source of power used to charge the Polestar during its lifetime, the EV will eventually offset the XC40’s lower manufacturing CO2 footprint, becoming the ‘greener’ of the two cars.
    There has been considerable controversy in the automotive industry about the ‘embedded energy’ in battery packs, with claims that manufacturing large batteries particularly results in a ‘carbon footprint’ that makes nonsense of claims that EVs are the energy-efficient future of motoring.


    Jakiś tam randomowy prezes jakiegoś randomowego przedsiębiorstwa nie posiada wystarczającego autorytetu, żeby był wiarygodnym źródłem dla Tomtrz . Bo Tomtrz wie lepiej od prezesa Polestar ile CO2 generuje produkcja auta.
    Kurtyna.
    a moze link do całości, bo moze na przykład próbujesz ukryć coś, co by nie potwierdzało twojej tezy, na przykład przy jakim mixie energetycznym są te liczby... a reszta mądrości z linka z auto świata, co z nimi?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Skoro były milion razy wrzucane i omawiane, to chyba nie jest dla Ciebie problemem wskazanie czego dotyczą dane, którymi się podpierasz?
    Wybacz, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie siedzę w tym wątku codziennie.

    Dlatego powtórzę mój poprzedni post z pytaniami:

    Każdy samochód produkuje rocznie 3,5 - 4,5 tony CO2?
    Te dane to dla Europy, świata czy innej grupy? I to dane dla osobówek, ciężarówek czy wszystkich razem wziętych?

    Jakieś źródło?

    - - - Updated - - -



    A z jakiego źródła jest to?
    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    wezmy jakiekolwiek, przyblizone liczby.
    rozumiesz to powyżej? Czy nie wiem, czcionke jeszcze powiększyć?
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  2. #3562
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    a moze link do całości, bo moze na przykład próbujesz ukryć coś, co by nie potwierdzało twojej tezy, na przykład przy jakim mixie energetycznym są te liczby... a reszta mądrości z linka z auto świata, co z nimi?
    wygoogluj sobie. póki co to twoje 6 ton zamieniło się w 14 lekko licząc.

  3. #3563
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,289

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    wygoogluj sobie. póki co to twoje 6 ton zamieniło się w 14 lekko licząc.
    ale co ja mam guglować? "szwedzi" ?

    https://www.ivl.se/english/ivl/press...batteries.html
    https://www.ivl.se/download/18.34244...83170/C444.pdf

    Szwedom jakoś 300 nie wychodzi


    https://www.transportenvironment.org...electric-cars/

    moze sobie dodajcie do ulubionych
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  4. #3564
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    rozumiesz to powyżej? Czy nie wiem, czcionke jeszcze powiększyć?
    Powiększaj, a potem przeczytaj jeszcze raz o co pytałem

    Skoro przyjmujesz jakieś przybliżone liczby to na jakiejś podstawie je przyjmujesz, czyż nie? Czy przyjmujesz je na podstawie wydaje mi się?
    Poza tym skoro milion razy te analizy wałkowałeś to chyba nie jest problemem wskazanie skąd te jakiekolwiek, przybliżone liczby?

    Ale sprawdźmy te przybliżone liczby. Jakiś czas temu udowadniałeś niedawno, że większość jeździ po bułki. Ok, średni przebieg roczny w EU to 11 tys. km. Jeśli każdy samochód produkuje rocznie 3,5-4,5t CO2 to wg tego średnio samochód w EU emituje 320-420g/km CO2...
    Przeliczając to na paliwo to średnio samochód pali w EU od 14 do 18l benzyny....

    I te 6t na nowy samochód

    Zacne te przybliżenia...

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  5. #3565
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,289

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Powiększaj, a potem przeczytaj jeszcze raz o co pytałem

    Skoro przyjmujesz jakieś przybliżone liczby to na jakiejś podstawie je przyjmujesz, czyż nie? Czy przyjmujesz je na podstawie wydaje mi się?
    Poza tym skoro milion razy te analizy wałkowałeś to chyba nie jest problemem wskazanie skąd te jakiekolwiek, przybliżone liczby?
    no to chyba nie rozumiesz, co czytasz. Przyblizone liczby. Gdybym sie odnosił do konkretnego zrodla, jak oczekujesz, to bym napisal, ze to sa dane z konkretnego zrodla. Kolega wczesniej stwierdzil, ze jemu sie nie chce szukac, to ja niby mam mu teraz referat z przypisami pisać?


    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Ale sprawdźmy te przybliżone liczby. Jakiś czas temu udowadniałeś niedawno, że większość jeździ po bułki. Ok, średni przebieg roczny w EU to 11 tys. km. Jeśli każdy samochód produkuje rocznie 3,5-4,5t CO2 to wg tego średnio samochód w EU emituje 320-420g/km CO2...
    Przeliczając to na paliwo to średnio samochód pali w EU od 14 do 18l benzyny....

    I te 6t na nowy samochód

    Zacne te przybliżenia...
    no tak, przyblizenia sie nie podobaja, bo sa przyblizeniami. Wiec na wszelki wypadek jeszcze policzymy emisje tylko z rur, a nie WTT, zeby udowodnić swoją tezę

    https://www.transportenvironment.org...electric-cars/

    no z tego co widze to wedlug tego jakos sie specjalnie nie rozminąłem
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  6. #3566
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    no to chyba nie rozumiesz, co czytasz. Przyblizone liczby. Gdybym sie odnosił do konkretnego zrodla, jak oczekujesz, to bym napisal, ze to sa dane z konkretnego zrodla. Kolega wczesniej stwierdzil, ze jemu sie nie chce szukac, to ja niby mam mu teraz referat z przypisami pisać?
    Mam dokładnie takie samo wrażenie, że nie rozumiesz co czytasz i czym są przybliżone liczby. Jeśli podajesz przybliżone liczby to musisz to przybliżenie na opierać na podstawie jakichś danych. Jeśli tego nie robisz, to napisz wprost, że nie są to przybliżone liczby, a Twoje założenia z palca wzięte i będziemy mieli sprawę jasną.
    Mnie niewiele obchodzi, co jakiś Twój kolego wcześniej stwierdził
    Nie pytałem o to co ktoś stwierdził, tylko na jakich danych się opierasz i czego dotyczą.

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    no tak, przyblizenia sie nie podobaja, bo sa przyblizeniami. Wiec na wszelki wypadek jeszcze policzymy emisje tylko z rur, a nie WTT, zeby udowodnić swoją tezę

    https://www.transportenvironment.org...electric-cars/

    no z tego co widze to wedlug tego jakos sie specjalnie nie rozminąłem
    A z czego mam liczyć emisję skoro Twoje przybliżenia dotyczą ROCZNEJ EMISJI każdego z samochodów? Teraz nagle poza emisją z rur doliczasz tam pozostałe składniki emisji, a jak Cię pytam czego dokładnie dotyczą dane dot. emisji to udajesz Greka?

    I po raz kolejny pytam - jaką tezę udowadniam? Ty masz jakąś manię prześladowczą z udowadnianiem tez? Tylko czemu nie potrafisz sprecyzować o jakie tezy chodzi?

    No z tego co widzę, to ta stronka nawet nie definiuje jakie pojazdy, z jakimi silnikami, z jakimi bateriami etc. etc. porównuje, więc rzeczywiście jest to miarodajne narzędzie
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 12-06-2023 o 20:44

  7. #3567
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,289

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Mam dokładnie takie samo wrażenie, że nie rozumiesz co czytasz i czym są przybliżone liczby. Jeśli podajesz przybliżone liczby to musisz to przybliżenie na opierać na podstawie jakichś danych. Jeśli tego nie robisz, to napisz wprost, że nie są to przybliżone liczby, a Twoje założenia z palca wzięte i będziemy mieli sprawę jasną.
    Mnie niewiele obchodzi, co jakiś Twój kolego wcześniej stwierdził
    Nie pytałem o to co ktoś stwierdził, tylko na jakich danych się opierasz i czego dotyczą.



    A z czego mam liczyć emisję skoro Twoje przybliżenia dotyczą ROCZNEJ EMISJI każdego z samochodów? Teraz nagle poza emisją z rur doliczasz tam pozostałe składniki emisji, a jak Cię pytam czego dokładnie dotyczą dane dot. emisji to udajesz Greka?

    I po raz kolejny pytam - jaką tezę udowadniam? Ty masz jakąś manię prześladowczą z udowadnianiem tez? Tylko czemu nie potrafisz sprecyzować o jakie tezy chodzi?

    No z tego co widzę, to ta stronka nawet nie definiuje jakie pojazdy, z jakimi silnikami, z jakimi bateriami etc. etc. porównuje, więc rzeczywiście jest to miarodajne narzędzie
    czyli tak w skróce - odpowiadasz na post, ktory nie był skierowany do ciebie, w okreslonym kontekscie i narzucasz sobie do niego swoja narrację, wedle której mam ci sie spowiadac. Nie wiem, moze jeszcze frytki do tego?
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  8. #3568
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    czyli tak w skróce - odpowiadasz na post, ktory nie był skierowany do ciebie, w okreslonym kontekscie i narzucasz sobie do niego swoja narrację, wedle której mam ci sie spowiadac. Nie wiem, moze jeszcze frytki do tego?
    Czyli tak w skrócie - zadałem Ci proste pytanie czego dotyczą te przybliżone dane, które podobno już miliony razy wałkowałeś tutaj, ale nadal nie potrafisz odpowiedzieć
    Do tego sam sobie narzucasz wersję, wedle której masz mi się z czegoś spowiadać, chociaż chyba sam nie wiesz z czego.

    Zdecydowanie zjedz te frytki, bo głodny za bardzo gwiazdorzysz i czytanie ze zrozumieniem Ci nie idzie

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  9. #3569
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasztelan Zobacz post
    A czemu dyskusja toczy się tylko o CO2? A co z resztą gówna produkowaną przez silniki spalinowe, np. tlenki azotu z których słyną silniki z bezpośrednim wtryskiem pracujące na ubogiej mieszance? Jak zwykle wszyscy w UE usrali się na jedną rzecz olewając dziesiątki pozostałych.

    Już pomijając faktyczną ich szkodliwość w stężeniach w powietrzu nie przy rurze wydechowej (tu otwarte pole nie podważam szkodliwości w żadnym razie bo jest oczywista. Kwestia faktycznego narażenia). Ale pomijając to.
    Otóż to. Lud potrzebuje prostych jasnych wskazówek zastępujących przykazania. Religię nie bez powodu mają taką popularność. Czarne. Białe. CO2 dużo CO2 mało.
    Proste zrozumiałe można budować biznesy na tym
    .jak w religim wyznawcy czują się dobrze poświęcając swoje daniny na szczytny cel

    Jakoś o zespole metabolicznym (a jakże chyba związanym z konsumpcyjnym trybem życia - ale produkującym podatki dla rozdawnictwa związanym) , niedoborach potężnych taniej w suplementacji nie mówiąc o trybie życia pod dachami D3 nikt w EU nie grzmi. O nadmiarowych zgonach którymi się EU i WHO nie interesują cisza.l medialno poprawnapolitucznie. CO2 jest nośne. A EV nas uratują. Od wszystkiego. Od wolnego czasu i frajdy z (ograniczonego genetycznie) życia na pewno - o ile wprowadzane komuszymi sztucznymi regulacjami z wykasowaniemn wszystkiego innego -dekrwtem-.

    A no i wciąż żadnej dla EU możliwości zbudowania/zlecenia zbudowania sobie elektryka z silnikiem ze zużytego wózka widłowego żeby podjechać kilka kilkanaście kilometrów bez ogrzewania i przyczepy żeby ot coś załatwić. Cisza na ten temat. Mega ekologiczne i bezemisyjne wozidla. Cisza. Sam bym sobie takie autko albo dwa zrobił. Ale przez durne urownilakolkowe komusze regulacje nie mogę. To się nie wpisuje w nowy dekalog.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 12-06-2023 o 23:27

  10. #3570
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,256

    Domyślnie

    Toyota chce wprowadzić akumulatory ze stałym elektrolitem w 2027 roku, zwiększając zasięg swoich modeli nawet do 1200 km i skracając czas ładowania do 10 minut. Według planów firmy, po 2028 roku możliwe będzie zaprezentowanie kolejnego rozwiązania, które pozwoliłoby na wydłużenie zasięgu nawet do 1500 km.

    Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/wiado...ampaign=chrome

    Ciekawe, ciekawe. Jeśli dadzą rade to opracować, to zniknie główna wada aut BEV.

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory