Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Wymiana płyny chłodniczego (odpowietrzenie)??

  1. #1
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    KUTNO/ Łódź
    Auto
    166 2,5v6 2002r.
    Postów
    599

    Domyślnie Wymiana płyny chłodniczego (odpowietrzenie)??

    Witam!!! Potrzebuje pomocy przy wymianie płynu chłodniczego w AR 166 2,4jtd. Czy moglibyście mi napisać i najlepiej dołączyć zdjęcia gdzie odpowietrzyć cały układ po zalaniu nowym płynem. Czytałem wszystkie opisy ale nie znalazłem jednego klarownego który by mi jednoznacznie wyjaśnij temat, gdzie spuścić płyn i jak aby zszedł cały z całego obiegu. Reasumując będę wdzieczny za instrukcje krok po kroku ze zdjęciami najlepiej jak wymienić płyn i odpowietrzyć układ. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    płyn spuszczasz ściągając dolnego węża z chłodnicy. powinien wylać się cały. gdyby jednak nie można pare razy zakręcić rozrusznikiem zeby pompka wyrzuciła resztki płynu. po wlaniu nowego płynu odpalasz auto i kontrolujesz czy stan płynu w zbiorniczku się zmniejsza. gdy temperatura osiągnie 90 stopni otworzy sie termostat i płyn na 100 % zniknie ze zbiorniczka . potem należy dolać płynu pod kreske maks załączyć ogrzewanie i w razie pewnosci czynnosć zagrzania auto powtórzyć. nie znam prostszego sposobu na zalanie układu nowym płynem. uważaj tylko żeby nie lać ostrym strumieniem zimnego płynu na gorący silnik. należy to robić bardzo powoli i na zapalonym aucie. można tez podgrzac troche płyn żeby nie było szoku termicznego przy dolewaniu

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar Izane
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Mysłowice- Śląskie
    Auto
    Alfa 159 1.9JTDm, MiTo 1.4 155KM Były: Alfa Romeo Giulietta QV TCT,Alfa Romeo 156 2.4JTD
    Postów
    1,888

    Domyślnie

    oraz powinnieneś mieć na chłodnicy śrubke plastikową u góry po lewej (jeśli stoisz na wprost do auta) lub u góry po prawej (patrząc od strony kierowcy).

    Odkręcasz i czekasz aż zacznie lecieć płyn jak zacznie ładnie lecieć zakręcasz i po problemie

    (Tak mam w 2.4JTD AR 156... ale w 166 pewnie jest identycznie)
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150@190 KM
    Alfa Romeo MiTo 1.4 T.B. 155KM
    Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde TCT '16

    Alfa 156 2.4 JTD CF2 136@175 KM 370 NM Sportpack

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    KUTNO/ Łódź
    Auto
    166 2,5v6 2002r.
    Postów
    599

    Domyślnie

    Dzięki chłopaki a powiedzcie mi jeśli spuszcza się dolnym wężem rozumiem że tym który wychodzi z chłodnicy stojąc przodem z lewej strony to po co jest plastikowy korek koło tego węża mysle że to spustowy ale wolałem nie szarpać go aby nie przekręcić więc spuszcze węzem pewnie. A nie ma innych odpowietrzników np na węzach albo na termostacie??Jak po otwarciu termostatu wciągnie cały płyn ze zbiorniczka to zaciągnie pewnie też powietrze to nie będzie problem??Chce się przygotować kompleksowo aby potem nie było niespodzianek. Dzięki za pomoc

    ---------- Post dodany o godzinie 23:27 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 23:26 ----------

    A i jeszcze jedno tą śrubkę odkręcam na rozgrzanym silniku( odpalonym) czy przy zalewaniu na zimnym??

  5. #5
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadra66 Zobacz post
    Dzięki chłopaki a powiedzcie mi jeśli spuszcza się dolnym wężem rozumiem że tym który wychodzi z chłodnicy stojąc przodem z lewej strony to po co jest plastikowy korek koło tego węża mysle że to spustowy ale wolałem nie szarpać go aby nie przekręcić więc spuszcze węzem pewnie. A nie ma innych odpowietrzników np na węzach albo na termostacie??Jak po otwarciu termostatu wciągnie cały płyn ze zbiorniczka to zaciągnie pewnie też powietrze to nie będzie problem??Chce się przygotować kompleksowo aby potem nie było niespodzianek. Dzięki za pomoc

    ---------- Post dodany o godzinie 23:27 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 23:26 ----------

    A i jeszcze jedno tą śrubkę odkręcam na rozgrzanym silniku( odpalonym) czy przy zalewaniu na zimnym??
    srubke mozesz odkrecic po zalaniu przed uruchomieniem silnika aczkolwiek powinno wystarczyc jak zrobisz tak jak ci napisalem. lepiej jest rowniez sciagnac weza gdyz te kraniki spustowe moga sie urywac plyn z ukladu wyleci dosc szybko. po wlaniu plynu i odpaleniu silnika przygotuj sobie plyn do dolewania gdy auto bedzie lapac temperaturke plyn stopniowo bedzie znikal i ciagle go dolewaj nie przekraczajac oznaczenia max na zbiorniczku. gdy termostat sie otworzy plyn po prostu bedzie schodzil szybciej ale nie powinien calkowicie zniknac ze zbiorniczka. po prostu caly czas jak auto bedzie chodzilo dolewaj plyn i bedzie git .

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    KUTNO/ Łódź
    Auto
    166 2,5v6 2002r.
    Postów
    599

    Domyślnie

    Witam Dzieki chłopaki, zrobiłem jak pisaliście. Zdjąłem wąż dolny ten po lewej koło zaworka. Spuściłem co było odkręciłem odpowietrznik na górze wtedy wyleciała reszta z chłodnicy. I Niespodzianka wlałem 5l i max rozgrzałem( przy okazji zauważyłem że termostat mi otwiera przy około 72 stopniach jeżdzić tak czy wymieniać na gwałt??) zeszło z litr dolałem i tyle. Zostało na pewno z 1/3 w chłodnicy bo ujście jest skierowane w górę i sięga na wysokość około 1/3 1/4 chłodnicy więc fizycznie nie mogło z tamtąd wylecieć. Teraz zastanawiam się co zrobić może dolać z litr koncentratu. Bo zapewne nowy płyn rozżedził się tym starym co został. Czy koncentrat każdy się nadaje?? Coś słyszałem o tym że powinno się mieszać kolorami ile w tym prawdy??Pozdrawiam

  7. #7
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadra66 Zobacz post
    Witam Dzieki chłopaki, zrobiłem jak pisaliście. Zdjąłem wąż dolny ten po lewej koło zaworka. Spuściłem co było odkręciłem odpowietrznik na górze wtedy wyleciała reszta z chłodnicy. I Niespodzianka wlałem 5l i max rozgrzałem( przy okazji zauważyłem że termostat mi otwiera przy około 72 stopniach jeżdzić tak czy wymieniać na gwałt??) zeszło z litr dolałem i tyle. Zostało na pewno z 1/3 w chłodnicy bo ujście jest skierowane w górę i sięga na wysokość około 1/3 1/4 chłodnicy więc fizycznie nie mogło z tamtąd wylecieć. Teraz zastanawiam się co zrobić może dolać z litr koncentratu. Bo zapewne nowy płyn rozżedził się tym starym co został. Czy koncentrat każdy się nadaje?? Coś słyszałem o tym że powinno się mieszać kolorami ile w tym prawdy??Pozdrawiam
    nie ma co kombinowac ja bym zostawil jak jest. co do termostatu to hm u mnie otwiera na 90 stopniach ale wskaznik moze zle pokazywac to zalezy tez jaki sie ma zalozony od jakiej wartosci moze masz od benzyniaka hehe

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,599

    Domyślnie

    Kolego termostat w JTD otwiera się w temperaturze 78-82C. Żeby prawidłowo zdiagnozować temperaturę otwarcia trzeba podpiąc komputer bo wskaźnik kabinowy przekłamuje. Nie wiem jaki płyn zalałes ale jak paraflu to niebieskie jest niemieszalne z czerwonym
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    KUTNO/ Łódź
    Auto
    166 2,5v6 2002r.
    Postów
    599

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc chłopaki zalałem jakiś marketowy wynalazek. Ma barwe taką nijaką praktycznie biały. Moge dolac np koncentrat paraflu niebieskiego??

    ---------- Post dodany o godzinie 22:00 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 21:58 ----------

    Aaa puki było powyżej 20 stopni zawsze trzymał mi 90 stopni równo trasa miasto a teraz wychładza się do jakiś 75 i tyle w mieście troszke więcej nie jestem zachwycony w związku z tym ogrzewaniem. Martwie się co będzie w zime jak będzie poniżej zera jak teraz przy 10 stopniach trzyma 75 stopni.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Izane
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Mysłowice- Śląskie
    Auto
    Alfa 159 1.9JTDm, MiTo 1.4 155KM Były: Alfa Romeo Giulietta QV TCT,Alfa Romeo 156 2.4JTD
    Postów
    1,888

    Domyślnie

    Cytat Napisał zadra66 Zobacz post
    Dzięki za pomoc chłopaki zalałem jakiś marketowy wynalazek. Ma barwe taką nijaką praktycznie biały. Moge dolac np koncentrat paraflu niebieskiego??

    ---------- Post dodany o godzinie 22:00 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 21:58 ----------

    Aaa puki było powyżej 20 stopni zawsze trzymał mi 90 stopni równo trasa miasto a teraz wychładza się do jakiś 75 i tyle w mieście troszke więcej nie jestem zachwycony w związku z tym ogrzewaniem. Martwie się co będzie w zime jak będzie poniżej zera jak teraz przy 10 stopniach trzyma 75 stopni.
    Tak jak koledzy wspomniali... w kabinie wskaźnik temp przekłamuje... jeśli utrzymuje 75 stopni to na moje oko dobrze.... u mnie przykładowo termostat jest zepsuty i powyżej 60 stopni nie uda Ci się w każdą pogode osiągnąć.
    Już wiele osób pisało o tym że pokazuje im 70 a na komputerze pokazywało 80-83 stopnie i pewnie u Ciebie jest podobnie.


    Co do dolewania koncetratu to chyba nie ma sensu.... napisałeś że udało Ci się wlać 5 litrów (bądż 5 litrów a potem jeszcze litr - nie do końca skumałem) ale tak czy innaczej układ Twój pomieści 6.7 litra jak dobrze pamiętam (tzn u mnie w 2.4 JTD tyle mieści z tym że mam 156stke).


    Ja osobiście bym nic nie ruszał tylko napewno nie wlewałbym czegoś nieznanego... wole wydać (może przepłacić na czymś przereklamowanym) ale... czuje wewnętrzny spokój polecam Preston jak coś
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150@190 KM
    Alfa Romeo MiTo 1.4 T.B. 155KM
    Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde TCT '16

    Alfa 156 2.4 JTD CF2 136@175 KM 370 NM Sportpack

    "Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"

Podobne wątki

  1. [159] 2.0 JTDm czyste płyny brak co2 w płynie , ubytek płynu chłodniczego
    Utworzone przez kedzior303 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 21-02-2017, 12:53
  2. AR 2.5 V6 wyciek płyny chłodniczego
    Utworzone przez tony.halik w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-09-2015, 14:00
  3. Zamarzanie i syczenie reduktora po wymianie płyny chłodniczego
    Utworzone przez roger11 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-06-2014, 17:14
  4. [155] 2.0TD wymiana chłodnicy i odpowietrzenie
    Utworzone przez elpaco w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-07-2009, 08:21
  5. OLEJE I PŁYNY - KONTROLA POZIOMU I WYMIANA
    Utworzone przez as w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 31-07-2008, 00:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory