Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Montaż pasek wielorowkowego JTD

  1. #1
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie Montaż pasek wielorowkowego JTD

    Witam,

    Mam big problem z moim skarbem :-(

    Pasek Wielorowkowy,

    Opisze temat od początku. Chcąc zadbać o dobro swojego ukochanego pojazdu, wszedłem w kanał na przegląd od spodu, ku uciesze wszystko gra, lecz chciałem coś zrobić dla auta, więc dojrzałem że pasek wielorowkowy ma już pomału dosyć, troszkę pęknięć, lecz żadnych drgań, pisków, szmerów nic super idealnie, więc wpadłem na pomysł że go wymienię, i się zaczęło... - nie odrobiłem lekcji, gdyż wymieniałem pasków setki razy w samochodach, więc stwierdziłem że to bułka z masłem i zabrałem się do tego rutynowo jak przy innych autach również jak do mojej poprzedniej alfy 156 1.9JTD.
    Kupiłem nowy pasek BOSCH, przeciąłem stary pasek żeby się z nim nie męczyć bo nie chciał zejść. No i próbuje założyć, starałem się sprężynę ruszyć, lub cokolwiek, lecz bezinwazyjnie, nic, więc założyłem pasek na hama, przyznaje jestem idiotą jeżeli chodzi o tę sytuację, ale to nie o tym ten temat. Założyłem pasek, naciągając go śrubokrętami i innymi cudami, udało się, wskoczył. Odpalam i lekkie piski, stwierdziłem że musi się ułożyć, więc dam mu czas, pojeździłem 2 dni i zaczęło piszczeć cały czas, dopiero po rozgrzaniu silnika przestawało, więc stwierdziłem że to rolka jakaś (rozszerzanie cieplne, zimne piszczy ciepłe nie) ale stwierdziłem też że może przeciągnąłem pasek. Więc kupiłem nowy pasek CONTITECHA, samą rolkę od (teraz wiem) tłumika drgań przy sprężynie bo miała luz, i rolkę prowadzącą tą górną też miała luzy, między klimą a bodaj pompą wspomagania. Nie wiedząc że jest jakiś napinacz mimośrodowy. Założyłem pasek już w bardziej cywilizacyjny sposób, lecz nie tak jak w instrukcji. po złożeniu wszystkiego, piszczy mega głośno, cały czas, nawet rozgrzanie nic nie daje, wieś okropna, jechać limuzyną z takimi odgłosami, nie ustającymi. Wszedłem pod spód i... pasek idzie równo ładnie, przy tłumiku drgań są drgania delikatne lecz niewielkie, ale przystawiając lekko ucho do rolek jest taki pisk że bębenki pękają...

    Nie wiem już co mam robić, po przeczytaniu forum, wydaje mi się że mam źle ustawiony pasek, przynajmniej mam taką nadzieje, ale próbowałem się za to zabrać, lecz nie dałem rady nic ruszyć, Jest bardzo mocno napięty, nie da się go obrócić o 90 stopni. nie wiem w którą stronę i w jaki sposób napiąć czy rozprężyć ten napinacz mimośrodowy. Jestem przekonany że nic nie uszkodziłem, a przed ruszeniem czegokolwiek nie było nawet szmeru i nie wiem co jest grane, proszę o pomoc niezmiernie, i przepraszam za lekturę... pozdrawiam,

    wiem że kolega: g.fu
    ogarnia temat może coś podpowie....

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 JTD
    Postów
    2,650

    Domyślnie

    zakladac pasek srubokretami to chyba przesadziłes ale raczej uszkodzić tam nic nie mogłes..

    zaloz ten pasek jeszcze raz zgodnie ze sztuką czyli zdejmij koło i nadokole i zaloz pasek tak jak kazą najstarsi mechanicy od alf czyli napinacz na sprezynie napnij tak zeby otwor pokrywał sie z blokiem - włoz tam jakąś srube a sam pasek napnij mimośrodem tak aby dało się wyjąć bez oporów tą srube z otworu..

    piski moze powodować tez zuzyte koło pasowe

  3. #3
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie

    Które koło pasowe?? Wiesz kolego problemem jest to, że wcześniej nic nie piszczało ani nie chrupotało, więc tak nagle w przeciągu 5 minut by się nie posypało,
    odnośnie tego zakładania paska potrzebuje pomocy jak napiąć ten napinacz mimośrodowy... są tam dwie dziurki, i trzeba dorobić klucz do tego, nie ma problemu, ale w którą stronę co i jak, jest tam też śrubka 13 ale ona trzyma z teko co mi się wydaję cały napinacz przykręcony. Nie chce nic uszkodzić dlatego wolałbym się dowiedzieć dokłanie, żeby nie ciągnąć bez sensu...

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    439

    Domyślnie

    U mnie kupiłem pasek nowy boscha. Stary nie bił i był cichy. Zakładam bosha a tu szok bije na boki lekko i popiskuje. Co zrobiłem aby było dobrze? Przełożyłem pasek odwrotnie ( tj. napisy na pasku są do góry nogami patrząc z przodu autka) i jest lux, malina. Dziwne, że to miało, aż takie znaczenie, bo na pasku nie ma przecież strzałki w którą stronę powinien się kręcić, no a jednak była różnica.

    Ps. Minęło już 1,5 roku i pasek lux, zero pisków, zero bicia, tak jak fabryka nakazała :-)
    Ostatnio edytowane przez Paazik ; 24-10-2011 o 16:45

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar twardy
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Bielawa/Wroc
    Auto
    Była 156 20V, chwilowo jakieś Mitsu
    Postów
    1,765

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 JTD
    Postów
    2,650

    Domyślnie

    zadnego specjalnego klucza ci nie potrzeba, przeciez nie robisz tego codziennie na warsztacie.. wloz w te dwa otwory jakies sruby i pomiedzy nimi jakis srubokręt czy cos podobnego aby przekrecic go w drugą strone do wskazowek zegara i przykrec płaskim kluczem 15, potem mozesz jedynie poprawić nasadką jak juz bedzie dojscie bez tych srubek...

    napnij go najpierw zgodnie z powyzszym a potem sie bedziesz martwić jak dalej bedzie piszczeć

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    Jak jesteś w sosnowcu to do Tych daleko nie masz. Jak coś podskocz " obadamy"

  8. #8
    marcolukas
    Gość

    Domyślnie

    ja psikałem silikonem w spreyu na rolki i tak doszedłem która piszczy

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar Prezes_07
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec/Suwałki
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115 KM
    Postów
    159

    Domyślnie

    Dobra więc sprawa wygląda na dzisiaj tak...

    Zabrałem się do roboty rozkręciłem, ustawiłem jak należy wszystko się zgadza teraz z dziurkami i w ogóle. Odpalam i lekko piskało, ale posypałem lekko talkiem i git, wreszcie cisza, ale wieczorem zaczęło piszczeć znowu... Zastanawiam się nad samym paskiem jeszcze raz ze względu na to że jak go posypałem to przeszło czyli pasek. Bo jak bym posypał i pisk by nie ustał to jakaś rolka. Ale już mam wszystkie wymienione :-) Miałem jeszcze jedną dziwną rzecz według mnie. Kiedy napinałem sprężynę żeby zablokować ją w odpowiednim miejscu bolcem, to ona nie chodziła tak jak powinna, naciągnąłem i wcale nie była chętna do powrotu, nie musiałem jej trzymać napiętej i wkładać bolec, tylko jak ją napiąłem to była w tej pozycji i spokojnie bolec założyłem...

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Dawid_Zielu
    Dołączył
    08 2010
    Auto
    Alfa Romeo 166 FL 2,4 JTD 20V Sportronic '03
    Postów
    1,277

    Domyślnie

    jeżeli sprężyna nie wraca do swojej pozycji to znaczy że masz napinacz do wymiany.
    Alfa Romeo - "bez serca bylibyśmy jedynie maszynami"

Podobne wątki

  1. wymiana paska wielorowkowego 1.9 JTD
    Utworzone przez odzi w dziale 156
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 28-03-2021, 19:34
  2. Napinacz paska wielorowkowego V6
    Utworzone przez ozman w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-01-2015, 22:07
  3. wibracje paska wielorowkowego
    Utworzone przez Kali_33 w dziale 156
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 20-03-2010, 20:51
  4. [156] pasek wielorowkowy i pasek rozrzadu razem?
    Utworzone przez yarecky w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-12-2008, 21:47
  5. [164] Napinacz paska wielorowkowego
    Utworzone przez NOE w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-01-2008, 23:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory