Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Zapchany DPF przy 70 % - tryb awaryjny

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
    Postów
    28

    Domyślnie Zapchany DPF przy 70 % - tryb awaryjny

    Witam,

    co prawda pojawiły się podobne tematy, ale postanowiłem rozpocząć nowy ponieważ w żadnym nie jest jednoznacznie powiedziane co to znaczy "zapchany DPF".

    Ostatnio wypowiadałem się w temacie o MIXOLu, że miałem problemy z trybem awaryjnym, natomiast po dolaniu oleju 2T problem ustał - niestety, wrócił ponownie. Prawdopodobnie dolewka zgrała się z wypalaniem filtra.

    Problem powrócił ponownie i chciałbym rozwiązać go raz a porządnie - jestem zdecydowany na wycinkę, a przy okazji EGR i chyba poprawa parametrów.

    Błąd:

    P1206 - Wyczyść lub wymień filtr cząstek stałych

    WYKONANE

    SZCZEGÓŁY BŁĘDU:
    Obroty silnika: 2323 obr/min
    Dawka paliwa: 22,5 mm³/w
    Pozycja pedału przyspieszenia: 26,27 %

    Automatycznie odcięte zostaje turbo, więc o normalnej jeździe nie ma mowy - zgaszenie i zapalenie silnika pomaga, czasem na dłuższą chwilę, czasem na zaledwie 2-3 km.
    Dzisiaj jeździłem z kompem więc nie musiałem gasić - kasowałem na bieżąco i sprawdzałem co nie co pozostałe parametry - choćby EGR ponieważ na początku podejrzewałem właśnie jego... i też coś mi nie pasuje....

    Zaczynająć od DPF:

    Stan filtra cząstek: Zatkanie normalne
    Zatkanie filtra cząstek stałych: 72,60%

    Nie bardzo rozumiem, kiedy filtr jest zatkany i kiedy konieczne jest jego wypalanie. 70% to chyba nie jest jakaś katastrofa. A skoro wywala błąd to czemu nie chce się wypalać ? Zwłaszcza, że średni przebieg między wypalaniami to 620 km, natomiast już mam zrobione ok 730km. Czy on pominął tym razem wypalanie, ze względu na niecałkowite jego zapchanie a teraz ma problem bo jednak już jest bliski całkowitego zapchania ? Kiedy przechodzi w tryb wypalania? Gdy np osiągnie np 90% czy może co jakiś przebieg (średni np?). Podczas jazdy z podpiętym kompem zauważyłem, że zapchanie wzrasta (przy wjeżdżaniu do garażu miałem 76%). Czy podczas jazdy na wyższych obrotach DPF wypala się w pewnym stopniu czy tylko podczas trybu wypalania ? Czy może szybka jazda w trasie skutkuje tym, że tak szybko się nie zapycha, ale wypalanie dopiero odbywa się gdy sam przejdzie w ten tryb, ponieważ zauważyłem, że nawet przy jeździe przy 3000-3500 RPM zapchanie wzrasta - może faktycznie wolniej, ale wzrasta.

    Kolejny problem EGR. Z tego co się orientuję działa on 0-1 - otwarty-zamknięty. U mnie w logach natomiast dziwna informacja - cały czas to samo:

    Otwarcie zaworu EGR: 4,00%
    Sterowanie EGR: WYŁ.

    Czy to znaczy, że EGR jest cały czas zamknięty. A informacja, że sterowanie jest WYŁ. oznacza, że EGR u mnie jest wyłączony programowo ? Silnik to 1,9 16V a z tego co się orientuję, to konieczna jest zmiana mapy by wyłączyć EGR - czyżby ktoś już w tym zakresie ingerował ?

    Proszę o sugestie co po kolei mam robić.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sfiety Zobacz post
    Kolejny problem EGR. Z tego co się orientuję działa on 0-1 - otwarty-zamknięty. U mnie w logach natomiast dziwna informacja - cały czas to samo:

    Otwarcie zaworu EGR: 4,00%
    Sterowanie EGR: WYŁ.

    Czy to znaczy, że EGR jest cały czas zamknięty. A informacja, że sterowanie jest WYŁ. oznacza, że EGR u mnie jest wyłączony programowo ? Silnik to 1,9 16V a z tego co się orientuję, to konieczna jest zmiana mapy by wyłączyć EGR - czyżby ktoś już w tym zakresie ingerował ?
    Dla biegu jałowego 4% otwarcie jest poprawne. W momencie wciśnięcia pedału gazu EGR powinien się otwierać. Jeśli jednak w wyższym zakresie obrotów nic się nie zmienia znaczy to, że EGR został już wyłączony programowo.

    Przyjrzyj się też czujnikowi ciśnienia różnicowego filtra DPF.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
    Postów
    28

    Domyślnie

    No właśnie EGR cały czas otwarty w 4 % (czyli zamknięty), bez względu czy na biegu jałowym czy podczas przyspieszania. Co do czujnika ciśnienia różnicowego to chyba działa, nie wiem jakie powinien zwracać wartości ale np bez gazu jest ~50 mBAR natomiast przy mocnym wciśnięciu gazu ok 900mBAR. Jeśli dobrze to interpretuję to spora różnica ciśnienia powinna wskazywać właśnie na przytkany DPF - im większa różnica tym bardziej zapchany - spaliny nie przechodzą swobodnie - mam racje ?

    Dzisiaj rano natomiast pomyślałem - ale dlaczego skoro jest zapchany nie przechodzi w tryb wypalania. Przecież muszą być zapewnione pewne parametry, natomiast mam chyba też problem z termostatem - rzadko kiedy temp. dochodzi do 90*, przy ostrej jeździe owszem ale jak tylko zacznę jechać delikatnie spada do 55-65*. Może właśnie temp uniemożliwia rozpoczęcie/przebieg/dokończenie wypalania ? Dzisiaj albo jutro wymiana - w zależności kiedy mechanik dostanie termostat.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    W autach sprzed 2007 roku (dla niektórych modeli centralek wtryskiwaczy) była aktualizacja oprogramowania. Poprawiono błędy, m.in. z wypalaniem DPF. Przejedź się do ASO i niech sprawdzą czy masz dostępną aktualizację. Tylko po aktualizacji EGR zostanie z powrotem włączony.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
    Postów
    28

    Domyślnie

    Termostat wymieniony, i w związku z tym mam kolejne pytanie. DPF niestety nie zaczął się wypalać - przechodzi na status "Do regeneracji" i w tym momencie wskakuje tryb awaryjny - stan zapchania 85%.

    Postanowiłem więc wymusić wypalanie - wypaliło tylko do 60% ale przynajmniej nie przechodzi w tryb awaryjny. Zauważyłem, że teraz czujnik różnicy ciśnień wskazuje wartości od 10mBAR(wolne obroty) do ok 400mBAR - mocne przyciśnięcie gazu. Może właśnie wina czujnika, albo wartości 900 była za wysoką, tylko pytanie czemu skoro był zapchany nie chciał się zacząć sam wypalać.

    Odnośnie termostatu zastanawia mnie jedna rzecz - podczas wypalania temp cieczy chłodzącej wg FESa doszła do 108* natomiast na wskazówce stabilne 90*. Czy za wskazówkę odpowiada jakiś dodatkowy czujnik ? Jeśli tak to który, bo z termostatem oczywiście wymieniony został czujnik właśnie przy termostacie. Czy przypadkiem wskazówka nie powinna przekroczyć tych 90 * a wtedy nie powinien włączyć się wentylator ? Ponieważ podczas procesu wypalania który trwał ok 5 min, obroty 3500, ciecz zagrzana wg FESa a wentylator chyba milczał.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sfiety Zobacz post
    Odnośnie termostatu zastanawia mnie jedna rzecz - podczas wypalania temp cieczy chłodzącej wg FESa doszła do 108* natomiast na wskazówce stabilne 90*. Czy za wskazówkę odpowiada jakiś dodatkowy czujnik ?
    Temat niedawno poruszany odnośnie przegrzanych silników w 159. Wskaźnik na desce to pic na wodę, pomaga czasem zdiagnozować uszkodzony termostat (opadająca wskazówka).
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar Jony88
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Hucisko-Leżajsk /Dungannon
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 16V '07 190km/425NM'& GT 1.9 16V '07& 156 2.5 V6 '98
    Postów
    3,545

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sfiety Zobacz post
    Termostat wymieniony, i w związku z tym mam kolejne pytanie. DPF niestety nie zaczął się wypalać - przechodzi na status "Do regeneracji" i w tym momencie wskakuje tryb awaryjny - stan zapchania 85%.

    Postanowiłem więc wymusić wypalanie - wypaliło tylko do 60% ale przynajmniej nie przechodzi w tryb awaryjny. Zauważyłem, że teraz czujnik różnicy ciśnień wskazuje wartości od 10mBAR(wolne obroty) do ok 400mBAR - mocne przyciśnięcie gazu. Może właśnie wina czujnika, albo wartości 900 była za wysoką, tylko pytanie czemu skoro był zapchany nie chciał się zacząć sam wypalać.

    Odnośnie termostatu zastanawia mnie jedna rzecz - podczas wypalania temp cieczy chłodzącej wg FESa doszła do 108* natomiast na wskazówce stabilne 90*. Czy za wskazówkę odpowiada jakiś dodatkowy czujnik ? Jeśli tak to który, bo z termostatem oczywiście wymieniony został czujnik właśnie przy termostacie. Czy przypadkiem wskazówka nie powinna przekroczyć tych 90 * a wtedy nie powinien włączyć się wentylator ? Ponieważ podczas procesu wypalania który trwał ok 5 min, obroty 3500, ciecz zagrzana wg FESa a wentylator chyba milczał.
    Mi pierwszy check z zawalonym DPF-em wyskoczył w wigilie wypaliłem programowo odzyskałą troche wigoru ale czuć było,że coś ją trzyma. Zrobiłem ok 500km i w niedziele akwyskoczył kolejny jak jechałem autostradą filtr już nie chce się sam wypalać pomimo tego,że ma do tego warunki. Wczoraj byłem umówiony na wyrzucenie DPF-a autem nie jeździłem od niedzieli w środe tylko wypaliłem jeszcze raz programowo żeby dojechać do warsztatu a to 50mil w jedną strone. No,ale moja dziewczyna chciała wyskoczyć na zakupy popołudniu ujechała 2,5km od domu i Alfa staneła. zwolniłem się z pracy przyjeżdzam próbuje odpalić chodzi ok 5s nierówno jakby paliwa brakowało i gasła. Więc laweta bo na 17 byłem umówiony na wyrzucenie go noi pierwsza diagnoza podczas drugiego wypalania programowo pomimo,że niby sie wypalił a w rzeczywistości tylko go zabiło. Dzisiaj odebrałem auto usunięty DPF,EGR i chips Alfina wypluła 190km i 425Nm. Także nie radze czekać z usunięciem póki Alfa śmiga o własnych siłach. Dodam,ze przed wigilią auto normalnie wypalało filtr i żaden proces nie był przerwany.
    Alfa Romeo 156 '00 1.9 JTD (była)
    Alfa Romeo 156 '03 1.8 T.S (była)
    Alfa Romeo 156 '03 1.9 JTD (była)
    Alfa Romeo 156 '03 2.4 JTD (była)
    Alfa Romeo 147 '02 1.6 T.S (była)
    Alfa Romeo 147 '01 1.6 T.S (była)
    Alfa Romeo 156 '04 1.9 16V (była)
    Alfa Romeo GT '07 1.9 16V (była)
    Alfa Romoe 159 '07 1.9 16V (jest)
    Alfa Romeo 156 '98 2.5 V6 (jest)

    Moje Panie http://www.forum.alfaholicy.org/nasz..._jony88-7.html


  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sfiety Zobacz post
    Odnośnie termostatu zastanawia mnie jedna rzecz - podczas wypalania temp cieczy chłodzącej wg FESa doszła do 108* natomiast na wskazówce stabilne 90*
    W takim wypadku, skoro ecu sczytuje te 108 stopni, to też w tą temperaturę bym wierzył. Komputer zawsze dokładnie Ci powie, a wskazówka na desce - to raczej taka tylko przybliżona temperatura i w to akurat rzadko kiedy wierzę...

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Temperatura na desce wskazuje prawdę jedynie w starszych autach. W nowych jest stabilna dla spokojności użytkowników, nawet w jakiejś instrukcji znalazłem info że wskazówka stoi w pionie w zakresie 80-110*C, dopiero po wyjściu poza ten zakres zaczyna się ruszać więc te 108 to temp. rzeczywista.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
    Postów
    28

    Domyślnie

    Dzieki koledzy za odpowiedzi.
    Do Jony88 - mozna powiedziec ze nie czekam az padnie dalej, jutro będe robił logi, wysyłam do analizy bo chcę doprowadzić auto do stanu w którym przy okazji mozna poprawic nieco parametry - EGR off, DPF off, Klapy off będą natomiast musze dokladnie wszystko sprawdzić, chocby ostatnio termostat.

    Co do termostatu, kolego magil, mozesz przyblizyć coś odnośnie przegrzanych silników ? Skoro wskazówka dla spokojności kierowcy ma stać na 90, to pomimo ze ECU zarejestrowało temp 108, to nie powinien włączyć się wentylator. Podczas wypalanie obroty to 3500RMP więc nie mam pewności, ale raczej wentylator nie chodził, specjalnie próbowałem się przysłuchać.

Podobne wątki

  1. [159] tryb awaryjny
    Utworzone przez kazur22 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-01-2019, 10:00
  2. selespeed tryb awaryjny
    Utworzone przez A~~Zdislaw w dziale 156
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 11-01-2015, 13:09
  3. selespeed tryb awaryjny 2
    Utworzone przez A~~Zdislaw w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2014, 18:43
  4. [159] Tryb awaryjny max 3k rpm
    Utworzone przez powerride w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 09-12-2012, 12:35
  5. Skrzynia biegów Tryb awaryjny
    Utworzone przez haxelthc w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-11-2012, 15:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory