Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 63

Temat: Wymiana tulejek tylnego zawieszenia

  1. #21
    Użytkownik Znawca Avatar motogold
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Łebcz
    Auto
    alfa 166 2,4 jtd 1999/alfa 166 2,4 2003 150km
    Postów
    1,448

    Domyślnie

    KaaC- wysłałem Ci wiadomość i linki do tulejek.

  2. #22
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    motogold, bardzo Ci dziekuje

    dominik - czarna magia z tym zawiasem, a boje sie od razu kupowac tuleje zeby ich nie oddawac od razu... a mechanicy... sam widzisz.. nie o kase mi chodzi, a o dbanie o kogos wlasnosc


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  3. #23
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    166 2,4 jtd 2000r. 166 2,4jtd 1998r.
    Postów
    182

    Domyślnie

    A zobaczysz dopiero co się będzie działo, żeby to wszystko poskładać... Ile poleci kurw, ile będzie chwil zwątpienia, że tego się przecież nie da złożyć z powrotem...

  4. #24
    Użytkownik Fachowiec Avatar KaaC
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Gostyń/Leszno/Rawicz
    Auto
    AR 166 2.4M-Jet 06r
    Postów
    2,435

    Domyślnie

    hehe, zobaczymy na początku października wezmę się za ten zawias, a teraz będę kompletował wiedzę n/t tego zawiasu


    Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę // Platon.

    Była Marea 2.4TD HLX 125KM '98r
    Była Marea 2.4JTD ELX 131KM '99r
    Była 166 2.4JTD 10v 150KM '03r
    Była 166 2.4JTDm 20v 175KM @ 238KM 504Nm by @sdero '04r
    Jest 166 2.4M-jet 20v 2006r @ ?

    Masz problem z autem ? Chcesz usunąć klapy wirowe, DPF bądź EGR ?
    Zrobić kompleksową diagnostykę ?
    Wymiany rozrządów/eksploatacja i remonty silników ?
    Załatwimy nawet programowo !

    Zapraszam na nasz warsztat.

  5. #25
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    Przemyśl- okolice
    Auto
    166 2,4JTD 150KM
    Postów
    435

    Domyślnie

    Koledzy nie wiem dlaczego tak strasznie boicie się tego PU zamiast wahliwej w dolny wahacz, u mnie tulejki z PU na dolnym wahaczu mają 70 000 km i zero luzów (tedgum po 25 nadawała się na złom), w tylnej zwrotnicy tuleja pływająca Lemfordera wytrzymała 70 000km. Głębokość wprasowania tulejki w zwrotnicę zmienia pochylenie koła, im mniej tulejki wystaje od strony wahacza dolnego tym bardziej do 0 zbliża się pochylenie koła, z tego wniosek że pochylenie koła reguluje się mocowaniem górnego wahacza i tulejką w zwrotnicy.

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar gonzo
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Fiat Tipo SW 1.4 T-jet
    Postów
    2,004

    Domyślnie

    O widzisz. Dużo ludzi ma problem po zrobieniu zawiasu z pochyleniem kół. Twoja teoria może dużo wyjaśnić
    Nie miałem przyjemności obcować z tylnym zawiasem jeszcze. Niech ktoś obeznany to potwierdzi.
    Jest Fiat Tipo SW Lounge 1.4 t-jet
    Była 166 FL 2.4 JTD R5 10v Black Metallescente
    Była 145 1.4 TS Edizione Sportiva

  7. #27
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    166 2,4 jtd 2000r. 166 2,4jtd 1998r.
    Postów
    182

    Domyślnie

    Ja tulejkę zwrotnicy zawsze wprasowuję tak żeby była symetrycznie. Wydaje mi się, że jeżeli będzie w którąś stronę za bardzo wysunięta to nie założymy dolnego wahacza. Co do PU w dolnym wahaczu, na krótszym ramieniu, to jestem ciekawy i podziwiam jakim cudem ktoś da radę załapać śrubę? Już przy wahliwej tulei jest ciężko, jest ona praktycznie na maksa przechylona. Pomijając już fakt, że PU zmieniamy zasadę działania zawieszenia i przeglądu taki wynalazek na pewno nie przejdzie.

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bussoholik
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    AR 166 2.5 v6 00r CF2 GRIGIO CHIARO.
    Postów
    457

    Domyślnie

    Jestem po wymianie całego tylnego zawiasu, koszta części ok. 2000 zł, robocizna - nie wiem, bo robiłem sam. Wszędzie gdzie się dało dałem PU (wahacze pionowe - czerwone SH55, wahacze dolne SH65 i SH55), tuleje zwrotnicy lemfolder, amortyzatory KYB Excel G, sprężyny KYB Excel G, Łączniki stabilizatora i wahacze górne TRW. Na razie zrobiłem na tym zestawie 6000 km i nie mogę powiedzieć nic na temat trwałości elementów, bo za mały przebieg. Jeśli chodzi o prowadzenie auta to nie jest mocno sztywne, ale na pewno sztywniejsze niż standardowe zawieszenie, prowadzi się jak po sznurku.

    Cytat Napisał sqadak Zobacz post
    Głębokość wprasowania tulejki w zwrotnicę zmienia pochylenie koła, im mniej tulejki wystaje od strony wahacza dolnego tym bardziej do 0 zbliża się pochylenie koła, z tego wniosek że pochylenie koła reguluje się mocowaniem górnego wahacza i tulejką w zwrotnicy.
    Sqadak dobrze prawi, wysunięcie górnych wahaczy względem zwrotnicy można regulować. W belce do której przytwierdzone są wahacze są "fasolki" na których możemy przesuwać punkt mocowania wahacza. Zresztą było to szeroko opisane w innych tematach. Tuleja zwrotnicy również ma zapas w swoim gnieździe i dwoma elementami da się wyregulować kąt pochylenia kół. Problemem jest to, że regulacja obu elementów wymaga wiele pracy. Żeby wyregulować wahacze górne trzeba wyciągać belkę, a osadzenie tulei zwrotnicy da się wyregulować na prasie hydraulicznej i raczej ciężko będzie to zrobić na zwrotnicy zamontowanej w aucie. Żeby wszystko poprawnie ustawić zazwyczaj trzeba wszystko składać kilka razy, chyba że ktoś ma dużo doświadczenia albo szczęścia.

    Śruby osadzone w tylnej belce (trzymające drążki regulacji zbieżności oraz dolne wahacze) lubią się zapiekać, a do tego są osadzone w aluminium więc wykręcenie czasami jest czasochłonne i bardzo łatwo uszkodzić gwinty w belce. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w twarde, nieco dłuższe śruby, podkładki i nakrętki, oraz wiertła do rozwiercenia starych gniazd. U siebie musiałem zmienić wszystkie śruby, bo żadnej nie dało się wykręcić.

    Cytat Napisał Dominik2 Zobacz post
    Ja tulejkę zwrotnicy zawsze wprasowuję tak żeby była symetrycznie. Wydaje mi się, że jeżeli będzie w którąś stronę za bardzo wysunięta to nie założymy dolnego wahacza.
    Prawda jak nie wprasujesz dostatecznie głęboko to nie złożysz zawiasu, ale jest kilka mm luzu.

    Cytat Napisał Dominik2 Zobacz post
    Co do PU w dolnym wahaczu, na krótszym ramieniu, to jestem ciekawy i podziwiam jakim cudem ktoś da radę załapać śrubę?
    Nie ma z tym najmniejszego problemu. Wielu jeździ na PU i jakoś wszystkim udało się to złożyć.

    Cytat Napisał Dominik2 Zobacz post
    Pomijając już fakt, że PU zmieniamy zasadę działania zawieszenia i przeglądu taki wynalazek na pewno nie przejdzie.
    Przegląd przechodzę bez najmniejszych problemów. Ingerencja w przednią tuleję tylnego dolnego wahacza nie zmienia znacząco zasady jego działania. Najważniejsza jest tuleja wahliwa zwrotnicy i tej nie da się zastąpić niczym innym, bo koło musi reagować na zmianę obciążenia statycznego. Zestaw PU na tył przewiduje tuleje o innej twardości na krótsze i dłuższe ramie wahacza co kompensuje brak "wahliwości" jednej z tulei. Z takim podejściem kolego to nic nie przejdzie przeglądu bo wymiana każdego elementu może wpłynąć na pracę zawiasu, nikt tego nie zmierzy i nikt nie sprawdzi. Równie dobrze mógłbym twierdzić, że jak wymienisz górne wahacze na nowe a dolne pozostawisz stare (sprawne) to będą inne obciążenia i zmienisz zasadę działania zawieszenia. Albo wstawisz sprężyny -30 to też przeglądu nie ma, bo przecież inne parametry są zawieszenie będzie pracować inaczej. Stacja diagnostyczna to nie laboratorium, diagnosta sprawdza czy auto jest sprawne i dopuszcza je do ruchu lub nie. Nikt na przeglądnie w stacji diagnostycznej nie będzie rozbierał Ci tylnego zawiasu i sprawdzał czy może tulejka wahacza jest wahliwa czy nie , nikt nie będzie tego konfrontował to z homologacją alfy 166 wydaną przez ministra transportu.

  9. #29
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    166 2,4 jtd 2000r. 166 2,4jtd 1998r.
    Postów
    182

    Domyślnie

    bussoholik, wymieniałeś może też tuleje belki? Jeśli tak to napisz co zastosowałeś.

  10. #30
    Użytkownik Pasjonat Avatar Masa625
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wielkopolska
    Auto
    166 2,4 JTD `99
    Postów
    3,517

    Domyślnie

    Panowie dla potomnych napisze tylko- bo do grobu tego nie zabiorę że do wymiany tulei w zwrotnicy tylnej idealnie sprwadza sie stary zużyty tłoczek z tylnego zacisku. Średnica jest idealna ładnie wchodzi w zwrotnice , jest nieco mniejszy niz tuleja ok 2mm i po demontazy zwrotnicy za pomoca ładnego młotka idzie stara tuleje wybic w minutke i nabić nową bez szkody dla gumowych osłon tulei
    [C

Podobne wątki

  1. Wymiana tulejek zawieszenia tylnego 156 ??
    Utworzone przez Zydek w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-04-2010, 20:23
  2. [145] wymiana tulejek wahacza tylnego 145
    Utworzone przez sław w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-05-2009, 20:56
  3. [155] Wymiana tulejek wahacza tylnego
    Utworzone przez bodziok26 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30-01-2009, 12:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory