Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Blokada q-tronic w pozycji P - uszkodzony czujnik stop?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lisu
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    159 SW 1,9 JTDM 150 KM
    Postów
    92

    Domyślnie Blokada q-tronic w pozycji P - uszkodzony czujnik stop?

    Po dłuższym postoju na włączonym silniku nie mogłem zmienić pozycji dźwigni zmiany- utknęła na P, nie mogłem wcisnąć przycisku. Demontaż gałki- wszystko ok, po prostu przycisk nie działa.
    Krótka lektura forum i padło na to że to może być walnięty czujnik stop i konieczne jest awaryjne odblokowanie skrzyni. Po pociągnięciu za zawleczkę ukrytą pod skrzynią, za plastykową zasłonką od strony kierowcy- bez problemu mogłem wcisnąć przycisk i przesuwać dźwignię. Za każdym jednak razem gdy ustawię dźwignię w pozycji P i puszczę hamulec załącza się blokada i już nie idzie przesunąć- konieczny jest manewr z zawleczką awaryjną.
    Czy mogę sam sprawdzić, ew. wymienić ten czujnik stop, czy to poważniejsza sprawa i jechać do warsztatu?
    Rozumiem że to inny czujnik niż ten który pozwala odpalić przycisk start/stop po wciśnięciu hamulca? Bo z odpalaniem nie ma problemu.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar .Andrzej.
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    do zabawy: Alfa Romeo Gtv 1.9 JTDm, na co dzień: duże z V6 i RWD
    Postów
    678

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że problem z czujnikiem stop powinien pokazać błąd w FES. Poza tym jeśli czujnik byłby uszkodzony, to chyba nie dało by się uruchomić silnika, gdyż wymagane jest naciśnięcie hamulca. Poza tym żeby się nie męczyć, to zostawiałbym skrzynię w pozycji N i hamulcu ręcznym. Z pozycji N chyba daje się odpalić silnik (choć sam nie sprawdzałem).

    PS
    Pozycja N od P różni się tylko tym, że w N nie jest załączana blokada napędu. Więc jeśli daje się odpalać silnik z N, to do czasu rozwiązania problemu tak bym robił, żeby nie kombinować z awaryjnym odblokowywaniem z P.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomio
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Olkusz, okolice...
    Auto
    Była AR 159 SW, Distinctive Q-Tronic, jest Opel Insignia
    Postów
    443

    Domyślnie

    Odpalić na N da się, tylko będzie problem z kluczykiem, bo trzeba będzie za każdym razem wyciągać grot aby go wyjąć ze stacyjki.
    Blokada kluczyka samoczynnie puszcza tylko na P.
    AR 159 SW, 09r, Distinctive Q-Tronic, 1.9 JTDm 16V była, Opel Insignia ST jest



  4. #4
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    alfa romeo 159 2.4 JTDm
    Postów
    12

    Domyślnie

    Miałem raz taki problem. Zablokował się sam przycisk w gałce. Po zdjęciu zaślepki z gałki widać od wewnątrz przycisk oraz "prowadnice" (otwory), w których poruszają się "wypustki" wystające od środka z przycisku. U mnie po prostu te wypustki nie trafiły w otwory.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lisu
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    159 SW 1,9 JTDM 150 KM
    Postów
    92

    Domyślnie

    Dzięki za odzew, ale nie do końca o to mi chodzi
    Przycisk chodzi, wszystko ok, po prostu jest blokada. Nawet na zdjętej gałce, jak jest tylko taka rolka na dźwigni która jest przez tą gałkę wciskana- nie działa. To znaczy nie można jej wcisnąć.
    Problemu z użytkowaniem skrzyni większego nie mam, mogę zostawiać na P, bo ta zawleczka awaryjna jest wygodnie dostępna i mogę w sekundę uruchomić tą skrzynię.
    No ale nie tędy wszak droga Trzeba naprawić problem, a pogrzebawszy na forum doszukałem się że za taką przypadłość odpowiada właśnie uszkodzony czujnik hamulca. Pytanie moje brzmi- czy mogę to sprawdzić i naprawić samemu bez podpinania do kompa (nie mam softu ani kabla), czy też turlać się do warsztatu.
    Pozdro!

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lisu
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    159 SW 1,9 JTDM 150 KM
    Postów
    92

    Domyślnie

    No więc po wizycie u mechanika- najpierw padło na czujnik hamulca, który jest już wymieniony (być może niepotrzebnie), ale okazało się że jeszcze uwalony był wężyk od pompy vacum. Wymieniony. I tu zonk- wg mechanika pompa vacum daje za małe podciśnienie i nadaje się do wymiany. Koszt pompy 500 zł. Wymiana 100 zł...
    Jakie objawy mogła dawać padająca pompa vacum? Powinienem coś odczuwać wcześniej w czasie jazdy?

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Pompa Vacum daje też podciśnienie na turbo do siłownika, czułbyś spadek mocy

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Lisu
    Dołączył
    11 2014
    Auto
    159 SW 1,9 JTDM 150 KM
    Postów
    92

    Domyślnie

    No właśnie też mechanik był zdziwiony że nie czułem spadku mocy... Lubię czasem wcisnąć i w zasadzie nic nie zauważyłem niepokojącego. Niemniej jednak twierdził że z takim podciśnieniem jak teraz to niebezpiecznie jeździć, bo hamulce mogą zawieść. Pompa już wymieniona, na razie większej różnicy w dynamice jazdy nie odczułem- jutro zobaczę na trasie. Może zrobił trochę na wyrost tą pompę?
    Najlepsze jest to, że po wymianie pompy vacum i czujnika hamulca.... problem blokady na P nie do końca zniknął... Tzn wcześniej nie można było w ogóle ruszyć z P- dopiero zawleczka awaryjna umożliwiała rozpoczęcie jazdy. Teraz natomiast po wciśnięciu hamulca trzeba 2-3x wcisnąć przycisk na dźwigni żeby blokada puściła...
    Śledztwo w domu doprowadziło mnie do tego że- tu wkrada się magia- wspomniana zawleczka służąca do awaryjnego odblokowania skrzyni jeśli jest ustawiona pod jednym jedynym kątem umożliwia prawidłowe funkcjonowanie dźwigni od skrzyni. Tzn zarówno załącza się blokada przy nie wciśniętym hamulcu jak i puszcza blokada od razu po wciśnięciu hamulca. Normalnie kosmos jakiś. Trochę czasu mi to zajęło, ale udało się mi tak upchnąć tą zawleczkę (która jest elastyczna i odgina się jak jej się podoba) przy pomocy znajdującej się wokół niej gąbki- że działa idealnie. Natomiast trochę przekracza to moje zdolności pojmowania i akceptacji prowizorki. Czy macie jakieś pomysły o co tu chodzi? W przyszłym tygodniu podjadę z tym do mechanika, chociaż duży problem z czasem mam (natłok pracy) i wolałbym chyba już zrobić sam, bo zaraz znowu coś będzie wymieniał

Podobne wątki

  1. 4HP20 - blokada w pozycji P
    Utworzone przez bartekalfa166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 23-08-2017, 18:51
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-12-2012, 17:31
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-02-2012, 09:14
  4. Uszkodzony czujnik xenon ?
    Utworzone przez Yerzo w dziale GT
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-08-2010, 10:33
  5. [156] Czujnik pozycji wału krzywkowgo w V6
    Utworzone przez pedro220 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-06-2008, 07:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory