Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Uszkodzony wariator, kanalik olejowy czy rozdząd?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed
    Postów
    56

    Domyślnie Uszkodzony wariator, kanalik olejowy czy rozdząd?

    Witam,
    silnikiem trzęsie na wolnych obrotach - po dodaniu gazu jest w miarę ok, aczkolwiek brak mocy na niskich obrotach. Słychać klekotanie. Pierwszy pomysł to wariator (regenerowany przy okazji wymiany rozrządu - pomimo, że nie było z nim problemu).
    Wcześniej sprawdzałem działanie wariatora poprzez załączenie elektromagnesu (elektrycznie jest sprawny - główka elektromagnesu się porusza). Z częścią hydrauliczną - nie wiem.
    Wcześniej silnik się dusił na wolnych obrotach, gdy elektromagnes był załączony - teraz brak zmian. Wygląda więc, że albo wariator się zablokował i nie cofa tłoka, albo zapchany jest kanalik. Jakieś pomysły?
    Dodam, że nie zdarzyło się to nagle, ale przez kilka ostatnich dni auto zaczęło się inaczej zachowywać, natomiast teraz trzęsie o wiele bardziej.
    Olej jest nowy
    Film:
    https://www.youtube.com/watch?v=qMXS...ature=youtu.be
    Ostatnio edytowane przez kakamistrz1990 ; 29-12-2015 o 18:34

  2. #2
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Piastów
    Auto
    Alfka 147 120koników + LPG BRC
    Postów
    199

    Domyślnie

    a czy rozrząd jest dobrze ustawiony? kto robił wyminę?. mi to wygląda na zbyt duże opóźnienie zapłonu.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed
    Postów
    56

    Domyślnie

    Robiłem samodzielnie, jakiś czas temu. Oczywiście na blokadach. Generalnie nie było różnicy w mocy itp po złożeniu, jedyne co było dziwne to sporo większe (wg komputera) spalanie przy ruszaniu(25l - niezależnie od prędkości przez jakieś pół minuty jazdy).
    Wał korbowy ustawiony wg. znaczka w okienku od strony skrzyni(tam gdzie jest podziałka 0 5,10 stopni - ustawiłem kreskę na 0), później dla pewności sprawdziłem czujnikiem zegarowym i wydawało się ok. Przy okazji wymieniłem podkłądkę teflonową oraz sprężynę w wariatorze, pomimo że nie było z nim problemów.
    Najgłośniej jest właśnie w okolicy wariatora, a sprawdziłem również czy pali na każdym cylindrze - tu wygląda ok.
    Być może powodem jest przeskok paska?...ale wtedy silnik zmieniałby swoją pracę po otwarciu zaworu wariatora? U mniej jest zero reakcji, więc albo jest zablokowany bo nie cofa oleju albo uszkodzenie mechaniczne.
    Ostatnio edytowane przez kakamistrz1990 ; 01-01-2016 o 14:27

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed
    Postów
    56

    Domyślnie

    Rozebrałem górę, zaczynając od zaworku - mnóstwo szlamu(czegoś na kształt opiłków) w zaworku od wariatora. Wariator w środku czysty - ząbki ok.
    Klawiatura - 4 krzywki od wałków rozrządu mocno zjechane, oczywiście szklanki również. Powód - brak wystarczającej ilości oleju...niestety Alfa musi jeździć na maks lub przynajmniej połowie skali...jazda w okolicach min jak widać nie jest najlepszym pomysłem(zwlekałem z wymianą na nowy olej z powodu remontów niestety więc nie dolewałem).
    Plan naprawczy:
    Przeczyszczenie silnika, otworków olejowych(czyszczenie linką metalową, wlanie oleju z oczyszczaczem, spuszczenie i wlanie docelowego oleju).
    Wymiana wałków rozrządu.
    Wymiana simeringów wałków.
    Wymiana wszystkich szklanek.

    Rozrząd ma 10 k km więc pozostaje.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar blandor
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie
    Auto
    BYŁA ALFA ROMEO 147 2.0 TS 2002r JEST TOLEDO 2 2.3 v5
    Postów
    483

    Domyślnie

    pasek rozrządu chociaż wymień żeby kolejnej niespodzianki nie było. Sprawdzałeś ciśnienie oleju? Może juz dół silnika wymaga remontu? może główne panewki wału nie trzymają i góra silnika nie ma smarowania stąd te zjechane krzywki. Może zatkany smok olejowy. Szkoda zakładać drugich wałków bez sprawdzenia przyczyny złego smarowania. Nie sądzę aby wina leżała w małej ilości oleju. Nawet na minimum nie powinno się nic stać.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed
    Postów
    56

    Domyślnie

    Przyczyną złego smarowania jest simerring między skrzynią a silnikiem, który czekał na wymianę właśnie w styczniu Oleju ubywało aż spadł poniżej jakiegoś krytycznego poziomu...i silnik miał masakryczne wahania, więc wymieniłem olej na nowy - wahania się zmniejszyły, ale wariator nadal nie działał poprawnie(syf na zaworze).
    Raz jeden komunikat się pojawił o niskim cisnieniu oleju jadąc na autostradzie (po zjeździe za jakieś 15 km dalej, dolałem oleju).
    Najgorzej jednak się działo przez ostatni tydzień...i to juz była agonia wałków i popychaczy.

Podobne wątki

  1. Uszkodzony wariator czy elektrozawór?
    Utworzone przez Hacker40 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-08-2014, 20:40
  2. Uszkodzony wariator 147 1.6 120 ts
    Utworzone przez czarnawloszka w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-09-2013, 13:36
  3. [156 2.o TS] Uszkodzony wariator?
    Utworzone przez mateuszpiszcz w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-05-2012, 20:18
  4. [145] Rozdząd
    Utworzone przez Chasim w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 22:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory