Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Wymiana łożyska przód

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kivi89
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Inowrocław
    Auto
    159 1.9 8v
    Postów
    444

    Domyślnie Wymiana łożyska przód

    Witam. Wymieniam właśnie łożysko przód w 147 mojej kobiety i postępuję wg. takiego schematu :

    Wszystko wykonane w domowych warunkach bez wyciągania zwrotnicy, użycia prasy i innych specjalistycznych urządzeń. Czas pracy około 3 h.

    Proszę przeczytajcie i odpowiedzcie na pytanie poniżej Z góry dzięki i pozdrawiam.


    1 - Zdjecie koła, odbezpieczenie nakretki 36 ( jak wiadomo jest zaklepana a wiec cienkim srubokrętem ją prostuję )

    2 - Zakładam koło przykręcam chociaż na dwie 3 śruby zostawiam na biegu i hamulcu ręcznym auto wsadzam nasadkę ( cienka ścianka ) i luzuję nakrętkę. JA to robiłem kluczem udarowym i zwykłą rączką teleskopową od klucza do kół. Jak nakrętka puści ( tylko ją luzujemy nie odkręcamy ! ) podnosimy auto zwalamy koło odkręcamy śrubę 36 do końca.

    3 - Następnie odkręcamy zacisk hamulcowy 2 śruby od wewnętrznej strony. Ściągamy go i podwieszamy na drucie albo lince elastycznej tk zeby nie wisiał na przewodzie ( ja używam " trytytek " zapinam o miejsce na śrubę i sprężynę amortyzatora tak żeby nie przeszkadzał) następnie zdejmujemy tarcze hamulcową możliwe, że będzie przykręcona jedna śrubka pomiędzy śrubami od koła ale z reguły tej śruby nie ma bo jest zerwana odkładamy tarcze na bok.

    4 - Teraz czas na troche druciarstwa ale wg mnie to najprostszy sposób bo piasta tak czy inaczej powinna zostać wymieniona razem z łożyskiem ! ( jej koszt w inter cars 113 zł ) Wycinamy mały trójkąt szlifierką tak jak na zdjęciu poniżej :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	łożysko.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	36.4 KB
ID:	188864


    to umożliwi nam wykręcenie śrub mocujących same łożysko. Są 4 takie śruby a wiec po odkręceniu każdej po prostu obracamy piastę z wyciętym otworem i odkręcamy je wszystkie.

    5 - za pomocą młotka małego przecinaka albo grubego płaskiego śrubokręta zbijamy łożysko z piastą celując w szczelinę pomiędzy łożyskiem a zwrotnicą.
    U mnie po delikatnym opukaniu wszystko wyskoczyło bez problemu.

    6 - czyścimy miejsce na nowe części ( można dać trochę smaru na końcówkę przegubu ja użyłem miedzianego )

    7 - Przykręcamy nowe łożysko(obudowę) 4 x śruba na imbus

    8 - Smarujemy smarem nową piastę ( element który będzie wprasowywany w wcześniej przykręcone łożysko ) delikatnie nabijamy je dużym młotkiem gumowym ALE DELIKATNIE ABY TYLKO załapało. Następnie przykładamy nową nakrętkę 36 i delikatnie dociągamy piastę do łożyska. Na koniec zaklepujemy nakrętkę tak aby się nie odkręciła.

    9 - zakładamy tarcze , przykręcamy zacisk , koło , opuszczamy auto i gotowe.



    I teraz pytanie czy mój tutorial ma sens ? Aktualnie jestem na punkcie 7 ( akurat czekałem na nową piastę ) jakieś podpowiedzi ? sugestie ? Zwłaszcza interesuje mnie czy nie będzie problemu w punkcie 8 ? Robił to ktoś w taki sposób ?

  2. #2
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Piastów
    Auto
    Alfka 147 120koników + LPG BRC
    Postów
    199

    Domyślnie

    ja nabijałem piastę do połowy i dopiero dokręcałem nakrętką i pamiętaj, że moment dokręcania dużej nakrętki to ok 70 Nm i obrót o ok 60 stopni. Zamiast smaru lepszy będzie olej.
    PS
    jak dla mnie żeby zdjąć piastę lepiej wykorzystać ściągacz np trójramienny koszt niewielki i dużo mniej zabawy. Nie będziesz miał problemów w dalszej zabawie

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar michal_lc4
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 PussyWagon Ti 2.4JTDm/200 KM '09
    Postów
    1,023

    Domyślnie

    Ja mam pytanie odnośnie 4) Jaka jest teoria na wymianę piasty przy wymianie łożyska ??? Wg. mnie zupełnie niepotrzebnie. Chyba że ją zniszczyłeś.
    Nie musisz wycinać w niej trójkącików, od wewnętrznej strony przykładasz nasadkę pasującą średnicą do średnicy piasty i uderzasz dwa razy młotem opierając sobie zwrotnicę o imadło, a jak nie masz imadła to drewniany pieniek i piasta wypada. Możesz ją spokojnie zamontować ponownie. Oczywiście zakładam że zrobisz to "z głową i nie zniszczysz piasty.

    Z kolei odnośnie 8) po co nabijać wstępnie piastę w łożysko ?? przykładasz łożysko do piasty i wprasowujesz do końca, składasz wszystko do kupy i dokręcasz nakrętkę już na koniec jak kolega wyżej napisał, a nie "delikatnie dociągasz piastę do końca". Jak za słabo skręcisz to łożysko dostanie luzu bo wewnętrzne bieżnie łożyska nie będą wystarczająco ściśnięte.

    Nie polecam nabijać piasty w łożysko młotem, nawet z zachowaniem największej "precyzji" bo w większości przypadków kończy się to przedwczesnym końcem żywota łożyska. Jak nie macie prasy, warto się poświęcić i podejść do warsztatu który prasę ma, w większości przy dobrej rozmowie i piwie za 3zł samo wprasowanie nic więcej nie kosztuje.
    Ostatnio edytowane przez michal_lc4 ; 22-01-2016 o 22:56

    ​MM Garage - Naprawy, wymiany. Sprzęgła, rozrządy, hamulce, zawias... dłubie bo lubie.
    https://web.facebook.com/MM-Garage-1003360043043536/?ref=hl

    Z AR było: 156 Pussy Wagon 1.9 JTD 115KM / 146 1.7 16V Boxer

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    04 2012
    Auto
    Alfa romeo 147 1.6 TS
    Postów
    111

    Domyślnie

    ja nabiłem młotkiem pare dni i po łożysku było....jak wymieniałem pierwszy raz to do mojego tesa 1.6 przysłali mi łożysko z 2.8 założyłem hah ...jazda próbna i przy 50 przód samochodu zaczoł podskakiwac ale to taka ciekawostka...

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Jak nabijasz piastę na łożysko to niszczysz bieżnię łożyska.

    Piastę można zdjąć bez niszczenia wkręcając dłuższe szpilki.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kivi89
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Inowrocław
    Auto
    159 1.9 8v
    Postów
    444

    Domyślnie

    Ja tylko delikatnie nabiłęm piastę tak żeby załapała. Resztę dociągałem śrubą.



    A co do wymiany piasty sugerowałem się wieloma opiniami i większość mówi, że lepiej wymienić oba elementy. Zwłaszcza, że wymieniałem łożysko po 4 msc. użytkowania. Wcześniej wymieniłem je wciągając cała zwrotnice i na prasie wydusiłem z mechanikiem starą piastę nast. osadził mi ją w nowym łożysku. Dlatego teraz wymieniłem kpl.

Podobne wątki

  1. [159] Wymiana łożyska przód
    Utworzone przez Dejvvv w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 21-05-2021, 07:00
  2. [156] wymiana piasty (łożyska) przód
    Utworzone przez Oskarr w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-02-2014, 08:34
  3. Wymiana łożyska przód bez ściągania zwrotnicy?
    Utworzone przez kowal w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 10:40
  4. Wymiana łożyska piasty koła przód
    Utworzone przez wojti w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-01-2013, 21:02
  5. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-02-2012, 15:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory