Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Moja wersja dużych hamulców w 156

  1. #1
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Küsnacht ZH/Warszawa/Puławy
    Auto
    AR 156 3.0 V6 '02
    Postów
    192

    Domyślnie Moja wersja dużych hamulców w 156

    Witam,
    Założyłem u siebie zaciski ze 166. Do tej pory jeździłem na tarczach 305mm z GTA, ale jest z nimi problem, bo klocek jest szerszy (60mm) niż tarcza (50mm, małe Brembo) i wystaje. Nie byłem za bardzo zadowolony też z mojego zestawu (tarcze Brembo + Ferodo DS Performance). Chciałem coś z tym zrobić i zmienić tarczę na inną (nie chciałem kombinować z tarczami ze 166), do tego wymyśliłem sobie, że założę tarcze dwucześciowe i fajnie byłoby, jakby wszystko weszło w 16 calową felgę (m.in. dlatego nie brałem pod uwagę 330 z GTA). Przejrzałem katalogi kilku firm zajmujących się produkcją takich tarcz, starałem się wybrać rozmiar, który da mi możliwość wyboru spośród kilku producentów, a nie jakiś szczególny, który produkuje tylko jedna firma. Po poszukiwaniach stanęło na rozmiarze 315x28, z 12 otworami mocującymi 6.4mm na okręgu 177.8mm. Takie tarcze można pozyskać np. z AP Racing czy Taroxa. Ja swoje pozyskałem z firmy Reyland Motorsport. Okazuje się, że to jest największy rozmiar tarczy pod szerszy klocek (60mm, duże Brembo, ze 166, 159 lub GTA 330, też Evo i WRX). I mieści się w 16 calowej feldze, chociaż musiałem przesunąć ciężarki wyważające, bo zaczepiały o zacisk. Do tego klocki CL RC5+ i mogę powiedzieć, że jest dobrze. Nic nie piszczy przy hamowaniu, potrafi być trochę głośno przy zimnym klocku i małych prędkościach (pewnie przez nacięcia). W Ułężu zestaw sprawował się wzorowo i nie mogę się do niczego przyczepić. Mogę w końcu napisać, że Alfa hamuje.

    Tarcze z przykręconymi dzwonami:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160728_135529.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	133.5 KB
ID:	208740

    Tarcza z zaciskiem zamontowana (wymieniałem też przegub, dlatego półośka jest nieprzykręcona):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160728_194418.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	57.2 KB
ID:	208739

    Po Ułężu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160801_153518.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	75.3 KB
ID:	208741
    Pozdrawiam,
    Adam

  2. #2
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Gdzie zrobiłeś dzwon do tarczy ?? Możesz podać firmę ??
    A robota bardzo ładna fajnie to wygląda i pewnie podobnie hamuje

  3. #3
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Küsnacht ZH/Warszawa/Puławy
    Auto
    AR 156 3.0 V6 '02
    Postów
    192

    Domyślnie

    W końcu hamuje, tak jak powinno, niektórzy uważają, że za mocno :-)

    Projekt dzwona narysował mi kolega z pracy (dzwon ma grubość 8mm), aluminium 7075 T651 kupiłem w Warszawie (dwa bloczki 200x200x20), a człowieka, który mi to wyfrezował, znalazłem na CNC forum. Anodowane na twardo też w Warszawie.
    Pozdrawiam,
    Adam

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Gratuluje oryginalnego podejścia do tematu, teraz spodziewaj się miliona pytań - ile wyszło ?
    Szkoda tylko że ograniczyłeś się felgą choć jak patrze na całość i klocek to pewnie wystarcza.
    Hamulce w 156 (nie GTA) to niestety dramat do zabaw na torze. Rzeźbienie obowiązkowe.

    Z ciekawości, co masz na tyle? nie nurkuje zbytnio?
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  5. #5
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Küsnacht ZH/Warszawa/Puławy
    Auto
    AR 156 3.0 V6 '02
    Postów
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Szkoda tylko że ograniczyłeś się felgą choć jak patrze na całość i klocek to pewnie wystarcza.
    Z ciekawości, co masz na tyle? nie nurkuje zbytnio?
    Tak jak napisałem, z większymi tarczami jest problem szerokości tzn. klocek wystaje poza tarczę. Tak na szybko przejżałem katalog Taroxa i następna pasująca tarcza to 356x28 (co najmniej 18 calowe felgi). Z małym Brembo możliwości są duuuużo większe. Chociaż dla dużych tarcz to lepiej pomyśleć o jakiś 6-o tłoczkowych zaciskach, bądź większych.

    U siebie mam B14 plus stabilizatory Eibacha i muszę powiedzieć, że żadnego nurkowania nie zauważyłem, ani zbyt dużych przechyłów w zakrętach.

    A koszt? Największy to oczywiście tarcze i klocki, a adaptery i dzwony to co komu się uda, ja akurat miałem dostęp do CNC. Myślę, że poniżej 1000PLN są spokojnie do ogarnięcia.
    Pozdrawiam,
    Adam

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Pytając o tył myślałem o klockach ale info o zawieszce też ważne. I skrobnij też coś więcej o niezadowoleniu z DS-ów. Założyłem i docieram właśnie DS performance na tył, z przodu mam DS 2500 i jestem z nich niezmiernie zadowolony, Poznań przeżyły bez żadnych kółek chłodzących.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Küsnacht ZH/Warszawa/Puławy
    Auto
    AR 156 3.0 V6 '02
    Postów
    192

    Domyślnie

    A dlaczego miałby nurkować z powodu tylnych hamulców? Przecież za nurkowanie odpowiadają sprężyny zawieszenia.
    Z tyłu mam normalne Brembo, tarcze i klocki. Hamulce z tyłu to trochę taka dekoracja, a w przypadku V6 to już wogóle, jak na przedniej osi wisi ~900kg, a na tylnej ~480kg. Próbowałeś kiedyś hamować ręcznym? Koła z tyłu zablokujesz, a samochód praktycznie nie zwalnia (znaczy zwalnia, ale hamowaniem nazwać tego nie można). Jak dla mnie przód robi 99% roboty.

    Co do DS, to może kombinacja z tarczami nie była ok, ale nie miałem takiego czucia hamulca, regulacji siły hamownia. Żeby zacząć porządnie hamować trzeba było naprawdę konkretnie nacisnąć pedał. I raz wyjechałem w trawę w Ułężu, bo hamulce powiedziały "dziękuję". A teraz siła hamowania jest liniowo zależna od wciśnięcia pedału hamulca.
    Pozdrawiam,
    Adam

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Za nurkowanie biorą odpowiedzialność w jakimś stopniu tylne heble również. Jak się np przegrzeją to nie dociskają tyłu prawie wcale i auto trochę mocniej nurkuje. Ja mam pewien problem z niewyłączalnym esp, potrafi mi na krętym torze palić klocki z tyłu, więc zainwestowałem w DS-y. Mam nadzieję że dadzą radę.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  9. #9
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Küsnacht ZH/Warszawa/Puławy
    Auto
    AR 156 3.0 V6 '02
    Postów
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał slavol Zobacz post
    Za nurkowanie biorą odpowiedzialność w jakimś stopniu tylne heble również. J
    Ale w jaki sposób? Jak zaczyna działać siła hamująca, to masa "przesunie się" do przodu. Ważny jest sam fakt siły, a nie co ją powoduje. Dlatego przednie hamulce działają lepiej, bo im większa siła hamująca, tym na przednie koła działa większa siła i opony mają lepszą przyczepność i można jeszcze mocniej hamować. A z tyłu jest dokładnie odwrotnie, jakiekolwiek hamowanie zmniejsza przyczepność koła. Przecież każdy rowerzysta wie o tym.
    Pozdrawiam,
    Adam

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał alterro Zobacz post
    Ale w jaki sposób?
    Ano w taki sposób - zaciągasz ręczny to tył przysiada, nie jest to spektakularny efekt ale jest i można go odczuć. I tak jak mówię u mnie bardziej chodzi o esp. No i jeszcze kwestia hamowania w ostrym zakręcie wtedy tył też ma więcej do powiedzenia.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

Podobne wątki

  1. Drżenie przy dużych prędkościach
    Utworzone przez Długi1987 w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-09-2015, 09:21
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 01-11-2014, 14:17
  3. Moja pierwsza Alfa 159 wersja TI ( małopolska)
    Utworzone przez Cisek w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-04-2014, 20:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory