Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: [156] tuning mechaniczny + chip, doradźcie

  1. #1
    wacek
    Gość

    Domyślnie [156] tuning mechaniczny + chip, doradźcie

    Tak jak w temacie mam zamiar trochę podrasować alfunie, co prawda te modyfikacje zaplanowałem na początek przyszłego roku bo póki co to fundusze nie pozwalają..., ale wole się już teraz odpowiednio przygotować uwzględnić co jeszcze zrobić a co sobie odpuścić i oszacować ile pieniążków trzeba będzie odłożyć :p

    Najpierw trochę o mojej alfusi:
    – AR 156 listopad 1998
    – MVS: 116.446.0 (0) | BN 1.9 JTD CF2 BASE
    – Wersja silnika: AR 32302
    – Typ silnika M1 | 1910 JTD CF2
    – Kod wersji: 932A2

    • jedno pytanko tak na marginesie czy, „ MVS: 116.446...” oznacza liczbę koni mechanicznych?

    A oto lista rzeczy które mam zamiar zrobić (chciałbym dokonać wszystkich modyfikacji w Dynosofcie we Wrocławiu, chyba że możecie polecić kogoś innego najlepiej okolice opolskiego czyli opole – wrocław - katowice):
    1. stwierdzić stan silnika czy w ogóle się jeszcze nadaje do tuningu (ma 180 tyś, o ile licznik nie był zbijany, nie puszcza czarnego dymu, ładnie zbiera się w każdym zakresie obrotów no może poza od 1 do 2 tys , jedyny mankamentem jest to ze przy pracy silnika na biegu jałowym po dodaniu gazu gdy później obroty spadają w okolicach 1 tysiąca obrotów słychać dość mocne drgnięcie silnika przez 1 -2 sekundy, jakby coś było luźnego w silniku)
    2. wymiana kolektorów ssących żeby miały większą średnice (gdzie mogę takie znaleźć jakie mogą się do tego nadawać w silniku JTD?)
    3. wymiana rury dolotowej na rurę z włókna węglowego ( z asso z japoni) reszty dolotu nie chce zmieniać poza włożeniem jeszcze wkładu sportowego (da to w ogóle jakiś efekt czy to zbędna modyfikacja? Jeśli kupować to w asso czy jest może jakaś inna firma godna polecenia?)
    4. polepszyć napełnianie cylindra poprzez obróbkę kanałów ssących i odpowiedni dobór ich długości (jak kosztowna jest taka modyfikacja? Czy jest w ogóle opłacalna, patrząc pod względem kosztów do efektu?)
    5. ustawienie pracy silnika aby pracował optymalnie na granicy stuku
    6. zmiana kompletnego wydechu od początku do końca najlepiej z końcówkami po lewej i prawej stronie z tego co widziałem na obrazkach to rozgałęzienie idzie od końcowego tłumika (jest w ogóle możliwe zamocowanie takiego wydechu z takimi końcówkami? Jakie wydechy możecie polecić? Czym się kierować przy wyborze wydechu ponieważ ma być założony przed chipem więc nie znamy jeszcze wtedy mocy auta żeby do niej ewentualnie dopasować wydech...)
    7. Wymiana sprężarki na taką ze zmienną geometrią łopatek? (da to jakiś konkretny efekt, gdzie szukać takich sprężarek?)
    8. no i wreszcie chip (nie wiem czy nie wykluczy on punktu 5 bo nie wiem jakie parametry tam tunerzy zmieniają przy chipowaniu...)
    9. Na koniec wymiana przewodów hamulcowych na stalowe, a reszta jeśli przyjdzie czas jak się tarcze zaczną krzywić to się wymieni... no i nie wiem jak ze sprzęgłem ale podejrzewam ze trzeba będzie zmienić na wzmocnione?


    Proszę o wasze opinie, sugestie i porady no i wiadomo teoria ma się niekiedy różnie do rzeczywistości więc najbardziej interesowały by mnie sprawdzone rozwiązania ale teoria tez się przyda,
    pozdrawiam

  2. #2
    Starscream
    Gość

    Domyślnie

    chcesz sugestię? Proszę bardzo : kup 2.4 JTDm'a i wsadź pod maskę. Taniej, szybciej, prościej.

  3. #3
    wacek
    Gość

    Domyślnie

    A orientujesz się może jak wygląda taki swap z 1.9 JTD do 2.4 JTDm, czy wystarczy sam silnik czy konieczna jest też zmiana skrzynki bezpieczników, skrzyni biegów, poduszek pod silnikiem itd. I jak wyglądają obecnie formalności po przeszczepie silnika?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał wacek Zobacz post
    Tak jak w temacie mam zamiar trochę podrasować alfunie, co prawda te modyfikacje zaplanowałem na początek przyszłego roku bo póki co to fundusze nie pozwalają..., ale wole się już teraz odpowiednio przygotować uwzględnić co jeszcze zrobić a co sobie odpuścić i oszacować ile pieniążków trzeba będzie odłożyć :p

    Najpierw trochę o mojej alfusi:
    – AR 156 listopad 1998
    – MVS: 116.446.0 (0) | BN 1.9 JTD CF2 BASE
    – Wersja silnika: AR 32302
    – Typ silnika M1 | 1910 JTD CF2
    – Kod wersji: 932A2

    • jedno pytanko tak na marginesie czy, „ MVS: 116.446...” oznacza liczbę koni mechanicznych?

    A oto lista rzeczy które mam zamiar zrobić (chciałbym dokonać wszystkich modyfikacji w Dynosofcie we Wrocławiu, chyba że możecie polecić kogoś innego najlepiej okolice opolskiego czyli opole – wrocław - katowice):
    1. stwierdzić stan silnika czy w ogóle się jeszcze nadaje do tuningu (ma 180 tyś, o ile licznik nie był zbijany, nie puszcza czarnego dymu, ładnie zbiera się w każdym zakresie obrotów no może poza od 1 do 2 tys , jedyny mankamentem jest to ze przy pracy silnika na biegu jałowym po dodaniu gazu gdy później obroty spadają w okolicach 1 tysiąca obrotów słychać dość mocne drgnięcie silnika przez 1 -2 sekundy, jakby coś było luźnego w silniku)
    2. wymiana kolektorów ssących żeby miały większą średnice (gdzie mogę takie znaleźć jakie mogą się do tego nadawać w silniku JTD?)
    3. wymiana rury dolotowej na rurę z włókna węglowego ( z asso z japoni) reszty dolotu nie chce zmieniać poza włożeniem jeszcze wkładu sportowego (da to w ogóle jakiś efekt czy to zbędna modyfikacja? Jeśli kupować to w asso czy jest może jakaś inna firma godna polecenia?)
    4. polepszyć napełnianie cylindra poprzez obróbkę kanałów ssących i odpowiedni dobór ich długości (jak kosztowna jest taka modyfikacja? Czy jest w ogóle opłacalna, patrząc pod względem kosztów do efektu?)
    5. ustawienie pracy silnika aby pracował optymalnie na granicy stuku
    6. zmiana kompletnego wydechu od początku do końca najlepiej z końcówkami po lewej i prawej stronie z tego co widziałem na obrazkach to rozgałęzienie idzie od końcowego tłumika (jest w ogóle możliwe zamocowanie takiego wydechu z takimi końcówkami? Jakie wydechy możecie polecić? Czym się kierować przy wyborze wydechu ponieważ ma być założony przed chipem więc nie znamy jeszcze wtedy mocy auta żeby do niej ewentualnie dopasować wydech...)
    7. Wymiana sprężarki na taką ze zmienną geometrią łopatek? (da to jakiś konkretny efekt, gdzie szukać takich sprężarek?)
    8. no i wreszcie chip (nie wiem czy nie wykluczy on punktu 5 bo nie wiem jakie parametry tam tunerzy zmieniają przy chipowaniu...)
    9. Na koniec wymiana przewodów hamulcowych na stalowe, a reszta jeśli przyjdzie czas jak się tarcze zaczną krzywić to się wymieni... no i nie wiem jak ze sprzęgłem ale podejrzewam ze trzeba będzie zmienić na wzmocnione?


    Proszę o wasze opinie, sugestie i porady no i wiadomo teoria ma się niekiedy różnie do rzeczywistości więc najbardziej interesowały by mnie sprawdzone rozwiązania ale teoria tez się przyda,
    pozdrawiam
    Takie przeróbki przekroczą zapewne wartość o wiele młodszej i mocniejszej alfy, więc sensu żadnego w tym n ie widzę. Odnośnie mocy to powinieneś mieć 105 lub 110 KM. Zresztą jaka to sztuka popatrzeć w dowód i przeliczyć KW na KM? (1 KW to 1.36 KM). Poza tym w kwestii Tuningu wszelakiego rodzaju tyle już tutaj napisano, że wystarczyło użyć opcji "szukaj" a nie powielać tematu.

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar aniol_jojo
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Ruszów
    Auto
    156 SW - 2.4 JTDm 2004r
    Postów
    1,987

    Domyślnie

    naprawdę chcesz inwestować tyle co jest samochód warty? naprawdę lepiej jest kupić jakiś 3.0V6 wyjdzie Ci taka sama cena. Wracając do Twoich pytań.
    2 - wymiana kolektorów - po co? nie lepiej oddać je do wypolerowania w środku?
    3 - wymiana filtra rozumiem ale co do reszty to nie jestem pewien czy jest sen
    4 - mały virusik jest jak najbardziej na miejscu
    5 - czy jest kosztowna? oczywiście ale zostałbym tu na powieszeniu zaworów i gniazd + jakaś mała korekta/planowanie głowicy ewentualnie jak już bardzo chcesz i stać Cie na to wałki sportowe (koszt 1 szt w granicach 1500 - 2000zł)
    5 - dobry wydech to podstawa ale czy chcesz wydać na niego np 3tyś i w górę? bo w takich cenach właśnie chodzi - nie mówię tu o częściach z allegro po 300zł
    6 - wydatek na lepsza/większa sprężarkę? proponuję rozejrzeć się najpierw w cenach
    9 - przewody + tarcze + klocki - ten wydatek będzie najmniejszy bo np tarcze Mikody to ok 550zł na 4 łapy do tego przewody w oplocie to następne 400-450zł

    Reasumując takie modyfikacje które wymieniłeś sa jak najbardziej na miejscu ale nie do codziennej jazdy bo kosztują majątek. Takie rzeczy się robi ale tylko wtedy gdy uczestniczy się w jakiś wyścigaś wszelkiego rodzaju.

    Chcesz podnosić moc silnika a co z resztą? Wieksze tarcze? Większe zaciski np 4-6tyłoczkowe? Co z amorkami i sprężynami? i najważniejsza sprawa na jakich oponach chcesz jeździć? Po takich modyfikacjach silnik na pewno będzie lepszy/mocniejszy ale co z tego gdy ma sięnp załozone oponki za 200zł/szt
    Ostatnio edytowane przez aniol_jojo ; 28-06-2009 o 21:31
    "Alfa chociaż mała prowokuje do zgwałcenia pierwszych stu stron kodeksu drogowego."
    jest: 156 2.4 JTD 04r...
    była: Gtv 2.0 Twin Spark Verde Tropico 96r...

  6. #6
    wacek
    Gość

    Domyślnie

    aniol_jojo - gdyby się tak ograniczyć do:

    1. polerowania kolektorów ssących
    2. włożenia wkładu sportowego (w jtd z tego co czytałem daje bardzo zadowalający efekt)
    3. zmiana kompletnego wydechu (czy lepiej modyfikować ten wydech co mam?)
    4. wgranie virusa
    ?. a powieszenie zaworów i gniazd + planowanie głowicy jaki to jest mniej więcej koszt?

    Oczywiście myślałem nad wymianą zawieszenia na KONI FSD (tanie nie jest ale te producenta co roku wymiana wahaczy czy tulei bo po zimie zaczyna się skrzypienie w zawieszeniu, dlatego myślę wymienić raz i konkretnie) a układ hamulcowy Mov It ale to wszystko w swoim czasie. A co do opon to na opony nie żałuję tylko że kupuję normalne rozmiary 185/65R15 nie jakieś nisko profilowe, wiec w przypadku opon jestem gotowy wydać te 400zł za szt.


    Belfer27 - patrzyłem już wcześniej i przeliczałem, po prostu myślałem ze „ MVS: 116.446...” oznacza moc silnika...

    pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar aniol_jojo
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Ruszów
    Auto
    156 SW - 2.4 JTDm 2004r
    Postów
    1,987

    Domyślnie

    1 - polerka układu dolotowego myślę ze byłoby jak najbardziej na miejscu
    2 - nowe wałki w każdym samochodzie są pożądane
    3 - nie wiem czy jest sens wymiany całego układu chociaż na pewno będzie lepszy niż modyfikowany , ja bym został przy tym co jest z "drobnymi" zmianami czyli nowy kolektor wydechowy 4-2-1 z nierdzewki do tego albo sportowy kat albo rurka, co do końcowego tłumika to zdecydowanie polecam popularnego Remusa sam mam i jestem zadowolony
    4 - virusek wręcz konieczny ale zrobiony FACHOWO
    5 - poprawa wdechu/wydechu to na pewno nie będzie 500zł podstawowe modyfikacje głowicy to hm.. 1.5-2.5tys? coś koło tego oczywiście mówię o częściach nowych a nie żadnym dziadostwie

    Wszystkie informacje które podaje tu są zaczerpnięte od pewnego warsztatu zajmującego się tuningiem - jakiś czas temu sam o to wypytywałem ich i w końcu zrezygnowałem - jak to gość ujął (nie pamiętam dokładnie ale mniej więcej brzmiało to tak): jak na tak malutki silnik i ciężka budę nie widzę sensu wydawania 12-17tyś aby uzyskać 200-225 KM lepiej zrobić swap silnika 3.0v6 na jedno wyjdzie cenowo a jeśli dalej będzie mało dopiero wtedy zacząć modyfikacje" czy coś w ten deseń

    Pamiętaj, że jeśli chcesz coś robić/poprawiać fabrykę gdy chodzi o silnik musi być on w stanie IDEALNYM! inaczej po prostu go ZARŻNIESZ!

    wyżej wymienione modyfikacje zamkną się w kosztach hm.. 6-8tyś polskich złotych Chociaż i tak myślę, że najpierw powinieneś zacząć myśleć o swoim i innych bezpieczeństwie = nowe większe hamulce + zawieszenie
    Ostatnio edytowane przez aniol_jojo ; 30-06-2009 o 01:04
    "Alfa chociaż mała prowokuje do zgwałcenia pierwszych stu stron kodeksu drogowego."
    jest: 156 2.4 JTD 04r...
    była: Gtv 2.0 Twin Spark Verde Tropico 96r...

  8. #8
    wacek
    Gość

    Domyślnie

    "Pamiętaj, że jeśli chcesz coś robić/poprawiać fabrykę gdy chodzi o silnik musi być on w stanie IDEALNYM! inaczej po prostu go ZARŻNIESZ!" - Dlatego chce te wszystkie modyfikacje chcę przeprowadzać w Dynosofcie we Wrocławiu, oni znają się na rzeczy mają własną hamownie obciążeniową, przed grzebaniem w autku zawsze jest sprawdzany stan silnika jeśli coś jest nie tak albo sie robi konieczną naprawe albo sie za autko nie biorą.

    2 - to sportowy wkład POWIETRZA, nie wałki

    obróbke głowicy sobie odpuszcze

    pozostanie:
    - polerowania kolektorów ssących
    - włożenia wkładu sportowego powietrza
    - zmiany w układzie wydechowym może zmiana kompletnego to sie jeszcze okaże
    - wgranie virusa

    A przy przyroście mocy o te ~ 40KM na wymianie przewodów hamulcowych na metalowe myślę że sie obejdzie, z tego co sie orientuje to układ hamulcowy 1.9JTD 105KM niczym sie nie różni od 2.4 JTD 140KM, więc mysle ze wymiana całego układu hamulcowego tj. klocki + tarcze, bedzie zbędna...

    Myślę ze puki co to wystarczy, bo faktycznie nie warto więcej pchać w taki słaby silnik, a za jakiś czas będziemy myśleć nad SWAP'em

  9. #9
    Starscream
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał wacek Zobacz post
    z tego co sie orientuje to układ hamulcowy 1.9JTD 105KM niczym sie nie różni od 2.4 JTD 140KM, więc mysle ze wymiana całego układu hamulcowego tj. klocki + tarcze, bedzie zbędna...

    to się kolego słabiutko orientujesz, bo 2.4 JTD na podwójne wentylowane tarcze na przedniej osi..

  10. #10
    TuneFORCE
    Gość

    Domyślnie

    Albo sprzedaj swoje auto i kup z motorem 2.4jtd i zrób program albo swapa na 2.4jtd

Podobne wątki

  1. Tuning mechaniczny Alfa 166 2.4 JTD 10V 136 PS
    Utworzone przez Januszek166 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-12-2012, 07:38
  2. Tuning mechaniczny JTD
    Utworzone przez paparazy w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-05-2011, 08:40
  3. [145] Tuning Optyczny czy Mechaniczny?
    Utworzone przez durro w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 06-09-2009, 20:42
  4. [156] Tuning mechaniczny silnika 2.0 TS czy to mozliwe
    Utworzone przez darpes w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 03-07-2008, 08:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory