Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Odgłos ocierania przy kręceniu kierownicą

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Question Odgłos ocierania przy kręceniu kierownicą

    Moi Mili,

    Mam pytanie o specyficzny odgłos. Pojawił się on dość niedawno, na zimno jest wyraźnie bardziej słyszalny. Odgłos to takie ocieranie, raczej dość niskie, szuranie, może chrobotanie, raczej gumowe, a nie metaliczne. Występował na samym początku przy dalekim skręceniu w prawo, przez ostatnie 30-40 stopniu ruchu, teraz troszkę też przy odkręcaniu. Najbardziej widoczny jest jak np. w nocy, jak jest zimno, manewruję na parkingu, aby wyjechać z miejsca, albo zawracam. Przy kręceniu w lewej części zakresu - nie stwierdzam. W czasie jazdy nie stwierdzam intensyfikacji. Nie wiąże się z jazdą, tylko z kręceniem kierownicą.

    Po kilkunastu kilometrach prawie ustępuje, trzeba już się dobrze wsłuchać, żeby go zauważyć.

    Póki co mam takie pomysły:

    Czy jest to górne mocowanie amortyzatora, jak w MiTozie - http://www.forum.alfaholicy.org/mito...redkosci_.html

    Czy raczej tematy związane z maglem/wspomaganiem, jak w 159? Tylko tutaj wspomaganie jest elektryczne, więc nie zbiorniczek.

    UPDATE:
    W końcu znalazłem coś podobnego, czy to może być to: http://www.forum.alfaholicy.org/mito...tyzatorow.html

    Czyli, to te łożyska na górze, bezpośrednio pod maską, czy gdzieś niżej w kolumnie?

    Nie stwierdzam żadnego przeskakiwania, kierownica chodzi płynnie, luzy takie same jak, gdy Żulietta była nowa. A w obydwu powyższych są doniesienia o braku płynności. Sam nie wiem.

    Na co zwrócić uwagę?

    Pacjent ma jakieś 54 kkm i w maju będzie mieć II przegląd, więc biorąc pod uwagę, że na dalsze wyjazdy jest Żulia, to przez ten czas zrobię pewnie ze 2000 km. Więc raczej spokojnie poczekam do przeglądu, ale boję się, że w maju będzie ciepło i orły z ASO nie usłyszą nic, dlatego teraz zbieram sugestie i inspiracje.
    Ostatnio edytowane przez MiLykie ; 15-02-2018 o 17:08

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Rzeszów/Kraków
    Auto
    Alfa Romeo MiTo 1.4 TB 155KM
    Postów
    27

    Domyślnie

    Ostatnio padło mi łożysko McPhersona w Mito oprócz oczywiście strzelania/przeskakiwania nie wiem jak to ładnie nazwać występowało przy skręcie w prawo takie ocieranie/szuranie po wymianie łożysk tego już nie ma.

    Może to Ci coś pomoże w szukaniu przyczyny

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2016
    Auto
    Mito 1.4 MA
    Postów
    43

    Domyślnie

    U mnie taki dźwięk w mito oznaczał wymianę Górnego mocowania amortyzatora


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    681

    Domyślnie

    Wszystko wskazuje na łożyska amortyzatorów. Tylko powstaje pytanie: czy warto się dotykać?
    To szuranie jest najbardziej zauważalne gdy jest chłodno i brudno na drodze (czyli zimą). Latem tego nie usłyszysz.
    Mi udało się wymienić te łożyska jeszcze na gwarancji, ale po pierwszej zimie od wymiany szuranie wróciło.
    To jest niestety element z tworzywa sztucznego, w dodatku tak skonstruowany, że leci na niego błoto z kół.
    Po pękających przewodach to jest dla mnie drugie miejsce na liście wstydu w Giuliettcie, ktoś chciał zrobić to tanio w produkcji i drogo w wymianie.
    Myślę, że dopóki nie ma wyraźnych skoków przy kręceniu kierownicą, to niestety trzeba żyć z tym szuraniem, szczególnie gdy jest ono sezonowe.
    No chyba, że ktoś lubi, ma czas i kasę wymieniać te elementy praktycznie co roku.

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Dzięki za odzew. Czyli to raczej to samo co w MiTozie... [MENTION=2635]mareksz159[/MENTION] - u Ciebie to było w Giulieccie? Właśnie wszystkie doniesienia forumowe, które znalazłem dotyczyły MiTo, stąd moje wątpliwości.

    Dobrze zgaduję, że to element o wdzięcznej nazwie "WKŁADKA ELASTYCZNA", np o numerze 51810638 po prawej stronie?
    Te wytrzymały od nowości, więc nie jest tak źle, w zasadzie to ich 4-ta zima. Jeśli po wymianie byłaby podobna trwałość, to nawet rozważę wymianę.

    Jeszcze mam "rozszerzoną gwarancję", więc ewentualnie z tego bym to atakował. Chociaż muszę najpierw poczytać listę wyłączeń. Póki co stopień dokuczliwości jest dość niewielki, tylko wolę to zdiagnozować, żeby się pewnego dnia nie obudzić np. bez przekładni kierowniczej.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    681

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiLykie Zobacz post
    Dobrze zgaduję, że to element o wdzięcznej nazwie "WKŁADKA ELASTYCZNA", np o numerze 51810638 po prawej stronie?
    Te wytrzymały od nowości, więc nie jest tak źle, w zasadzie to ich 4-ta zima. Jeśli po wymianie byłaby podobna trwałość, to nawet rozważę wymianę.
    Tak, to ten element. Ciekawostką jest, że nie widać ich nigdzie poza ASO.

Podobne wątki

  1. [159] Odgłos przy skręcaniu / kręceniu kierownicą
    Utworzone przez szyrud1696 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-05-2018, 08:30
  2. [159] Błąd przy starcie i dziwne dzwięki przy kręceniu kierownicą
    Utworzone przez prv87 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-10-2012, 19:12
  3. Piski przy kręceniu kierownicą
    Utworzone przez Alabaster w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 17:04
  4. Chrupie przy kręceniu kierownicą
    Utworzone przez czarlz w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-06-2011, 08:35
  5. [156] buczenie przy kręceniu kierownicą
    Utworzone przez ***mach*** w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-05-2008, 06:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory