Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #1851
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,799

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Dobry EV to jaki?
    W cenie Formentora to można się rozglądać za jakąś Kią e-Niro 204KM z 64kWh baterią.

    I tym chcesz pokonać 550km przy prędkości 120km/h robiąc tylko jedno ładowanie? Matematyka i zużycie prądu mówią - bzdura
    Nawet zakładając, że byś wyjechał z SOC 100% i do ładowarki dojeżdżał z SOC 0% to i tak Ci nie starczy prądu.
    Za 230 tyś. myślałem raczej o Tesli 3 a nie o byle Kii. Tesla bazowa przejedzie 346 km jadąc 120 km/h na ekspresówce. Założenie było też takie, że na samą plażę nie dojadę drogą szybkiego ruchu tylko 30 % drogami krajowymi oraz ze opalać się jadę w lato a nie zimą. Co Ci się jeszcze nie zgadza?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Poza tym ja cię pytam ile razy trzeba ładować EV przy 160, ty odpowiesz ile przy 120. To ja kupuję auto które pasuje do mojego stylu jazdy, a nie ja mam się dostosować do auta.
    Jak zobaczysz ile pali Ci Cupra przy 160 km/h to sam zaczniesz zmieniać styl jazdy I bardzo dobrze bo wzrośnie bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu.
    2 godziny licząc w obie strony krócej na plaży przy jeździe EV. W imię zysków dla środowiska 2 godziny mniej na plaży to niska cena. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla większości ludzi to żaden argument bo przecież "sam i tak nic nie zmienię". Dlatego działania EU są tak potrzebne, żeby zmiany były masowe i miały realny wpływ na zmniejszenie emisji.

  2. #1852
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Za 230 tyś. myślałem raczej o Tesli 3 a nie o byle Kii. Tesla bazowa przejedzie 346 km jadąc 120 km/h na ekspresówce. Założenie było też takie, że na samą plażę nie dojadę drogą szybkiego ruchu tylko 30 % drogami krajowymi oraz ze opalać się jadę w lato a nie zimą. Co Ci się jeszcze nie zgadza?
    Po pierwsze TM3 to nie C-SUV, a takiego samochodu szukał kol. Machaju. Czyli miał kupić inny rodzaj samochodu, bo EV? Ciekawie

    O Tesli 3 za 230k zł? Tylko, że jak kolega zamawiał Formentora w zeszłym roku, to TM3 kosztowała w podstawie 250k bez żadnych dodatków To się drugie co nie zgadza

    I na koniec, 346km, to jest wartość z testu, w którym było... 19 stopni Celsjusza i był delikatny deszczyk, a w takich warunkach nie jeździsz się raczej opalać, więc dolicz sobie troszkę kWh na zużycie przez klimatyzację, a ta przy 30*C pożera trochę prądu
    Dodatkowo, to jest zasięg od 100% do 0%, więc generalnie niemożliwy do osiągnięcia, chyba, że bardzo lubisz ryzyko
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 22-01-2023 o 00:16

  3. #1853
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,799

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    3 litrowe CRD w grand cherokee miał 550 Nm, osiągi niewiele gorsze od Hemi, a przy pojemności zbiornika 100 litrów i spalaniu na poziomie 9 litrów, można było pojechać nad morze i wrócić i nawet nie zaglądać na stację. Hybryda, oczywiście nie wpłynie na cenę
    Wszystko fajnie zakładając, że ten Grand Cherokee nie wjedzie do mojego miasta i nie zacznie zatruwać moich płuc cząstkami stałymi paląc kilkanaście litrów ropy. Dlatego właśnie cieszę się, że zostały tylko hybrydy

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Po pierwsze TM3 to nie C-SUV, a takiego samochodu szukał kol. Machaju. Czyli miał kupić inny rodzaj samochodu, bo EV? Ciekawie

    O Tesli 3 za 230k zł? Tylko, że jak kolega zamawiał Formentora w zeszłym roku, to TM3 kosztowała w podstawie 250k bez żadnych dodatków To się drugie co nie zgadza

    I na koniec, 346km, to jest wartość z testu, w którym było... 19 stopni Celsjusza i był delikatny deszczyk, a w takich warunkach nie jeździsz się raczej opalać, więc dolicz sobie troszkę kWh na zużycie przez klimatyzację, a ta przy 30*C pożera trochę prądu
    Dodatkowo, to jest zasięg od 100% do 0%, więc generalnie niemożliwy do osiągnięcia, chyba, że bardzo lubisz ryzyko
    Kolega Machaju pisał, że może jeszcze zrezygnować z zamówienia ..... także na Tesli sporo by teraz zaoszczędził Deszcz wpływa na zmniejszenie zasięgu w elektrykach, wcale nie mniej niż klima a ładowanie można by zrobić przy 250-300 kilometrze gdyż ostatnie 300-250 kilometrów w sporej części było by krajówkami, co tylko zwiększyło by zasięg.

  4. #1854
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Exclamation

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    ....?
    Jak zobaczysz ile pali Ci Cupra przy 160 km/h to sam zaczniesz zmieniać styl jazdy I bardzo dobrze bo wzrośnie bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu.
    2 godziny licząc w obie strony krócej na plaży przy jeździe EV. W imię zysków dla środowiska 2 godziny mniej na plaży to niska cena. ...

    No tu chyba można zakończyć ..religia .
    Żuczek te 2 godz to czasem załapać się albo nie na wiatr na zatoce (takie hobby windsurfingowe w zasadzie bardzo chyba ekologiczne mam i czasem gnam ma zatokę na prognozę powodzenia z elektrykiem o ile się deski i pędniki zmieszczą kurde naprawdę po co żyć można w pooglądać jak ktoś się ślizga )

    Cupra spali spiesząc się coś więcej ? Co z tego. To nie elektryk. No problem 2 min tankowanie i hajda dalej 200.

    A "w imię zysków dla środowiska" jasne. Przekierowałbys ta energię na faktyczne zyski dla środowiska np mniej prądu używając pisząc takie banialuki.

  5. #1855
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Wszystko fajnie zakładając, że ten Grand Cherokee nie wjedzie do mojego miasta i nie zacznie zatruwać moich płuc cząstkami stałymi paląc kilkanaście litrów ropy. Dlatego właśnie cieszę się, że zostały tylko hybrydy
    Ale benzyny z bezpośrednim wtryskiem zatruwające Twoje płuca cząstkami stałymi nie przeszkadzają?

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Kolega Machaju pisał, że może jeszcze zrezygnować z zamówienia ..... także na Tesli sporo by teraz zaoszczędził Deszcz wpływa na zmniejszenie zasięgu w elektrykach, wcale nie mniej niż klima a ładowanie można by zrobić przy 250-300 kilometrze gdyż ostatnie 300-250 kilometrów w sporej części było by krajówkami, co tylko zwiększyło by zasięg.
    Powtórzę jeszcze raz - kolega szukał C-SUVa, a TM3 to sedan. Na serio nie widać różnicy między tymi segmentami? Czy ma brać sedana, mimo, że nie szuka takiego, ale jest EV?

    I druga sprawa, owszem może zrezygnować i kupić tego sedana i... odebrać go za rok albo półtora
    I oczywiście w razie problemów jeździć do Warszawy na serwis lub łaskawie czekać, aż mu wyznaczą - tak, wyznaczą, a nie zaproponują, termin kiedy przyjedzie serwis mobilny.

    Zacytuję ten fragment testu:

    Padał lekki deszcz, droga była mokra lub wilgotna, temperatura zewnętrzna wynosiła 19 stopni C. Bateria nie była wcześniej rozgrzewana. Było bezwietrznie.
    Lekki deszcz, a upał 30 stopni nie wpłynie tak samo na zasięg

    Możesz mi pokazać tę trasę nad nasze morze o długości 550km, którą ICE robisz w mniej niż 5h, gdzie ostatnie 300km będzie krajówkami? Może być google maps.
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 22-01-2023 o 00:53

  6. #1856
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,799

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Ale benzyny z bezpośrednim wtryskiem zatruwające Twoje płuca cząstkami stałymi nie przeszkadzają?
    Oczywiście że przeszkadzają ale nie jestem radykałem, najpierw trzeba zrobić porządek z większym złem


    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Możesz mi pokazać tę trasę nad nasze morze o długości 550km, którą ICE robisz w mniej niż 5h, gdzie ostatnie 300km będzie krajówkami? Może być google maps.
    To pytanie do kolegi Machaju, to on podawał takie wartości. Mi wyszła godzina dłużej na EV bo przyjąłem podobną prędkość krajówkami ale za to sporo niższą autostradą co przekłada się na ok 40 minut dłuższej jazdy (chociaż pewnie nawet tyle nie wyjdzie bo szybsza jazda zawsze jest mniej płynna) i 20 minut dodatkowo na dłuższy postój na doładowanie (przy ICE zakładam szybki postój 10 minut a przy elektryku 30 minut.)

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Powtórzę jeszcze raz - kolega szukał C-SUVa, a TM3 to sedan. Na serio nie widać różnicy między tymi segmentami? Czy ma brać sedana, mimo, że nie szuka takiego, ale jest EV?
    .
    Chce Suva to może brać KIA EV6 - większą, droższą niż jego Cupra o 7 tyś. z dużą baterią ale tyle to chyba urwie z ceny Zasięgi nawet nieco lepsze niż przy Tesli 3 RWD.

  7. #1857
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Żuczek ty jesteś tak bezczelny w swojej elektro propagandzie, że ręce opadają.
    Będziesz mi mówił co mam kupić, i jak jeździć.
    Na początek jak nie chcesz/nie stać cię elektryka, to weź sobie załóż zwężkę na wlew paliwa i zobacz jak to jest gdy się tankuje przez słomkę do napojów. A później porozmawiamy o zaletach elektryków.
    Wracając do porównania drogi nad morze. Dokładnie jest tego 50km krajówką + 390km S3/S6 + 50km krajówką. te 5 godzin, co podawałem, to jest od budzika, szybkiego śniadania, prysznic/toaleta i w drogę. samej drogi jest ok. 4godzininy +/-15 minut w zależności od warunków (częściej mieszczę się lekko poniżej 4 godzin) po drodze 1/2 szybkie zatrzymania na WC bez wyłączania silnika. + 15 minut na dojście do plaży. Jadąc nad morze jest trochę szybciej, bo nad ranem ruch jest szczątkowy. Powroty w niedzielne wieczory schodzą trochę dłużej bo ruch większy (czasami obwodnica Szczecina się przytka, na szczęście remonty pokończyli). To nie są wydumane czasy. Jeżdżę tak regularnie 3-4 razy w sezonie, odkąd S6 pod Kołobrzeg podciągnęli. 2-3 dni rzadziej dłużej. I naprawdę grzeje mnie, czy auto spali 8,5-9l (jak teraz 159-ka). Czy 10-12l w Cuprze (wg tego co mi wyszło z jazdy testowej powinno być lekko poniżej 11).
    policz ile tą trasę zrobisz elektrykiem. Nie ma bata, ze wyjdzie tyle samo. Albo dużo ładowań albo jazda z TiRami. A to oznacza minimum 6,5-7 godzin samej jazdy (zakładając optymistycznie, że ładowarka nie będzie zajęta i będzie sprawna).
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 22-01-2023 o 12:02

  8. #1858
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Jeżdżę tak regularnie 3-4 razy w sezonie, odkąd S6 pod Kołobrzeg podciągnęli
    No, ale teraz się okaże, że oprócz tego że mordujesz wszystkich spalinami, to jeszcze jesteś potencjalnym mordercą ze względu na prędkość.

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Oczywiście że przeszkadzają ale nie jestem radykałem, najpierw trzeba zrobić porządek z większym złem
    Wiesz, jeszcze jak pracowałem w skodzie, nie pamiętam już roku. Najpierw narracja na szkoleniach była właśnie taka, że diesle są straszne i właśnie trują najbardziej. Benzyny były super. Po pewnym czasie zmiana o 180 stopni. Okazało się, że właśnie diesle są ok i mniej trują, najniebezpieczniejsze są benzyny właśnie. Tylko cząsteczki są o wiele mniejsze i wcześniej ich nie widzieli. Te z diesli łatwiej wyłapać i tak nie przenikają do organizmu łatwo.
    Zatem, wiesz zależy co jest na czasie i co aktualnie poprawne. Teraz panaceum i samym dobrem bez wad są EV. Pożyjemy, zobaczymy jak to wyjdzie finalnie.

  9. #1859
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,799

    Domyślnie

    Nie mam zamiaru Ci dyktować co masz kupić, tylko chce udowodnić że jest alternatywa dla świadomego ekologicznie kierowcy. Ty takim nie jesteś skoro nie chce Ci się zgasić silnika nawet na postoju. Jeśli w czasie wolnym gnasz przez pół Polski na złamanie karku żeby godzinę dłużej się opalać, mając w nosie bezpieczeństwo innych uczestników ruchu to o czym my rozmawiamy... Można mieć tylko nadzieję, że nowy taryfikator zmieni Twoje nawyki.
    W przypadku przeciętnego kierowcy, który podczas podróży ma trochę wyobraźni albo jeździ z dziećmi, elektryk może być alternatywą. Z dziećmi postoju nie załatwisz w 5 minut tylko stoisz pół godziny co możesz wykorzystać na doładowanie. Jeździ się płynniej i bardziej ostrożnie.
    Zdaję sobie sprawę, że obecnie infrastruktura kuleje a wybór elektryków jeszcze ograniczony. Niektórzy kierowcy boją się też rewolucyjnych zmian czy problemów w trasie, dla nich ciekawym pojazdem przejściowym będzie hybryda plugin. W trasie bez problemów, w mieście bezemisyjne.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Teraz panaceum i samym dobrem bez wad są EV. Pożyjemy, zobaczymy jak to wyjdzie finalnie.
    Jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że wszystkich samochodów spalinowych nie da się wyeliminować z miasta z dnia na dzień. Najważniejsze, żeby ludzie zdawali sobie sprawę z powagi problemu a EV to dobry kierunek, bo emisję można dużo łatwiej kontrolować i nie jest bezpośrednio "pod nosem". Trudno żeby coś tutaj się zmieniło jak w przypadku nowoczesnych benzyn, gdzie też weszły w końcu filtry cząstek.

  10. #1860
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Ty takim nie jesteś skoro nie chce Ci się zgasić silnika nawet na postoju.
    Pewnie. Zgaszę i ugotuje turbinę. Zanim się wystudzi to zdążę załatwić potrzebę i w dalej w drogę.

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    eśli w czasie wolnym gnasz przez pół Polski na złamanie karku żeby godzinę dłużej się opalać, mając w nosie bezpieczeństwo innych uczestników ruchu to o czym my rozmawiamy...
    Po pierwsze nie godzinę, ale kilka godzin.
    Jak wychylisz nos z naszego grajdołka i odwiedzisz naszych zachodnich cywilizowanych sąsiadów, to okaże sie że 160km/h, to prędkość przy której jesteś tym wolniejszym i trzeba bardzo, bardzo często zaglądać we wsteczne lusterko, żeby komuś drogi nie zajechać/blokować. Ale w Polsce to od razu zabójca, morderca świat się kończy. Mylisz jazdę szybką z agresywną. To dwie różne rzeczy.

    ps. Przejrzałem google maps od Szczecina (węzeł Goleniów) do Kołobrzegu (100km) jest przy S6 cała jedna ładowarka z 3 kablami. Bogato. W sezonie wcale tam tłoku nie będzie.

    Zwężkę sam sobie założysz, czy ci zmontować jakiś patent i podesłać?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    emisję można dużo łatwiej kontrolować i nie jest bezpośrednio "pod nosem".
    Uważaj, żeby ci którym wyeksportowałeś te emisje się nie zbuntowali (Bełchatów, Turów, Konin). Bo jak im się włączy tryb ekoświadomości, to będziesz w domu przy świeczkach siedział, a na wakacje będziesz jechał rowerem i ciepło wspominał Passata w TDI.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    albo jeździ z dziećmi
    Wielu woli szybko pokonać zadaną trasę, zanim potwory się obudzą i zaczną robić syf i zamieszanie w aucie. 4 godziny prześpią. 7 już nie.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 22-01-2023 o 12:44

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory