Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Ciągłe uszkodzenie kolejnych nowych turbin w 159 1.9 8v.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1

    Domyślnie Ciągłe uszkodzenie kolejnych nowych turbin w 159 1.9 8v.

    Witam,
    Sprawa zaczęła sie w styczniu 2020 roku. Alfa 159 z silnikiem 1.9 8v za poleceniem znajomego pojechała do Pana zajmującego sie chiptuningiem na wywalenie dpf, egr i zmianę mapy. Auto dotychczas jezdziło bez zastrzeżen, po za lekkim dlawieniem raz na 100km spowodowanym prawdopodobnie ekologią. Alfa w moim posiadaniu przez około rok była bez awaryjna. Jedynie turbo które na zimnym silniku wydawało charakterystyczny dzwięk 'karetki' od jakiś 50k km, co jak odkryłem w tych autach jest bardzo powszechne.
    Chcąc rozprawić sie z ekologią odstawiłem auto, a mechanik zabrał sie do pracy. Na drugi dzień telefon ,że pada turbina i przed zmiana mapy i wywaleniem ekologi trzeba ją zrobić. Uznałem ,że w ramach inwestycji jak najbadziej warto to zrobić. Ostatecznie okazało sie że turbina nie padała , a uległa bardzo mocnemu uszkodzeniu z wywaleniem 2 litrów oleju do wydechu. W niewyjaśnionych przezemnie okolicznościach w rękach mechanika. Mając zaufanie do mechanika nie doszukiwałem sie co i dalczego lecz chciałem szybko zrobić i poprawić auto wiedząc że trubina ma juz swój przebieg ,wykłądając potrzebne pieniądze.
    Mechanik auto doprowadził do ''porządku'' wypruł dpf , egr zrobił mapę. Z tego co sie zorintowałem gość wygrywał chyba jakieś gotowce i prawdopodobnie od swoich kolegów którzy znają sie na tym lepiej. Wsadził regenerowana turbinę i oddał auto.
    Po mocniejszej jezdzie i przejechaniu 200 km turbina zrzygała sie olejem do wydechu i odmówiła posłuszeństwa. Auto wróciło do warsztatu na 3 tygodnie mechanik przepychał sie z ludzmi od regeneracji itp itd . W końcu z braku porozumienia z mechanikiem i kompletnym brakiem zaufania do jego mości który mocno kłamał nie chciał oddać pieniędzy itp itd.
    Zabrałem samochód do innego mechanika na sprawdzenie co sie z tym autem dzieje. Zgodnie z wytycznymi firmy regenerującej zostało zbadane ciśnienie oleju itp. Wyniki były w normie. Więc po sprawdzeniu silnika i osprzętu trubiny który nie budził wątpliwości, mechanik założył kolejna trubinę. Kolejna turbina wręcz wybychła w spektakularny sposób podczas mocniejszego deptania po 50 km od założenia wypluwając 2 litry oleju. Z mechanikiem zauważyliśmy że turbo przy lekkim depnięciu gazu bardzo szybko zamykało wskaznik doładowania. Wybuch turbiny nastąpił na 3 biegu podczas dość gwałtownego przypieszania na 3-3.5 tys obrotów silnika. Czy możliwę jest że mapa była tak skopana ze kręciła turbinę ponad jej mozliwości ? Tuner twierdzi ze mape oglądał on i nie tylko on i ze to nie możliwe.
    Zarzeka sie że mape wysyłał tu i tam na sprawdzenie i wszyscy niby twierdzą, że to nie możliwe. Powiedziałem , że dam mapę do sprawdzenia specjalistą, wyśmiał mnie i powiedział, że jeżeli ktoś stwierdzi że to mapa to ma sie pod tym podpisać.
    Ostatnio edytowane przez ostry295 ; 17-03-2020 o 15:00

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Ten tuner, który ta mape wgrywał ją też oceniał i Ty mu wierzysz?

    Na 99 skopany program, nawet wczoraj widziałem na YT film, jak celowo tuner tak zrobił program, żeby turbo strzeliło w kilka minut.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Załóż nowe turbo, wgraj seryjną mapę i sprawdź jak się wtedy zachowuje. Jeśli będzie OK to pojedź do profesjonalnego chip tunera.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Rzeszów /Władysławowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm] [Alfa Romeo 156 1.8TS 144KM 98' |Grigio Chiaro| |Sedan|
    Postów
    248

    Domyślnie

    To są właśnie ci "specjaliści".

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Ten tuner, który ta mape wgrywał ją też oceniał i Ty mu wierzysz?

    Na 99 skopany program, nawet wczoraj widziałem na YT film, jak celowo tuner tak zrobił program, żeby turbo strzeliło w kilka minut.
    Widzę, że ktoś tu Roberta ogląda, zobaczymy może da tutka jak chipsować edc16

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Witajcie, potrzebuję opinii albo namiaru na kogoś z forum albo poza, kto zajmuje się się turbinami.

    Mam pewną turbosprężarkę, była ona w 2 firmach które regenerują turbo, oba powiedziały, że nadają się do regeneracji.
    W załączniku dodaje 4 zdjęcia z protokołu wyważania.

    Warsztat A - był pierwszy, według nich zrobili regenerację turbo. Następnie Inny fachowiec w B nie wiedział, że turbo było regenerowane i doradził wymianę elementów.

    Teraz, otrzymałem od obu warsztatów wykresy i tabelki. Proszę, rzućcie okiem na oba zdjęcia.
    Najbardziej zastanawia mnie rozbieżność w tabelkach (nie chodzi o wykresy) a dokładnie w obu są różne wartości akceptowalne.
    [MENTION=25095]magil[/MENTION], bardzo mi zależy na Twojej opinii ewentualnie jeśli znasz kogoś to na forum mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie, byłbym bardzo wdzięczny.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200317_213753.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	49.4 KB
ID:	267065
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200317_213744.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	60.0 KB
ID:	267066
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200317_213800.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	71.3 KB
ID:	267067
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200317_213815.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	47.0 KB
ID:	267068
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 17-03-2020 o 22:30

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    W tym temacie niestety nie pomogę. Widać jedynie po tabelkach, że każdy warsztat mierzył co innego.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    Protokoły z wyważania to tylko wyważanie. To nie jest ustawienie turbiny. To tylko skromna cześć pomiarów jakie powinny być wykonane i których praktycznie nikt nie wykonuje. Turbiny vnt są albo źle zregenerowane albo bardzo źle zregenerowane. Dowodem na to jak problematyczne jest prawidłowe ustawienie turbiny jest broszura garretta bodajże z 2010 roku gdzie jest napisane jaka jest przyczyna zaprzestania sprzedaży zestawów naprawczych. Pisze tam wyraźnie, że nawet Garrett na własnych urządzeniach nie jest w stanie poprawnie ustawić turbiny po regeneracji.
    Natomiast u nas na forach czytam ile to milimetrów ma mieć "dobrze" ustawiona sztanga lub że problem rozwiąże podanie podciśnienia 0,6 bara i ustawienie do tego ciśnienia ( nawet to ciśnienie jest wartością błędną )
    Regenerowane turbiny padają lub działają wadliwie ( nie ma dołu lub góry, charakterystyka momentu, mocy jest niewlasciwa itd.)Jeśli padnie, to winą jest obarczany zawsze układ smarowania, zły montaż itp. tylko nie regeneracja.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał @sdero Zobacz post
    Protokoły z wyważania to tylko wyważanie. To nie jest ustawienie turbiny. To tylko skromna cześć pomiarów jakie powinny być wykonane i których praktycznie nikt nie wykonuje. Turbiny vnt są albo źle zregenerowane albo bardzo źle zregenerowane. Dowodem na to jak problematyczne jest prawidłowe ustawienie turbiny jest broszura garretta bodajże z 2010 roku gdzie jest napisane jaka jest przyczyna zaprzestania sprzedaży zestawów naprawczych. Pisze tam wyraźnie, że nawet Garrett na własnych urządzeniach nie jest w stanie poprawnie ustawić turbiny po regeneracji.
    Natomiast u nas na forach czytam ile to milimetrów ma mieć "dobrze" ustawiona sztanga lub że problem rozwiąże podanie podciśnienia 0,6 bara i ustawienie do tego ciśnienia ( nawet to ciśnienie jest wartością błędną )
    Regenerowane turbiny padają lub działają wadliwie ( nie ma dołu lub góry, charakterystyka momentu, mocy jest niewlasciwa itd.)Jeśli padnie, to winą jest obarczany zawsze układ smarowania, zły montaż itp. tylko nie regeneracja.
    Dzięki za odpowiedź, o coś takiego mi chodziło.

Podobne wątki

  1. Specjalista od turbin
    Utworzone przez kikoks w dziale Pomorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-01-2019, 17:33
  2. Ciągłe przepalanie się bezpiecznika (xenony, zegary)
    Utworzone przez PLASTICZ w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-02-2015, 16:04
  3. Ciągłe zalewanie świec olejem
    Utworzone przez czacha w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 29-07-2013, 07:04
  4. Wytrzymałość turbin w JTD
    Utworzone przez Bella156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-11-2010, 18:00
  5. Ciągłe zarzenie żarówki
    Utworzone przez a-l-e-x w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-08-2010, 11:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory