Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Sprężarka klimy, regenerować, używka, czy inwestycja w nową?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie Sprężarka klimy, regenerować, używka, czy inwestycja w nową?

    Powitać.
    Odkąd mam swoją 166 miała problem z klimatyzacją, że czynnik uciekał po sezonie zimowym to jedno, do zrobienia.
    Drugim problemem jest to że klimatyzacja działała tak nie do końca.
    O ile podczas jazdy poza najgorszymi upałami działała w miare sprawnie, to na wolnych obrotach od razu było czuć że zaczyna słabiej pracować.
    Nie wiem jak to powinno działać w 166, ale u mnie jak włącze klimę to pracuje cały czas, w sensie elektromagnes na sprężarce jak się załączy tak trzyma cały czas załączoną sprężarkę.
    Dodatkowo zauważyłem kiedyś że to sprzęgło zaczyna lekko chyba ślizgać, ewidentnie było widać że mimo zapiętego sprzęgła sprężarka stanęła praktycznie w miejscu po czym powoli ruszyła.
    Osuszacz był wymieniany, bez zmian.
    Ciśnień na maszynie do nabijania klimatyzacji nie sprawdzałem, a szkoda, bo może coś by to podpowiedziało.
    Jak dla mnie to albo siada sprężarka, albo coś z zaworem rozprężnym.

    Dodatkowo mam sprężarkę z innej 166, ale jak pracowała nie mam pojęcia, bo klimatyzacja była tam rozszczelniona. Po rozebraniu wygląda obiecująco, brak śladów przytarcia, brak opiłków.

    Plan jest taki żeby wyjąć sprężarkę która jest obecnie i prawdopodobnie słabo pompuje, rozebrać, sprawdzić czy rzeczywiście jest w stanie kiepskim, i jeśli tak jest to zregenerować we własnym zakresie te drugą która wygląda na sprawną (wszystkie uszczelki, zawór sterujący w środku).

    Chyba że ma ktoś jakieś lepsze pomysły? Pchanie się w "używkę z gwarancją" to loteria, a nie oszukujmy się, zakup regenerowanej do samochodu ktor ma prawie 20 lat to spory wydatek.
    O ile to wina sprężarki, może moja diagnoza jest błędna?

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Zregeneruj jedna

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210517_131636173.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	102.5 KB
ID:	278452Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210517_131403678_HDR.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	82.3 KB
ID:	278453

    Tak wygląda ta sprawniejsza, jak na moje oko to wymienić uszczelki plus profilaktycznie zaworek i powinna działać.
    Tylko pytanie czy dobrze stawiam że to sprężarka jest winna wszystkiemu złemu ?

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Najlepiej by było sprawdzić ciśnienia. To by potwierdziło winną sprężarkę. Prawie na pewno to jej wina. Jeżeli chodzi o samą regenerację to nie jest prosty temat. Silentosu walczył. Może się wypowie. Ja swoją oddałem do regeneracji.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Wytargałem sprężarkę z samochodu. I jestem w kropce, bo wyglada identycznie jak ta druga, jest nawet bardziej czysta w środku, zero jakichkolwiek rys czy śladów pracy na tłokach. Jedynie zdziwiło mnie to że nie było w niej praktycznie oleju.
    Póki co zamawiam zestaw naprawczy, widać że sączyła z uszczelniacza czołowego. Do tego sprzęgło całe oblepione olejem.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Wyciek zewnętrzny nie ma wpływu na ciśnienie i sprawność. Niestety regeneracja takich elementów często jest trudna ze względu na zużycie elementów metalowych. Samo uszczelnienie to nie wszystko. Ale spróbować możesz.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    Marku wiem że wyciek nie wpływa na jej pracę, po prostu spodziewałem się że będzie miała w środku ślady zużycia.
    Sprężarka tak czy siak wymagała wyjęcie bo puszczała na walku, bardziej zastanawiam mnie co jeśli mimo tego nie ruszy z pełną wydajnością.
    Nie znam się na układach klimatyzacji, ale jeśli zawór rozprężny będzie zbyt otwarty to w zasadzie mógł by dawać podobne objawy? Na wolnych obrotach sprężarka miała za mała wydajność żeby powstała jakaś różnica ciśnień i coś chłodziła.
    Poskładany i zobaczymy.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar silentosu
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    166 3.0 V6 Sportronic
    Postów
    287

    Domyślnie

    Ja też tak gdybałem i od poprzednich wakacji jeżdżę na testowym modelu, w którym wymieniłem tylko łożysko, żeby pasek miał się gdzie obracać .

    Prace nad złożeniem wszystkiego do kupy nadal trwają, w czerwcu powinienem skończyć. Jeśli wytrzymasz miesiąc, to na pewno zrobię manual i powinno być łatwiej...

    Wymiana trzech okrągłych uszczelek i zaworka może pomóc, ale nie musi. Sprężarka może nie tłoczyć przez wyrobione uszczelnienia tłoczków (drugie foto; widać tam postrzępienia). Jeśli postanowisz dorobić nowe (nad czym sam się zastanawiam), to najprędzej teflon i to ciut grubszy (no i dodatkowa stówa z kieszeni).

    Skoro był wyciek, to padło uszczelnienie czołowe i/lub oring w korpusie. Przed montażem nowego musisz koniecznie zbić klin! Skoro masz wszystko rozbebeszone, to zerknij na stan łożysk igiełkowych i przylegających talerzy. Napisałeś, że nie było oleju (!); mogły pojawić się zapieczone wióry, które będą krążyć w układzie i cała robota na nic...

    Presostat sprawny?

    Nie jestem zawodowcem i doktoryzuję się na własną rękę, ale może coś z tego wyjdzie .

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał starykot Zobacz post
    jeśli zawór rozprężny będzie zbyt otwarty to w zasadzie mógł by dawać podobne objawy?
    Mało prawdopodobne. Uwalony zawór daje złe ciśnienia ciągle. A problem z ciśnieniem na jałowym to prawie zawsze problem z luzami/nieszczelnością wewnątrz sprężarki. Jak się regeneruje sprężarki to się wymienia elementy zużyte. I to nie są uszczelki.
    Ja swoją jak oddałem z dokładnie takimi samymi objawami to musieli wymienić mi wszystko. Nawet środkowy korpus mam nowy. Co oczywiście nie zmienia postaci rzeczy, że może Ci się udać.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    12 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR 166 3.0 Sportronic 2002
    Postów
    323

    Domyślnie

    [MENTION=73104]silentosu[/MENTION] , nie widzę w działaniu sprężarki nic skomplikowanego, jedyny problem jaki mam to ocena pasowania tłoczków z blokiem, patrząc pod światło to przy włożonym tłoczku jest tam luz, wiem że w układzie krąży olej i po części go doszczelnia, ale jakoś to trzeba ocenić, a nigdzie w internecie nie znalazłem informacji jak to mierzyć. W sumie to samo z płytkami zaworowymi.

    Masz jakiś pomysl jak dorobić te uszczelnienia z teflonu?
    Wałek odpowiednich rozmiarów i tokarka ?
    Ostatnio edytowane przez starykot ; 25-05-2021 o 15:53

Podobne wątki

  1. Sprężarka klimy?
    Utworzone przez maxrolex w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-07-2018, 14:37
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 18:44
  3. Nowa chłodnica klimy czy używka?
    Utworzone przez Woland83 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 27-05-2013, 20:55
  4. [155] Sprężarka klimy.
    Utworzone przez grzelutek w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-02-2008, 09:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory