Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Temat: Opony letnie na zimę w Q4? Szaleństwo-czy zależy?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Leszek_Zal
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159, Giulia Super, Stelvio B
    Postów
    167

    Domyślnie Opony letnie na zimę w Q4? Szaleństwo-czy zależy?

    A jeśli nie chce mi się wymieniać opon w aucie z napedem na 4 koła, albo mnie chwilowo nie stać na zakup zimówek to czy przetrwam zimę w mieście? Zimy takie jak ostatnie. Drogi raczej czarne.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Bardziej dojrzali wiekowo użytkownicy tego forum pewnie pamiętają, od kiedy wymiana z letnich na zimowe stała się powszechnym zwyczajem ale chyba jakoś koniec lat 90-tych XX w. A wcześniej też się jeździło autami, niektórzy nawet mocnymi, w dużej ilości z tylnym napędem i jakoś przeżyli. I zimy były wtedy prawdziwe, ze śniegiem i mrozem większym niz -5 st.C. Więc pewnie się da.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Tak - ja pamiętam pchanie ojca Sierry i jak kiedyś musieliśmy targać torby pod podjazd do hotelu, bo E36 nie dało rady.

    Natomiast w mieście pewnie da się jeździć. 75-ka na średniej jakości letnich oponach do WOLNEGO przemieszczania się nadawała. Raz nawet w dość ciężkiej zimie jeździłem Pandą na letnich po mieście i A2, bo mi barany dali zastępczą z ASO na letnich. Ale wtedy trzeba planować hamowanie z dużym wyprzedzeniem, bo ABS pracuje praktycznie cały czas.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Hahaha, pisałem o czasach, w których ABS/ASR/ESP itp. były nieznane, opony to D-124, D-90, a na koniec D-164 z Dębicy. Pod hotel Kasprowy w Zakopanem dało się podjechać. A -30 st. C było normą. Tak, wiem, czas idzie naprzód, mnie też dziadek opowiadał o przedwojennych wojażach autami, a ja siedziałem z rozdziawioną gębą. Niedługo będziemy tak opowiadali o autach z silnikami spalinowymi

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Ja się niemile rozczarowałem, jak Giuliettą na nowiutkich super ocenianych wtedy Michelinach Alpin A4 nie dałem rady pod górkę podjechać na nartach w Czechach i musiałem zasuwać z torbami .
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Alfolik
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    BP
    Auto
    Stelvio 2.0 280 wcześniej Giulietta 1,4 MA TCT
    Postów
    28

    Domyślnie

    Jeśli nie chcesz innych kierowców blokować na drodze na letnich oponach to zmień.
    Moja teoria jest taka, że ludzie posiadający dobre opony w zimie jeżdżą swobodnie a pozostali robią za snuje bo się obawiają. A jak do tego nie mają jeszcze AC to snuja do kwadratu.
    Ciekaw jestem co Wy na to?

    Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar seba_css
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    w drodze
    Auto
    Giulia Veloce Q4 MY20
    Postów
    342

    Domyślnie

    Opona letnia w zimie będzie twarda i trzeba liczyć się z gorszym hamowaniem, planować i pilnować drogi.
    Oczywiście będzie jakieś gorsze bezpieczeństwo, to miasto więc nieprzewidzianych sytuacji i hamowań w których okaże się, że prowadzimy sanki może się trochę pojawić. Trzeba mieć wtedy pretensje do siebie bo czasem ten choćby jeden metr może robić różnicę.
    Przetrwać oczywiście się da.
    Osobiście kupiłem auto w końcu stycznia tego roku i złapała mnie śnieżyca w drodze z Warszawy do kolegi Kolpak w Częstochowie gdzie miałem zaplanowaną zmianę opon na zimowe. Auto zaśnieżone, dusza na ramieniu ale suma sumarum nie miałem ani jednego momentu gdzie obawiałem się reakcji auta, auto było cały czas pewne i stabilne. Oczywiście jazda też była rozsądna, z uwzględnieniem panujących warunków.

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Sporo zależy od opony. Są takie mieszanki i bieżniki, które całkiem nieźle sobie radzą zimą. A są takie, na których nawet 30 km/h to za dużo przy lekkim śniegu.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie

    gościu - kupujesz auto za 100k + to kup też opony i zadbaj o bezpieczeństwo. (oczywiście kwestia ceny auta nie ma znaczenia bo i golf 4 z letnimi oponami to zagrożenie).

    W mojej ocenie nie jest dojrzałe jeżdżenie autem w zimę na oponach letnich, to już lepiej kup całoroczne typu crossclimate. niestety prawo jest takie że nie trzeba zmieniać dlatego mówię o swoim prywatnym zdaniu.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Leszek_Zal
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159, Giulia Super, Stelvio B
    Postów
    167

    Domyślnie

    Ja się na oponach nie znam. Pytam czy widać istotną(!) róźnicę pomiędzy oponami letnimi zimą a zimowymi zimą i to wyłacznie przy aucie z napędem na 4 koła. To ważne-chodzi o auto z napedem na 4 koła. Na letnich zimą swoją Giulia RWD bym nie jeździł. Ale to moje pierwsze auto Q4 więc się grzecznie pytam, czy konieczność bardziej ostrożnej jazdy i świadomość dłuższej drogi hamowania jest do zakceptowania czy róźnica jest tak przepastna, że nie ma zmiłuj i trzeba mieć zimówki albo crossclimaty. I tak - jeśłi nie musze wywalać 2500 to wole je mieć. Wole odraczać wydatki jeśli nie jestem pewien ich zasadnosći. Dziękuje za przypomnienie, że kupiłem auto za 100 k+.

Podobne wątki

  1. Opony na zimę
    Utworzone przez sebek93pl w dziale 147
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 09-08-2012, 09:48
  2. [159] Jakie opony na zimę? Mogę zamontować opony 215/55R17 zamiast 225/50R17 w 2.4 JTDm?
    Utworzone przez alf-a147 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 08-06-2011, 12:22
  3. Jakie opony na zimę
    Utworzone przez camratka w dziale GT
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-10-2009, 22:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory