Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: 2.0jtdm - dziwne działanie klimatyzacji

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie 2.0jtdm - dziwne działanie klimatyzacji

    Witam,

    Tyle co nowa sprężarka (regenerowana) + 1,5 roku temu założony nowa chłodnica klimatyzacji + naprawiane przewody. Ciśnienie trzyma. Świeżo nabita. Działała lepiej. Ostatnio włącza się jak ma ochotę (oczywiście po włączeniu przycisku). Mam wrażenie, że rano jak jeszcze nie jest gorąco jest lepiej. Przy wyższych temperaturach na zewnątrz nie chce się załączać. Przekaźnik w skrzynce podmieniony. Nic to nie dało. Obroty silnika nie mają na to wpływu. Drgania też nie. Nie wiem gdzie szukać. Gdzieś czytałem, że mogą być dwie rzeczy - presostat i zbyt wysokie ciśnienie w układzie. To drugie raczej wykluczam bo było dobrze zaraz po wymianie sprężarki i wakacje za granicą obskoczyło bez kłopotów. Nie wiem gdzie szukać tego presostatu?

    Dziękuję za pomoc.
    Irek

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    W 2.0 ma być 460g. Jak będzie za dużo będzie rozłączać sprężarkę. Im cieplej na zewnątrz tym częściej będzie wyłączać. Trzeba by podpiąć komputer i sprawdzić ciśnienia. Czy włącza Ci się wentylator chłodnicy?

    Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez majkelmu ; 19-08-2022 o 18:59

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Z tego co udało mi się ustalić to fakt, że sprężarka się załącza za każdym razem gdy jest włączona klimatyzacja. Ewidentnie widać to patrząc na sprzęgiełko klimatyzacji. Natomiast czasem chłodzi czasem nie. Jak zacznie chłodzić (np w trakcie odpalenia i powrtu z pracy) to działa i chłodzi cały czas. Natomiast jak wyłączę i włączę ponownie wtedy po mimo, że sprzęgiełko ją załącza nie chłodzi.
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 07-09-2022 o 13:12

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Poszukuję używanej sprężarki klimatyzacji o numerze 50514056.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Auto było na serwisie u gościa co się klimatyzacjami zajmuje. Powiedział mi, że jak poda sygnał zewnętrznie na zawór w sprężarce (bo to jest 2.0 jtdm i w tej sprężarce jest elektrozawór sterujący pracą sprężarki) to wtedy klima chłodzi. Tak jakby komputer nie wysterowywał sprężarki. Podłączyłem MES-a. Mam błąd B1975, czujnik zanieczyszczenia powietrza - 206% na postoju. Reszta wydaj mi się w normie. Będę szukał gdzieś braku przejścia na kablu do sterowania tym zaworem na sprężarce. Macie jakiś pomysł? Wszelakie sugestie mile widziane. Kurcze nigdzie nie ma schematów instalacji do 2.0jtdm i ciężko będzie zlokalizować gdzie mogą iść ewentualnie te przewody od zaworu sprężarki. Podejrzewam, że gdzieś do body-komputera. Pozostaje jeszcze do sprawdzenia panel klimatyzacji. Nie mam więcej pomysłów.
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 16-05-2023 o 12:13

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Kluczowe dla załaczenia się klimy są ciśnienia w układzie. Jeśli jest za mało albo za dużo czynnika to klima nie wystartuje. Robił ci test cisnienia w układzie ?
    Zawór na spręzarce jaki ??? Tam masz wtyczke która podaje napiecie na elektromagnes koła pasowego i wszystko. Jezeli cisnienia sa prawidlowe a klima nie startuje to albo czujnik cisnienia zamontowany na rurce ukl klimatyzacji jest uszkodzony albo sama sprężarka- elektromagnes czy przyciaga lub juz uszczelnienia są zuzyte i kompresor nie jest w stanie wytworzyć wysokiego ciśnienia.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    Kluczowe dla załaczenia się klimy są ciśnienia w układzie. Jeśli jest za mało albo za dużo czynnika to klima nie wystartuje. Robił ci test cisnienia w układzie ?
    Zawór na spręzarce jaki ??? Tam masz wtyczke która podaje napiecie na elektromagnes koła pasowego i wszystko. Jezeli cisnienia sa prawidlowe a klima nie startuje to albo czujnik cisnienia zamontowany na rurce ukl klimatyzacji jest uszkodzony albo sama sprężarka- elektromagnes czy przyciaga lub juz uszczelnienia są zuzyte i kompresor nie jest w stanie wytworzyć wysokiego ciśnienia.
    U mnie jest sprężarka z zaworem elektrycznym. Co innego sprzęgielko klimy, które w moim przypadku załącza się za każdym razem, gdy włączę klimę. Sprężarka pracuje ale jeszcze jest zawór sterowania pracą sprężarki przy którym to komputer może sterować działaniem układu. To jest nowszy system niż w 1,9. Tam zawór jest mechaniczny.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Przewody ok. Brak sygnału PWM z panelu klimy.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Auto
    156 1.9 JTD 159 2.0 JTDm 136km 2011
    Postów
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał irek81 Zobacz post
    Przewody ok. Brak sygnału PWM z panelu klimy.
    Czy rozwiązałeś problem? Też mam brak sygnału z panelu ale u mnie jest to winą podmienionego panelu (mam zamontowany starszy panel, który nie wie, że kompresor ma elektrozawór).
    Spróbowałem podać sygnał PWM przez osobny generator i sprężarka nadal dmucha ciepłym powietrzem, nie mam już pojęcia o co chodzi.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230711_142131.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	75.9 KB
ID:	287451
    Ostatnio edytowane przez alfownik ; 11-07-2023 o 15:29

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2013
    Auto
    Alfa 159 2,0 jtdm 16v 2011r
    Postów
    95

    Domyślnie

    Hej, z tym sygnałem PWM to u mnie nie prawda jednak. Było mierzone przy odpiętym sprzęgiełku w sprężarce. Kupiłem nawet drugi sterownik (jak ktoś chce to mogę odsprzedać). Dajej tak samo.Temat nie jest rozwiązany. Sprawa wygląda tak, że sterownik wysterowuje. Podmieniłem nawet ten elektrozawór w sprężarce na nowy (też chętnie odsprzedam - jest nowy). Dalej nic to nie dało. Próbowałem nawet sam wysterować podając 12v bezpośrednio z akumulatora na ten pin zaworu, przy odpięciu go od panelu (żeby coś tam w nim nie uszkodzić). Klima nadal nie chłodzi. U mnie włącza się sprzęgiełko, widać, że kompresor się obraca ale ciśnienia praktycznie się nie zmieniają. Na wyłączone sprężarce pokazuje MES pokazuje 5,5 Bar na włączonej rośnie do 6 i tyle. Jest jedyna sytuacja kiedy ten układ budzi się do życia - po spuszczeniu czynnika i ponownym nabiciu. Budzi się na jakiś czas - do momentu rozgrzania pojazdu i po wyłączeniu klimy i ponownym włączeniu nie wraca do życia. Jedyna opcja to sprężarka, która się zacina. Nie chcę tu póki co wiele o niej pisać bo zobaczymy czy uda mi się ją zwrócić i odzyskać pieniądze bo już ją raz odsyłałem i firma przyznała, że uległa uszkodzeniu. Ja twierdzę, że jest źle zregenerowana i to ona odpowiada za brak ciśnienia. Jeśli zawór wysterowuje, sprzęgiełko załącza a ciśnienia nie rosną to jedyna opcja to uszkodzony kompresor. Nic tam więcej nie ma w tym układzie. Jest jeszcze zawór rozprężny ale wtedy ciśnienia by rosły gdyby był uszkodzony.

    Sprawdź czy działa Ci moduł wentylatora. Jeśli klima włącza się na krótką chwilę, ciśnienie rośnie wysoko i wentylator nie startuje to to może być przyczyną. U mnie wentylatory nie startują bo ciśnienie nie rośnie.
    Ostatnio edytowane przez irek81 ; 14-07-2023 o 07:25

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Dziwne działanie klimatyzacji
    Utworzone przez oleksy00 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 18-01-2022, 00:09
  2. [Giulietta] Dziwne działanie lusterek zewnętrznych
    Utworzone przez Panmaszyna w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-05-2020, 09:24
  3. Wymiana panela climatronic a działanie klimatyzacji
    Utworzone przez kami_l w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 20:52
  4. [147] Dziwne działanie skrzyni
    Utworzone przez POLO w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-04-2013, 17:12
  5. Dziwne działanie sprzęgła
    Utworzone przez mlodyx21 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 11:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory