Strona 19 z 20 PierwszyPierwszy ... 91011121314151617181920 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 191

Temat: Tonale Q4 PHEV

  1. #181
    Użytkownik Znawca Avatar duke75
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Kłaj/Kraków
    Auto
    AR Giulia Super; AR Tonale PHEV; Spider 916 3.0 V6, GTV 3.2 V6 "La Regina"
    Postów
    1,403

    Domyślnie

    Ciao ragazzi!
    Po ponad 4 miesiącach i 12 tyś km jazdy PHEVem chciałem się podzielić moją opinią o tym aucie. Autem jeździ głównie żona i jeśli chodzi o nią to jest absolutnie w nim zakochana. Nie chciała się rozstawać z Giuliettą ale teraz uważa, że te dwa auta dzieli przepaść, oczywiście na korzyść Tonale.
    Auto przede wszystkim rozwala wyglądem ale to rzecz gustu. Jeśli chodzi o napęd to uważam, że auto jest bardzo dynamiczne i oba silniki fajnie współpracują. Fajnie się wyprzedza i choć nie jest to poziom przyspieszeń Giulii 280 ale jest bardzo dobrze i powiedziałabym ,że jest to coś pomiędzy 200 a 280 co ma odzwierciedlenie np w czasie 0-100 (6.2) czyli osiągi między słabszą a szybszą Giulią.
    Jeśli chodzi o prowadzenie to oczywiście ciężko porównywać do Giulii bo to jest absolutny fenomen ale prowadzi się dużo lepiej od Giulietty na 18-stocalowych kołach i to jest opinia obojga z nas. Może rzeczywiście trochę za mocno działa wspomaganie kiery ale nie jest to jakiś duży minus.
    Hamulce są super i tyle w temacie.
    Przestrzeni w środku jest dużo więcej niż w Giuliettcie i w Giulii i to jest opinia również moich nastoletnich dzieci, które jeżdżą głównie z tyłu. Bagażnik nie jest duży ale większy niż w Giuliettcie i to nam wystarcza. Planuję założyć hak więc jakby co to myślałem o dodatkowym kufrze na wypady wakacyjne ale ostatnio częściej latamy więc duży bagażnik to nie był dla nas priorytet.
    Jeśli chodzi o spalanie to żona jeździ głównie do pracy i z powrotem czyli 75-80 km. Najpierw autostardą (ok. 25. km) do Krakowa, potem korki w mieście i znowu autostardą do domu. W wakacje, kiedy nie musiała odwozić dzieci do szkoły, średnie spalanie wynosiło 1.3 -1.8 l/100km (słownie półtora litra). Od wrześnie ok. 2.5 litra (jeździła dłużej autostradą na kolejny zjazd). Teraz w mrozy wymuszamy odpalenie spalinówki, żeby był dostępny napęd na 4 koła na wstępnie rozgrzanym silniku więc spalanie wynosi ok. 4 litrów.
    Ja zrobiłem parę długich tras i np. z w pełni naładowaną baterią, na trasie 550 km spalanie wyniosło 8.5 litra/100 km a z powrotem ta sama trasa z baterią (poziom naładowania) < 1% spalanie wyniosło 9.5. W aucie były 4 dorosłe osoby + pełny bagażnik i leciałem praktycznie non stop 140km/h. Bak wystarcza na jakieś 500 km.
    Na marginesie, mam fotowoltaikę więc prąd do początku grudnia miałem za free ale nawet po wyczerpaniu darmowego prądu jazda na prądzie w drugiej taryfie wyjdzie mnie max 25 płn/100 do 30 płn w zimie więc połowę taniej niż na benzynę.
    Nie mogę porównać z Formentorem bo nie jeździłem a słyszałem opinie, że ten najmocniejszy fajnie idzie ale w środku słabe materiały i spaprany infotainment. Kumpel kupił rok temu a teraz szuka Tonale PHEV dla żony. Mówi,ze auto fajne ale ten infotainment to porażka i ASO sobie nie radzi. To samo słyszałem o Skodzie.
    Co do ceny to ja za praktycznie topową wersje wyposażenia jedynie bez Harmana-Kardona, szklanego dachu i elektrycznych stołków dałem 237 ( katalogowo było 270) więc spokojnie za 250 ( z upustem) da się wyrwać jeszcze bogatszą wersję.
    Aha, co do awaryjności to nic się nie dzieje. Jedynie miesiąc temu padł mi nagle akumultaror pod maską i czekałem 2 tygodnie na oryginalny z Włoch a w tym czasie jeździłem Skodą Kodak i powiem Wam,ze może Skoda jest pojemna i 1.5 tsi jest dość zrywny i oszczędny ale tutaj zalety dla mnie się kończą. To całkiem inna liga. Moja żona byłą mega szczęśliwa jak wróciła do Tonale.

    NIe wiem co jeszcze napisać ale pytajcie jakby co.
    Ostatnio edytowane przez duke75 ; 12-12-2023 o 13:30

  2. #182
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,801

    Domyślnie

    Miło przeczytać, że jednak zostałeś przy Alfie i że jesteś zadowolony Z tego co piszesz napęd hybrydowy daje radę, na autostradzie trochę pali ale z drugiej strony spalinowy Formentor też podobnie. Miałeś okazję jechać trochę dalej krajówką? Ciekawy jestem na jak długo w trybie N starczy baterii przy takiej mieszanej jeździe. Jak mocno różni się jazda w trybie A od N kręcąc się po mieście albo po okolicy? ( w sensie kiedy w jakich sytuacjach odpala się silnik spalinowy). Długo ładuje się bateria z gniazdka jak jest totalnie rozładowana?

  3. #183
    Użytkownik Znawca Avatar duke75
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Kłaj/Kraków
    Auto
    AR Giulia Super; AR Tonale PHEV; Spider 916 3.0 V6, GTV 3.2 V6 "La Regina"
    Postów
    1,403

    Domyślnie

    Wszystko zależy jak dynamicznie jedziesz. Jeśli na przykład lecisz w trasie ze stałą prędkością powiedzmy te 100 km/h to można wcisnąć magiczny przycisk e-save i jechać głównie na spalinowce i wtedy oszczędzasz baterie na korki i nagłe przyśpieszenia w czasie wyprzedzania. Tryb e-save działa na dwa sposoby:
    1. "oszczędzanie" i wtedy ładuje baterie tylko z rekuperacji w czasie hamowania silnikiem lub używania hamulców
    2. "ładowanie" kiedy ładuje baterie z silnika + rekuperacja. Wtedy zużywa wyraźnie więcej paliwa ale bateria szybciej się ładuje.
    Tego auta trzeba się trochę nauczyć i wtedy można naprawdę fajnie z niego korzystać.

    Tryba N różni się tyle od A ,że na N auto samo żongluje napędami i dużo łatwiej włącza silnik spalinowy kiedy wciśniemy mocniej gaz. W trybie A jeździ głównie elektrykiem i tylko zdecydowane wciśnięcie gazu lub gdy przy dużej prędkości np 130 jedziemy na autostradzie, na tempomacie , pod górę i autu te 122 konie z baterii nie wystarcza do utrzymania prędkości.Wtedy dołączy się spalinówka, żeby pomóc elektryce.

    Ładowanie od 0 do 100% ze zwykłego gniazdka trwa najszybciej ok. 4-4.5 godziny ale można te prędkość obniżyć do minimalnej bo to dobrze robi żywotności baterii- jest 5 stopni prędkości ładowania.
    Na ładowarce np GreenWay można auto naładować od 0 do 100% w jakieś 2 h.

    Dziś zrobiłem test przyspieszenia na wyładowanej baterii do 0%. Włączając się na autostradzie depnąłem but w podłogę na D i auto poszło jak dzik do przepisowych 140 km/h. Dowodem na to był tekst mojej żony:
    Marcin, możesz się uspokoić..?!!"

  4. #184
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2023
    Auto
    Tonale PHEV
    Postów
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Wszystko zależy jak dynamicznie jedziesz. Jeśli na przykład lecisz w trasie ze stałą prędkością powiedzmy te 100 km/h to można wcisnąć magiczny przycisk e-save i jechać głównie na spalinowce i wtedy oszczędzasz baterie na korki i nagłe przyśpieszenia w czasie wyprzedzania. Tryb e-save działa na dwa sposoby:
    1. "oszczędzanie" i wtedy ładuje baterie tylko z rekuperacji w czasie hamowania silnikiem lub używania hamulców
    Chcesz powiedzieć, że przy wyłączonym przycisku E-Save nie ma rekuperacji w czasie hamowania silnikiem lub używania hamulców?


    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Ładowanie od 0 do 100% ze zwykłego gniazdka trwa najszybciej ok. 4-4.5 godziny ale można te prędkość obniżyć do minimalnej bo to dobrze robi żywotności baterii- jest 5 stopni prędkości ładowania.
    U mnie w trybie 4 z fabrycznej ładowarki 230V ładowanie pełnej baterii trwa ponad 7 godzin.

  5. #185
    Użytkownik Znawca Avatar duke75
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Kłaj/Kraków
    Auto
    AR Giulia Super; AR Tonale PHEV; Spider 916 3.0 V6, GTV 3.2 V6 "La Regina"
    Postów
    1,403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piter73 Zobacz post
    Chcesz powiedzieć, że przy wyłączonym przycisku E-Save nie ma rekuperacji w czasie hamowania silnikiem lub używania hamulców?




    U mnie w trybie 4 z fabrycznej ładowarki 230V ładowanie pełnej baterii trwa ponad 7 godzin.

    Też ładuje ale tryb e-save fiksuje poziom naładowania baterii na nie mniejszy niż był w chwili wciśnięcia tzn, że jeśli wcisnąłeś przy poziomie 52% to będzie przynajmniej tyle samo lub więcej bo naładuje z rekuperacji. Bez włączonego "e-save" cały czas będzie pobierał prąd przez co mniej spali paliwa ale też nie oszczędza baterii.

    Na poziomie 4 tak może być. U mnie na 4 zaczyna ładować o 22:00 i kończy ok. 4:30 więc ładuje ok. 6h30 min. Na poziomie 5 chyba 4h30 min.

  6. #186
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Tryb e-save działa na dwa sposoby:
    Da się wybrać jakoś ten tryb czy o tym decyduje 'oprogramowanie'?

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Ładowanie od 0 do 100% ze zwykłego gniazdka trwa najszybciej ok. 4-4.5 godziny ale można te prędkość obniżyć do minimalnej bo to dobrze robi żywotności baterii- jest 5 stopni prędkości ładowania.
    A da się ustawić ładowanie do max 80%? Używanie pomiędzy 30-80% wpływa na żywotność znacząco.

    I jeszcze pytanie o tryb A: przy -5 włączenie ogrzewania uruchomi spalinówkę czy będzie ogrzewać prądem?

    By the way, byłem w salonie Cupry, obejrzałem Fermentora i na tym się skończyło, obsługi w dwóch salonach nie było, a ja nie wyglądam chyba jak potencjalny klient aby się ktoś mną zainteresował.

  7. #187
    Użytkownik Znawca Avatar duke75
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Kłaj/Kraków
    Auto
    AR Giulia Super; AR Tonale PHEV; Spider 916 3.0 V6, GTV 3.2 V6 "La Regina"
    Postów
    1,403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Da się wybrać jakoś ten tryb czy o tym decyduje 'oprogramowanie'?
    Tak, wybierasz jedną z dwóch opcji w menu i potem tylko uruchamiasz przyciskiem e-save jak potrzebujesz magazynowac prąd. Jeżdżę czasem tylko na "oszczędzaniu" bo ładuje sie w domu. Czasem jak jadę długo autostradą to włączam "łądowanie",żeby wyprodukowany prąd wykorzystać po zjeździe na wolniejszą trasę. Elektryk sie fajnie sprawdza przy niedużych prędkościach tzn. można nim jechać nawet 140 km/h ale prąd szybko znika więc na dłuższą trase bez sensu.


    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    A da się ustawić ładowanie do max 80%? Używanie pomiędzy 30-80% wpływa na żywotność znacząco.
    Da się tak ustawić gdy ładujesz w czasie jazdy. Kiedy ładujesz z gniazdka to możesz ustawić godzinę zakończenia i wtedy przerwie ładowanie baterii o ustalonym czasie. Kwestia policzenia ile godzin potrzebujesz do naładowania do 80%.
    BTW juz tu gdzieś czytałem,że 0 % to nie oznacza,że aku jest na zero tylko ma jeszcze 20% (też wcześniej miałem takie info w głowie) więc zakładam, że 100% to też nie jest bateria na full. Trzeba pogrzebać i się dowiedzieć.

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    I jeszcze pytanie o tryb A: przy -5 włączenie ogrzewania uruchomi spalinówkę czy będzie ogrzewać prądem?
    Żona mówi,że tak ale ja też ostatnio jeżdziłem dłuższy czas na elektryku i było cały czas ciepło

    By the way, byłem w salonie Cupry, obejrzałem Fermentora i na tym się skończyło, obsługi w dwóch salonach nie było, a ja nie wyglądam chyba jak potencjalny klient aby się ktoś mną zainteresował.
    Ostatnio edytowane przez duke75 ; 12-12-2023 o 12:34

  8. #188
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Tak, wybierasz jedną z dwóch opcji w menu i potem tylko uruchamiasz przyciskiem e-save jak potrzebujesz magazynowac prąd.
    To fajna opcja.

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Czasem jak jadę długo autostradą to włączam "łądowanie",żeby wyprodukowany prąd wykorzystać po zjeździe na wolniejszą trasę. Elektryk sie fajnie sprawdza przy niedużych prędkościach tzn. można nim jechać nawet 140 km/h ale prąd szybko znika więc na dłuższą trase bez sensu.
    Takie założenie, szukam BEV/PHEV by jeździć dookoła komina (dzieci zawieźć do przedszkola, czasem do firmy podskoczyć, zakupy jakieś etc). Do jazdy z przytupem mam Giulię, a do wożenia rodziny na wakacje mVana.

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    Kiedy ładujesz z gniazdka to możesz ustawić godzinę zakończenia i wtedy przerwie ładowanie baterii o ustalonym czasie.
    Czyli ładuję mniej/więcej. W BEV (a na pewno w tym którego zakup rozważam) jest opcja ustawienia by ładował do 80%.

    Cytat Napisał duke75 Zobacz post
    TW juz tu gdzieś czytałem,że 0 % to nie oznacza,że aku jest na zero tylko ma jeszcze 20% (też wcześniej miałem takie info w głowie) więc zakładam, że 100% to też nie jest bateria na full.
    Pewnie zależy. W iPhone jest dokładnie tak jak napisałem. Zrobiłem eksperyment i jeżeli wierzyć temu co podaje iOS o stanie baterii to w perspektywie 26 miesięcy, na takich samych bateriach, jedna ładowana zawsze na full i trzymana na ładowarce do rana, a druga ładowana w zakresie 30-80% (jeżeli się da, iPhone wtedy nie miał możliwości zaprzestania ładowania na 80%) dała pojemność baterii odpowiednio: 85%, 93% (oba ładowanie zazwyczaj codziennie, iOS nie podaje cykli).

  9. #189
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,801

    Domyślnie

    W Phevie ładowanie do 80 % to przesada, po pierwsze bateria szybko i tak się rozładuje a po drugie ładowana jest bardzo powoli, także bateria nie powinna się szybko degradować. Porównywanie zużycia do baterii w telefonie raczej nie jest miarodajne. W BEV to już inna bajka, tam można się bawić w lądowanie do 80 % , choć baterii bardziej będzie szkodziło szybkie lądowanie w trasie niż powolne lądowanie z gniazdka zawsze do 100 %.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  10. #190
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Porównywanie zużycia do baterii w telefonie raczej nie jest miarodajne. W BEV to już inna bajka, tam można się bawić w lądowanie do 80 % , choć baterii bardziej będzie szkodziło szybkie lądowanie w trasie niż powolne lądowanie z gniazdka zawsze do 100 %.
    Być może nie jest miarodajne, nie pracuję przy bateriach. Ale jeżeli BEV ma taką opcję, a to raczej nie jest inna znacząco technologia, więc IMVHO to jednak coś daje.

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    W Phevie ładowanie do 80 % to przesada, po pierwsze bateria szybko i tak się rozładuje a po drugie ładowana jest bardzo powoli, także bateria nie powinna się szybko degradować
    Przesada, bo mały zasięg, zgadzam się. Ładowanie powoli też ma wpływ. Ale PHEVy (jak i Tonale) raczej więcej niż 7.4kWh nie biorą.

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez radosuaf w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 2612
    Ostatni post / autor: 11-04-2024, 14:34
  2. Zamówiona ! PHEV
    Utworzone przez Piskoor w dziale Tonale
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 28-01-2023, 21:28
  3. Alfa Romeo Tonale
    Utworzone przez azar w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2019, 09:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory