Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Rozpiska pinów wtyka-gniazdo układów ABS i Airbag Alfa Gtv 3.0 v6 24v

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 3.0 V6 24V 1997 rok
    Postów
    38

    Domyślnie Rozpiska pinów wtyka-gniazdo układów ABS i Airbag Alfa Gtv 3.0 v6 24v

    Witam wszystkich. Ze względu na to ,że interfejs który posiadam ( na razie nie będę opisywał szczegółów ) nie łączy się z układami ABS Bosch 5.3 i Airbag TRW nr 202862-126 tylko z ECU samochodu , potrzebuję rozpiski pin-ów tych układów aby pomierzyć napięcia zasilania oraz , jeśli będzie to konieczne , sprawdzić ciągłość przewodów i ciągłość obwodów.
    Dodatkowo potrzebuje informacji odnośnie ilości i umiejscowienia bezpieczników układu ABS . W mojej Alfie zlokalizowałem dwa bezpieczniki, a mianowicie jeden w bagażniku po lewej stronie ( 60A) , drugi na głównej płycie bezpiecznikowej ( 20A ). Wyczytałem ,że znajduje się jeszcze jeden bezpiecznik ( 10A ) za czarną klapką nad główną płytą bezpiecznikową. W mojej Alfie nie ma tej klapki. Znajdują się za to 5 bezpieczników nad główną płytą bezpiecznikową , tj. 2 białe - 25A , 1 zielony-30A , 1 brązowy- 7,5A , 1 czerwony-10A. Czy ten bezpiecznik jest tym 3-cim od układu ABS? A może w tej wersji i roczniku były tylko dwa bezpieczniki zasilające ABS? Nadmienię ,że wszystkie bezpieczniki które opisałem są sprawne.
    Niestety we wtyce od układu ABS napięcia jakie zmierzyłem były na dwóch pinach , wartości - 142 mv.
    Jeśli chodzi o rozpiskę pinów sterownika Airbag prosiłbym o pewne informacje ponieważ nie chciałbym przykładać miernika do obwodu poduszek. Nie mam 100%-wej wiedzy czy poduszki nie wystrzelą w takim przypadku.
    W schematach ,które posiadam widnieją informacje i rozpiski tych układów , ale w innych wersjach.
    Auto - Alfa Romeo Gtv 3.0 v6 24v 01.1997 rok.
    Układ ABS Bosch 5.3 / 15 pin
    Sterownik Airbag TRW 202862-126 / 20 pin
    Dziękuję za wszelkie informacje.
    Ostatnio edytowane przez Roberto916 ; 19-02-2023 o 19:24

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 3.0 V6 24V 1997 rok
    Postów
    38

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Udało mi się zdobyć schemat elektryczny i rozpiskę pin-ów do układu ABS w mojej Alfie , tzn Gtv 3.0 v6 24v z 01.1997 roku . Tutaj małe sprostowanie , po sprawdzeniu dokładnym numerów układu ABS okazało się ,że jest to układ Bosch 2Si a nie Bosch 5.3. Nie wiem do którego miesiąca i roku był stosowany układ Bosch 2Si i w jakich wariantach Gtv , tak samo nie wiem od którego miesiąca i roku był stosowany układ Bosch 5.3.
    Tak jak napisałem , w mojej Alfie jest układ Bosch 2Si.Jeśli ktoś będzie potrzebował opis pinów wtyka-gniazdo w tym układzie to opiszę.
    Sprawdziłem również przez które bezpieczniki zasilany jest ABS.
    A więc tak, bezpiecznik 60A- koloru niebieskiego znajdujący się w bagażniku po lewej stronie na grodzi między bagażnikiem a wnętrzem auta , bezpiecznik 10A koloru czerwonego w czerwonym gnieździe znajduje się nad główną płytą bezpiecznikową po lewej stronie pod kierownicą ( w mojej Alfie nie ma małej czarnej klapki), bezpiecznik 20A znajduje się na płycie głównej bezpieczników.
    Szukałem tego schematu ponieważ problemem była świecąca się kontrolka ABS , problem rozwiązany. Uszkodzony był czujnik ABS tylnego lewego koła.
    Dla tych co nie wiedzą w tym modelu i roczniku są to czujniki pasywne, które można sprawdzić mierząc rezystancję ( w moim przypadku wynosiła ona 1,6koma ), mierząc napięcie na wtyce czujnika kręcąc kołem na podnośniku , wartości około 0,6-5 mV. Zależy oczywiście jak szybko kręcimy kołem. Dodatkowo można sprawdzić przebieg oscyloskopem czy wykres ma odpowiedni kształt jeśli poprzednie pomiary pokazały ,że czujnik jest sprawny a nadal świeci nam się kontrolka ABS.
    Oczywiście najszybciej będzie podłączyć sterownik pod komputer.
    Dla informacji podam ,że szukałem czujnika nowego aby wymienić uszkodzony. Jest niedostępny lub w cenie około 550 zł w Niemczech.
    Natomiast czujnik pasuje od Fiata Punto 1 ( rok od 1993 do 1999 ) , z tym że ma krótszy przewód. Wystarczy dołożyć przewód z uszkodzonego czujnika na odpowiednią długość i gotowe.Cena zamiennika 60-80 zł.
    Programy które posiadam ( fiat ecu scan 3.5 oraz multiecuscan, podesłał mi znajomy ) nie mają w wykazie sterownika ABS Bosch 2Si tylko Bosch 5.3 . Pytanie do kolegów, która wersja programu ma w wykazie sterownik Bosch 2Si ?
    Świeci mi się jeszcze kontrolka od Airbagu.
    I prośba. W związku z tym ,że nie mogłem się połączyć tymi programami ze sterownikiem ABS ani Airbag ( posiadam kabel niebieski z przełącznikami oraz interfejs zielony od viakena ) , czy ktoś z kolegów ma pewny program i interfejs , mógłby mi sprawdzić te obwody.

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Obstawiam że pod poduszki się niczym nie podłączysz, bo w module są kondensatory wywalone. Wymiana jest prosta i tania. Poszukaj na YT.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 3.0 V6 24V 1997 rok
    Postów
    38

    Domyślnie

    Dziękuję za informację. Mimo to wolałbym najpierw sprawdzić kompem i programem ,ponieważ jak już napisałem programami które posiadam nie udało mi się połączyć ani z airbagiem ani z ABS-em. Dodatkowo pewnie i tak będę musiał się podpinać pod kompa aby skasować świecącą diodę od airbagu i sprawdzić czy obwód jest sprawny. Chyba ,że po sprawdzeniu i naprawie sterownika dioda sama zgaśnie, a tego nie wiem.

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Dioda sama nie zgaśnie. Trzeba najpierw podłączyć kopa i usunąć błędy.
    U mnie dopiero po wymianie kondesatorów udało się podłączyć.
    Ostatnio edytowane przez mac!ek ; 16-03-2023 o 13:41

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 3.0 V6 24V 1997 rok
    Postów
    38

    Domyślnie

    Rozumiem. Znasz może wartości ,rodzaj i ilość kondensatorów które są w tym sterowniku? Chyba ,że są opisane to sam sprawdzę po otwarciu sterownika.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    1800uF 35V trzy sztuki

    https://youtube.com/watch?v=LqSslXwlqjA&feature=shares

    Ten filmik
    Ostatnio edytowane przez mac!ek ; 16-03-2023 o 18:33

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    żeby się połączyć z airbag w tym roczniku trzeba wyciągnąć jeden pin z wtyczki

    "L-Line" must not be connected

    White-Red
    Black
    Light Blue-White

    The black is earth. The other 2 are the K and L lines.

    According to the workshop manual, the Light Blue-White wire is the L line and the White-Red is the K line

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Polkowice
    Auto
    Alfa Romeo Gtv 3.0 V6 24V 1997 rok
    Postów
    38

    Domyślnie

    Witam. Otworzyłem sterownik i mam kondensatory o innej wartości. Rozumiem, że to przez inny numer seryjny. Nie jestem tylko pewny czy kondensatory w tym sterowniku oprócz pojemności, napięcia muszą być tej samej serii. W moim sterowniku występują kondensatory z serii LXY.

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,260

    Domyślnie

    Sprawdź czy trzymają napięcie. Wkładaj tylko takie z identycznymi parametrami.

    U mnie zaczęło się łączyć po wymianie, bez pomijania żadnych pinów.
    Ostatnio edytowane przez mac!ek ; 17-03-2023 o 10:57

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Radionav (radio z nawigacją) rozpiska pinów
    Utworzone przez spoker w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-04-2020, 17:29
  2. alfa 147 1.6 eco schemat rozpiska pinow ecu
    Utworzone przez darknest w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-12-2014, 17:58
  3. Złącze diagnostyczne - rozpiska pinów?
    Utworzone przez szerszeń w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-08-2014, 14:26
  4. ALFA 147 1.6 2005 rok rozpiska BODY COMPUTERA
    Utworzone przez wojciech92 w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-07-2013, 13:15
  5. Serwis układów CR
    Utworzone przez Piotrek1987 w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 02-02-2013, 17:00

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory