Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: spordycznie falujące obroty w 156

  1. #1
    rafao3
    Gość

    Domyślnie spordycznie falujące obroty w 156

    a co to może być ze u mnie czasami tylko falója obroty nie cały czas tylko sporadycznie a jak zaczynaja juz falować to nie da sie jechać ,Wymieniłem świece cewki przewody czyściłem przepustnice

  2. #2
    Dj.iCE
    Gość

    Domyślnie

    Przeczyść dysze, albo nawala wariator z tego co się orientuje. Na diagnostyce powinno to wyjść.

  3. #3
    adasco
    Gość

    Domyślnie

    zdejmij plastiki dolotu, wyczyssc je i sprawdz szczelnosc.
    wyczysc przepustnice. powinno pomoc.

  4. #4
    rafao3
    Gość

    Domyślnie

    czyściłem już przepustnice sprawdzałem dolot wydaje mi się że to dzieje sie wtedy kidy bardziej ją przeciagam kiedy dodaje szybko gazu a jak powoli to wszystko w porzadku

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Oława, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0TS 99.r
    Postów
    42

    Domyślnie

    Pierwsze sprawdź filtr powietrza ,drugie może to przepływomierz nawala i jeszcze jedno to może być przybrudzony silniczek krokowy. Co do wariatora to posłuchaj auto jak odpala . Jesli odpala jak diesel ( stukot jak w klekocie ) to wariat szykuje sie do wyminay , ale raczej nie powinien wplynac na falowanie obrotów. Pozdrawiam
    Srebrniutka Alfa 2.0 TS 16V --------->Reszta w tyle.......

  6. #6
    rafao3
    Gość

    Domyślnie chyba to przepływomierz

    chyba to przepływomierz

  7. #7
    dareckib
    Gość

    Domyślnie

    a co to może być ze u mnie czasami tylko falója obroty nie cały czas tylko sporadycznie
    Od niedawna posiadam 156 TS ... i niedługo się nią nacieszyłem a wręcz wściekły jestem ... mam podobny problem.... jak silnik zimny to ok. jak go rozruszam do 70 stopni i więcej to przy gwałtownym depnięciu ma problemy wrażenie takie jakby gubiły się cylindry. Pomiędzy 3 a 4 tys. obrotów jest ok... ale bez sensu jeździć ciągle na wysokich obrotach. Na biegu jałowym czasami ledwo dostrzegalne jest zafalowanie obrotów i to przez moment..... W ASO kompik nic nie wykazał..... a 2 godz. u nich spędziłem i nie odpuszczałem. Zaproponowali całkowity przegląd autka tzn. wymianę wszystkiego co tylko możliwe.. ;// eh.... nerwy mnie zjadają (wściekłość na samego siebie )i stan przed zawałowy.... poprzedni właściciel zarzeka się że wszystko na ostatnim przeglądzie robił ( i chyba można mu uwierzyć bo autko zadbane, klima napełniona itp....) i cóż to może być... ?? może świece??? jeżeli tak to jakie proponujecie?? a może tak jak piszecie ...jak przeglądam forum to trzeba przeczyścić przepustnice.... :???:

  8. #8
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Falowanie obrotów biegu jałowego w silnikach TS
    Standardowe przyczyny falowania:


    1. Zanieczyszczona przepustnica.
    2. Oprogramowanie centralki.
    3. Siłownik biegu jałowego.
    4. Uszkodzony przepływomierz.

    Najczęściej występującą przyczyną falowania jest zanieczyszczona przepustnica.

    Zjawisko to ma charakter eksploatacyjny i występuje również w innych silnikach, nie tylko TS-ach. Dawniej obroty biegu jałowego były regulowane niezależnie od rozwarcia przepustnicy, natomiast w silnikach TS i większości nowych silników regulacja tych obrotów odbywa się poprzez ustawienie kąta rozwarcia przepustnicy za pomocą śrubki, która się przy niej znajduje.
    Ponieważ większość z nas eksploatuje nasze AR dość agresywnie , a zalecane przez producenta wymiany oleju są zdecydowanie za rzadkie, w przepustnicy powstaje nagar. Związane jest to również ze złą jakością paliwa. Nagar ten dostaje się do przepustnicy za pośrednictwem odmy, czyli gumowej rurki wychodzącej z boku silnika i dochodzącej do układu dolotowego tuż przed przepustnicą.

    Nagar powoduje, że przepustnica (wyglądająca jak zastawka serca) przy małych kątach rozwarcia grzęźnie i nie reaguje tak, jak powinna, na sygnały z centralki komputerowej auta. Przykładowo, jeśli włączymy klimatyzację, zwiększa się obciążenie silnika, komputer reaguje zwiększeniem rozwarcia kąta przpustnicy, co odbywa się zbyt wolno. Wtedy komputer kontruje i powstaje sprzężenie zwrotne prowadzące do falowania.

    Czyszczenie przepustnicy

    1. Rura dolotu (najgrubsza gumowa rura prowadząca od puszki filtra powietrza do silnika), jest zamocowana przy przepustnicy za pomocą opaski (ta opaska bliżej silnika). Opaskę należy zdjąć. Następnie ściągamy rurę dolotu powietrza i naszym oczom ukazuje się przepustnica. Przy tej czynności należy uważać na czujnik zwany przepływomierzem, znajdujący się mniej więcej po środku rury dolotu. Jego uszkodzenie, choć raczej trudne przy tej operacji, może nas kosztować około 1.000,- zł.

    2. Na pierwszy rzut oka zastawka przepustnicy jest w miarę czysta. Nagar zbiera się jednak za nią, a nie przed nią. Najlepiej unieruchomić pedał gazu w pozycji wciśniętej i czystą szmatką usunąć nagar. Generalnie nawet ledwo widoczy nagar powoduje objawy falowania. Usuwamy jedynie nagar w okolicy dwóch wyżłobień widocznych po otworzeniu się zastawki przepustnicy. Choć głębiej tego nagaru jest znacznie więcej nie ma on wpływu na falowanie. Sama pracująca przepustnica powoduje nawarstwienie się osadu.

    3. Po dokładnym oczyszczeniu zakładamy rurę dolotu i mocno zaciskamy opaskę tak, aby silnik nie brał powietrza z poza układu dolotu.

    Jak zapobiegać gromadzeniu się nagaru?

    1. Stosowac dobrej jakości paliwo (np. Shell V-Power co pewien czas lub stale).
    2. Wymieniać olej minimum co 10.000 km.
    3. Założyć magnetyzery (efekty działania jeszcze w trakcie testów).

    Co zrobić, jeżeli czyszczenie przepustnicy nie pomogło?

    W 95% przypadków falowania zabieg czyszczenia przepustnicy powinien pomóc. Cała procedura zajmuje maksymalnie 15 minut.

    W przypadku, gdy falowanie nadal daje się nam we znaki, kolejnym etapem jest reset centralki komputera. Uwaga: do większości silników TS jest już nowe oprogramowanie i mozna się o nie upomnieć przy okazji najbliższego przeglądu.

    Jeśli falowanie nadal nie ustępuje, należy zwrócić uwagę ASO na ewentualną konieczność wymiany siłownika biegu jałowego i sprawdzenie poprawności działania przepływomierza.
    Podesłał: Paweł ps146



    Czyszczenie siłownika biegu jałowego
    Dość częstą usterką w TS16V jest nieprawidłowe działanie siłownika biegu jałowego skutkujące brakiem stabilności wolnych obrotów. Oczywiście wykluczamy wcześniej zabrudzoną przepustnicę - jej czyszczenie to pierwsze, co powinniśmy zrobić, zanim posuniemy się dalej. Jeśli to nie pomaga, to efekt "szaleństwa" wolnych obrotów może powodować również wadliwie pracująca sonda lambda - warto sprawdzić ją na specjalnym testerze do sond, który pokaże nam sinusoidalny wykres pracy sondy w pełnym zakresie obrotów. Egzaminer nie zawsze pokazuje usterkę sondy, która może pracować prawidłowo przy wyższych obrotach, natomiast na wolnych może już pracować źle.

    Po wykluczeniu powyższych, kolejną odpowiedzialną za wolne obroty rzeczą jest siłownik biegu jałowego zwany potocznie "silniczkiem krokowym" - zresztą niesłusznie, ponieważ w środku nie znajduje się silnik krokowy, tylko zwykły silniczek wysokobrotowy, zaś bardzo małe uchylenia przepustnicy są osiagane dzięki przekładni ślimakowej.

    Przyczyną nieprawidłowego działania siłownika mogą być:
    - zabrudzone szczotki (miedziano-węglowe) - jeżeli są zużyte, to siłownik nadaje się do wymiany i opisane niżej operacje nie mają sensu,
    - zabrudzone styki komutatora lub zatarcie samej ośki,
    - zużycie potencjometra położenia przepustnicy.

    W ramach ostatniej deski ratunku - zanim kupimy nowy siłownik biegu jałowego - możemy rozebrać i przeczyścić silniczek.

    Procedura czyszczenia silniczka krokowego jest następująca:
    - rozebrać plastikową obudowę siłownika, zwalniając 6 delikatnych i bardzo kruchych zaczepów, które trzymają ze sobą obie części obudowy (niewyłamanie ich graniczy z cudem!) Należy uważać aby nie zgubić małej cienkiej uszczelki, która znajduje się między obudową siłownika a przepustnicą - jej obecność, wbrew pozorom, ma zasadnicze znaczenie, gdyż jej brak również objawia się skakaniem obrotów.
    - wyjąć ze środka siłownika silniczek właściwy, "pokonując" 2 blaszki trzymające plastikową pokrywkę silniczka, które trzymają dość mocno - przeczyścić szczotki oraz styki komutatora, przesmarować ośkę silniczka właściwego, przesmarować przekładnię slimakową
    - złożyć całość (uwaga na gumową uszczelkę - żeby się nam nie podwinęła przy zakładaniu najlepiej umieścić ją bezpośrednio na przepustnicy). Przy zakłądaniu siłownika na przepustnicę należy również zwrócić uwagę, aby wystający z przepustnicy krócieć wszedł do siłownika (białego plastiku) ściętą stroną do sprężynki
    - następnie resetujemy komputer i jeździmy, cierpliwie czekając na skalibrowanie się wolnych obrotów (ja czekałem na spadek i ustabilizowanie się wolnych obrotów na poziomie 900 obr/min 3 tygodnie, ale może to równie dobrze nastapić po kilku godzinach pracy silnika).

    Jeśli w/w nie pomogło, wówczas uszkodzony pozostaje potencjometr położenia przepustnicy (niestety znajduje się w części nierozbieralnej) i trzeba kupić cały moduł zwany 'siłownikiem biegu jałowego'. Podesłał: Darek Ganczarczyk (10/2005)

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

  9. #9
    dareckib
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź ale mam co do tego wątpliwości...
    a mianowicie:
    Jak jest zimny silnik to dostaje wzbogaconą mieszankę i działa ok... (czyli przepustnica uchylona ) i tak samo powinno być przy wyższych obrotach ze względu na to że przepustnica jest bardziej otwarta.... a w moim przypadku dostaje dopiero kopa pomiędzy 3 a 4 tyś obrotów..
    hm.... a może...
    chyba że faktycznie w alfach uchylenie jest bardzo minimalne pomiędzy 1 - a 3tyś obr. a w moim przypadku nagar jest może spory... (ale dopiero i nagle zaczęło to być odczuwalne... a może) już się gubię...
    Ok. ok ... jutro biorę się za oczyszczenie i dam znać....
    Dałeś mi trochę optymizmu i przywróciłeś wiarę w ludzi...
    pozdrawiam a o efektach dłubania dam znać...

  10. #10
    Administrator ds. moderatorów Quadrifoglio Verde Avatar 75andrew155
    Dołączył
    05 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    155 V6 1996 .r 155V6 1995r 3.0 12V
    Postów
    11,237

    Domyślnie

    Cytat Napisał dareckib
    Jak jest zimny silnik to dostaje wzbogaconą mieszankę i działa ok... (czyli przepustnica uchylona ) i
    Przepustnica jest cały czas zamknieta, powietrze dostaje sie prze krokowca i on ustala wolne obroty gdy przepustnica jest nieszczelna( czyli brudna ) to wtedy przez nia dostaje sie powietrze i wolne obroty staja sie niestabilne krokowiec je obniża a przepustnica powieksza i tak faluja obroty

    Alfa Romeo 75 Turbo 1987
    alfa Romeo 75 Turbo America 1990
    Alfa Romeo Giulietta 1.6 1983
    Alfa Romeo 145 1.4 boxer 1997
    Alfa Romeo 155 V6 1996
    Alfa Romeo 155 V6 1993 3.0 12V przekładka do 1.8 8v 1995

Podobne wątki

  1. [156] Falujące obroty
    Utworzone przez piter_alfa w dziale 156
    Odpowiedzi: 76
    Ostatni post / autor: 16-09-2014, 18:28
  2. [164] Falujące obroty
    Utworzone przez jary17 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 22-07-2014, 13:53
  3. Falujące obroty V6
    Utworzone przez jendger w dziale 166
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-01-2014, 16:28
  4. [146] falujące obroty
    Utworzone przez Sylweksko w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 07-03-2012, 21:54
  5. [156] 2.0TS Falujące obroty
    Utworzone przez Mattti80 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-01-2008, 01:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory