Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Temat: [156] Intercooler w afie 1,9jtd 16v od saba 9-3tdi

  1. #1
    alfonso
    Gość

    Domyślnie [156] Intercooler w afie 1,9jtd 16v od saba 9-3tdi

    W związku z dużą ilością pytań na temat intercoolera zapożyczonego z saba 9-3 2,2d (tak wiem w innym poście napisałem od 9-5 3.0d moja pomyłka i moja wina gdyż wcześniej eksperymentowałem z takowym coolerem ale ten z 2,2 jednak był prostszy do zamontowania , przepraszam za omyłke)załanczam małą fotorelacje jak to jest zrobione u mnie tylko niech mi ktos powie jak tu mam wstawić zdjęcia ok?
    Ok juz chyba wiem.Mam nadzieje ,że pomorze to wszystkim zainteresowanym.Liczę że koledzy kamol i jbkobziak nie pogniewają sie za to,że odpowiedzi chcę udzielic na forum ogólnym.Jestem zwolennikiem otwartego przekazu informacji ,gdyż wiem dobrze jak to jest gdy nikt nie chce lub nie może pomóc.
    Co do tematu niestety oryginalny cooler od saba trzeba ciut przerobić(mam namyśli łączenia z rurami które zaznaczyłem na zdjęciu z oddali) ,ale nie jest to jakas kosmonautyka i każdy warsztat ślusarski spokojnie da rade,mnie to kosztowało 35funtów.Załonczyłem również zdjecie "rur", są one własnej roboty ,ale koszt także nie jest straszny.Może na pierwszy rzut oka ta przeróbka troche zdaje się dość zagmatwana i trudna ale naprawde wierzcie mi na słowo to niejest nic strasznego.
    Jesli ktoś ma jakieś pytania to śmiało jak będę miał czas to odpisze,tylko jak juz wcześniej napisałem jestem zwolennikiem otwartego forum.

    PS.Kolego jbkobziak cooler który wysłałes mi jest super ale to jest od wresji 2,3 turbo benzyna.Myśle że sprawdzałby się on doskonale ,ale niejestem w stanie odpowiedzieć jak by mozna go zamontować.Jeśli źle się zrozumieliśmy to z góry przerpaszam.
    Ostatnio edytowane przez alfonso ; 27-02-2010 o 22:26

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar andro34
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Płońsk-holandia
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD 2005r i AR 147 JTDm 2005r.
    Postów
    1,235

    Domyślnie

    witam!!!

    na zdjęciach wszystko wygląda naprawdę świetnie i widać że jest zrobione fachowo!
    mógłbyś napisać coś więcej na temat efektów tej przeróbki.jak dużo się poprawiło, przyspieszenie,efekt turbodziury został zminimalizowany?jak jest z montażem zderzaka,wszystko się w nim mieści bez problemu?

    w opisie jest AR 156 na zdjęciach AR 147.
    mam taką samą AR 147 i jeśli efekty są warte zachodu to myślę że podjąłbym się takiej przeróbki.

    pozdrawiam!!!
    Ostatnio edytowane przez andro34 ; 27-02-2010 o 16:43


    moja druga ulubienica...

  3. #3
    rydza
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał andro34 Zobacz post

    efekt turbodziury został zminimalizowany?
    Turbodzira to sytuacja która występuje w przypadku (dużej) turbiny bez zmiennej geometrii łopatek - brak mocy do czasu aż turbina się rozkręci. Wydajniejszy intercooler podnosi moc w całym zakresie obrotów wiec moment podnosi się w całym przedziale obrotów a nie tylko na dole.
    Wydajniejszy intercooler ma się tak jak pomiar mocy na hamowni przy temperaturze na zewnątrz +5stC Celsjusza do pomiaru przy temperaturze +40stC.

    W twojej modernizacji martwi mnie zwiększona pojemność dolotu przez co (teoretycznie) trzeba więcej czasu na sprężenie powietrza i na dole będzie małe ciśnienie natomiast jest dodatkowy plus ciśnienie doładowania na wyższych obrotach będzie stabilniejsze bo dolot ma większą pojemność. Ale tu tylko hamownia powie prawdę jak jest.

    Zastanawiam się nad dorzuceniem drugiego identycznego intercoolera zaraz za fabrycznym z tym że trzeba je tak połączyć żeby najpierw sprężone powietrze szło przez wewnętrzny intercooler a potem przez zewnętrzny, ponieważ wewnętrzny będzie ogrzewany przez rozgrzane powietrze przelatujące przez zewnętrzny intercooler (powietrze będzie szło najpierw przez cieplejszy intercooler a potem przez zimniejszy). Muszę sprawdzić czy jest wystarczająco dużo miejsca. W takiej sytuacji wpadające powietrze atmosferyczne dochłodzi dodatkowo w zewnętrznym intercoolerze schłodzone już sprężone powietrze z wewnętrznego intercoolera.
    Ostatnio edytowane przez rydza ; 27-02-2010 o 18:58

  4. #4
    kamol
    Gość

    Domyślnie

    Witam bardzo dobrze ze zalozyles temat wszystkim zainteresowanym pomozesz a ja mam takie pytanie w jaki sposob przerobiles laczenie z rurami doprowadzonych do IC bo ori od saaba 93 2.2 jest inaczej
    poprosilbym o wskazowki pozdrawiam

  5. #5
    alfonso
    Gość

    Domyślnie

    Na pewnym zagranicznym forum opisywałem rozwiazanie intercoolera z saaba w mojej byłej 147 1,9 16v równocześnie opisując temat na tym forum dlatego też przepraszam ,że napisałem jako temat o 156 aczkolwiek wszystkich ,którzy są nieco zażenowani pociesze gdyż identyczne rozwiązanie(dokładnie takie samo) mam u siebie w 156 więc daleki od prawdy nie byłem hehe.W przyszłości postaram sie nie być tak roztargnięty.
    Kolega rydza ma albsolutną rację co do wpływu intercoolera na silnik(bardzo dobre porównanie z tymi temperaturami).Moim zadaniem było założenie wiekszego intercoolera bym mógł osiągać moce rzędu 250 Km,jednakże zrobiłem sobie taki mały eksperyment na standardowych gratach i wzmocnionym wczesniej sofcie i sama zmiana intercoolera spowodowała wzrost mocy i momentu(dokładnie o 8 Km i 26Nm)bez żadnej korekty softu tylko sam pomiar na hamowni.Turbodziura niewiele mniejsza ale zadaniu zmiejszenia turbodziury miała podołać,w póżniejszym okresie, zmiana dolotu(i tak też było).
    Teoretycznie kolego rydza masz racje ,że dolot optycznie wygląda na o wiele wiekszy(65mm) i że może to wpłynąć na zwiększenie turbodziury tu jednak pojawia się sprawa turbo.Owszem przy standardzie gt1756 dziura była większa(choć bardzo minimalnie),ale gdy zamontowałem gtb2056v ,która to juz ładnie dmuchała,dół był zupełnie inny,a jak mądrze zauważyłes wiekszy czyt.luźniejszy dolot stabilizuje moc w wyższych obrotach co bylo moim glównym założeniem gyż w przyszłości( zima 2010/2011)będe planował naprawde konkretną moc rzędu 300Km(ale nie che wybiegać przed orkiestre jak to mówi pan masters).Narazie jednak nie otrzymałem terażniejszych założeń czyli 250Km/500Nm,ale zapewniam ,że to jest kwestia czasu i to bardzo krótkieggo
    Co do twojego rozwiązania podwójnego Ic.Idea bardzo dobra i przyznam szczeże że sam miałem takie cos na mysli.Na moje "szczęście" ubiegł mnie jeden kolega który takiej customizacji próbował w swojej 156,niestety nie udało mu sie.Po pierwsze bardzo mało miejsca,po drugie teoretczynie tak jak napisałeś wpadające powietrze z Ic wewnętrznego powinno jeszcze bardziej ochładzać spręzone powietrze w Ic zewnetrznym i tak masz racje ale wydajnosć takiego coolera bedzie mała ,owszem będziesz miał zimnejsze pwietrze niż w standardowym Ic ale takie coolery będziesz musiał zamontować szeregowo co niestety nie zwiekszy sprawności Ic (moze i nawet zmniejszy).Moja rada to zrobic cos na podobe mojego rozwiązania tymbardziej ,że jest juz ono sprawdzone(wkrótce mysle potwierdzi to ładny wykres).
    Apropo zapytania kolegi kamol.Identyczne zapytanie dostałem na zagranicznym forum i moge powiedzieć tylko tyle ,że w saabah 9-3 najprawdopodobniej były montowane 2 rodzaje coolerów ponieważ ja kupiłem taki jaki jest przedstawiony na zdjęciu i to jest również oryginał .Może wystarczy poszukać na aukcjach takiego jaki ja posiadam.Chciałbym ci pomóc ale z tego co wiem intercoolerów raczej sie nie przerabia.


    Ps.Nie podałem zdjęć swojej aktualnej 156 gdyż pragne zachować anonimowość tego auta ,za co mam nadzieje nie pogniewacie się na mnie.

  6. #6
    alfonso
    Gość

    Domyślnie

    Apropo jeszcze zdeżaka w 147 ,zapodam kilka fotek to mysle znajdziesz kolego andro34 odpowiedzi na swoje pytania.
    Wszystko sie ładnie mieści chociaż ścisk jest.
    Ostatnio edytowane przez alfonso ; 28-02-2010 o 05:38

  7. #7
    rydza
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfonso Zobacz post
    Co do twojego rozwiązania podwójnego Ic.


    Będę kombinował żeby dorzucić dodatkowy mały intercooler na drodze turbina – fabryczny intercooler tak żeby nie zwiększyć zbyt bardzo pojemności dolotu. Zamontuje go gdzieś za zderzakiem tak żeby oba intercoolery były chłodzone jednakowo zimnym powietrzem atmosferycznym.

    Zastanawiam się jeszcze nad połączeniami-rurami tzn fabryczne są z gumy wszyscy wstawiają nierdzewne. Ja myślę nad aluminium ponieważ jest lekkie i oddaje lepiej ciepło, ale tylko na prostych odcinkach bo nie da się go pospawać tak łatwo jak nierdzewkę.
    Oczywiście połączenie między turbiną a intercoolerem musi zostać gumowe żeby tłumiło drgania silnika.
    Zabieram się za szukanie intercoolera który dobrze się wpasuje i aluminiowych rur….

  8. #8
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar jbkobziak
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Rząśnik
    Auto
    AR 156 2.4 JTD CF2 136KM Cosmo Blue
    Postów
    276

    Domyślnie

    Witam. Koledze alfonso oczywiście bardzo dziękuję za wyjaśnienie tematu. Niestety miałem cichą nadzieję że ten intercooler od saaba jest montowany w miejsce fabrycznego, żeby starymi rurami można go było połączyć. Nie zmienia to fakty że jest to bardzo pomocne i wykonane z najwyższą jakością. Gratuluje

  9. #9
    alfonso
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydza Zobacz post

    Będę kombinował żeby dorzucić dodatkowy mały intercooler na drodze turbina – fabryczny intercooler tak żeby nie zwiększyć zbyt bardzo pojemności dolotu. Zamontuje go gdzieś za zderzakiem tak żeby oba intercoolery były chłodzone jednakowo zimnym powietrzem atmosferycznym.
    I to juz jest lepsze rozwiązanie ,a napewno pionierskie.Z aluminium to jest dobry pomysł.To prawda że aluminium będzie oddawało lepiej ciepło tylko będziesz potrzebował naprawde dobrego spawacza.Chyba sam też poszukam jakiegoś intercoolera, który byłby ci pomocny bo temat naprawde ciekawy.


    Kolego jbkobziak.Na zdjęciach to może i faktycznie wygląda na dużą rzeźbe ale uwież mi to wcale nie jest dużo roboty,a juz napewno o wiele mniej niż z pasowaniem innego itercoolera o podobnej wydajności.Ten myśle jest taki najbardziej pasowny i bardzo wydajny.Posiadam naprawde szczegółowe zdjęcia i jeśli ty bądź też inni będa chcieli coś takiego zrobić u siebie chętnie zapodam wszystkie jakie mam.Dzięki za dobre słowo.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez alfonso ; 28-02-2010 o 14:41

  10. #10
    rydza
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfonso Zobacz post
    I to juz jest lepsze rozwiązanie ,a napewno pionierskie.Z aluminium to jest dobry pomysł.To prawda że aluminium będzie oddawało lepiej ciepło tylko będziesz potrzebował naprawde dobrego spawacza.Chyba sam też poszukam jakiegoś intercoolera, który byłby ci pomocny bo temat naprawde ciekawy.


    Nie wiem czy mi się uda znaleźć gdzieś taką grubą rurę z aluminium. I jest jeszcze jeden problem czy czasem w niektórych sytuacjach (np. zimą) temperatura w komorze silnika nie jest wyższa niż temperatura sprężonego powietrza.
    Będę szukał takiego intercoolera który będzie mi najlepiej pasował z podłączeniem i zamocowaniem.
    Ostatnio edytowane przez rydza ; 28-02-2010 o 16:18

Podobne wątki

  1. [159] Mocniejsze sprzeglo od Saba do Alfy
    Utworzone przez ROBSON0801 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-11-2015, 18:46
  2. Dolot intercooler-kolektor AR156 1,9jtd 140KM
    Utworzone przez tombo0022 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-08-2013, 23:22
  3. Intercooler
    Utworzone przez Zymelka w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 14:27
  4. Rury dolotu turbina - intercooler; intercooler - kolektor ssący
    Utworzone przez Gereme w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 07-03-2013, 08:05
  5. [166] Intercooler w 2,4 JTD
    Utworzone przez xary w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-05-2008, 07:41

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory