Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Temat: Możliwości 1.9JTD 8V (EDC15)

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    sląsk
    Auto
    JTD
    Postów
    487

    Domyślnie Możliwości 1.9JTD 8V (EDC15)

    Modyfikowałem już sporo tych silników w grupie Fiata i jestem naprawdę pod wrażeniem ich możliwości oraz wytrzymałości.
    Jako ciekawostkę podam iż seryjny silnik w Puncie JTD 80 które jest dla mnie obiektem doświadczeń wytrzymał bezproblemowo parametry ~160ps / ~330-340Nm (w serii 80/196) (seryjny słupek oraz seryjny układ wtryskowy!!!). Auto po modyfikacji układu doładowania (konwersja na VNT GT1749VA), układu przeniesienia napędu etc. Silnik przejechał bezproblemowo ponad 100kkm, wykres którym dysponuje niestety nie ukazuje pełnych parametrów motoru z racji ślizgającego się sprzęgła:
    http://www.pionart.pl/~cinek/punto/sprzeglo1.jpg

    W najbliższym czasie ukaże kolejne stadium tegoż auta

    Ad samego 1.9JTD 115 - tu wykres ze wstępnego strojenia tego motoru w stilo po następujących modyfikacjach:
    - centralny IC
    - turbo gt1749vb
    - odpowiedni mapsenor + czujnik raila
    - mocniejszy rozrząd
    - rozluźniony wydech
    - mocny dwumas i sprzęgło (organiczne), seryjne przeniesienie napędu poddaje się przy ~350-360Nm (na hamowni obciążeniowej, nie inercyjnej )

    http://pionart.pl/~cinek/softy/leszeks6.pdf

    Auto jednak musiało przejść jedno usprawnienie mechaniczne, w najbliższy weekend będziemy znowu walczyć na hamowni czego efekty na pewno Wam pokażę.

    Zapraszam do dyskusji.
    Pozdro

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar axel83
    Dołączył
    08 2009
    Auto
    Alfa Romeo
    Postów
    257

    Domyślnie

    Jaki koszt takiej modyfikacji?
    Ile można bezpiecznie wyciągnąć z seryjnego 1,9 jtd 8v 105KM??

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    sląsk
    Auto
    JTD
    Postów
    487

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    Jaki koszt takiej modyfikacji?
    Ile można bezpiecznie wyciągnąć z seryjnego 1,9 jtd 8v 105KM??
    Koszta zależne są od parametrów które chcesz osiągnąć. Dla przykładu aby ze 115tki mieć bezpieczne 180/380 koszt samych części (mowa tylko o nowych mając dobre dojścia) to rząd 8-10k (turbo, ic, rozrząd wzmacniany, konieczne czujniki, 2mas, sprzęgło itd) do tego montaż, strojenie itd.

    Na dniach wkleję nowe wykresy 2ch projektów (w tym tego stilo po mam nadzieję finalnym strojeniu), w okolicy kwietnie mam nadzieje ujawnię projekt swojego JTD 8v mam nadzieję najmocniejszego w PL a może i dalej

    Ad 105tki - średnio dobry motor do modowania - turbo o stałej geometrii sterowanie wg z muszli zimnej ciśnieniem, słabe wtryski itd itd. Nie wiem czy w tym aucie jest już getrag (trzeba by to sprawdzić) tzn czy sprzęgło 230 czy 235mm więc i problemem może być przeniesienie napędu.
    Osobiście w tym aucie (pod warunkiem dobrego stanu etc) celowałbym w 150ps może ciut więcej (tak naprawdę wyszłoby w praniu), niuton zależnie od przeniesienia napędu. Zrobić trzeba zarówno remap jak i konieczne sprawy mechaniczne...
    Pozdrawiam

  4. #4
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    a czy wtryski nie są takie same w 105 km jak w 115km?

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    sląsk
    Auto
    JTD
    Postów
    487

    Domyślnie

    Cytat Napisał majster Zobacz post
    a czy wtryski nie są takie same w 105 km jak w 115km?
    Nie. Trzeba sprawdzić po VINie ale CF2 105tki mają 002, 115JTD 119tki.

    Pozdro

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Wadowice
    Auto
    Była156 TS 1999,była147jtdm 150KM 2005,159 TiQ4 2010 159 ti 2,4 Q4 201
    Postów
    162

    Domyślnie

    CINEK!
    Jakie możliwości poprawienia osiągów daje Twoim zdaniem 1.9 jtdm 150 KM,305 Nm(bez PDF) przebieg ok 60kkm w 147 z 2005 r(po lifcie)
    pozdro

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    sląsk
    Auto
    JTD
    Postów
    487

    Domyślnie

    Cytat Napisał otto Zobacz post
    CINEK!
    Jakie możliwości poprawienia osiągów daje Twoim zdaniem 1.9 jtdm 150 KM,305 Nm(bez PDF) przebieg ok 60kkm w 147 z 2005 r(po lifcie)
    pozdro
    Z DPFem zrobiłem pod 180ps i 365nm, bez 185powinno być realnym (zależy od egzemplarza). W tym aucie bolączką jest mały IC oraz spore tłumienie przez układ wydechowy. Po zmianie w.w można osiągnąć 195-200ps.

    Pozdro

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie Z 1.9 115KM wyszło 156/380

    Czy przy takich osiagach 156 KM i 380 Nm jest jakies ryzyko bez ruszania mechaniki? Ewentualnie co należałoby uzupełnić myslę o IC. Co masz na mysli wzmocniony rozrząd? Mój program robiony był indywidualnie w Performence group w Konstancinie. Przejechałem od sierpnia około 15000km i jak narazie same plusy, nie ma nadmiernego dymienia itp. Trzeba jedynie "szanować" sprzęgło i skrzynię przy niskich obrotach. Proszę o ewentualne opinie i sugestie kolego Cinek.
    Pozdrawiam

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    sląsk
    Auto
    JTD
    Postów
    487

    Domyślnie

    Cytat Napisał maroz Zobacz post
    Czy przy takich osiagach 156 KM i 380 Nm jest jakies ryzyko bez ruszania mechaniki? Ewentualnie co należałoby uzupełnić myslę o IC. Co masz na mysli wzmocniony rozrząd? Mój program robiony był indywidualnie w Performence group w Konstancinie. Przejechałem od sierpnia około 15000km i jak narazie same plusy, nie ma nadmiernego dymienia itp. Trzeba jedynie "szanować" sprzęgło i skrzynię przy niskich obrotach. Proszę o ewentualne opinie i sugestie kolego Cinek.
    Pozdrawiam
    IC na pewno się przyda bo latem takie auto puchnie (temp w dolocie).
    Wzmocniony rozrząd to mocniejszy pasek rozrządu, w CRze moc uzyskuje się min poprzez podniesienie ciśnienia na szynie railowej co powoduje większe obciążenie rozrządu (pompa napędzana jest paskiem rozrządu). Przy większych modyfikacjach ciśnienie sięga nawet 1500 i więcej (seria 1350), do tego konieczne są juz i inne modyfikacje.
    Chłopaki z performance-group na pewno wykonali kawał dobrej roboty (znam osobiście) niemniej auto shamowane było na inercji która ma tendencje do zawyzania momentu obrotowego - seryjne sprzęgło po prostu z takim niutonem nie dałoby rady...
    Chcesz coś robić więcej musisz być przygotowany na konkretne wydatki...
    Pozdro

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Thumbs up cd

    Czyli raczej nie ma się czego obawiać w eksploatacji z takim programikiem (wypalenie tłoka - kiedy to może tak wogóle nastapić czy padnięcie pompy). Jaki wzmocniony pasek w takim razie mógłbys polecić? Czy po wymianie IC trzeba korygowac program (zmieni sie dolot), czy można to pozostawić. Co byś jeszcze polecił do zmiany bez dalszego zwiększania parametrów dla zdrowia silnika? Myslę, że takie informacje przydadzą się innym i ostrzegą o konsekwencjach przy samodzielnym wgrywaniu przypadkowych map. Widzę że posiadasz konretną wiedzę i starasz się nią dzielić za co wielkie dzięki
    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Brak możliwości wyszukania VIN
    Utworzone przez klimucho w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-05-2015, 12:10
  2. Możliwości silnika JTD Chiptuning
    Utworzone przez paweldante w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-09-2010, 13:47
  3. Możliwości 1.9JTD 8V (EDC16)
    Utworzone przez cinek_ w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-03-2010, 22:08
  4. JTD 2,4 edc15 alfadiag3.2.1.1
    Utworzone przez przemo27 w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 09:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory