Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: [75] Sonda lambda - występowanie

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie [75] Sonda lambda - występowanie

    Witam.

    Kolejna zagadka mnie trapi.

    Moja 75 posiada pod maską R4 1779ccm z wariatorem i na 99,9% układ wtryskowy Boscha ML4.1. Wskazuje na to ePer, charakterystyczny osprzęt, czujniki itd.
    Zapobiegawczo zakupiłem nową, oryginalną sondę lambda z zamiarem jej wymiany.
    Ale od zakupu szukam miejsca montażu tej sondy i szukam i nie potrafią znaleźć. Wg ePera powinna być wkręcona zaraz za ujściem kolektora do katalizatora. Najprawdopodobniej mam zmieniony jeszcze przez Włocha cały układ wydechowy na nowy i coś mi się wydaje, że zamontował taki bez katalizatora.
    W takim razie powinny być przynajmniej dwie wolne wtyczki poniewierające się gdzieś pod maską. Gdzie ich szukać?
    Czy też jest opcja, że na rynek włoski wychodziły wersje z Motronikiem ML4.1 bez sondy i katalizatora?
    Jeśli nie, to w jaki sposób ktoś bezboleśnie (chyba) pozbył się sondy? Czy to możliwe?
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    04 2006
    Mieszka w
    ES
    Auto
    33 SW
    Postów
    1,390

    Domyślnie

    Cytat Napisał fafa Zobacz post
    Czy też jest opcja, że na rynek włoski wychodziły wersje z Motronikiem ML4.1 bez sondy i katalizatora?Jeśli nie, to w jaki sposób ktoś bezboleśnie (chyba) pozbył się sondy? Czy to możliwe?
    Obciął kabelki w wiązce, żeby się nie pałętały?
    Wydech z wersji z katem łatwo rozpoznać po tym, że z kata idą dwie rurki "przez" tłumik i łączą się dopiero przed tłumikiem końcowym.

  3. #3
    ViP Maniak resoraków Avatar majk
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    ALFY
    Postów
    667

    Domyślnie

    Przy tym układzie wtryskowym, a miałem i badałem TS-a. Sonda jest po to żeby była, nie wpływa to na prace i skład mieszanki ( sprawdzane na examinerze )
    Ostatnio edytowane przez majk ; 08-04-2010 o 16:47

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Wygląda na to, że jednak oryginalnie sondy nie było. Żadnych śladów pozostałości po kikutach kabelków, żadnych oznak że silnikowi coś dolega po domniemanej amputacji.
    Czyli kolejny "pro" ekologiczny samochód :-)
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Pituś
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 75 V6
    Postów
    113

    Domyślnie

    Myślę, że nie należy się sugerować, tym co jest przy wydechu bo ten w historii auta mógł się zmieniać.
    Raczej istotne jest czy istnieje przyłącze do instalacji elekt.-komputera.
    Z moich info (znajomi Alfiści, którzy badali) wynika, że sonda MA WPŁYW na pracę silnika. Natomiast był on różnie oceniany od 'jakby mi trochę więcej paliła' po 'poczułem różnicę w osiągach'. Myślę, ze w przypadku odpięcia sondy komputer się tym strasznie nie przejmuje i przechodzi w stan pracy 'awaryjnej'.

    MAJK nie jestem pewien, czy swoje badanie przeprowadziłeś w pełni poprawnie/ Jakos nie chce się wierzyć by sonda w TS'ie (już dość nowoczesny komp.) była montowana tylko jako placebo dla diagnostów.
    Może akurat tak się zdarzyło, że w tych warunkach 'nie miała nic do roboty' ale chyba teoretycznie powinna sterować doawaniem w pewnych zakerach ubogiej mieszanki.

  6. #6
    dav13
    Gość

    Domyślnie

    Odnośnie mojej 75 turbo, też kiedyś zadałem pytanie na forum w tym temacie i wynika, że nie mam mieć sondy. Tylko ty masz wolnossący więc do końca nie jestem pewny czy masz miec sondę.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maciek_czer
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    AR 75 1.8IE
    Postów
    404

    Domyślnie

    Nie każda 75 1.8 IE miała sondę. Sam posiadam wersje bez sondy...

Podobne wątki

  1. Problem z sonda lambda - która to sonda :(
    Utworzone przez xsnailx w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-01-2014, 21:28
  2. Sonda lambda....
    Utworzone przez karol90 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-04-2012, 19:06
  3. sonda lambda
    Utworzone przez zieluch111 w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-02-2012, 09:02
  4. Sonda lambda
    Utworzone przez Marty w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-06-2009, 18:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory