Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Alfa Romeo 166 2.0 turbo

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar ExO
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    AR 156 2.5 V6
    Postów
    415

    Domyślnie Alfa Romeo 166 2.0 turbo

    Pierw chciałbym gorąco powitać wszystkich alfamaniaków.

    Jestem obecnie w posiadaniu pięknej AR 146. Zamierzam zakupić w nie długim czasie 166 o silniku podanym w temacie tj. 2.0 V6 Turbo.
    I tu pojawia się moje pytanie. Jak postrzegany jest ten silnik przez was w tym modelu. Jak z dostępnością części i ich kosztem (czy znacznie różni się od innych silników AR w układzie V).

    PS. To przy okazji jeszcze jedno małe pytanko. Czy 2.0 150KM w 166 daje rade czy jest troszkę słabo? Chciałbym, żeby samochód zgrabnie jeździł i był elastyczny. Wystarcza mi osiągi takie jak w mojej obecnej AR 146 2.0

    Gorąco pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Łódzkie
    Auto
    Miałem ze 40 różnych alf romeo.
    Postów
    710

    Domyślnie

    Jeżdziłem alfą 166 z każdym silnikiem oprócz 3.2 i stwierdzam że najwięcej radości mi i kumplowi dawało 2.0V6TB tylko problem o znalezienie dobrego egzemplarza.
    Co do silników to zdania są podzielone dlatego tez istnieje kilka silników aby sprostać każdym wymaganiom. Wg mnie najlepszym wyborem jest zdrowe 2.0V6TB, poniżej opisałem porównanie różnych silników. Na wstępie jeszcze powiem że jeżeli nie kręci cię wciskanie w fotel to nawet TS bedzie dobry. Ostatnio miałem okazje jezdzic 166 w TS i powiem że rewelacja, Nie wciska w fotel ale spokojnie sobie radzi w sprawnym poruszaniu się, tylko że wydaje mi się że trafiłem na zadbany silniczek co jest bardzo ważne w silnikach typu twinspark16V.

    O silniku 2.0V6TB
    =TECHNICZNIE=
    Jest to prosta konstrukcja, i trzeba pamiętać że jest to soft turbo na 6 cylindrach więc wyżyłowanie takiego silnika jest znikome w porównaniu z silnikami 4cylindrowymi turbodoładowanymi (możesz o tym przeczytać na Ikarze gdzie wszystko jest wyjaśnione) Ten silnik ma 205 KM przez to że jest delikatnie doładowany(soft turbo), a montując inną sprężarkę można by było wyciągnąć z niego np.300KM ale tu właśnie specjaliści alfy romeo starali się stworzyć niezawodne turbo stąd tylko 205KM. Trzeba jednak pamiętać aby przewody cisnienia turbiny były szczelne.

    =EKSPLATACJA=
    Co do eksploatacjo to trzeba pilnować stan oleju i po każdej jeździe odczekać chwilkę na ostygniecie turbiny. Nigdy nie wlewać oleju mineralnego!!!! To śmierć dla silnika(panewki). Syntetyk lub półsyntetyk w zależności od przebiegu. Co do kosztów eksploatacji silnika to jest to prosta konstrukcja 12zaworow więc przy rozrządzie wymieniasz tylko 1rolkę napinającą(gdy trzeba), 1rolkę prowadzącą i pasek. W silnikach 2.5 i 3.0 24V masz więcej rolek więc koszta wymiany rozrządu się podwajają.

    =JAZDA=
    wrażenia z jazdy są niesamowite. Katalogowe 8s do setki może nie powalają gdy się je czyta ale jadąc trudno opisać niesamowitą przyjemność z pociągnięcia turbiny powyżej 3tys obrotów. Silniki 3.0 tego nie mają, one ciągną z dołu i nie ma tego masakrycznego wciśnięcia w fotel i kłopotu z utrzymaniem auta na drodzeA to jest przyjemne Po prostu frajda z jazdy jest ciekawsza niż przy 220KM silniku 3.0. Chociaż zależy kto co lubi.

    =ALTERNATYWA SPALANIA=
    w swoich 3 alfach z tymi silnikami turbo mamy sekwencyjne instalacje gazowe co znacznie obniża koszta jazdy. Do instalacji gazowej w tych silnikach przekonywałem w temacie GAZU na forum. Nam te silniki na instalacji gazowej chodzą bez problemu i nie odczuwamy różnicy podczas jazdy na benzynie a na gazie, ważne jest aby gazownik zastosował ogromny parownik bo zawsze wciskają za małe tzn taki do 200KM nie bedzie działał prawidłowo, przy silnikach turbo musi byc taki do 300-400KM. Po prostu jeździmy taniej a jeśli kto ma za dużo pieniędzy to niech jeździ sobie na benzynce.

    =SPALANIE=
    W zależności od buta. Jedni jeżdżą w przyciężkawym obuwiu a inni w lekkich adidasach więc spalanie jest różne. Dane które podaje są wynikiem naszych przeliczeń podczas jazdy bez częstych szarżowań i w litrach gazu: trasa-8-10l/100km miasto-12-14l/100km mieszany-11-12l/100km. Jeżeli bedziesz miał zepsuty lub odpięty przepływomierz to bedzie paliła sporo więcej a koni będzie mniej. ciekawostką jest że te silniki przy "jeździe emeryta" potrafią zejść ze spalaniem do 8l/100km ale będzie to na prawde nudna jazda.

    =2.4JTD=
    to diesel...Smile No mają one katalogowo 136koni(rzadko można spotkać wersje 150konne na allegro, mój brat ma taką) i jeżeli chcesz jezdzić tanio(najtaniej ze wszystkiej gamy silników modelu 166) ale nie na gazie to jest to jest to chyba najlepszy wybór. Spalanie 6-8litrów/100km

    Silniki 2.0V6 miałem w 166 i w dwóch 164 (silniki różnią się tylko pierdołami) i powiem ci że te silniki są mało wyżyłowane bo nie dostawają tak po dupie jak silniki 4cylindrowe bo tu wszystkie siły rozkładają się na aż 6cylindrów dlatego te silniki są nie do zajechania jeżeli pamiętasz o oleju. Na allegro stoi kilka z uszkodzonymi wałami a to wszystko przez to ze te silniki są zbudowane tak że biorą olej gdy im łoisz! To normalne w silniku z turbiną. Każdy dobry mechanik ci to powie że turbina zawsze coś wycycka oleju jak ją konkretnie bujasz, dlatego nie którzy ludzie o tym nie wiedzieli, nie dolali oleju i zatarli wał. Jak jechałem nad morze 500km to w tamtą strone jechałem spokojnie 80-90 to nie wzięła mi ani grama , ale gdy przy powrotnej drodze prółem przez odcinek około 150km tak 220km/h to turbina cisła tak około chyba 5tys obrotów czyli pracowała na pełnych obrotach i jak zajechałem do domui sprawdziłem bagnet to okazało się że stan był troche powyżej połowy między min a max. a więc ze 300ml wzięła i podobno(wg znawców) bardzo mało wzięła bo normalnie wciągają wiele więcej. Możesz poczytać sobie o tym silniku na ikarze, Silnik ten jest 12zaworowy więc konstrukcja bardzo łatwa, rozrząd o połowe tańszy niż w 2,5lub3.0V6 24V. Silnik wg mnie nie do zajechania jeśli ma olej. Jedyną wadą może być mało kulturalna praca(nie zawsze idealnie równe niskie obroty, lekkie postukiwanie zaworów ) Wszyskie te "wady" są normalne w tych silnikach, po prostu tak ma być i już ; to normalne według alfy romeo!.

    Teraz jeszcze opowiem ci na pytanie czemu nie produkują tego silnika, a więc: był to silnik turbo 12zaworowy i był on zbyt szkodliwy dla środowiska i aby go przerobić na zgodny z wchodzącymi w 2000roku normami ekologicznymi musieliby przerobić go na 24zaworowy i przerobić inne rzeczy co dla koncernu fiata okazało się to nie uzasadnione ekonomicznie i dlatego zaprzestali go produkować, Wtedy skończyłą się w alfie Era turba i bardzo szkoda.

    Ja też miałem ten dylemat ponieważ 2.0TS i JTD odrzuciłem od razu a następnie myślałem nad 2.0TB 2.5 i 3.0 ale następnie odrzuciłem 2.5V6 ponieważ jezdziłem lancią 2.4 i pomyślałem że jednak te 200koni musi być w takiej bryce no i przejechałem się 2.0TB i 3.0 no ale 2.0 mnie przekonał niższymi kosztami "kulturalnej" eksploatacji oraz efektem gwałtownego wciśnięcia w fotel i problemem z utrzymaniem kierownicy czego w 3.0 nie było. chciałbym sprostować swoje podsumowanie porównania tych dwóch silników, a więc w silniku 2.0V6TB według mnie nie ma turbodziury!!!!!! W alfie 166 jest overboost więc jeśli naciśniesz pedał do oporu to nagle zwiększa się ciśnienie doładowania turbiny na chwilkę przez co turbo dziura nie jest odczuwalna. No ja osobiście nie zauważam turbo dziury.Uważam za najlepszy silnik 2.0V6 TB bo ze wszystkich V-ałek jest najprościejszy w konstrukcji(12V) najtańszy w eksploatacji(mniej elementów do wymiany rozrządu, cena rozrządu jest 2razy tańsza niż 2.5 i 3.0) i spalanie jest o wiele mniejsze niż w 2.5 czy 3.0. Co do gazu to ja i dwóch moich kolegów mamy te silniki zagazowane sekwencyjnym gazem i nie zauważamy żadnego spadku mocy. A co do osiągów to 2.5 jest gorszy, 3.0 jest porównywalny do 2.0V6TB tylko że ciągnie od dołu i nie ma tak odczuwalnego wciśnięcia w fotel jak w 2.0 TB. A więc ja jestem za turbobenzyną którą ciężko znaleźć w należytym stanie ponieważ nie ma ich wiele, a jeżeli już są to stoją na allegro z rok czasu i zaraz po kupnie musiał władować w nie minimum 2-3tys aby autem dało się bezpiecznie jeździć. Sprzedał bym ci swoją ale jeszcze nie jestem ostatecznie zdecydowany bo zajebiaszczo sie nią jezdzi ale chyba nie długo bede musiał sie jej pozbyc

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar ExO
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    AR 156 2.5 V6
    Postów
    415

    Domyślnie

    Super odpowiedź. Wielkie dzięki.

    Również myślałem o założeniu sekwencji do swojego przyszłego auta. Ale takie małe pytanie. Czy w gazie sekwencyjnym jest parownik o którym piszesz? Wydawało mi się, że tylko w starych instalacjach gazowych jest parownik.

    I jeszcze pytanie, ile wynoszą średnie koszty założenia instalacji gazowej sekwencyjnej do tego modelu auta? Oczywiście mówimy o troszkę lepszych firmach typu BRC

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Łódzkie
    Auto
    Miałem ze 40 różnych alf romeo.
    Postów
    710

    Domyślnie

    W zwykłej sekwencji parownik musi być, w zasilaniu czwartej generacji gaz podaje pompa. Jezeli bedziesz zakładał gaz to tylko u doświadczonego gazownika żeby nie było niespodzianek. Instalacje firmy BRC a np taniego STAGa róźnią się na pewno znacznie ceną a co do jakości to nie wiem, może robią z lepszych materiałów ale ty zakładając nową instalację nie zdążysz zrobić tylu kilometrów żeby wysiadły wtryski staga . To moje zdanie. Może inni mają inne doświaczenie. ja mam w tb gaz i nie mialem z nim nigdy jakiegokolwiek problemu.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar MaCias
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Centrum
    Auto
    soon alfa 166
    Postów
    87

    Domyślnie

    Super to opisałeś, i trochę mnie przekonałeś co do tego silnika, z tego co czytałem o nim na forum to ktoś miał problem z częściami i jechał po nie do Włoch,

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Łódzkie
    Auto
    Miałem ze 40 różnych alf romeo.
    Postów
    710

    Domyślnie

    Gdy zatrzesz silnik to musisz znaleźć wał a to trudne bo tych aut jest mało i wyboru w częściach silnika nie ma wielkiego ale nie kiedy trafiają się silniki na allegro ale trzeba sie spieszyc. Wał pasuje tez ze silnika z alfy 164 i GTV po małej przeróbce. Głowice wnętrze też mają to samo więc problem moze byc tylko ze znalezieniem wału.

  7. #7
    Raiss
    Gość

    Domyślnie

    Teraz pojawił się silnik TB z 166 za 4k na allegro ... o zgrozo. Faktycznie wał z GTV lub 164 pasuje po drobnym modzie. Ewentualnie szlif + azotowanie ale to tylko w polsce teoria bo nikt wału jeszcze nie szlifował i nie azotował.

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raiss Zobacz post
    Ewentualnie szlif + azotowanie ale to tylko w polsce teoria bo nikt wału jeszcze nie szlifował i nie azotował.
    E tam, w HSW się takie rzeczy robi ;]

    Tak wracając do LPG, mała poprawka w stronę kolegi h0se166, potocznie sekwencja to wtrysk IV generacji w fazie lotnej, wtrysk w fazie ciekłej, gdzie nie ma reduktora a siedzi sobie dzielnie w zbiorniku LPG pompa to V generacja.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  9. #9
    Raiss
    Gość

    Domyślnie

    Ta azotuje się ... tylko pokaż mi kogoś kto to robił z któregokolwiek forum o alfach w naszych V-kach

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo turbo
    Utworzone przez jenifernan w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-01-2015, 07:18
  2. Alfa Romeo 156 turbo
    Utworzone przez tomek921 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-08-2012, 13:56
  3. Alfa Romeo 155 2.0 Turbo Q4
    Utworzone przez alfisti_89 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 16-10-2008, 16:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory