Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Chip tuning alfa 145 1,4 16v

  1. #1
    tomek5333
    Gość

    Domyślnie Chip tuning alfa 145 1,4 16v

    Witam. Zastanawiam sie na chipem do mojej alfy, podobno dodaje jakies 10KM . Pytania z mojej to czy warto ? czy bd odczuwalna roznica. Chciałbym kupic chip na ebay'u niemieckim poniewaz aktulanie jestem w niemczech, chciałbym sie dowiedziec czy wystarczy tylko wpiac chip i bedzie dobrze, czy jeszcze trzeba jechac na jakies strojenie komputera ?

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar saroo
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Nidzica
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.7 16v Bx. Alfa Romeo 164 3.0 V6
    Postów
    2,742

    Domyślnie

    Myślę że gra niewarta świeczki. Nie odczujesz tego przyrostu mocy.


  3. #3
    RAFALPD7
    Gość

    Domyślnie

    Myślę ,że chip do silnika benzynowego bez turbo to zły pomysł.
    Seryjnie komputer tak dozuje ilość benzyny ,że w pełnym zakresie obrotów otrzymuje on odpowiedni do sytuacji stosunek masowy paliwa do powietrza.Jeśli nie zwiększy się w jakiś sposób masy powietrza dopływającej do silnika to nici z przyrostu.W doładowanych można podnieść ciśnienie doł. ,a zarazem ilość powietrza potrzebnego do spalenia paliwa -w tedy można zwiększyć ilość paliwa dostarczanego.Jak widzisz nie można bezkarnie kazać komputerowi "lać" paliwo jak popadnie ,bo wzrośnie tylko toksyczność spalin nie wspominając o zużyciu paliwa.Wstawisz wałki,"zoptymalizujesz"(nie chodzi o polerkę) kształt kanałów głowicy ,dolot,wydech (nie mam na myśli rozcięcia tłumika końcowego i wyprucia wnętrzności) i wtedy można stroić.

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar rodik
    Dołączył
    08 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Alfa Romeo 166 2,4jtd 2003r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    Kiedyś pisałem do pewnej firmy która zajmuje się tuningiem. Niestety nie znalazłem mail'a od nich. Z tego co pamiętam proponowali mi 2 rozwiązania przyrostu mocy:
    1. chiptuning, układ dolotowy, układ wydechowy. Przyrost bardzo niewielki ok.10% więcej mocy. W moim przypadku to właśnie ok. 10KM. Koszt. ok.4tys. złotych.
    2. Zamontowanie TURBO(zmiana kolektorów wydechowych, aby wytrzymały temperature) etc. Koszt ok. 10-12tys. złotych o ile silnik jest w stanie idealnym Przyrost mocy gdzieś do ok. 160KM(o ile mnie pamięć nie myli). Podawali mi przelicznik ile mocy na 1L pojemności ale jak pisałem zgubiłem mail'a ;p

    Wg mnie jeśli zwiększać moc to albo SWAP,albo TURBO, ale trzeba mieć na uwadze że jeśli w autku będzie dużo więcej mocy, to trzeba "polepszyć" hamulce etc. dla swojego i innych bezpieczeństwa.

  5. #5
    Corrado
    Gość

    Domyślnie

    A jesli jest mowa o silniku diesla?

  6. #6
    RAFALPD7
    Gość

    Domyślnie

    Diesle(nowoczesne) posiadaj a dużo rezerw mechanicznych,chiptuning to tak na prawdę w pierwszym stadium jedyny słuszny wybór-bez "zaglądania" pod maskę podnieśiesz moc o nawet kilkadziesiąt procent,gdy te rezerwy się kończą to dalsze podnoszenie nocy staje się trudne,kosztowne i mało efektywne-wtedy nie ma walki o 30 km a o 5-7km(powiedzmy z każdą większą modyfikacją)

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Prawdziwy chip - mapa wtrysku konkretniej (tak naprawdę nazwa czip jest ostro przeterminowana ) - z tego co wiem, w 1.4 TS w zależności od firmy daje 5-8KM i 6-10Nm, z tym że:
    - gotowe wynalazki z eBay'a można sobie o kant tyłka potłuc,
    - prawdziwa mapa wtrysku robi się kilkadziesiąt przejazdów (ze 3-4 dni) pod różnymi obciążeniami i kosztuje ok. 1000-1400zł dla naszego truchła
    - nie chodzi o zwiększenie wartości maksymalnych, ale o poprawienie przebiegu charakterystyki, a to całkiem ładnie się udaje,
    Czy się opłaca? To zależy, na pewno nie jest prawdą że tego nie odczuje, bo zwłaszcza niutki dadzą się odczuć - po prostu różnica nie jest kolosalna jak dla doładowanych diesli. Trzeba dodatkowo pamiętać, że każdy prawdziwy tuning wolnossaka, poza tym, jest naprawdę drogi, idący w dziesiątki tysięcy złotych dla kilkunastu km, nie wspominając o spadku trwałości jednostki napędowej. Silniki benzynowe mają również rezerwy, a te wynikają z ekologii i sztucznego dostrajania silników na mniejsze spalanie przy pewnych prędkościach, oraz z ograniczeń spalania stukowego - zwykle chip wiąże się z przejściem na paliwo o wyższej liczbie oktanowej, spalanie zwykle na tym samym lub podobnym poziomie. Warunkiem wykonania takiej jest sprawnie pracująca elektronika sterująca silnikiem oraz zachowanie fabrycznej mocy przez auto (akurat TSom ponoć to drugie dobrze wychodzi) - tak na marginesie, uprzedzając pytania i dywagacje: stożek i sportowy wydech nie mają sensu w TSie, bo przenoszą charakterystykę w górną część obrotów, a TS jest z natury wysokoobrotowy, traci dużo dołu a góry wiele więcej nie zyskuje. Fajną - ale dość drogą dla 16V - modyfikacją połączoną z mapą wtrysku jest obróbka głowicy.
    Ostatnio edytowane przez Rzmudzior ; 03-11-2010 o 20:16
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

  8. #8
    RAFALPD7
    Gość

    Domyślnie

    Turbo to tak naprawdę dosyć łatwy sposób na podniesienie mocy o ile jest miejsca pod maską.Na 100km/dm3 turbo to soft opcja,można się zmieścić nawet przed 6000 rpm.Jeśli brzydzimy się uturbianiem to ten poziom mocy silnik osiągnie przy ok. 8000rpm(więcej lub mniej zależnie od wydajności układu),jeszcze kawałek do czerwonego,kawałek do odcięcia i tak robi się 9000 obrotów maksymalnych-wtedy układ rozrządu i tłokowo-korbowy musi spełniać dużo większe wymagania.Krótkoskokowość tego silnika była by tu pomocna bagatela 1.26,daje duże pole do popisu.

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar nebeu
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Radom, Poland
    Auto
    Była: AR 146 TI '97 Zender | Jest: AR 166 3.0 V6
    Postów
    422

    Domyślnie

    Przepraszam, że odkupuję ale wolę dopisać się tutaj
    Co proponujecie mi (146 2.0 16V TS 97')? Mi załeżałoby na zwiększeniu Nm Wiem, że moc i Nm idą w parze ale bardziej zależałoby mi na tym drugim. Da się coś takiego zrobić? Myślałem o polerce kanałów kolektora ssącego?

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar rafal_155
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    .
    Auto
    AR 155 1.8 8v 96'
    Postów
    2,263

    Domyślnie

    Cytat Napisał nebeu Zobacz post
    Myślałem o polerce kanałów kolektora ssącego?
    hehe dobry żart to jest chyba 1/10 tego co z głowicą trzeba zrobić. Wg mnie warto dłubać głowicę bo właśnie jest przyrost nitonków od niskich obrotów a na bardzo wysokich lepiej ciagnie.

Podobne wątki

  1. Alfa 159 CHIP Tuning ???
    Utworzone przez fire998 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 12-06-2015, 14:00
  2. Chip Tuning Box Alfa Romeo 166 2.0 v6 Turbo
    Utworzone przez Maateusz w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-02-2012, 19:26
  3. squadra chip tuning Alfa Romeo
    Utworzone przez Dyny164 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-09-2011, 22:08
  4. [159] Alfa 159 CHIP Tuning ???
    Utworzone przez fire998 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-09-2011, 21:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory