Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: ODMA czyścić czy nie czyścić

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar RobertWroc
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2JTS
    Postów
    354

    Domyślnie ODMA czyścić czy nie czyścić

    trafiłem na taki artykulik po lekturze którego pojawił się dylemat zawarty w tytule ...
    Wszyscy wiemy ze w odmie zbiera sie syf, pamiętam ze swego czasu w Tipo czyściłem to wyjmując sprężynkę czyli ten cały "syfołap" i polewając benzyną do zapalniczek, wypalałem , a sam przewód płukałem denaturatem.
    tylko czy Alfa takie traktowanie by zniosła i czy odma jest taka sama jak w Tipo?

    treść art.:
    Odpowietrzenie skrzyni korbowej popularnie nazywane odmą pełni bardzo ważną rolę w silniku. Uszkodzenie tego elementu może spowodować awarię jednostki napędowej.
    W skrzyni korbowej, czyli kadłubie silnika, pod tłokami powstaje nadciśnienie w wyniku przedostawania się powietrza lub gazów spalinowych z komory spalania. Do prawidłowej pracy silnika potrzebne jest odpowietrzenie, które kieruje nagromadzone gazy z powrotem do cylindrów. Niedrożność odpowietrzenia pojawia się w odstojniku i usterka ta najczęściej występuje w wyeksploatowanych silnikach z powodu dużej ilości gazów przedmuchowych. Na gromadzenie się osadów wpływ ma także częstotliwość wymiany oleju i jego jakość. Im lepszy tym parowanie oleju mniejsze, a więc i ilość oparów mniejsza.
    W przypadku niedrożności odpowietrzenia w skrzyni korbowej bardzo szybko tworzy się nadciśnienie i olej wyrzucany jest z silnika przez najsłabszy element - uszczelnienia. Jeśli uszczelniacz został wypchnięty z gniazda, możemy być prawie pewni, że jest to wina zatkanego odpowietrzenia i wymiana samego uszczelniacza niewiele pomoże, gdyż usterka pojawi się ponownie. Wymiana uszczelniacza może być bardzo kosztowana, ponieważ oprócz uzupełnienia oleju dochodzi jeszcze koszt uszczelniacza i robocizna, która może wynieść nawet 800 zł, jeśli uszkodzony jest uszczelniacz od strony skrzyni biegów.
    O zatkaniu odmy świadczy także wypchnięty bagnet do sprawdzania poziomu oleju.
    Sprawdzanie stanu odpowietrzenia skrzyni korbowej jest niestety przez wielu mechaników pomijane i bagatelizowane. Dopiero gdy dochodzi do usterki sprawdzają ten element i to nie od razu. Diagnoza odmy nie zajmuje dużo czasu, a wykrycie niedomagania przed całkowitym zatkaniem pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.
    Kłopoty z drożnością odpowietrzenia mogą pojawić się także w nowych silnikach i dają znać o sobie przeważnie podczas zimy. Powodem jest gromadząca się wilgoć, która miesza się z olejem i osadza w odpowietrzeniu. Wówczas nawet niewielki mróz może całkowicie zatkać przepływ. Zjawisko to pojawia się najczęściej podczas jazdy na krótkich odcinkach i przy niedogrzanych silnikach. Aby uniknąć zamarzania, należy wykonywać co jakiś czas dłuższą jazdę. Silnik osiągnie wówczas odpowiednią temperaturę i nagromadzone osady odparują.
    Niektórzy kierowcy, aby pozbyć się problemu zatykania odmy, gazy ze skrzyni korbowej kierują bezpośrednio do atmosfery i niestety powodują dodatkowe zanieczyszczenie środowiska. Jest to również działanie niezgodne z prawem i kierowcy z tak przerobionym silnikiem narażają się na mandat oraz negatywny wynik badania technicznego.

  2. #2
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    Ja tam zawsze po zimie czyszczę.W kazdym samochodzie ,który miałem i mam.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #3
    Administrator weteran Maniak resoraków Avatar Krzyśko
    Dołączył
    07 2008
    Mieszka w
    Kuryłówka
    Auto
    159 SW 1.9 JTS 2006r., 147 1.9 JTD 2004r.
    Postów
    958

    Domyślnie

    Mam właśnie taki przypadek w Astrze z 1991 r. którą kupiłem nie dawno, odma była taka zasyfiona że nie było nic widać przez nią no i simering na czopie wału od strony skrzyni poszedł się paść. Kosztował 16 zł ale roboty co nie miara przy wymianie... (jeszcze się za to nie zabrałem xD) A zakładanie filterków na odmę żeby nie brudziła się przepustnica ponoć jeszcze bardziej szkodzi (gdzieś to wyczytałem i nie wiem nawet czy nie było gdzieś tu na forum tematu o tym).
    159 SW 1.9 JTS 16V 2006r.
    147 1.9 JTD 8V 2004r.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar J.A.N
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Ostrów Wlkp.
    Auto
    Alfa Romeo156 1.9 JTD 8V 115 KM 2003
    Postów
    213

    Domyślnie

    Mam pytanko - jak wyczyścić odmę ? W sensie jak się do tego dobrać, zdemontować ?
    156 Sportwagon 2003 1,9 JTD 8V 115 km - zostałem ALFAHOLIKIEM

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar RobertWroc
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2JTS
    Postów
    354

    Domyślnie

    w dieslu? nie wiem, ale spokojnie, to jest odpowietrzenie, zwykłą gumowa rura z taką sprężynką w środku, o średnicy ok 2,5 czy 2 cm. Więc znajdziesz bez trudu. Chyba...

Podobne wątki

  1. [159] Czym czyścić reflaktory ?
    Utworzone przez Adoil w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-07-2013, 22:28
  2. Odma gdzie jest w 1,9 mJTD 16 v 150 KM?, jak ją czyścić
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 09:08
  3. Czym czyścić?
    Utworzone przez Mark w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-09-2011, 15:16
  4. JAK CZYŚCIĆ STOŻKOWY FILTR??
    Utworzone przez zdziba w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-05-2007, 12:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory