Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 94

Temat: Ciężko chodzą biegi

  1. #41
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    linki nie mają wpływu na trudności we wbijaniu biegów. Tu raczej upatrywał bym problem w samej skrzyni.
    Born to be wild.

  2. #42
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Auto
    159
    Postów
    84

    Domyślnie

    Ogólnie to biegi chodzą ciężej niż w autach, którymi do tej pory jeździłem, ale czytałem że Alfa tak ma. Jedynie przy 5 i 6 nie czuje tego momentu kiedy bieg wskakuje i czasami mam taką sytuację, że nie wskoczy. Spróbuje wymienić olej w skrzyni, jak to nie pomoże, to będzie trzeba Alfę pogonić.

  3. #43
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Auto
    159
    Postów
    84

    Domyślnie

    Podniosłem obudowę koło mieszka i poruszałem biegami i trochę przesmarowałem, jest lepiej. Teraz mam tylko problemy z 6. Muszę zobaczyć jak rozebrać ten mechanizm, może czyszczenie i dokładne przesmarowanie załatwi problem.

  4. #44
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V 2008r.
    Postów
    16

    Domyślnie

    Witam,

    Na początek powiem, że przeczytałem już kilka tematów, również: http://www.forum.alfaholicy.org/159_..._zgrzytem.html

    Dopiero miesiąc posiadam Alfę 159 SW, 1,9 JTDm 16V, rocznik 2008, niecałe 150000 km przebiegu. Od zakupu lewarek w skrzyni chodzi dość ciężko i precyzyjnie- taki urok chyba.
    Nie w tym jednak rzecz. Po oswojeniu się z autem, gdy zachciało mi się pojeździć bardziej dynamicznie, pojawił się problem z wrzucaniem biegów przy szybkiej jeździe i redukcji. Szybkie ruszenie, jedynka i dwójka ok, trójka zawsze, ale to zawsze zgrzyta przy wrzuceniu, tak, jakby tryby w skrzyni "nie wyhamowały" przed wbiciem biegu. Słychać zgrzytanie przy wrzucaniu biegu, a mi aż serce pęka Gdy przed wrzuceniem trójki poczekam 1- 1,5 sekundy, bieg wchodzi gładko (o ile można tak powiedzieć o tej skrzyni w ogóle, w każdym razie nic nie zgrzyta). Zrzucając bieg z 5 na 3 również pojawia się ten problem.

    Problem z wrzucaniem występuje też przy czwartym biegu, gdyż nie zawsze lewarek dojdzie do końca, czasem wrzucę bieg, myśląc że lewarek jest już na miejscu, a on gwałtownie wyskakuje i znów słychać nieprzyjemnie zgrzytanie. Tak, jakby coś podchodziło pod lewarek, jakby się nie zazębiał do końca.

    W piątek mechanik wymienił mi pompkę wysprzęglika, kupiłem nową w serwisie zgodnie z numerem VIN, więc nie ma siły, żeby to była wina właśnie tej pompki. Mechanik stwierdził, że problemem może być kończące się sprzęgło, bo, jak powiedział, "jeśli okładzina jest cienka, to docisk musi zostać bardziej wypchnięty aby wysprzęglić"- prawda to w ogóle??

    Po pierwszym przejechaniu się od wymiany miałem wrażenie, że jest lepiej, bo biegi rzeczywiście trochę inaczej wchodziły, niestety nie wyeliminowało to zgrzytów, z którymi po prostu nie mogę jeździć.

    Zastanawiałem się jeszcze, czy aby na pewno poprawnie odpowietrzył układ, ale w końcu chyba zna się na rzeczy..

    Czy macie jeszcze jakieś pomysły, co może być przyczyną takiego zachowania mojej skrzyni biegów?
    Co z tym kończącym się sprzęgłem? Czy trop podany przez mechanika może być dobry?
    Piszecie również o zużytych linkach łączących lewarek ze skrzynią, ale ich za zgrzytanie w trybach chyba nie mogę winić?

    Nie chcę na ślepo wymieniać sprzęgła, bo wydatek będzie czterokrotnie większy niż zakup pompki, a może wcale to nie przyniesie efektu..
    Ostatnio edytowane przez LukeKWCL ; 21-10-2012 o 19:09

  5. #45
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukeKWCL Zobacz post
    Witam,
    Dopiero miesiąc posiadam Alfę 159 SW, 1,9 JTDm 16V, rocznik 2008, niecałe 150000 km przebiegu. Od zakupu lewarek w skrzyni chodzi dość ciężko i precyzyjnie- taki urok chyba.
    Nie w tym jednak rzecz. Po oswojeniu się z autem, gdy zachciało mi się pojeździć bardziej dynamicznie, pojawił się problem z wrzucaniem biegów przy szybkiej jeździe i redukcji. Szybkie ruszenie, jedynka i dwójka ok, trójka zawsze, ale to zawsze zgrzyta przy wrzuceniu, tak, jakby tryby w skrzyni "nie wyhamowały" przed wbiciem biegu. Słychać zgrzytanie przy wrzucaniu biegu, a mi aż serce pęka Gdy przed wrzuceniem trójki poczekam 1- 1,5 sekundy, bieg wchodzi gładko (o ile można tak powiedzieć o tej skrzyni w ogóle, w każdym razie nic nie zgrzyta). Zrzucając bieg z 5 na 3 również pojawia się ten problem.

    Problem z wrzucaniem występuje też przy czwartym biegu, gdyż nie zawsze lewarek dojdzie do końca, czasem wrzucę bieg, myśląc że lewarek jest już na miejscu, a on gwałtownie wyskakuje i znów słychać nieprzyjemnie zgrzytanie. Tak, jakby coś podchodziło pod lewarek, jakby się nie zazębiał do końca.

    W piątek mechanik wymienił mi pompkę wysprzęglika, kupiłem nową w serwisie zgodnie z numerem VIN, więc nie ma siły, żeby to była wina właśnie tej pompki. Mechanik stwierdził, że problemem może być kończące się sprzęgło, bo, jak powiedział, "jeśli okładzina jest cienka, to docisk musi zostać bardziej wypchnięty aby wysprzęglić"- prawda to w ogóle??
    JEśli Twoja skrzynia tak się zachowuje - to nie inwestuj w żadne dziwne rzeczy typu wysprzęglik, sprzęgło, dwumasy, itp - zacznij od wymiany linek (lub ich naprawy) prowadzących od lewarka do skrzyni biegów - to zdecydowanie zmieni sposób wrzucania biegów. Jeśli po tym biegi dalej będą wyskakiwały, albo coś dziwnego się będzie działo - to niestety - skrzynia do roboty.
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  6. #46
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V 2008r.
    Postów
    16

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Dowiadywałem się w autosklep24 o cenę linek i powiedziano mi, że mogę kupić tylko oryginały za 700 zł. Więc gdzie te zamienniki za 200, o których ktoś wcześniej pisał?

    Po dzisiejszej diagnozie w Lancia Team w Łodzi 90 % pewności, że to synchronizator na 3 biegu. W środę wstawiam auto do warsztatu we Wrocławiu który zajmuję się naprawą skrzyń. BTW w Lancia Team spotkałem innego użytkownika AR 159 1,9 JTDm i powiedział, że u niego też tak jest (nie wiem tylko, czy na tym samym biegu) i dziwi się, że coś chcę przy tym ruszać, bo "ten typ tak widocznie ma".

    Szkoda, że manuale do AR 159 są w cenie automatów, tego akurat nie podejrzewałem ;-) Dlatego nie będę szukał innej używanej skrzyni, a decyduję się trochę poszperać w tej mojej.
    Zobaczymy co powiedzą w warsztacie we Wrocku, dam znać co z tym wszystkim wyszło.

    Linki wymienię o ile znajdę zamienniki, ale ogólnie problemów jakichś większych z samym wrzucaniem biegów nie mam, oprócz tego, że skrzynia chodzi zauważalnie ciężej niż np. w Audi A4 B6, którym jeździłem jakiś rok temu. Bardziej odczuwam to tak, że linki nie są w agonalnym stanie i w sumie chodzą w miarę delikatnie dopóty, dopóki podczas zmiany biegu nie napotykają na opór ze strony skrzyni (czy to zgrzytające tryby przy biegu trzecim, czy nie do końca wrzucający się czasem bieg czwarty- do tego akurat już się przyzwyczaiłem i wrzucam bieg z większą uwagą, wystarczy chwilę poczekać, coś tam się zazębi i czwórka wchodzi do końca).

  7. #47
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Z tego co wiem to są to skrzynie oplowskie i w oplu są tańsze...

  8. #48
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V 2008r.
    Postów
    16

    Domyślnie

    Jestem dwa tygodnie po naprawie skrzyni, zepsuty okazał się synchronizator trzeciego biegu, do tego zębatka była również zużyta (konsekwencja jazdy z zepsutym synchronizatorem).

    Okazało się, że skrzynia była jakieś półtora miesiąca temu rozbierana (nowe wszystkie łożyska, świeży silikon), co zauważył warsztat, w którym naprawiałem samochód.

    Prawdopodobnie komis, od którego kupowałem auto, podleczył skrzynię na tyle, żeby na pierwszy rzut oka nie budziła zastrzeżeń, jednak po miesiącu od zakupu 1600 zł musiałem za naprawę wydać. A wystarczyło, żeby zrobili od razu porządnie.

    Jutro wymieniam dwumas, sprzęgło i wysprzęglik (bo podobno koło dwumasowe też już dogorywa i widać było nawet ślady przytarć na obudowie skrzyni biegów). Słychać turkotanie przy gaszeniu samochodu bez wciśniętego pedału sprzęgła- stąd chyba te rysy.

    Tak czy inaczej wkład początkowy w auto z przebiegiem 145000 km, rocznik 2008 z Belgii wyniósł mnie, razem z jutrzejszą robocizną i częściami, które już kupiłem, 5000 zł. Wiem już przynajmniej dlaczego to auto przytargali do Polski.

    Perspektywa chiptuningu, DPF & EGR out'a u Cinka odeszła w dalszą przyszłość :-(

  9. #49
    UniqueSilver
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukeKWCL Zobacz post
    Jestem dwa tygodnie po naprawie skrzyni, zepsuty okazał się synchronizator trzeciego biegu, do tego zębatka była również zużyta (konsekwencja jazdy z zepsutym synchronizatorem).

    Okazało się, że skrzynia była jakieś półtora miesiąca temu rozbierana (nowe wszystkie łożyska, świeży silikon), co zauważył warsztat, w którym naprawiałem samochód.

    Prawdopodobnie komis, od którego kupowałem auto, podleczył skrzynię na tyle, żeby na pierwszy rzut oka nie budziła zastrzeżeń, jednak po miesiącu od zakupu 1600 zł musiałem za naprawę wydać. A wystarczyło, żeby zrobili od razu porządnie.

    Jutro wymieniam dwumas, sprzęgło i wysprzęglik (bo podobno koło dwumasowe też już dogorywa i widać było nawet ślady przytarć na obudowie skrzyni biegów). Słychać turkotanie przy gaszeniu samochodu bez wciśniętego pedału sprzęgła- stąd chyba te rysy.

    Tak czy inaczej wkład początkowy w auto z przebiegiem 145000 km, rocznik 2008 z Belgii wyniósł mnie, razem z jutrzejszą robocizną i częściami, które już kupiłem, 5000 zł. Wiem już przynajmniej dlaczego to auto przytargali do Polski.

    Perspektywa chiptuningu, DPF & EGR out'a u Cinka odeszła w dalszą przyszłość :-(
    +rozrząd, ubezpieczenie to będzie pewnie z dycha, nie?

  10. #50
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 16V 2008r.
    Postów
    16

    Domyślnie

    Haha, nie, 5000, a nawet 5400, ale już z rozrządem, zapomniałem napisać, że to też dla spokoju zmieniłem

    2300 sprzęgło, docisk, dwumas, wysprzęglik
    400 jutrzejsza robocizna
    400 rozrząd
    350 wymiana rozrządu
    300 olej + filtry + plyn chlodniczy
    50 - wymiana w/w plynów i filtrów
    1600- skrzynia (części i wyjęcie/włożenie)

    Żeby nie było, że pierdoły piszę.

    Żaluję, że przy robieniu skrzyni od razu nie wymieniono dwumasu itd., ale z InterCars'u przyszedł niewłaściwy i musiałem zrezygnować z dalszego czekania.

    Ale cena naprawy manuala kosmos, a używane skrzynie drogie jak złoto
    Ostatnio edytowane przez LukeKWCL ; 05-11-2012 o 22:44

Podobne wątki

  1. Tylne szyby ciężko chodzą
    Utworzone przez dereza w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-09-2014, 16:25
  2. Ciężko wchodza biegi JTD
    Utworzone przez Mariusz547 w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-05-2013, 17:27
  3. [159] Biegi ciężko chodzą
    Utworzone przez xmy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-04-2012, 13:31
  4. [146] Hamlce ciężko chodzą
    Utworzone przez solaris2007 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-06-2011, 22:25
  5. Ciężko cgodzą biegi
    Utworzone przez jasiu486 w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26-02-2010, 22:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory