Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Temat: Rozpórka

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar suckert
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Afla 146 1,6 TS
    Postów
    141

    Domyślnie Rozpórka|Sprężyny|Stożek

    Witam,

    Czy ktoś z was montował w 146 rozpórkę? Chciałbym dowiedzieć się jakie są koszty montażu, zakupu i jakie są efekty. Zastanawiam się nad wymianą sprężyn żeby obniżyć samochód tak o 35mm i utwardzić go. Do tego myślałem o dołożeniu rozpórki i stożka. Co o tym myślicie? Czy warto tak inwestować?
    Sprężyny około 600zł
    Stożek mniej niż 100zł
    rozpórka taka jaką znalazłem to około 400zł.
    Liczmy że wyjdzie tak około 1000zł licząc że może być 200zł na plus lub minus.

    Co o tym sądzicie? warto? Poprawi to sporo zawias? Bo wkurza mnie troche zawieszenie... Za bardzo się wychyla i jest za miękkie...

    Pozdro

  2. #2
    janio
    Gość

    Domyślnie

    Co do zmiany zawieszenia się nie wypowiem, bo mnie w zupełności wystarcza fabryka, natomiast obniżenie alfiszona to samobójstwo, przy oryginalnym zawieszeniu muszę nieźle uważać i tam gdzie inni jadą w koleinach, ja muszę jechać po ich grzbietach, bo inaczej się nie da, mało tego - przy obecnym zawieszeniu, jest problem chociażby z podniesieniem alfiszona, bo "normalne" podnośniki pod niego nie wchodzą. Ostatnio na kanale zauważyłem, że po raz kolejny mam rozwaloną osłonę wydechu - dlatego dla swego własnego dobra rozważ, czy po obniżeniu da się w ogóle jeździć gdzie indziej niż po torze. Jeśli chodzi o rozpórkę, kiedyś się nad nią zastanawiałem, ale pozostało to w fazie projektów.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar jj82
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    147 1.6 T.S. ECO
    Postów
    177

    Domyślnie

    Ja u siebie mam rozpórkę z 2,0 ti i sprężyny Eibacha (-35 mm) oraz koła 195/50r15, o ile rozpórkę założyłem jeszcze na seryjnych sprężynach i właściwie żadnej różnicy nie odczułem o tyle założenie sprężyn przeniosło mnie w zupełnie inny wymiar doznań. Każdy próg zwalniający jest wyzwaniem a dziury w drodze mogę liczyć z zamkniętymi oczami, zmiana opon na niższy profil tylko spotęgowała ten efekt, jednak jak wsiądziesz potem do samochodu z seryjnym zawieszeniem będziesz miał wrażenie, że jest miękko cholernie miękko i do kitu. Pamiętaj jednak że obniżenie zawieszenia to także zmiana kąta pochylenia koła co wiąże się z wydatkiem na śruby korygujące kąt pochylenia koła jak w moim przypadku albo z pogodzeniem się z tym, że opony będą się zużywać nierównomiernie.
    ps. jesli auto Ci buja to sprawdź czy nie masz zwyczajnie zużytych amortyzatorów.

    Stożek odpuść bo olej do nasączania zasyfi Ci przepływomierz i będziesz miał wydatki.
    Ostatnio edytowane przez jj82 ; 31-05-2011 o 11:25

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar suckert
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Afla 146 1,6 TS
    Postów
    141

    Domyślnie

    Pamiętaj jednak że obniżenie zawieszenia to także zmiana kąta pochylenia koła co wiąże się z wydatkiem na śruby korygujące kąt pochylenia koła jak w moim przypadku albo z pogodzeniem się z tym, że opony będą się zużywać nierównomiernie.
    Ale czy kąt pochylenia koła zmieni się również jeżeli wymienię tylko sprężyny? Na chwile obecną zastanawiam się nad:
    http://allegro.pl/show_item.php?item...2+wys%C5%82any.

    i żeby wybrać * sprężyny obniżające 30-40 mm

    A czy takie śruby korygujące kąt pochylenia to jakiś duży wydatek jest?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar jj82
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    147 1.6 T.S. ECO
    Postów
    177

    Domyślnie

    Tak zmieni się u mnie jak pojechałem na ustawienie zbieżności po samej wymianie sprężyn wyszło że prawe koło -1 z groszami a lewe - 1,5 przy czym dopuszczalne jest coś około 0. Springi miały mieć obniżenie - 35 mm. Śruby kosztowały mnie ok 100 zł, po założeniu zbieżność poprawna.

    ps z tego co gdzieś wyczytałem jak szukałem sprężyn do swojego to firma VOGTLAND była chwalona jako jednak lepszych z budżetowych.

    Osobiście gdybym miał jeszcze raz coś zmieniać w zawieszeniu to poszukałbym kompletnego gwintu - odpada koszt śrub regulacyjnych bo mocowanie do zwrotnicy jest na fasolkach a na zimę zawsze można sobie to zawieszenie podnieść. Ale znaleźć takie używane do 145/146 w naszym kraju to chyba cud
    Ostatnio edytowane przez jj82 ; 31-05-2011 o 11:52

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar suckert
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Afla 146 1,6 TS
    Postów
    141

    Domyślnie

    No właśnie jeden z forumowiczów mi polecił. A jak z przechyłami u Cb? stabilnie to stoi? W sumie mam u siebie na R15 50 na przodzie Barumy a na tyle 55 TOYO ale bedą wyieniane też na 50 na Barumy 195x50 r15. do tego te sprężyny chciałem i rozpurke.. moze to ładnie latać. A długo już masz przerobione? nic się nie uszkodziło w trakcie użytkowania? Wiesz jak to się spisuje. Bardzo bym prosił o dokładny opis. Po prsotu chce miec jak najszerszy obraz przed przeróbkami. Jak z koleinami? krawężniki? ostre zakręty? wynoszenie?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar jj82
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    147 1.6 T.S. ECO
    Postów
    177

    Domyślnie

    Tak jak napisałem wcześniej, sama jazda załóżmy w trasie bo tu z reguły eksploatuje ostatnio moją belle to sama przyjemność samochód zrobił się stabilny nawet przy prędkościach grubo powyżej dopuszczalnych co wcześniej nie było regułą, boczne powiewy wiatru tez już nie robią takiego wrażenia jak kiedyś i co dziwne wydaje mi się że samochód zrobił się jakby cichszy (może to przez to że inaczej rozcina strugę powietrza). Oczywiście w koleinach trzeba mocniej trzymać kierwonicę ale to juz z uwagi na szersze kapcie.
    Natomiast w mieście to ciągła uwaga i rozsądne planowanie drogi z uwagi na fatalny stan dróg w Wawie. Staram się nie podjeżdżać pod krawężniki, trzeba mieć wyczuloną uwagę to co wystaje albo jest poniżej powierzchni drogi.
    Zaś pokonywanie zakrętów to zupełnie nowa jakość nowe prędkości i nowe doznania oraz dużo większe poczucie marginesu bezpieczeństwa. Auta właściwie nie wynosi jedzie tam gdzie ja chcę i stało się o niebo bardziej precyzyjne.
    przeróbkę zafundowałem sobie na początku tego sezonu i jak narazie wymieniałem, jedynie łącznik stabilizatora, chociaż musisz zwrócić uwagę że bardziej obciążone są wszystkie elementy gumowo-metalowe co zwiastuje niebawem wydatki w postaci wybitych silentblockow wahaczy i wspomnianych łączników oraz zapewne końcówek drążka kierowniczego.
    Ostatnio edytowane przez jj82 ; 31-05-2011 o 12:10

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar suckert
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Afla 146 1,6 TS
    Postów
    141

    Domyślnie

    A gdybyś teraz nie miał tego to zrobił byś to jeszcze raz? polecasz ogólnie? i teraz jeszcze jedno pytanie czy sprężyny od 145 będą pasować do 146? Bo te co znalazłem na all to są do 145... ;/

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar jj82
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    147 1.6 T.S. ECO
    Postów
    177

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam to te sprężyny są takie same, a czy bym zrobił? Tak jak Ci napisałem wcześniej poszukałbym gwintu w dobrej cenie z uwagi na możliwość regulacji obniżenia. A do seryjnych sprężyn nie mam zamiaru wracać bo raz że wygląd nie ten a dwa że za bardzo przyzwyczaiłem się do trzymania na zakrętach . Tak czy siak moje następne auto będzie miało gwincik z regulacją obniżenia i poziomu tłumienia w końcu raz się żyje i wszystkiego trzeba spróbować

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar suckert
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    Afla 146 1,6 TS
    Postów
    141

    Domyślnie

    A czy te sprężyny zakładałeś na oryginalne amorki czy jakaś przekładka była?
    A może ktoś jeszcze się do rozmowy dołączy? Ktoś z was robił też takie przeróbki?
    Ostatnio edytowane przez suckert ; 31-05-2011 o 13:26

Podobne wątki

  1. rozpórka 159
    Utworzone przez coachu w dziale Tuning
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 16-01-2018, 17:10
  2. Rozpórka
    Utworzone przez Waclavsky w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-05-2014, 06:32
  3. [155] rozpórka
    Utworzone przez NERO2287 w dziale Hamulce i zawieszenie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-07-2010, 14:38
  4. Rozpórka
    Utworzone przez Maciek-156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-09-2007, 07:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory