Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: [2.0JTS]Wysokie spalanie 20/100. Czy lambdy działają dobrze?

  1. #1
    Pio
    Gość

    Domyślnie [2.0JTS]Wysokie spalanie 20/100. Czy lambdy działają dobrze? Analiza spalin.

    Wszystko pracuje dobrze, silnik świetnie zapala, pracuje równiutko. Na ostatnim baku mało przejechał, zatankowałem pod korek i po przejechaniu 50 km weszło mi 10l benzyny!!
    Załamka total, tego mi tylko brakuje.
    Mam interface, ale diagnoza tego silnika jest zbyt wymagająca, za mało jest wskazówek w necie.
    Zero błędów, ale wkleję to co pokazał mi FiatEcuScan,
    Zauważyłem, że lambdy pracują cały czas w trybie OPEN LOOP (test na rozgrzanym silniku), a dwie z nich( za katem) mają bardzo niskie napięcie, które rośnie do 0,2 V max, jak przygazuję.
    Czy to normalne?

    Bardzo, bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie.


    Ostatnio edytowane przez Pio ; 06-06-2011 o 10:09

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar Proxim@Ar
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Opole, Piła
    Auto
    Brera Tbi
    Postów
    3,572

    Domyślnie

    Nie znam się na działaniu sond, jedynie mogę Ci powiedzieć, że mój JTS w mieście pali 10,5 litra/100 km. Myślałem,że o wiele więcej, więc jest dobrze. Dla porównania powiem, że Polówka, auto mojej dziewczyny, które ma silnik 1.4 pali 11 litrów..
    Daj znać, jak znajdziesz usterkę.
    147 2001, 1.6 105 KM- była
    156 2003, 2.0 JTS 166 KM- była
    156 2003, 2.5 V6 192 KM- była... ehh..
    156 2005 1.9 JTD~`160 KM była
    159 2006 1.9 JTD- była
    159 2005 1.9 Distinictive- była..
    156 2003 2.0 TS+LPG- była
    156 2003 2,5 V6- była..
    156 FL 2005 1.9 jtd- była
    166 FL 2005 2,4 jtd - była
    Alfa Romeo Crosswagon - był..
    156 FL 3.0 V6 - jest
    Najlepsze auto na świecie - służbowe - jest

  3. #3
    Pio
    Gość

    Domyślnie

    Robiłem test zawartości spalin, Czy ktoś z Was zna się odrobinę na tym i może rzucić swoim okiem. Może są jakieś anomalie?

    OBROTY 2500RPM
    HC 6
    CO 0.09
    CO2 14.80
    O2 0.38
    AFR 14.65
    LAMBDA 1.01

    BIEG JAŁOWY

    HC 18
    CO 0.01
    CO2 10.20
    O2 6.91
    AFR 21.06
    LAMBDA 1.49

    Dodam, że z włączoną klimatyzacją te wartości są trochę inne:
    JAŁOWY:
    HC 8
    CO 0.02
    CO2 10.31
    O2 7.06
    AFR 21.03
    LAMBDA 1.49

    OBROTY 2500RPM
    HC 17
    CO 0.16
    CO2 15.11
    O2 0.16
    AFR 14.65
    LAMBDA 1.01

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    W JTSie na jałowym dawka paliwa ustalana jest z map i ECU olewa lamdy i nie koryguje na podstawie ich wskazań składu mieszanki, utrzymuje ją zakresie 25:1 (nie pamiętam dokładnie). ECU nie wali błędem – za ubogo, bo lamdy są w trybie open loop. Skład spalin w zakresie NOx koryguje wewnętrzny system EGR. Daje także w ogóle możliwość niekolizyjnej pracy silnika na takiej mieszance.

    Więc - na jałowym pracują w open loop, by w ogóle umożliwić pracę na ubogiej mieszance. Napięcia są niskie, bo pracuje na ubogo, na b. ubogo. Jak dodasz gazu - powyżej 1000 rpm przełącza się tryb z open na closed i pracuje do 1500 na ubogo, ale nie tak ubogo jak na jałowym - w zakresie pracy sond. Można to zobaczyć także na teście spalin.

    --> Sondy przy tego typu silnikach są tak obwarowane elektroniką, że jeśli szwankują – system wie o tym – walą konkretnymi błędami. To b. proekologiczny samochód

    Wysokie spalanie – przyczyn może być wiele. Skoro piszesz, że na jałowym silnik pracuje równo, przez co rozumiem żadnych drgań, mrowienia, pultań wyczuwalnych dłońmi na kierownicy, to ciężka sprawa. I ładnie idzie od samego dołu + dźwięk silnika --> ok.

    --> najpierw bym ustaliła jaki jest czas wtrysków – jeśli wydłużony – oznacza, że ECU kompensuje z jakiejś przyczyny skład mieszanki – wydłużając te czasy:
    - lewe powietrze
    - zasyfiony filtr powietrza
    - przepływomierz
    - wtryski zabrudzone
    - może coś innego jeszcze?

    --> rozrząd źle ustawiony też daje wysokie spalanie, jednak z tą równą pracą na jałowym… może brak porównania, nie wiem. Poza tym daje ciekawe objawy ekstra – lubi sobie na jałowym sam zwiększyć obroty… kiedy wymieniałeś rozrząd?

    --> sprawy stosownych napięć – na aku, jeśli jest graniczne… sterowniki przede wszystkim mogą być w kłopocie, ewentualne spadki napięć w pewnych sytuacjach tego też nie lubią. A sterowane jest tutaj wiele elementów – w tym wtryski. Masz za niskie napięcie na aku z pewnością, ten samochód tego nie lubi.

    --> czy coś nie daje oporu, ale to byś raczej czuł, że jakby z czymś walczysz = należałoby się przyjrzeć zespołowi urządzeń na pasku wieloklinowym

    --> może i coś jeszcze? Nie wiem.

    Miałam analogiczny test spalin – bujałam się z tym jakiś czas. Zaczęłam czytać o tego typu silnikach, testach spalinach, itd. rozmawiałam z mechanikami. Ona na jałowym pracuje na ubogo – lambdy tego nie korygują, nie ma innej możliwości, stąd jak katalizator zwiąże max ilość HC do --> H20 i CO2, zostaje nadmiar tlenu. Wg mnie tak jest ok – nie ma już czego związać. Tlen jest pro eko, a HC zostaje tylko 6, czy kilkanaście. Skoro reaguje na zmianę obrotów – zmienia się wsp. lambda - to znaczy wg mnie, że sondy są ok. W każdym razie ja mam taki sam wynik i sond nie zamierzam wymieniać. Pewien specjalista od testów spalin – pokazał mi księgę, gdzie dla JTS – pomiar na biegu jałowym nie jest zalecany, zalecany jest przy 2500 – 3000 rpm.

    Napięcia na lambdach są niskie – bo pracuje na ubogo – muszą takie być, ten typ tak ma.

    Spalanie – różnie, bywa i 10-11, a bywa 12-14 – teraz większe korki i w sumie szybciej jeżdżę.

    --> Więc zaczęłabym od czasu wtrysków – ten parametr odpowie Ci czy układ kompensuje wydłużając czas wtrysków. On na zdjęciach – wynosi 0.

    --> Istotne wydają mi się wskazania przepływomierza, ale nie potrafię ocenić tych wartości, czy są takie jak być powinny,

    Objawy – moje skromne moto doświadczenie wskazuje, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej Żart

    Co do parametrów – może jednak koledzy, znający się – ocenią je, ja nie potrafię, nie są mi znane normy. Sama jestem ciekawa.

    Genaralnie może ktoś z doświadczeniem mechanicznym skomentuje - ma inne zdanie? W sumie tak wydedukowałam...
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 07-06-2011 o 00:32

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat Avatar Proxim@Ar
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Opole, Piła
    Auto
    Brera Tbi
    Postów
    3,572

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka Zobacz post
    W JTSie na jałowym dawka paliwa ustalana jest z map i ECU olewa lamdy i nie koryguje na podstawie ich wskazań składu mieszanki, utrzymuje ją zakresie 25:1 (nie pamiętam dokładnie). ECU nie wali błędem – za ubogo, bo lamdy są w trybie open loop. Skład spalin w zakresie NOx koryguje wewnętrzny system EGR. Daje także w ogóle możliwość niekolizyjnej pracy silnika na takiej mieszance.

    Więc - na jałowym pracują w open loop, by w ogóle umożliwić pracę na ubogiej mieszance. Napięcia są niskie, bo pracuje na ubogo, na b. ubogo. Jak dodasz gazu - powyżej 1000 rpm przełącza się tryb z open na closed i pracuje do 1500 na ubogo, ale nie tak ubogo jak na jałowym - w zakresie pracy sond. Można to zobaczyć także na teście spalin.

    --> Sondy przy tego typu silnikach są tak obwarowane elektroniką, że jeśli szwankują – system wie o tym – walą konkretnymi błędami. To b. proekologiczny samochód

    Wysokie spalanie – przyczyn może być wiele. Skoro piszesz, że na jałowym silnik pracuje równo, przez co rozumiem żadnych drgań, mrowienia, pultań wyczuwalnych dłońmi na kierownicy, to ciężka sprawa. I ładnie idzie od samego dołu + dźwięk silnika --> ok.

    --> najpierw bym ustaliła jaki jest czas wtrysków – jeśli wydłużony – oznacza, że ECU kompensuje z jakiejś przyczyny skład mieszanki – wydłużając te czasy:
    - lewe powietrze
    - zasyfiony filtr powietrza
    - przepływomierz
    - wtryski zabrudzone
    - może coś innego jeszcze?

    --> rozrząd źle ustawiony też daje wysokie spalanie, jednak z tą równą pracą na jałowym… może brak porównania, nie wiem. Poza tym daje ciekawe objawy ekstra – lubi sobie na jałowym sam zwiększyć obroty… kiedy wymieniałeś rozrząd?

    --> sprawy stosownych napięć – na aku, jeśli jest graniczne… sterowniki przede wszystkim mogą być w kłopocie, ewentualne spadki napięć w pewnych sytuacjach tego też nie lubią. A sterowane jest tutaj wiele elementów – w tym wtryski. Masz za niskie napięcie na aku z pewnością, ten samochód tego nie lubi.

    --> czy coś nie daje oporu, ale to byś raczej czuł, że jakby z czymś walczysz = należałoby się przyjrzeć zespołowi urządzeń na pasku wieloklinowym

    --> może i coś jeszcze? Nie wiem.

    Miałam analogiczny test spalin – bujałam się z tym jakiś czas. Zaczęłam czytać o tego typu silnikach, testach spalinach, itd. rozmawiałam z mechanikami. Ona na jałowym pracuje na ubogo – lambdy tego nie korygują, nie ma innej możliwości, stąd jak katalizator zwiąże max ilość HC do --> H20 i CO2, zostaje nadmiar tlenu. Wg mnie tak jest ok – nie ma już czego związać. Tlen jest pro eko, a HC zostaje tylko 6, czy kilkanaście. Skoro reaguje na zmianę obrotów – zmienia się wsp. lambda - to znaczy wg mnie, że sondy są ok. W każdym razie ja mam taki sam wynik i sond nie zamierzam wymieniać. Pewien specjalista od testów spalin – pokazał mi księgę, gdzie dla JTS – pomiar na biegu jałowym nie jest zalecany, zalecany jest przy 2500 – 3000 rpm.

    Napięcia na lambdach są niskie – bo pracuje na ubogo – muszą takie być, ten typ tak ma.

    Spalanie – różnie, bywa i 10-11, a bywa 12-14 – teraz większe korki i w sumie szybciej jeżdżę.

    --> Więc zaczęłabym od czasu wtrysków – ten parametr odpowie Ci czy układ kompensuje wydłużając czas wtrysków. On na zdjęciach – wynosi 0.

    --> Istotne wydają mi się wskazania przepływomierza, ale nie potrafię ocenić tych wartości, czy są takie jak być powinny,

    Objawy – moje skromne moto doświadczenie wskazuje, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej Żart

    Co do parametrów – może jednak koledzy, znający się – ocenią je, ja nie potrafię, nie są mi znane normy. Sama jestem ciekawa.

    Genaralnie może ktoś z doświadczeniem mechanicznym skomentuje - ma inne zdanie? W sumie tak wydedukowałam...
    Majka mi się podoba Z tym okruchem było lepsze hehe Ja niestety nie pomogę, choć bym bardzo chciał.
    147 2001, 1.6 105 KM- była
    156 2003, 2.0 JTS 166 KM- była
    156 2003, 2.5 V6 192 KM- była... ehh..
    156 2005 1.9 JTD~`160 KM była
    159 2006 1.9 JTD- była
    159 2005 1.9 Distinictive- była..
    156 2003 2.0 TS+LPG- była
    156 2003 2,5 V6- była..
    156 FL 2005 1.9 jtd- była
    166 FL 2005 2,4 jtd - była
    Alfa Romeo Crosswagon - był..
    156 FL 3.0 V6 - jest
    Najlepsze auto na świecie - służbowe - jest

  6. #6
    Pio
    Gość

    Domyślnie

    Znalazłem nieszczelności na rurze przed przepustnicą. Na razie ją po prostu mocno uszczelniłem taśmą i wygląda na to, że spalanie wróciło do normy.
    Z podziwem obserwuję Twoje podejście do problemów- Majka. Poinformuję jeszcze, na czym stanęło z moim problemem, ale już widzę, że przejadę więcej niż 300 km na zbiorniku, tak jak mi się to ostatnio zdarzyło.
    Ostatnio edytowane przez Pio ; 07-06-2011 o 11:15

Podobne wątki

  1. Wysokie spalanie a wszystko jest dobrze
    Utworzone przez bartimen w dziale 156
    Odpowiedzi: 168
    Ostatni post / autor: 21-07-2014, 12:20
  2. Wysokie spalanie w 1.8
    Utworzone przez neron78 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-10-2012, 13:20
  3. Wysokie spalanie 1.6 TS 120 KM
    Utworzone przez adam08 w dziale 147
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 11:20
  4. ( 146 ) wysokie spalanie
    Utworzone przez coachu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-01-2009, 21:58
  5. spalanie w 2.0JTS (165KM)
    Utworzone przez Piotriix w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-12-2006, 22:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory