Strona 1 z 12 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 114

Temat: Jak to w końcu jest z tą wymianą oleju?

  1. #1
    kgv166
    Gość

    Domyślnie Jak to w końcu jest z tą wymianą oleju?

    Powiedzcie proszę, jak to jest z tą wymianą oleju?
    Wiem, że było to już poruszane w różnych wątkach, chciałbym jednak to uściślić i zebrać w oddzielnym temacie. Mam zrobione od nowości 14500km, czytam w różnych miejscach, że zaleca się wymianę oleju wcześniej niż przepisowe 30k km (za pierwszym razem). Dzwonię do serwisu, pytam, mówią, że to czyjeś wymysły, producent nic takiego nie sugeruje (facet zdziwiony, że mogłem w ogóle wpaść na taki pomysł).
    Wiem, że wiele osób wymieniło olej nawet wcześniej. Co, jeśli się tego nie zrobi a wymieni się zgodnie z podanymi interwałami? Chciałbym uniknąć problemów z autem jak najdłużej ale także nie być zbyt nadgorliwym.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar AlfaFAN
    Dołączył
    08 2007
    Mieszka w
    Pińczów
    Auto
    Fiat Tempra 1.6&2.0... mam nadzieję, że wkrótce Alfa Romeo...
    Postów
    295

    Domyślnie

    Wymiana co 30tys to... hmm, lekko mówiąc troszkę śmierć dla silnika, ale co ja się tam znam...
    Wszyscy dookoła wymieniają co 10-15 tys mniej więcej i jest dobrze 30 to już lekka przesada moim zdaniem - mimo instrukcji obsługi.
    "Nie boje się kogoś kto trenował 10000 kopnięć, boje się tego kto 10000 razy trenował jedno kopnięcie..." - Bruce Lee

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar treboR L
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    AR Stelvio pełna opcja
    Postów
    267

    Domyślnie

    Sugestje prywatne dilera Alfy przy odbiorze auta były takie. Po 10 tys. pan sobie wymieni olej i filtr. Przychylam się do tego, bo pomimo instrukcji i "dotarcia" jednostki to i tak na początku do obiegu oleju mogą się dostawać mikroskopijne opiłki metali, które z czasem pozostawiają ryski. Dawno temu w starszych pojazdach korek spustu oleju był namagnesowany, aby zbierać te opiłki (wymianę oleju robiło się po zrobieniu 1500-2000 km). Nie mam pojęcia jak jest obecnie, gdyż już nie robię przeglądu osobiście.
    Moim zdaniem nie zaszkodzi pierwszy raz zmienić olej wcześniej.

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    Pierwszy raz można zrobić wcześniej - natomiast przy dzisiejszej technologii produkcji oleju przebiegi 30 000 nie robią już wielkiego wrażenia na silniku. Poprzednio w zarówno w BMW jak i w VW miałem przeglądy w/g wskazań komputera. Olej miał spełniać normę LongLife i spokojnie komputer jak dobrze pamiętam na podstawie czujnika zasiarczenia oraz czujnika temperatury zazwyczaj obliczał mi przegląd co około 28500 .... Z tego co czytałem do ta Fiatowska Selenia to też nie jest zwykły olej "do frytek"

  5. #5
    kgv166
    Gość

    Domyślnie

    W Julce są czujniki badające stan oleju czy to w kompie to tylko zwykłe odliczanie do 30000km?

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Nie ma żadnych czujników (przynajmniej w benzyniakach w dieslach chyba są tylko) oceniajacych stopień degradacji oleju. Pierwszą wymianę warto zmirobić po 10 tys km. Natomiast podczas dalszej eksploatacji radzę zapomnieć o 30tys km które widnieją w instrukcj- optimum dla uturbionego benzynowego silnika to 15tys km. Owszem przez te pierwsze 100tys km (czyli okres gwarancji) silnik zniesie wymiany oleju co 30 tys km, ale potem zaczną się problemy ze zużyciem oleju..... Generalnie olej trzeba też wymieniać co rok, a średnie roczne przebiegi w Polce to właśnie 15tys km, więc nie ma co oszczędzać - olej w końcu kosztuje grosze w porównaniu z kosztem remontu silnika...
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    A tak z ciekawości ta zalecana Selenia ma jakieś zamienniki o identycznych normach ? Castrol albo Motul czy inne .... ja od lat przyzwyczajony do Motula nie wiem jak się odnaleźć

    Reasumując nie zaszkodzimy autu gdy zmieniać olej będziemy co 10 000 czy 15 000 .... ale czy jest sens .... w Alfie nie wiem ale w Niemcach widziałem bez problemu przebiegi rzędu 250 000 z okresami Long Life w służbowej Flocie (norma oleju 507.00, 505.00 lub w BMW GM-LL-A-025, GM-LL-B-025) bez jakichkolwiek poważnych remontów. Octavie TDI trzaskały po 270 000 i jeszcze kupujący byli zadowoleni .... serio A przeglady regularne wg wskazań komputera
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 14-06-2011 o 19:50

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar treboR L
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    AR Stelvio pełna opcja
    Postów
    267

    Domyślnie

    Cytat Napisał tygrysio Zobacz post
    A tak z ciekawości ta zalecana Selenia ma jakieś zamienniki o identycznych normach ? Castrol albo Motul czy inne .... ja od lat przyzwyczajony do Motula nie wiem jak się odnaleźć
    Moje doświadczenie sugeruje, aby zostać przy Seleni. W GT używałem Mobil1 5W50 no i pobierał 0,5-1l na 10000 km. Niby w normie, ale za namową "warsztatowca" powróciłem do Seleni 10W60 Racing-na 10tys. nie pobrał NIC. Ponoć Włoski olei jest gęstszy co powoduje lepszą szczelność (nie przecieka przez pierścienie) i znakomicie jest rozprowadzany przy wysokich temperaturach. Trochę gorzej jest przy minus 25 stopniach C, ale odpalał bez problemu.

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    01-486 Warsaw PL / 95014 Cupertino CA
    Auto
    Dające Radość z Jazdy
    Postów
    628

    Domyślnie

    Cytat Napisał treboR L Zobacz post
    Moje doświadczenie sugeruje, aby zostać przy Seleni. W GT używałem Mobil1 5W50 no i pobierał 0,5-1l na 10000 km. Niby w normie, ale za namową "warsztatowca" powróciłem do Seleni 10W60 Racing-na 10tys. nie pobrał NIC. Ponoć Włoski olei jest gęstszy co powoduje lepszą szczelność (nie przecieka przez pierścienie) i znakomicie jest rozprowadzany przy wysokich temperaturach. Trochę gorzej jest przy minus 25 stopniach C, ale odpalał bez problemu.
    Dzieki - dla mnie to nie problem może być i Selenia

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar lechtak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Mito TCT 135 KM / Giulia Veloce Pakiet Q
    Postów
    1,143

    Domyślnie

    30 tyś luy 12 mieś. tak zaleca producent, jedni wymieniają tylko filtr oleju i uzupełniają olej ( syntetyczny) inni wymieniają olej z filtrem co 10-15 tyś ( interwał dla oleju mineralnego) Ja z uwagi na łożyska ślizgowe, wymieniam co 10 tyś lub raz na 12 nies. z filtrem.

Podobne wątki

  1. [159] Korozja - jak to w końcu jest z tą 159?
    Utworzone przez michal-ar1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 79
    Ostatni post / autor: 02-01-2020, 14:57
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13-01-2016, 09:45
  3. Jak to w końcu jest z tym spalaniem w Busso 3.2?
    Utworzone przez tomas1907 w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 07-11-2013, 09:21
  4. Jak to w końcu jest z tymi przegubami (2.5 V6)
    Utworzone przez Paranoiks w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-01-2011, 17:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory