Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Rzeczywista pojemność zbiornika paliwa

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie Rzeczywista pojemność zbiornika paliwa

    Jak tankuję, wchodzi mi mniej paliwa, niż bym się spodziewał. Z komputera podładowego odległość x średnie spalanie jest większe od tego, co pokazuje dystrybutor. A ten pierwszy przecież jeśli już by zaniżył, ten drugi zawyżył. Podobnie jeśliby spalanie liczyć jako oficjalna pojemność zbiornika minus rezerwa + średnie spalanie x dystans od zaświecenia się rezerwy do tankowania. Nawet, jeśli przyjąć, że rezerwa ma 10l. (dane techniczne mówią o 8-10l rezerwy). Albo jeśli sugerować się wskaźnikiem poziomu paliwa, który pozwala na super precyzyjny odczyt (rzekomego) poziomu paliwa.
    Pistolet przy danym dystrybutorze może zatrzymać się wcześniej lub później ale po kilkunastu tankowaniach do pełna i uwzględnieniu ew. niewielkich dolewek do równej kwoty po zatrzymaniu pistoletu różnica wychodzi średnio jakieś 2l. Czyżby zbiornik miał 58l zamiast 60? Macie podobne obserwacje?
    A może owe 60l, to jest absolutne maksimum, jakie można zmieścić pod sam korek, co oznaczałoby możliwość dolania pod małym ciśnieniem jeszcze 2l od zatrzymania pistoletu. Mi się nie udało więcej niż litr, bo dalej już co chwilę pistolet się zatrzymywał. A w innych autach deklarowana pojemność była ca. liczona do pierwszego zatrzymania pistoletu.
    No chyba że i komputer jednak zawyża spalanie (albo kilometraż) i rezerwa zapala się wcześniej i wskaźnik zaniża poziom paliwa. W zaniżanie dystrybutora nie wierzę.
    Niby te 2l to niewiele ale w podbramkowych sytuacjach dobrze wiedzieć, czy zaraz się stanie z braku paliwa, czy tylko wskaźniki strasząc kończącym się paliwem "dmuchają na zimne".
    BTW. Przy tankowaniu ciężko mi jest "ułożyć" pistolet we wlewie, tak żeby móc zablokować spust pistoletu i bez jego trzymania dokończyć tankowanie. Nie siedzi dobrze we wlewie i wysuwa się na tyle, że spust odblokowuje się i przerywa tankowanie. Trochę to uciążliwe. Wcześniej się z tym nie spotkałem.

  2. #2
    Miss Alfaholicy 2011 Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar heliksa
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 33 1,7 IE 1994r
    Postów
    20

    Domyślnie

    Ja do tych wszystkich komputerowych pomiarów paliwa i spalania podchodziłabym z dystansem. Inaczej może cię spotkać niemiła niespodzianka, jak pewną klientkę stacji, która biegła kilometr z kanisterkiem, bo jej Mercedes pokazywał że ma paliwo jeszcze na 10km.... nie miał Poza tym "schodzenie" z poziomem paliwa do zera może być niekorzystne dla silnika bowiem na dnie zbiornika osadzają się różne zanieczyszczenia i woda. Dlatego radze unikać jeżdżenia na rezerwie, ewentualnie w ostateczności . Co do dystrybutorów, poziom napełnienia zbiornika przy tankowaniu "do pełna" zależy od... dystrybutora. Dystrybutory różnych firm mają różnie ustawiony poziom, przy którym pistolety odbijają. Ponadto w zbiornikach paliwa znajduje się coś takiego jak przestrzeń wyrównawcza. Jest to część która powinna być wypełniona powietrzem, czasem zdarza się tak, że zapełnia się ją paliwem. Tak jest np w Skodach, że w zależności od ułożenia pistoletu do 45-cio litrowej skody można wlać ponad 10l więcej paliwa. Z reguły jest to niebezpieczne, podobnie jak tankowanie pod sam korek, bowiem w zbiorniku powinno pozostać trochę wolnej przestrzeni, gdyby paliwo pod wpływem temperatury zwiększyło swoją objętość. Z paliwem jest na przykład tak, że jego objętość wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Nie są to jakieś kolosalne ilości ale może dla komputera maja znaczenie i może przekłamywać jego ilość. Tak więc jeżeli napisali w katalogu, że masz zbiornik 60l (czy ile tam) to nie wierz w to Jeżeli twój komputer mówi ci, że możesz przejechać jeszcze 10km - też mu nie wierz A co do ułożenia pistoletu, zauważyłam, że w wielu "włoskich" samochodach czasem jest z tym problem.... ja np. tankuje trzymając pistolet do góry nogami

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,596

    Domyślnie

    Akurat w Giulietcie komputer pokładowy (przynajmniej w mojej) pokazuje i oblicza spalanie idealnie - w AR156 te różnice były znaczne i dochodziły do 1l/100km. Różnice pomiędzy tym co wylicza komputer, a obliczeniami na podstawie ilości zatankowanego paliwa i przejechanych km są rzędu 0,1-0,2l/100km. Co do ułozenia pistoletu we wlewie nie mam najmniejszego problemu - dużo zależy od dystrybutora - ja tankuję wyłącznie na shellu
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał heliksa Zobacz post
    Ja do tych wszystkich komputerowych pomiarów paliwa i spalania podchodziłabym z dystansem. Inaczej może cię spotkać niemiła niespodzianka
    Też bym podchodził, gdyby nie to, że w tym przypadku jeśli już to zawyża spalanie a tym samym zaniża zasięg.

    Cytat Napisał heliksa Zobacz post
    schodzenie" z poziomem paliwa do zera może być niekorzystne dla silnika bowiem na dnie zbiornika osadzają się różne zanieczyszczenia i woda. Dlatego radze unikać jeżdżenia na rezerwie, ewentualnie w ostatecznośc.
    Wygląda na to, że jest wręcz przeciwnie i mam więcej paliwa niż sądzę na podstawie odczytów wskaźnika paliwa lub komputera.

    Cytat Napisał heliksa Zobacz post
    Dystrybutory różnych firm mają różnie ustawiony poziom, przy którym pistolety odbijają.
    Zgadza się, dlatego czekałem z postem do czasu potwierdzenia przypuszczenia kilkunastoma tankowaniami.

    Chodzi mi o coś takiego. Tankuję do pierwszego zatrzymania pistoletu a jeśli coś dolewam to uwzględniam to w dalszych obliczeniach. Jadę, zapala się rezerwa. Teoretycznie powinienem więc wypalić 50-52l a mieć jeszcze 8-10l. Odczyt z komputera dystansu przejechanego razy też z komputera odczytane średnie spalanie daje 50l. Dodatkowo potwierdza to wskaźnik paliwa, który dzięki przesuniętym względem siebie dwóm skalom w obszarze rezerwy pozwala na bardzo precyzyjny odczyt rzekomego poziomu paliwa. Te dwie skale dzielą bowiem ten obszar na 2,5l segmenty a te są na tyle duże, że można nawet z dokładnością do 1-2l odczytać rzekomy poziom paliwa. Ten pomiar jest zgodny z obliczeniami komputera, co sugeruje, że rezerwa zapala się przy 10l. Ale nawet wówczas. Przejeżdżam jeszcze jakiś dystans, powiedzmy 50km x 8l/100km. Czyli powinienem wypalić jeszcze 4l czyli łącznie 54l (w skrajnym przypadku nawet 56l jeśli i komputer zaniża i wskaźnik jest jednak niedokładny) a więc mieć w baku nie więcej niż 6l. Potwierdzam to ponownym odczytem z komputera całego dystansu i spalania a nie tylko odcinka od zaświecenia się rezerwy. Oczywiście te wszystkie obliczenia są prawidłowe dopóty, dopóki założenie, że zbiornik paliwa rzeczywiście ma 60l pojemności. Następnie bowiem tankuję i okazuje się, że do pierwszego zatrzymania pistoletu wchodzi 52l. Nie wierzę, że stacja paliw dokłada do interesu zaniżając wskazania dystrybutora. Albo więc i komputer "antymarketingowo" zawyża spalanie/przejechany dystans i wskaźnik zaniża poziom paliwa i rezerwa zaświeca się wcześniej, niż mówi producent albo zbiornik ma mniejszą pojemność, niż 60l.
    Albo, teraz przychodzi mi trzecie wyjaśnienie, może mam coś zapchane/zapowietrzone i choć zbiornik ma 60l, wskazania ze wszystkich źródeł są prawidłowe, nie mogę napełnić do poziomu większego niż 58l.
    Już jak wyjechałem od dealera się zdziwiłem, że tak hojnie mi zatankował, bo przy pierwszym tankowaniu weszło niewiele ponad 53l. Innym razem się nieźle wystraszyłem jak zaświeciła się rezerwa, na dłuższym dystansie nie mogłem znaleźć stacji a byłem przekonany, że pewnie mam jeszcze mniej paliwa, niżby wynikało z komputera czy wskaźnika poziomu paliwa a potem weszło "tylko" 54l.

Podobne wątki

  1. [159] Pojemność zbiornika płynu spryskiwaczy
    Utworzone przez Pilzner w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 05-01-2022, 23:17
  2. Pojemność zbiornika płynu do wspomagania
    Utworzone przez boney w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-08-2013, 20:42
  3. Pojemność zbiornika paliwa
    Utworzone przez lutek26 w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-07-2013, 00:20
  4. Pojemność Zbiornika Paliwa w 156-ce
    Utworzone przez Ktopor w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-07-2009, 10:49
  5. [164] Pojemność zbiornika paliwa
    Utworzone przez Skandahl w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-12-2008, 19:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory