Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: [156] Dziwny objaw !!! nie odpala, nierówne obroty

  1. #1
    gbielawski
    Gość

    Domyślnie [156] Dziwny objaw !!! nie odpala, nierówne obroty

    Witam serdecznie

    Wczoraj znajomy sprowadził mi z Niemiec Alfa Romeo 156 TS 2.0 rok produkcji 1999. Niestety do Soboty jestem w delegacji i dlatego nie mogłem jeszcze zobaczyć jej na własne oczy. Jednak ojciec, który ją widział udzielił mi kilku nurtujących mnie informacji, mianowicie:

    1. Auto przyjechało na lawecie ponoć igiełka, ale odpaliła dopiero za 6!!! razem. Znajomy mówi, że wina jest to iż Niemiec wyjął radio i przez to mógł namieszać coś w elektronice bo jakiś kod (imobilajzer) nie chciał wskoczyć. Jak już się udało po kilku kolejnych próbach ten problem już nie występował. Ojciec odpalił Alfe dziś rano po tym jak stała całą noc na dworze i za pierwszym razem załapała. Czytałem gdzieś, że czasami łapie za drugim, ale to ponoć jest normalne. Co o tym sądzicie czy jest się czym przejmować?

    2. Obroty silnika po zapaleniu mają koło 1 tys (Ile powinny mieć). Ojciec wspomniał tu o nierównomiernej pracy silnika. Co wy na to?

    3. Niby przerobiony jest filtr powietrza, normalnie ponoć znajduje się on przy ziemi a tu jest wyciągnięty na górę czy to prawda? Czy w standardzie filtry są przy ziemi?

    Czytałem żeby zwrócić uwagę na:

    Elektronika: ze względu na dopracowywanie elektroniki sterującej również w trakcie produkcji modelu, polecane jest upewnienie się, że nasze auto ma wgraną najnowszą wersję oprogramowania sterującego dla naszej wersji silnikowej.

    Plastikowa płyta pod silnikiem: 156 wyposażona jest standardowo w plastikową osłonę silnika od spodu (w wielu samochodach wyższej klasy nie ma nawet czegoś takiego) zapobiegającą głównie zabrudzeniu komory silnika oraz ograniczającą hałas. Problem w tym, że w 100% samochodów po pewnym czasie płyta owa ulega połamaniu. Pomaga samodzielne klejenie lub wymiana na nową. Można też iść na całość i indywidualnie dorobić rajdową płytę z metalu.

    Skrzynia manualna: możliwa nieszczelność manualnej skrzyni biegów. Sposób rozwiązania: ponowne złożenie skrzyni lub uszczelnienie jej silikonem.

    Stuki i skrzypienie w zawieszeniu: stuki i luzy w zawieszeniu spowodowane zużyciem jego elementów (głównie elementów gumowych) jak: wahacze przednie (górny i dolny), stabilizatory, tuleje zwrotnicy kół tylnych. Czasami powodem skrzypienia górnego wahacza jest wadliwa mieszanka gumy użyta do wykonania elementów wahacza górnego. Skrzypienie ustaje lub nasila się w zależności od wilgotności otoczenia. Okres przebiegu do wymiany poszczególnych elementów zależy wprost proporcjonalnie do jakości dróg, po jakich się poruszamy, profilu opony i twardości amortyzatorów.

    Gaśnięcie silnika przy pierwszym uruchomieniu: Zjawisko występuje zasadniczo w temperaturze powyżej ok. 15 stopni Celsjusza. Po ponownym uruchomieniu silnik pracuje prawidłowo. Producent zachowanie takie tłumaczy względami ekologicznymi. Nie stwierdzono by jego występowanie negatywnie oddziaływało na samochód.
    Falowanie obrotów silnika na biegu jałowym: przyczyny falowania mogą być następujące:

    1. zanieczyszczona przepustnica;
    2. złe oprogramowanie centralki wtrysku;
    3. uszkodzenie siłownika biegu jałowego;
    4. uszkodzenie przepływomierza powietrza.

    Uszkodzenie sondy lambda: prędzej czy później każda sonda lambda kończy swój żywot.

    Alfa Code: Auto nie odpala, pali się kontrolka wtrysku. Możliwych przyczyn jest wiele. Najczęściej spotykane w 156 to uszkodzenie immobilizera Alfa Code, brak styku na złączu do centralki wtryskowej lub poluzowany przewód masowy od immobilisera. Tester w serwisie wykrywa zapisane błędy.
    Czy jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę przy oględzinach, czy są możliwe jeszcze jakieś usterki i jak najprościej to sprawdzić?

    Oczywiście dodatkowy standard jak przy zakupie każdego samochodu:

    Przy ogledzinach zwroc przede wszystkim uwage na:
    - stan zawieszenia (stuki i piski)
    - prace silnika (powinien pracowac gladko i rownomiernie)
    - obejrzyj dokladnie autko z zewnatrz czy nie bylo spawane, malowane, czy drzwi i klapy sie rowno schodza
    - obowizkowa jazda probna, zwroc uwage czy biegi gladko wchodza, czy silnik nie zmienia obrotow po wcisnieciu sprzegla, czy nie szarpie przy ruszaniu
    - sprawdz czy dziala elektryka (szybki, lusterka, itp)
    - obejrzyj tapicerke w calym samochodzie, czy nie ma przebarwien/uszkodzen
    - sprawdz stan bieznika opon oraz rocznik (zeby sie nie okazalo ze na dzien dobry masz komplet opon do wymiany)
    - sprawdz czy oponki sa rowno zuzyte na szerokosci
    - podczas jazdy sprawdz czy nie sciaga na ktoras strone, w tym takze przy hamowaniu
    - poczytaj ksiazke serwisowa zeby zobaczyc co bylo robione w Belli (o ile takowa bedzie)
    - ...
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    ważna jest ksiązka serwisowa ale czesto jej nie ma albo została celowo zgubiona.
    Te powyższe instrukcje są niekompletne lub niepełne, nie wiem skąd to cytujesz.

    dla mnie ważne jest ( dotyczy tego modelu czyli z ECU M1.5.5 ):

    1. - pomiar ciśnienia sprężania przyrządem mechanicznym, nie używaj do tego examinera !!! ponieważ przekłamuje, sprawdzone 3 razy !! , oprócz tego dostajesz kartę z wykresami.
    2. - podpięcie do komputera graficznego,
    ( nie do examinera !!! , examiner nie ma wyjscia na drukarkę,)
    i spawdzenie parametrów adaptacyjnych TRA, FRA, DTV, Lambda adaptation row 1, wykonanie diagnostyki aktywnej, dynamicznej, MAF, sonda lambda, błędy, połączenie z airbagiem, sprawdzenie obecności poduszek powietrznych zgodnie z ilościa z wersji modelu, spawdzenie z ECU ilości przejechanych kilometrów.
    3. - analiza spalin, czesciowo Lambda row 1 ww. robi analizę spalin.
    4. - spawdzenie zawieszenia przód, tył tylko ręcznie, zaden szarpak !!!
    5. - ilośc kluczyków, alarm, immobilizer.
    6. - jazda próbna.

    - jeśli nie ma książki lub faktur na naprawę to i tak czeka cię rozrząd, płyny.

  3. #3
    gbielawski
    Gość

    Domyślnie

    @bubu321
    - jeśli nie ma książki lub faktur na naprawę to i tak czeka cię rozrząd, płyny.
    Mam książkę i jest tam napisane, że rozrządz był wymieniony przy 90tys. obecnie jest 97tys.

    Co sądzisz o tym, ze auto odpaliło dopiero za 6 razem?

    Jeżeli chodzi o cytaty to są z: http://www.forum.alfaholicy.org/topi...age-vt8863.htm
    oraz
    http://www.cuoresportivo.pl/_m/index2.php/156/7.

    I co z tym filtrem powietrza?

    Pozdrawiam

  4. #4
    adamodg
    Gość

    Domyślnie

    a ta książka jest razem z fakturami ? bo 97tys km to trochę mało ale nie będę osądzał bo nie widziałem. co do filtra to też ciężko mi coś powiedzieć bo nie mam pojęcia jak niby można go przerobić ( jak byś miał fotki tych zmian byłoby łatwiej )

  5. #5
    gbielawski
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamodg
    co do filtra to też ciężko mi coś powiedzieć bo nie mam pojęcia jak niby można go przerobić ( jak byś miał fotki tych zmian byłoby łatwiej )
    Oryginalnie gdzie jest filtr powietrza w Alfie? Fotki silnika będę miał dopiero w sobotę obecnie mam tylko takie gdzie niestety nie ma silnika.

  6. #6
    adamodg
    Gość

    Domyślnie


    p.s.
    fajny napis na klapie

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    jeśli sa kłopoty z uruchomieniem silnika to pada czujnik obrotów wału korbowego lub pada kompresja w silniku.
    auto musi palic za pierwszym razem, nie spotkałęm alfy która pali na dwa razy, ludzie to jest alfa a nie betawuz.
    - jesli wykonasz powyższe kroki to bedziesz miał pełną informację, ale nie idz na łatwiznę.
    - ta ilość kilometrów teraz mnie też zastanawia, ECu prawdę ci powie.
    - mam tylko nadzieję że nie masz w tej alfie wlanego do oleju "doktora".

  8. #8
    gbielawski
    Gość

    Domyślnie

    - ta ilość kilometrów teraz mnie też zastanawia, ECu prawdę ci powie.
    Jakie powinny być wyniki ECu, tak żeby uznać, że auto jest OK ?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    informacja z ECU:
    - ilośc kilometrów =/- 10% ze stanem licznika.
    - brak błędu
    - FRA w granicach 0.8 -- 1.2, DTV =0, w tym przypadku TRA nie wazne.
    - sonda granice napięcia 0.082 - 0.9xx, po nagrzaniu i obrotach 3.000 obr/min, sinusida z okresem około 1 Hz, do obrotów 6.500 sonda reaguje przełączaniem mieszanki bogata, zubozona.
    - MAF ( przpływomierz ) przepływność maksymalna po dodaniu gazu " do dechy " 408 kg/h lub 480 mierzona jako napiecie z MAF-a.
    - w powyższym tescie silnik powinien dojść do odcięcia -- 7.200 około obrotów.
    - lambda adaptation Row 1 = 1 +/- 0.03 ( 0.97 -- 1.03 ).

    bubu

  10. #10
    adasco
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbielawski
    Mam książkę i jest tam napisane, że rozrządz był wymieniony przy 90tys. obecnie jest 97tys.
    Nie strasze - ale ksiazce tez bym nie do konca ufal. Ksiazke mozna "zrobic" - i jest to ponoc dosc powszechna praktyka. I to nawet z roznym podpisami, pieczatkami.
    Jak sprechasz troche, to dzwon pod telefon serwisu z pieczatki i dowiedz sie, czy robili takie auto. Jak nie - to moze poszukaj kogos niemieckojezycznego i dzwoncie. Wydasz moze dyche za telefon, ale bedziesz wiedzial. Moze serwis cos jeszcze powie o aucie....?

Podobne wątki

  1. 2.4 jtd dziwny objaw rozrusznika
    Utworzone przez janek27 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-03-2014, 19:02
  2. Nierówne obroty ciąg dalszy
    Utworzone przez pakiet10000 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-08-2011, 08:48
  3. Sprzęgło, dziwny objaw??
    Utworzone przez gelu1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-08-2009, 16:03
  4. [155] Nierówne obroty
    Utworzone przez bodziok26 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2009, 19:31
  5. [145] NIerówne obroty
    Utworzone przez Zim0n w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 10-12-2007, 15:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory