Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Analizator spalin - co z tego wynika?

  1. #1
    c!@p3Q
    Gość

    Domyślnie Analizator spalin - co z tego wynika?

    Witam alfaholików

    Ostatnio dokonywałem pomiaru emisji spalin. Poszczególne wyniki wiem co znaczą, ale żeby połączyć wszystko w całość i coś z tego wywnioskować to już gorzej Dlatego napisałem temat, być może ktoś na forum zna się na tych zabawkach

    PROBLEM: Auto po przejechaniu ~30km dymi strasznie na biało. Nie pali płynu chłodzącego. Był przeprowadzany test na szczelność układu chłodzącego - wszystko w porządku.

    AR 145 1.6 TS 98'

    Wyniki:
    _____________________
    CO - 0,46 %
    CO2 - 12,70 %
    HC - 364 ppm
    O2 - 3,47 %
    NO - 0 ppm
    Lambda - 1.145
    OilTemp - 45*C
    Speed ~ 800obr/min (jałowy)
    ______________________

    CO - 0,46 %
    CO2 - 12,46 %
    HC - 326 ppm
    O2 - 3,75 %
    NO - 0 ppm
    Lambda - 1.165
    OilTemp - 77*C
    Speed ~ 800obr/min (jałowy)
    ______________________

    CO - 0,77 %
    CO2 - 13,62 %
    HC - 367 ppm
    O2 - 2,46 %
    NO - 0 ppm
    Lambda - 1.075
    OilTemp - 79*C
    Speed ~2500 - 3000obr/min
    ______________________

    Było by bardzo miło gdyby ktoś znalazł jakąś poszlake co to może być. Jak narazie auto mam "bardzo" miejskie, na trasie przy normalnej prędkości pokonuj w zależności od humoru od 20 do 40km. Pózniej da sie jechac, ale strasznie dymi na biało. Trzeba zwolnic do 80km/h na 5. biegu - wtedy przestaje, ale jakakolwiek próba wyprzedzenia czy przyspieszenia kończy sie tym, że auta zaczyna dymić [naprawde mocno, w lusterku nic nie widac tylko biały dym] i traci moc, zaczyna szarpać itp.


    ________
    edit:
    Przy wymianie sprzęgła, gdy zdjąłem rurę dolotową z kolektora przed zamkniętą przepustnicą był olej, nie dużo, ale był.

    Na bagnecie nie widać ubytków oleju.
    Ostatnio edytowane przez c!@p3Q ; 29-11-2011 o 18:14

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Wicked
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    145 1.4 TS
    Postów
    517

    Domyślnie

    Sprawdź przede wszystkim czy odma nie jest zapchana, odpal silnik i odkręć korek wlewu oleju, słuchaj uważnie czy był charakterystyczny syk przy odkręcaniu. Do sprawdzenia:
    - sonda lambda
    - przepływomierz

    Co do pomiaru emisji spalin, podam ci normy dla twojego silnika:

    CO < 0.2%
    CO2 > 14%
    HC < 50ppm
    O2 0.1-0.5%
    Lambda 0.97-1.03

    Można z tego wywnioskować, że masz zbyt duże stężenie CO, HC. O2 w normie, natomiast CO2 prawie ok. Być może katalizator umarł.

    Jeśli chodzi o stężenie HC to jest ono absurdalnie wysokie, może to świadczyć o tym, że część paliwa trafiającego do silnika nie jest spalana. Sprawdź kable zapłonowe, cewki, świece. Silnik chodzi równo? Brakuje mu mocy?
    Ostatnio edytowane przez Wicked ; 29-11-2011 o 23:49

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar BatIQV
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Łódź, Poland
    Auto
    Alfa Romeo 145 1.8 T.S, Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Q-TRONIC, Alfa Romeo 147 TI 1.6 T.S
    Postów
    96

    Domyślnie

    Mam również AR 145 1.6 TS 98r. Tydzień temu w trasie miałem identyczne problemy z silnikiem.
    I co dziwne problem sam ustąpił, Dym na 100% był spowodowany spalanym olejem, którego sporo mi wtedy ubyło.
    Zawsze ubywa do połowy bagnetu i ani kropli więcej. Olej oczywiście uzupełniony.
    Zalewam zawsze Verve 98 i ostatnio dolałem też do paliwa Injection Reiniger Liqui Moly.

    Za tydzień jadę na wymianę rozrządu i uszczelniaczy zaworowych, także jeśli mechanik coś znajdzie to dam znać.

  4. #4
    c!@p3Q
    Gość

    Domyślnie

    Auto jeździ normalnie, z normalną mocą i przyspieszeniem do czasu. Jak za pstryknięciem palcami zaczyna dymić i traci moc. Po chwili wraca wszystko do normy [jw.] ale trzeba bardzo delikatnie operować pedałem przyspieszenia.

    Silnik pracuje równo na 4 cylindry więc kable, świece i reszta układu zapłonowego raczej jest w porządku.


    Co do katalizatora:

    Czy jego wycięcie i wstawienie rury / strumienicy / tłumika spowoduje jakieś niekorzystne zmiany osiągów lub elastyczności silnika?

    Sondę i przepływomierz da się sprawdzić "domowymi" sposobami czy trzeba pod Examiner?

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar Wicked
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    145 1.4 TS
    Postów
    517

    Domyślnie

    Najlepiej podpiąć pod komputer i sprawdzić wartości przepływomierza, sondę sprawdzić oscyloskopem. Jeśli chodzi o wycięcie katalizatora nie polecam, możesz mieć problem z przejściem okresowego badania technicznego, jeśli chodzi o aspekty czysto techniczne, to masz w swoim aucie tylko jedną sondę lambda przed katalizatorem, więc wycięcie może tylko polepszyć osiągi.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar Jester
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Wrocław/Włodawa
    Auto
    AR 146 1.4 bx
    Postów
    948

    Domyślnie

    w sumie ten temat podpasował bo chodzi o spaliny. w sumie to zimno się zrobiło i zostawiam za sobą chmurkę. inne auta tez lecz nie aż tak jak moja. przyuważyłem, że się skrapla więc cos w tym pary jest. nie jest to gęsty biały dym, taki lekko biały jak no jak para wodna. moze to w sumie ona aczkolwiek mnie to troche denerwuje, bo ruszam a za mna 'mgla' obstawiamy co to i czego to jest wynikiem i co moze oznaczac?
    If you just let me I'll find a way
    To ease your mind and for you to stay
    And I will untie all the ropes
    It's hard for me but believe me, I'm trying.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar Rzmudzior
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    wschód
    Auto
    145 1.4 TS '00, Fiat Croma 1.8 '07
    Postów
    2,192

    Domyślnie

    Nie masz lewego powietrza? Z lambdy i nadmiaru tlenu wynika ubogość mieszanki, z drugiej strony w tym przypadku powinny być NOxy i mniej HC. Te ostatnie mogą pochodzić z oleju lub np. płynu chłodniczego. Dym jest 100% biały, żadnego odcienia niebieskości w nim nie ma? W TSie prawie zawsze jest olej z odmy na przepustnicy. Pod kompa ją podpinałeś, nie ma błędów lub odchylonych parametrów adaptacji?
    Z Alfą jak z kobietą... Żyć trudno, a zabić szkoda

    Alfa Romeo 145, Toyota Yaris, Fiat Croma
    https://makramomaniak.pl/

  8. #8
    c!@p3Q
    Gość

    Domyślnie

    Cały dolot sprawdziłem, nie ma nieszczelności. Pod komputer jej nie podłączałem. Dym jest gęsty i 100% biały.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar Wicked
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    145 1.4 TS
    Postów
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jester Zobacz post
    w sumie ten temat podpasował bo chodzi o spaliny. w sumie to zimno się zrobiło i zostawiam za sobą chmurkę. inne auta tez lecz nie aż tak jak moja. przyuważyłem, że się skrapla więc cos w tym pary jest. nie jest to gęsty biały dym, taki lekko biały jak no jak para wodna. moze to w sumie ona aczkolwiek mnie to troche denerwuje, bo ruszam a za mna 'mgla' obstawiamy co to i czego to jest wynikiem i co moze oznaczac?
    Wilgoć osiadająca w układzie wydechowym, nie masz się czym martwić

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Analizator magistrali CAN, potrzebny, zbędny w diagnostyce auta
    Utworzone przez bubu321 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-01-2018, 13:27
  2. [159] Usunięcie filtra DPF a analizator spalin na przeglądzie?
    Utworzone przez wariiat w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-09-2015, 21:13
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-01-2013, 11:43
  4. chlodniczka spalin :)
    Utworzone przez chunkpunk w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-09-2011, 16:07
  5. Zapach spalin...
    Utworzone przez peenbe w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-09-2010, 20:24

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory