Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: czujnik temperatury płynu chłodzącego

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Konin
    Auto
    AR 156 1.9 JTD 140KM
    Postów
    61

    Domyślnie czujnik temperatury płynu chłodzącego

    Witam panowie. Mam pytanie gdzie w 146 1.4TS po 99 znajduje się czujnik włączania wentylatora? gdyż po dzisiejszym gorącym dniu i staniu w korku zauważyłem że wentylator włącza się zbyt późno, czyli gdy wskazówka przekroczy grubo 90s (wskazanie z deski rozdzielczej) wnioskuję, że to ten czujnik gdyż wcześniej tak się nie działo. Wentylator działa, po prostu startuje za późno.... a jeszcze kilka pytań w tym temacie ile w tym samochodzie znajduję się takowych czujników (od temp płynu chłodzącego i gdzie) i gdzie? oraz ile biegów ma wentylator 1 czy 2?
    z góry dzięki

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar bLuBooO
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 145 1.6 16V T.S stylized Limited500
    Postów
    57

    Domyślnie

    Pytałem o to samo, ale nikt mi nie odpowiedział:
    http://www.forum.alfaholicy.org/145_...tury_wody.html

    Mam taki sam problem, identyczny. Wentylator ma dwa biegi jeśli posiadasz klimatyzacje. Pierwszy bieg wentylatora włącza się przy 93 stopniach czyli wskazówka powinna się wychylić powyżej 90 maksymalnie na 1 mm. Wszystko wskazuje na ten czujnik, bo z tego co mi wiadomo są dwa. Bo jeśli na kompie wychodzi inna temperatura niż na wskazówce, siłą rzeczy nie może czerpać danych z jednego wskaźnika. Zastanów się czy aby na pewno wentylator się za późno włącza czy po prostu wskazówka oszukuje (jeśli są dwa czujniki), bo w moim wypadku na początku stawiałem na brak 1 biegu wentylatora, ale teraz tak patrząc na oko wiatrak włącza się w odpowiednim momencie, ale mnie tak jak i ciebie przeraża ta wskazówka wędrująca pod 110

    Lokalizacji tego nie znam także dołączam się do pytania

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Konin
    Auto
    AR 156 1.9 JTD 140KM
    Postów
    61

    Domyślnie

    jeden czujnik na pewno jest wkręcany w termostat ale nie wiem który to czujnik czy od wskazówki czy od wentylatora. w sumie łatwo sprawdzić (wyjąc wtyczkę i zewrzeć w niej styki jeśli od wentylatora to się włączy a jeśli od wskazówki to najwyżej bezpiecznik poleci :p ) jutro to sprawdzę.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar bLuBooO
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 145 1.6 16V T.S stylized Limited500
    Postów
    57

    Domyślnie

    Czyli przy wymianie termostatu na nowy, stary czujnik zostaje czy nowy czujnik jest w komplecie z termostatem?
    a jest bezpiecznik od wskazówki?

    Daj znać jaki efekt

  5. #5
    criss
    Gość

    Domyślnie

    czujniki temperatury płynu są 2 jeden do wskaźnika a drugi do komputera jęśli masz klime to sterowaniem 1 biegu zajmuje sie presostat. Wentylator jest sterowany przekaźnikiem przez komputer. Sprawdź jaką temp. widzi komputer (podłącz auto pod np. FES-a) przy włanczaniu wentylatora. Wskaźnik na desce nie pokazuje rzeczywistych temperatur silnika tolerancja to chyba jakieś + - 5 st.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar saroo
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Nidzica
    Auto
    Alfa Romeo 146 1.7 16v Bx. Alfa Romeo 164 3.0 V6
    Postów
    2,742

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmpolska Zobacz post
    Witam panowie. Mam pytanie gdzie w 146 1.4TS po 99 znajduje się czujnik włączania wentylatora? gdyż po dzisiejszym gorącym dniu i staniu w korku zauważyłem że wentylator włącza się zbyt późno, czyli gdy wskazówka przekroczy grubo 90s (wskazanie z deski rozdzielczej) wnioskuję, że to ten czujnik gdyż wcześniej tak się nie działo. Wentylator działa, po prostu startuje za późno.... a jeszcze kilka pytań w tym temacie ile w tym samochodzie znajduję się takowych czujników (od temp płynu chłodzącego i gdzie) i gdzie? oraz ile biegów ma wentylator 1 czy 2?
    z góry dzięki
    Skoro wentylator się w ogóle włącza to ja bym się zbytnio nie przejmował. Temperatura, przy jakiej powinien włączyć się wentylator to około 100*C a biorąc pod uwagę małą dokładność wskaźnika na desce rozdzielczej, to być może jest wszystko OK.


  7. #7
    criss
    Gość

    Domyślnie

    ten w termostacie jest od ECU jak wyjmiesz wtyczke z niego wentylator sie powinien uruchomić. Czujnik raczej nie jest dołączony do termostatu trzeba go dokupić kosz to jakieś 22 zł.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Konin
    Auto
    AR 156 1.9 JTD 140KM
    Postów
    61

    Domyślnie

    któryś czujnik jest na pewno walnięty gdyż wcześniej działało wszystko jak należy i wentylator załączał się gdy tylko wskazówka wkroczyła może z 1mm powyżej 90st teraz tak nie jest, więc dla mnie sprawa prosta jeden z czujników musi być uszkodzony. bezpiecznika od wskazówki chyba nie ma ale nic złego się nie stanie gdyż czujnik działa na zasadzie zmiany rezystancji, po drugie najpierw można spróbować na wyłączonym zapłonie wentylator powinien zapalić się chyba i bez zapłonu Co do czujnika to nie jest dodawany do termostatu trzeba kupić nowy wydatek ok 40 zł a wygląda mniej więcej tak:
    http://allegro.pl/wlacznik-wentylato...300383787.html

  9. #9
    criss
    Gość

    Domyślnie

    masz klime czy nie ? bo ten link co podałeś jest to wyłącznik wentylatora ale do wersji bez klimy i znajduje sie on w chłodnicy

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Konin
    Auto
    AR 156 1.9 JTD 140KM
    Postów
    61

    Domyślnie

    Klimy brak... w takim razie możesz podać w przybliżeniu gdzie na chłodnicy znajduje się takowy czujnik? Gdyż oglądając chłodnicę od strony silnika nie zauważyłem żadnego czujnika czy nawet kabla od niej odchodzącego, chyba że gdzieś pod wentylatorem gdzie nie widać....

Podobne wątki

  1. czujnik temeratury płynu chłodzącego schemat
    Utworzone przez malina92 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-05-2013, 22:38
  2. Czujnik temperatury płynu pomóżcie :(
    Utworzone przez michall293 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-01-2013, 22:06
  3. [166] 2.4 jtd czujniki temperatury płynu chłodzącego
    Utworzone przez darino23 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-12-2008, 18:29
  4. [156] Czujnik temperatury płynu chłodzącego
    Utworzone przez b.pawelek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-08-2008, 10:35
  5. [156] Czujnik płynu chłodzącego.
    Utworzone przez taif w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-05-2008, 17:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory