Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Pomierzyłem napięcia ładowania i akumulatora - do elektryków

  1. #1
    monter
    Gość

    Domyślnie Pomierzyłem napięcia ładowania i akumulatora - do elektryków

    A więc padł mi tydzień temu akumulator, bo zostawiłem przekręcony kluczyk na 30 minus, dmuchawa pracowała na 1 biegu i padło.
    Wsadziłem nowy (bo ten jednak miał już swój wiek) i pomierzyłem napięcia; ładowania i w stanie spoczynku (poranek, przychodzę do auta po nocy).

    - Napięcie akumulatora w stanie jałowym (7:00, przed wyjazdem do pracy): 12,6V
    - Napięcie ładowania akumulatora (mierzone 3 minuty po odpaleniu silnika): 14,2V
    - Napięcie ładowania akumulatora przy pozałączanych wielu odbiornikach (długie światła, przeciwmgielne, wentylator na full itd.): 13,82V

    a dzień wcześniej pomierzyłem tak:

    - Napięcie akumulatora w stanie jałowym (wieczorem, po przybyciu do domu - 10km): 13,25V
    - Napięcie ładowania akumulatora (mierzone 3 minuty po odpaleniu silnika): 14,13V
    - Napięcie ładowania akumulatora przy pozałączanych wielu odbiornikach (długie światła, przeciwmgielne, wentylator na full itd.): 13,88V

    Wydaje mi się, że mam problem z alternatorem. Chyba warto już zainwestować w nowe szczotki, prostownik i regulator?
    Napięcia te odbiegają od prawidłowych, które przyjmuję takie (może niech ktoś napisze czy są prawidłowe dla mojego auta AR145 z 1997 toku, TS 1.4):

    - Napięcie akumulatora w stanie jałowym: 13,9...14.5V
    - Napięcie ładowania akumulatora: 14,5V
    - Napięcie ładowania akumulatora przy pozałączanych wielu odbiornikach (długie światłą, przeciwmgielne, wentylator na full itd.): >14V

    A co ciekawe, to zmagałem się z takim problemem (opisywałem go ze 2..3 lata temu tutaj na forum), że po odpaleniu, jak auto stało dłużej nieruchome (8h w pracy, czy przez noc w garażu), a następnie uruchamiałem je, to nie miało mocy. Przez pierwsze powiedzmy 10 minut jechało jakbym ciągnął przyczepę z ładunkiem 5ton. Naciskam gaz i ledwo przyspiesza, jakby 2 cylindry nie pracowały .
    Wymieniłem akumulator (ma pełną pojemność, jest nowy) i problem prawie zniknął. Odpalał samochód lepiej i od razu miał kopa. Po wyjeździe z pracy zawstydzałem każdego posiadacza VW Golf na parkingu :].
    Okazało się że stan napięcia na akumulatorze przed odpalaniem ma jakiś wpływ na pracę silnika (może komputer źle dobiera jakieś parametry czy coś). Jak auto odpala z dobrze naładowanego akumulatora to jeździ jak nowe...


    A więc co z tymi napięciami, prawidłowe czy wymieniać regulator/prostownik/szczotki u mechanika?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    MiTo 1,4 TB 155KM
    Postów
    78

    Domyślnie

    U mnie z tego co pamiętam to na jałowym jakieś 12,8V chyba, napięcie ładowania powyżej 14V, przy włączonych odbiornikach mniej, jakieś 13,8V.

  3. #3
    monter
    Gość

    Domyślnie

    Hmm, to wygląda że chyba tak źle u mnie nie jest?


    Zmierzony pobór prądu w stanie spoczynku 330mA. To dużo czy mało? Wydaje mi się że sporo.
    Podłączone jest radio, sterownik do kluczyka bezprzewodowego, samochodowy zegar, samochodowy komputer, wszystko co wbudowane.

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    Alfa 146 1.6 Boxer, GT 1.9 jtd
    Postów
    339

    Domyślnie

    13,8 na obciążeniu jest ok. Według mnie maksymalny pobór na wyłączonym silniku nie powinien wynosić więcej niż 80mA. Musisz też wziąć pod uwagę fakt, że aby poprawnie zmierzyć ten prąd należy mieć trochę dłużej wpięty miernik.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    MiTo 1,4 TB 155KM
    Postów
    78

    Domyślnie

    Kilka sekund starczy. Mierz przy zamkniętych drzwiach, bo pamiętam, że też mi różnice robiło. Przy wyłączonych wszystkich odbiornikach (tak jak zostawiasz auto na noc) nie powinno być więcej niż 100mA.
    Choć te 330mA niby nie jest takie złe, bo 330mA*24h=7,92Ah. Mając 55Ah akumulator masz tydzień stania samochodu bez rozładowania, czyli nie jest tak źle. Ale dobrze tez nie jest
    Wyciągaj po kolei bezpieczniki to się dowiesz, gdzie jest upływ. Bo nie powinno przekraczać 50-100mA.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Toruń
    Auto
    Stilo 1,9 JTD 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał ajajajniemamjaj Zobacz post
    Choć te 330mA niby nie jest takie złe, bo 330mA*24h=7,92Ah. Mając 55Ah akumulator masz tydzień stania samochodu bez rozładowania, czyli nie jest tak źle. Ale dobrze tez nie jest
    Wyciągaj po kolei bezpieczniki to się dowiesz, gdzie jest upływ. Bo nie powinno przekraczać 50-100mA.
    Nie jest źle? Chyba sobie żartujesz Nawet jeśli aku jest nowy i ma te 55Ah, to już będzie problem jak zostanie 20Ah... Po tygodniu to nawet central nie zadziała

  7. #7
    monter
    Gość

    Domyślnie

    Zrobić pomiary umiem, i mam sprzęt do tego więc spokojnie ;-)

    Ale muszę sprawdzić te 330mA, nie pamiętam czy np. nie miałem otwartych drzwi od strony kierowcy i żarówka nie świeciła... :]. No nie pamiętam.
    Czyli muszę kombinować tak żeby wyszło cirka 100mA.

    Ale generalnie twierdzicie że te napięcia są OK? Nawet ciekawość mnie zrzera jak będą wyglądały (napięcia) jak bym powymieniał ten regulator, szczotki... Różnica na pewno będzie bo samochód ma swoje lata.
    Jaki to w ogóle jest koszt u mechanika?

    Dzieki.

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar as
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    AR 145 / 1994 1,4 BOXER
    Postów
    1,112

    Domyślnie

    Nie cuduj - napięcia masz, jak najbardziej prawidłowe, chociaż mogłoby być nieco lepiej. Na razie nic bym nie zmieniał. Niepokoi mnie natomiast pobór prądu w spoczynku, bo 330 mA to bardzo dużo! U mnie z tego co pamiętam miałem ok. 20 mA przy załączonym alarmie. Wyciągaj kolejno bezpieczniki i szukaj złodzieja!

    Co zamulenia auta i wspominanej przez Ciebie przyczepy z ładunkiem 5 ton, częściową przyczyną może być rozładowany akumulator, gdyż zaraz po uruchomieniu do wyładowanego akumulatora płynie bardzo duży prąd z alternatora - nawet rzędu kilkudziesięciu amper. W alternatorze, jak wszyscy wiemy podczas obciążenia go mocą elektryczną wytwarza się dodatkowy moment wynikający z przetwarzania mocy mechanicznej na elektryczną.

    Reasumując nie wydaje mi się jednak prawdopodobne, aby to alternator aż tak bardzo zamulał silnik podczas pracy na zimnym, ale może? Możesz to sprawdzić wkładając do auta stojącego dłuższy czas świeżo naładowany akumulator. Jeśli mulenie nie ustało, przyczyny musisz szukać gdzie indziej.
    Errare humanum est - Mylić się jest rzeczą ludzką.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar aquarius01
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003
    Postów
    614

    Domyślnie

    Cytat Napisał monter Zobacz post
    Ale generalnie twierdzicie że te napięcia są OK?
    Po części sam sobie na to pytanie odpowiedziałeś. Samochód ma już swoje lata u jakość wszystkich złączy daje już wiele do życzenia. Poziomy napięć jakie podałeś mieszczą się w zakresach prawidłowych i niczego bym się tutaj nie czepiał. Na Twoim miejscu poprawiłbym wszystkie główne masy, połączenia na przewodach wysokoprądowych oraz wymień klemy na nowe. Myślę, że przepływ prądu powinien ulec widocznej poprawie choć nie licz na 14 V ładowania przy pełnym obciążeniu Co do prądu pobieranego w spoczynku to jest to zdecydowanie za dużo i jak mówili koledzy musisz znaleźć złodzieja. Powodzenia
    Pozdrawiam
    Zbyszek
    Lancia Phedra 2.2 JTD 2003 była AR 145 1.6 TS 1997

Podobne wątki

  1. [159] Niskie napięcie ładowania akumulatora
    Utworzone przez raar2 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-12-2020, 17:34
  2. skoki napięcia ładowania
    Utworzone przez karolmaj w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-09-2015, 17:55
  3. 1.9 jtd - Napięcie ładowania akumulatora
    Utworzone przez majster w dziale 156
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 22:27
  4. [166] Napięcie ładowania akumulatora
    Utworzone przez Colin w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-08-2009, 08:05
  5. [156 2.4 jtd] Brak ładowania akumulatora
    Utworzone przez hcbass w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 13:37

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory