Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Temat: Teoria przeglądu zawieszenia

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar yoozef
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Warszawa / Płock
    Auto
    była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
    Postów
    1,098

    Domyślnie Teoria przeglądu zawieszenia

    Koledzy,

    jest sporo osób na forum ma dużą wiedzę i doświadczenie w obchodzeniu się z zawieszeniem w 166, ale jest też znaczna grupa ludzi, które mają o tym raczej mgliste pojęcie. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy niestety, ale chciałbym to zmienić. Czy znalazłby ktoś z wyjadaczy trochę czasu żeby opisać zawiechę w 166, a konkretnie 2 główne sprawy:
    - co do czego służy w zawieszce
    - jak zrobić przegląd i zdiagnozować co padło

    Są w eperze rysunki ale bez skończonej samochodówki względnie jakiejś większej praktyki ciężko samemu dojść do sedna.

    Mi na przykład coś piszczy teraz (chyba) z przodu, ale za cholerę nie wiem jak to znaleźć. Wziąłem na podnośnik, pomęczyłem trochę zawieszkę łychą do opon ale nic się nie rusza, niby wszystko na sztywno... A jak jadę to jakby stary tapczan piszczy na każdej nierówności.

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    @yoozef zamiast machać łyżką w takich przypadkach, lepiej podnieść na jednym lewarku do góry a drugi podstawić pod wahacz i podnosić i opuszczać na zmianę piszącą stronę. Wtedy szybko wyłapiesz winnego. Ja tak szukałem na tyle skrzypienia i w końcu znalazłem, bo od łyżki już mnie łapy bolały i nic nie ma luzów. A u Ciebie pewnie tulejki na górnym wahaczu padły.
    A tak swoją drogą dorzucę pytanie odnośnie tylnej zawiechy. Czy tylne koła mają stać na ori zawieszeniu całkowicie prosto, bo jadąc na urlop nie zauważyłem progu (taki dwumetrowej długości) i przeleciałem szybkawo przez niego. Teraz mam złudzenie, ze chyba mi się lekko kółka położyły (kobita twierdzi że przesadzam). Może ktoś ze 100% sprawnym zawieszeniem weźmie poziomicę do łapki i sprawdzi jakie jest odchylenie felgi w pionie w mm.
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar yoozef
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Warszawa / Płock
    Auto
    była: Alfa Romeo 166 v6 3.0 Super '98
    Postów
    1,098

    Domyślnie

    O, no i właśnie o takie porady mi chodzi . A rozumiem że wizualnie może wszystko wyglądać idealnie a dopiero tą metodą na lewarku zobaczę luz?

    Odnośnie tyłu to u mnie na oko stoi delikatnie tak /--\ ale tak jest od lat i oponki całe i nic się nie dzieje, więc uznałem, że tak ma być .

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Mi niemiłosiernie skrzypiało coś z tyłu. Jednego dnia sprawdziłem łyżką cały tył - zero luzów. Drugiego dnia sprawdziłem tak jak opisałem lewarkiem lewą stronę (dałbym sobie rękę uciąć że to tam skrzypiało) - ok. Dopiero znajomy, którego zabieram do pracy powiedział mi, że jak podjeżdżam, to coś mi z prawej skrzypi z tyłu. Auto poszło na lewarek, znowu łyżka i ocena wzrokowa - idealnie, nie ma się do czego przyczepić. Ale jak podstawiłem drugi podnośnik i zacząłem ruszać całą zawiechą góra - dół, to okazało się, że trzeszczy dolna tuleja na wahaczu. Wstrzyknąłem mieszaninę smaru z olejem i od ponad pół roku spokój.
    Z resztą w ten sam sposób ustalałem przyczynę skrzypienia i szewskiej pasji z przodu, zanim wymieniłem tuleje na górnym wahaczu (też nic nie miało luzów).

    Cytat Napisał yoozef Zobacz post
    Odnośnie tyłu to u mnie na oko stoi delikatnie tak /--\ ale tak jest od lat i oponki całe i nic się nie dzieje, więc uznałem, że tak ma być .
    No właśnie u mnie też stoją delikatnie /--\, opon nie tnie, ale na forum wszyscy piszą, że mają stać prosto i koniec. Może więc ktoś na nowym zawiasie napisze jaka odchyłka jest u niego i będzie do czego się odnieść, bo nie widzi mi się dla świętego spokoju jechać na geometrię (mam ważniejsze wydatki chwilowo), a poziomicą w domu każdy może sobie sprawdzić.
    Ostatnio edytowane przez danus77 ; 29-06-2012 o 15:15
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  5. #5
    Użytkownik Romeo Avatar jacek83
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    alfa romeo 166 2.4 jtd 150km 2001r
    Postów
    1,074

    Domyślnie

    Obok firmy w której pracuje jest OSKP mam tam znajomego do którego co jakiś czas podstawiam auto na sprawdzenie zawieszki...... I w ten sposób u siebie wymieniłem prawie wszystko w tylnym zawieszeniu( ....to "prawie" to są sprawne elementy) koła stoją delikatnie pochylone ale jest to widoczne dopiero jak stanę z 10 metrów za autem. Zawieszenie mam w 100% sprawne nie buja na boki oponki całe czyli tak musi być. Ci którzy piszą że mają równo [--] obstawiam że mają tył ustawiony na 0. A powinien być o ile pamiętam -2 i +3.

  6. #6
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    MMz
    Auto
    159 1.9 JTDm | EX 166 2.4 JTD
    Postów
    182

    Domyślnie

    U mnie kółka stoją /--\ i opony tnie (powoli), zamówiłem poliuretany i czekam jeszcze na tuleje zwrotnicy.

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar jacek83
    Dołączył
    01 2012
    Auto
    alfa romeo 166 2.4 jtd 150km 2001r
    Postów
    1,074

    Domyślnie

    kMl po mojemu to będzie mało jedź na diagnozę. U mnie żeby koła był prosto wymieniłem tuleje wahliwą zwrotnicy, tuleje pływającą wahacza, tuleje stała wahacza + końcówki drążka stab. i gumki....

  8. #8
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    MMz
    Auto
    159 1.9 JTDm | EX 166 2.4 JTD
    Postów
    182

    Domyślnie

    widać minimalnie, także nie myślę, że z tyłem jest aż taka tragedia to wymiany zostałby mi tylko banan, tulejki na belce i ew. ten drążek do regulacji geometrii. A końcówki, że tak zapytam o których mówisz to z tyłu? Gumki na czym?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kelpin
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    była AR 166 3.0 V6 Sportronic, Jest Camaro.
    Postów
    597

    Domyślnie

    W poniedziałek odbieram furmankę od mechanika to się pochwalę.
    Zleciłem wymianę tulei na wahaczach z tyłu, zwrotnicy i łączniki. Skrzypiało niemiłosiernie i do tego jedno kółko bardziej tak /--|...

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kelpin
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    była AR 166 3.0 V6 Sportronic, Jest Camaro.
    Postów
    597

    Domyślnie

    Cytat Napisał kelpin Zobacz post
    Zleciłem wymianę tulei na wahaczach z tyłu, zwrotnicy i łączniki.
    Odebrałem auto. Kółka stoją prosto. Impreza 800,- (400 graty, 400 wymiana). Banany też się kwalifikowały do wymiany ale zostawiłem stare.

Podobne wątki

  1. Mechanik i jego teoria o mapach benzyny i układzie LPG
    Utworzone przez superalf w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-09-2010, 18:07
  2. Dziwna teoria znawcy Alf
    Utworzone przez tomkap w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 04-01-2009, 18:54
  3. Kasowanie przeglądu
    Utworzone przez cypis8013 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-09-2008, 10:30
  4. Teoria paliw
    Utworzone przez Majkel w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 10-07-2007, 07:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory