Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Luźna wajcha zmiany biegów,co dalej?

  1. #1
    banji86
    Gość

    Domyślnie Luźna wajcha zmiany biegów,co dalej?

    Witam, od pewnego czasu jestem posiadaczem AR 156 1,8 TS, rok produkcji 2000. Niestety wczoraj zdarzyła się przykra awaria uniemożliwiająca dalsza jazdę. Wajcha podczas zmiany biegów z 1 na 2 stała się po prostu luźna.. Nie dało rady zapiąć jakiegokolwiek biegu. Po udaniu się po pomoc do wujka Googla, rozpocząłem poszukiwania złamanego plastiku po wajchą w kabinie, ( było OK), następnie przeniosłem się pod samochód, zdemontowałem osłony i tam też wszystko ok (obie linki na swoim miejscu, dobrze podczepione). Ostatni etap, to sprawdzenie pod maską no i tam wynalazłem awarie. Przepraszam za mało fachowy język, ale za bardzo się na tym nie znam... ułamało się metalowe "ramię", do którego podpięta jest linka odpowiedzialna za wchodzenie biegów góra-dół. Poodkręcałem już wszystkie możliwe śruby i mam problem, ponieważ całe to ustrojstwo nie chce "wyjść" ze skrzyni...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030404.JPG
Wyświetleń:	613
Rozmiar:	240.1 KB
ID:	76884

    Wrzucam zdjęcie, na którym strzałkami zaznaczyłem o co mi chodzi.
    Moja pytania brzmią:
    1)Jak nazywa się ta część (żebym wiedział czego szukać, bo na allegro widziałem to tylko w kompletnych skrzyniach)
    2)Czy mogę to wyciągnąć sam, bez rozbierania skrzyni, ponieważ próbowałem to wyciągnąć i wyszło tylko trochę i dalej stoi, nie siłowałem się, żeby czegoś nie popsuć, pojawiło się trochę sprężyny, z powrotem wraca bez problemu i funkcjonuje tak samo jak przed moimi próbami wyciągniecia, czyli słychać charakterystyczne "przełączanie" w skrzyni.

    Z góry dzięki za pomoc bądź jakieś sugestie, pozdro

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    To jest zewnętrzny mechanizm zmiany biegów, bez problemu , choc trochę roboty jest wymienisz to samemu, tylko będziesz musiał znaleźc tą wajchę rezem z trzpieniem na jakim jest osadzona, bo z tego co pamiętam to jest całośc, tylko pamiętaj, jak będziesz wkładał to z powrotem, to trzeba dobrze wcelowac , są tam takie zapadki-trzeba je idealnie wsunąc w otwory.

    - - - Updated - - -

    A wyjśc nie chce , bo właśnie te zapadki to trzymają.Musisz tak ruszac mechanizmem, żeby zapadki były w otworach, wtedy wyjdzie to bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez kusior007 ; 11-11-2012 o 17:05
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

  3. #3
    banji86
    Gość

    Domyślnie

    Kolego, może jakaś podpowiedź, jak to trzeba zrobić, ten "przełącznik" łapie jak gdyby 3 pozycje, najbardziej z lewej, środek, i prawa, dwa skrajne, ten trzpień w ogóle nie da rady ruszyć do góry, siedzi w skrzyni czyli pewnie zapadki siedzą na swoich miejscach, ale jak ustawi to tak na wyczucie na środku, to da rade wyjąć to ze 2cm do góry, ale dalej już nie idzie i niestety nie można już ruszać w żadną stronę, i wygląda to mniej więcej jak na zdjęciu..

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    Powiem Ci szczerze,że ja to robiłem na wyczucie,u mnie nie było potrzeby demontażu tej części,ale miałem druga skrzynie biegów,jako material pogladowy i metoda prób i prób ,chyba za 30 razem wyjolem to dziadostwo.Musisz kręcić całością,razem z ta pokrywa mocowania na 4 sruby.Tez sie z tym cholernie nameczylem,moze ktoś ma jakiś prostszy sposób na forum.

    Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

  5. #5
    banji86
    Gość

    Domyślnie

    Ok, dzięki za pomoc, a jeszcze jedno pytanko, bo napisałeś że miałeś pokrywe na 4 śruby, u mnie jest tylko na 2 , czy ten mechanizm jest inny w benzyniakach i dislach?

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    Z tego co pamietam to u mnie bylo to na 4 śruby,ale sprawdze i napiszę,bo moze mi sie zapomniało.

    Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

Podobne wątki

  1. Gałka zmiany biegów 2.4 jtd 20V
    Utworzone przez viader w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-07-2015, 06:48
  2. [156 JTD] - cykanie i latająca wajcha od biegów
    Utworzone przez jersey w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-02-2014, 15:22
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-10-2013, 13:37
  4. Gałka zmiany biegów 5
    Utworzone przez odzi w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 12-03-2011, 17:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory