Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Szukam warsztatu znającego się na regulacji wałków rozrządu

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie Szukam warsztatu znającego się na regulacji wałków rozrządu

    Szukam w LDZ lub okolicach - mechanika/elektryka/warsztatu, który zna się na regulacji wałków rozrządu.
    Proszę o pomoc, może macie jakieś doświadczenia w tym temacie.

  2. #2
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    witam,
    mozesz napisac o co konkretnie chodzi, nie za bardzo mozna sie zorientowac z Twojej wypowiedzi.

    pzd.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    George11 - szukam osoby specjalizującej się w sprawdzaniu i ewentualnej regulacji wałków rozrządu. Elektryk – z racji, że w LDZ bez elektryka w zasadzie nie ma ustawiania rozrządu. Wymieniają, ale nie ustawiają. Problem jest opisany w innym wątku:
    - nie ma góry, od 5400 silnik przestaje ciągnąć powietrze, wykres z hamowni, MAF i zapłon przy TPmax poprawne dla 130KM, a nie 167KM. Max na nowym MAF – 113 g/s, zapłon poniżej 20. To widać też w logach:
    ---- pomiary nie są powtarzalne – max moment na różnych rpm.
    - silnik pracuje niezbyt równo na jałowym, nie jakoś dramatycznie, ale to nie tylko moja opinia – takie odczucie, że jakby zapłon wypadał.
    - sprawne sondy post-cat pokazują złe wykresy w zakresie mieszanki stechiometrycznej, na jałowym i powyżej 3500rpm (najczęściej na 2000rpm i na tych 2000rpm aktualnie wywala błedy niepotwierdzon p04x0), powyże 3500rpm wykresy post-cat są poprawne. Katalizatory sprawne. Wydech szczelny i drożny.
    - nie zawsze potrafi utrzymać rpm biegu jałowego – lubi zakontrować TP – zwiększając rpm, potrafią przypaść do poniżej 800rpm i potem kontruje TP.
    - zawiesza lub faluje rpm w okolicach 1400 rpm na luzie, aż do zatrzymania samochodu.
    - w jeździe nic się nie dzieje, przyspiesza, samochód jest sprawny, tylko, że zamiast 170KM ma 130KM. Mechanicy, którzy jeździli GT – twierdzą, że jedzie.

    Wykonane były badania testerem i oscyloskopem, wychodzi, że na jałowym zawory wydechowe otwierają się za wcześniej o 7st, a zawory ssące zamykają za późno, też o jakieś 7st – wedle kątów fabrycznych dla JTSa. Wg mnie recyrykulacja wewn. gazów powyżej 5000 jest niepoprawna – daje wysoki stopień sprężania i słabe napełnianie cylindrów. Przynajmniej ja tak, to widzę na wykresach, a wydaje mi się, że powinno być odwrotnie, możesz także popatrzeć jeśli chcesz. LongFT mówi – na dole jest za dużo powietrza, na górze za mało.
    Rozrząd pokazuje program tak:
    - jałowy == wydech – D, ssący –I
    - 1000 rpm == wydech +D, ssący +I
    - powyżej 2800/3000/3300 == wydech ++D, ssący –I (tu różnie, bo moment w różnych pomiarach nie wypada powtarzalnie)

    Ten silnik jest wrażliwy na ustawienie rozrządu, wcześniej wałek ssący za „mocno pracował” co skutkowało tym, że traciła moc na chwilę – wywalał p0303 + błędy obydwu katalizatorów w poczekalni dla błędów i zamykał cylinder/cylindry w zakresie rpm do 3500 rpm. Wałek ssący został nieznacznie przestawiony – już nie zacina, nie ma p0303, ale nadal źle pali nisko, co skutkuje niepotwierdzonymi błędami katalizatorów. Samochód miał stłuczkę, więc może wałki zmieniły lokalizację, mimo, że pasek nie przeskoczył i rozrząd nie był ruszony.
    - więc całe ta sprawa z regulacją wałków wynika także z tego, że jak wałek ssący za mocno pracował, to wtedy mechanik wymienił rozrząd na blokadach poprawnych i one pasowały, wcale się nie zorientował, mimo, że znał problem. Potem GT pojechała do elektryka i elektryk ten wałek minimalnie przesunął.
    Spalanie jest niskie, komp. cały czas pokazuje w jeździe miejskiej w okolicach 9,2 l/100.
    Dlatego chciałam, żeby może ktoś, kto się na tym zna –spojrzał na te wałki raz jeszcze i wyraził opinię lub zmienił ustawienia – samych wałków/wałka. Chciałam też zobaczyć jak się ustawia rozrząd.
    - chciałam to sprawdzić, zanim podejmę decyzję o zdjęciu głowicy, czy kolektora ssącego. Koszty i autentycznie się boję remontu silnika, no że coś pójdzie nie tak, albo będzie musiało być na 2x.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 21-12-2012 o 13:25

  4. #4
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    Widze ze problem jest złożony, ale chyba można to sprawdzic samemu, jesli masz dostep do danych fabrycznych o ustawienia faz rozrzadu, mozna by się pokusić o montaż tarczy do kontowania na wale korbowym, plus czujnik zegarowy na popychacz i zmierzyć kąt otwarcia i zamkniecia zaworu ssacego,
    zamiast tarczy kątowej na wale korbowym mozna zmierzyc obwód kola pasowego w mm, wynik podzielic na 360', i otrzymasz wartosc która bedzie równa 1',
    zaznaczasz TDC, i pokreć silnikiem obserujac czujnik zegarowy ktorego koniec opierasz na popychaczu, wtedy masz okazje sprawdzic kąt otwarcia i zamkniecia zaworu ssacego, oraz czas otwarcia wyrażony w stopniach.

    sposób w miare prosty i do wykonania w warunkach garazowych, sadząc po Twoim stopniu zaawansowania w mechanike poradzisz sobie z tym bez problemu.
    oczywiscie ta metoda do zastosowania tylko w silnikach bez zmiennych faz rozrzadu, i elektrmagnetycznego(multiair) sterowania zaworami.

    pzd.
    Ostatnio edytowane przez george11 ; 21-12-2012 o 15:28

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    George11 - nie podołam, nie znam się na tym, dlatego szukam kogoś kto się zna i rozwieje moje wątpliwości. Nie jestem mechanikiem, ale mam prawo mieć wątpliwości. Oglądam logi i wykresy, coś widzę po swojemu.
    - muszę zobaczyć jak się ustawia rozrząd, nie wiem tego, nie wiem jakie są możliwości regulacji wałków. Dlatego się miotam.

    Nie wiem także jak powinno być w JTS – czy podczas przyspieszania jest to tak rozwiązane, żeby był większy stopień sprężania + lepsze wypełnienie, czy jak napisałam wyżej. Nie wiem, ale chciałam to ustalić. Od tego być może zależy identyfikacja problemu. Po prostu w 3 JTSach wygląda to różnie, z tym stopniem sprężania i nie wiem, jak powinno być. W TS jest tak jak napisałam wyżej, ale JTS ma wtrysk bezpośrednio do cylindra, w ogóle wyższy stopień sprężania i mogli to rozwiązać inaczej. Czytając różne materiały w sieci, wychodzi, że to zależy od koncepcji konstruktora i że są silniki, w których wyższy stopień sprężania podczas przyspieszania + lepsze wypełnienie cylindra == te same osiągi + mniejsze spalanie.
    - rozważam też niedomykające się zawory, ale wydaje mi się, że przy zaworach ECU, by opóźniało zapłon, bo byłoby spalanie stukowe. A zapłon mam – tak mi się wydaje prawidłowy – do 20 +-2 na wyższych biegach, ale może lekko się nie domykają - nie wiem.
    - zużycie innych elementów silnika, to trudno mi nawet dywagować, ponieważ nie wiem jakie mogą powodować konsekwencje na recyrkulację wewn. gazów i parametry logowane. Nie znam w sumie nawet budowy silnika. Od kilku dni znam pojęcie wypełnienia cylindrów, choć niekoniecznie znaczenie. Mechanik mówi, że silnik jest dobry. Nie ma też z silnika niepokojących dźwięków. Ale czemuś ECU zabiera jej moc i nie zasysa na górze powietrza.
    - problem też w tym, że ECU kompensuje.
    - nie wiedząc za wiele, tak to mi wychodzi.
    - nie powinnam może się tym zajmować, ale nie mam innego wyjścia, poza tym chcę się czegoś nauczyć.

    Tak, naprawdę - nie wiem, ale widzę, że coś jest nie tak. Próbuję po swojemu.

    Wesołych Świąt.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 24-12-2012 o 14:01

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar kasztelan
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    stolicy
    Auto
    logiczne że alfa
    Postów
    5,319

    Domyślnie

    Może najprościej jeszcze raz ustawić rozrząd u kogoś kto siedzi w AR?? Często to przez niego dzieją się różne cuda a jeśli jeszcze auto ma dużo elektroniki to można zgłupieć.

  7. #7
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    byc moze to jest rozwiazanie, choc mysle ze sprawdzono to na poczatku, w LDZ jest warsztat mocno siedzacy w Fiat, Alfa, Lancia, wiem z bratniego forum , ale nie mam namiarów na nich, szczerze mówiac mysle ze przyczyny trzeba szukac gdzie indziej.


    pzd.

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR GT JTS 2004
    Postów
    1,607

    Domyślnie

    Nie wiem, tylko, że wróciły objawy i błąd analogiczny, jak było przed regulacją wałka ssącego. A jakby warunki dla powtórzenia objawu powtórzyłam. Dlatego zacznę od tej regulacji. Z tego, co mi mówił mechanik – wałek ssący był regulowany, a wydechowy nie był. Efekt regulacji – sprawdzali w jeździe, patrząc, czy zniknęły objawy i czy powstanie błąd p0303. Ponieważ nie było objawu i błędu – oddali mi samochód.

    A i tak muszę zobaczyć jak ten rozrząd się ustawia i jakie są możliwości regulacji wałków. To moja 2 wymiana rozrządu w GT – pierwsza 3 lata temu, było na 2 razy, w dwóch warsztatach, teraz tak wyszło, więc mam wątpliwości. Jak zobaczę jak się robi, potem logi i oscylogramy, to wtedy będę mieć może pewność, na razie mam wątpliwości.

    A potem będę się zastanawiać, co dalej, najwyżej.
    Ostatnio edytowane przez Majka ; 27-12-2012 o 00:30

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-01-2016, 20:30
  2. Szukam mechanika z okolic Krotoszyna znającego się na Włoszkach
    Utworzone przez kashir w dziale Wielkopolskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 30-09-2012, 22:21
  3. Szukam warsztatu !!!!!!
    Utworzone przez Szwejk73 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-08-2010, 11:53
  4. Szukam Warsztatu
    Utworzone przez DeeS w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 08-07-2009, 16:00
  5. Szukam dobrego warsztatu
    Utworzone przez pafcioooo w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 12:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory