Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Temat: Zawieszenie 147/156/GT - głośno rozmyślam

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar cra3y
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Z4 E89
    Postów
    309

    Domyślnie Zawieszenie 147/156/GT - głośno rozmyślam

    Hej

    Jako, że serio przymierzam się do Alfy (159 raczej chwilowo nie, ponieważ interesujące mnie modele i roczniki są poza moim budżetem - ale kto wie - nie mówię nie ), w kolejności zainteresowania GT, 147, Crosswagon, to przeczesuje to (i nie tylko to) forum w poszukiwaniu "ten typ tak ma".

    Jest powszechnie znane to, że w Alfach GT, 156 (Crosswagon) i 147 zawieszenie jest precyzyjne, ale "liche" na polskich drogach. Tak sobie oglądam elementy owego zawieszenia np.:

    górny wahacz:
    http://t.iparts.pl/161/JTC919/dokume...a-kola-trw.jpg

    czy dolny:
    http://t.iparts.pl/161/JTC104/dokume...a-kola-trw.jpg

    silentblock wahacza:
    http://t.iparts.pl/023/985832/dokume...za-ruville.jpg

    itd... to zacząłem się zastanawiać nad tym, co tam się zużywa oprócz elementów "gumowych" (nie sądzę, żeby wahacze odkształcały się, prędzej wyrabia się elastyczne łączenie między elementami metalowymi).

    Do czego zmierzam, czy jest tu na forum osoba, która zamiast wymieniać "zużyte" wahacze, naprawiła je stosując poliuretany lub przynajmniej je stosowała na tulejach wahacza?
    Czy rzeczywiście z wahaczami dzieje się coś jeszcze, że trzeba je wymieniać w całości?

    PS: nie szukam tutaj druciarstwa czy oszczędzania kosztem bezpieczeństwa, ale sposobu, jak zwiększyć trwałość elementów zawieszenia poprzez zastosowanie lepszych elementów (np. poliuretanów)

    PPS: czy zawieszenie wyrabia się później w modelach lżejszych jak GT 147 w przeciwieństwie do 156 (w szczególności ciężkiego Crosswagona), czy jednak nie ma to znaczenia? (masa auta)

    PPPS: tak, obszukałem forum i wiem, że kilka osób się przymierzało do PU, chodzi mi o to, czy ktoś pojeździł z tak modyfikowanym zawieszeniem i czy faktycznie dłużej to wytrzymało, czy po prostu nie warto

    --
    Pozdrawiam
    K.Gajda(cra3y)
    Ostatnio edytowane przez cra3y ; 25-12-2012 o 21:53

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    Nic by nie stało na przeszkodzie w kwestii wzmocnienia wahacza poliuretanem gdyby nie wybijający się sworzeń, ta usterka kwalifikuje wahacz do całkowitej wymiany ponieważ sworzeń jest nie wymienny, a co do wpływu masy auta do zużycia zawieszenia to oczywiście wpływ jakiś tam jest ale szybsze zużycie zawieszenia spowodowane jest głównie większym naciskiem ciężkiego silnika na przednią oś np. w 2.4 jtd szybciej zużyje się zawiecha niż w 1.9 jtd.

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar cra3y
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Z4 E89
    Postów
    309

    Domyślnie

    Mówimy o tym sworzniu, osadzonym na elemencie elastycznym całkowicie po lewej stronie zdjęcia?

    http://t.iparts.pl/161/JTC104/dokume...a-kola-trw.jpg

    --
    Pozdrawiam
    K.Gajda(cra3y)

  4. #4
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    ponoc są firmy co regenerują sworznie wahaczy, lecz z reguły szybciej zużywają się elementy gumowe niż same sworznie - przynajmniej w oryginalnych wahaczach.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    On nie jest osadzony na elastycznym elemencie, to jest tylko gumowa osłona aby smar nie wyleciał i żeby nie dostawały się zanieczyszczenia, sam sworzeń jest zamocowany na stałe w wahaczu, jak kolega mówił są firmy wykonujące regenerację takich sworzni ale w sumie jeszcze nikt nie dał jasnej odpowiedzi ile taki regenerowany sworzeń wytrzymuje i gdzie najlepiej to zrobić.

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar cra3y
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Z4 E89
    Postów
    309

    Domyślnie

    majster, stąd moje gdybanie nad wymianą gum na PU, jeżeli takie coś może przelatać 1.5-2x tyle, co oryginał, to chyba warto? co do sworzni, to można zastosować materiał lepszy (wytrzymałościowo) niż w oryginale.

    pawel2910, przyjrzałem się innemu zdjęciu i faktycznie jest na stałe (sworzeń).

    Po prostu gdybam, ponieważ gdy bym stał się posiadaczem np. GT i zaczęłaby zawiecha niedomagać, to wolałbym naprawić tak, żeby starczyło na dłużej. Chyba, że TRW nowe starcza na tyle długo, że szkoda zachodu na kombinacje?

    Niech koledzy, którzy wymienili zawias na TRW podzielą się informacją, na ile starczyło?

    --
    Pozdrawiam
    K.Gajda(cra3y)

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Domyślnie

    Górny TRW - 25 tyś. km i koniec - u mnie przy górnych standardowo luz na sworzniu (teraz wymieniłem na OEM, zobaczymy ile wytrzyma). Dolny TRW trzyma się już 30 tyś. km (lub trochę więcej) - żadnych luzów, mam nadzieję że dojeździ obiecywanych 50 - 60 tyś. km. Przy 145 tyś. słychać oryginalne gumy stabilizatora, więc czeka mnie wymiana. Tak to w tylnim przy 114 tyś. km wymieniłem tylko gumy drążków stabilizatora oraz przy 143 tyś. km jeden wahacz wzdłużny, bo miał lekki luz, a ja nie lubię mieć czegoś niesprawnego Tak to poza tym tył jest oryginalny, nic nie ruszane - sprężyny, amortyzatory.
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar cra3y
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Z4 E89
    Postów
    309

    Domyślnie

    Ten nieszczęsny sworzeń musi być z bardzo wątłego materiału.

    Przypomina mi przypadek z innej branży (paralotniarstwo). Pewna firma wykonywała przekładnie pasowe do silników Solo 210 i osadzała duże kółko na ośce ze słabego materiału (małe kółko osadza się na wale silnika). Efekt był taki, że już po 30-40h pracy na górnej ośce robił się luz między łożyskami dużego koła a ośką (ośka się wyrabiała).
    Naprawa polegała na wykonaniu identycznej ośki ale przerabiając na tokarce półośkę samochodową :-) Defekt praktycznie mijał na zawsze (po 200h pracy zmieniało się łożyska na kole a ośka pozostawała wieczna).

    Podejrzewam, że tutaj można sworzeń zastąpić lepszym materiałem (udać się z takim zużytym wahaczem do specjalisty celem określenia składu i twardości oryginalnego materiału sworznia i zastąpić to materiałem o lepszych właściwościach)

    --
    Pozdrawiam
    K.Gajda(cra3y)
    Ostatnio edytowane przez cra3y ; 25-12-2012 o 23:46

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Qki
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Zamość, Lublin
    Auto
    AR 156 2.4 JTD 20V
    Postów
    974

    Domyślnie

    Cytat Napisał cra3y Zobacz post
    Podejrzewam, że tutaj można sworzeń zastąpić lepszym materiałem (udać się z takim zużytym wahaczem do specjalisty celem określenia składu i twardości oryginalnego materiału sworznia i zastąpić to materiałem o lepszych właściwościach)
    To raz, a po drugie to:



    A po trzecie to spisek żarówkowy i tyle w temacie.. Alfa to nie W124 i trzeba się z tym pogodzić .

    PS. Mam całe zawieszenie na TRW i PU w każdym możliwym miejscu i od wiosny jest wszystko cacy.


  10. #10
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,261

    Domyślnie

    mam PU w górnych jeszcze fabrycznych
    po 1,5 roku zaczynają odzywać się sworznie

    wahacze wymienię wiosną na fabryczne, a zdemontowane PU wsadzę w nie jak gumy się wyrobią

    za PU do górnych dałem 200, a za dwa górne dałbym ponad 450...

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Głośno na tylnej kanapie
    Utworzone przez klimucho w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 30-03-2015, 19:43
  2. Syczy / głośno chodzi po odpaleniu 1.6 105 km
    Utworzone przez Nemiks w dziale 147
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-01-2015, 01:08
  3. AR 156 2,4 jtd 20V chodzi twardo i głośno
    Utworzone przez mdmathc w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 30-04-2014, 08:12
  4. 156sw - głośno pracujące tylnie zawieszenie
    Utworzone przez majster w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-08-2013, 19:53
  5. 1.8 ts głośno pracują?
    Utworzone przez ezkg w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-09-2010, 12:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory