Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Temat: Alfa Romeo 156 Selespeed

  1. #1
    cid
    Gość

    Domyślnie Alfa Romeo 156 Selespeed

    Dzień dobry. Mam zamiar stać się posiadaczem AR156 2.0TS ze skrzynią selespeed. Problem polega na tym, że jestem kompletnie zielony i nie wiem nawet na co zwrócić uwagę przy testowaniu takiego auta. Pewnie strach ma wielkie oczy ale tego typu skrzynia budzi moje największe obawy.
    Proszę bardzo o kilka wskazówek praktycznych jak powinno zachowywać się takie auto, a co powinno niepokoić w przy zakupie.

    Z góry dziękuję

  2. #2
    pitt24
    Gość

    Domyślnie Re: Jak podejść do zakupu auta z selespeed ?

    ja kupiłem, jezdziłem i działało...(fakt - faktem po zakupie musiałem wymienić pompe hydrauliki - kupiłem jako uszkodzony)

    jazda selespeedem jest przyjemna, mnie bardzo sie podobało,
    -sprawdz w trakcie jazdy czy biegi wchodzą płynnie,
    -czy redukuje bez problemów, (przy dojezdzie np. do skrzyzowania automat powinien sam zrzucać biegi do 1)
    - po otwarciu drzwi uruchamia sie pompka ładowania hydrauliki (po lewej stronie w okolicach błotnika) jeśli choć trochę znasz sie na mechanice posłuchaj czy pracuje płynnie, czy nie przerywa, po kilku sekundach pompka sie wyłącza - oznacza to gotowość skrzyni do pracy.
    - po przekręceniu kluczyka w stacyjce zaświeca sie kontrolka skrzyni (czerwona) po chwili powinna zgasnąć wraz z innymi.

    -możesz podnieść maske i po lewej stronie na błotniku masz czarny korek zbiorniczka oleju selespeeda, mozesz go odkrecić i sprawdzić stan oleju.Jesli nie zobaczysz oleju - znaczy, ze pompa mogła pracować na sucho a to w perspektywie nie wróży dobrze.

    -zorientuj sie czy w Twojej okolicy jest serwis (zazwyczaj tylko ASO ma o tym pojecie) bedziesz wiedział gdzie podjechac gdyby cos sie dzialo.Swoja droga przed zakupem mozesz podjechac do takiego ASO i poprosic aby skrzynie podlaczyli pod komputer - wtedy dowiesz sie czy nie ma tam ewentualnych błędów, to samo dotyczy silnika.

    - sprawdz czy auto dziala w trybie "city" oraz czy działają przyciski sterowania skrzynią na kierownicy.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    lepiej wcale nie podchodzić. Zorientuj się wcześniej ile kosztuje naprawa skrzyni selespeed. Z tego co słyszałem, może przekroczyć wartość rynkową pojazdu. A wcześniej, czy później i tak się zepsuje, w końcu to automat i do tego nie nowy, lecz używany...
    Taka jest moja opinia.
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  4. #4
    jpok
    Gość

    Domyślnie

    Przychylam się do opinii pitt24. Nic nie zastąpi przyjemności z jazdy selespeedem, choć awarie oczywiscie się zdarzają ale nie mozna zakładać że we wszystkich selespeedach. Kazda skrzynia może sie rozsypać.
    Informacja dla alcesa - selespeed to nie automat.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał jpok
    Przychylam się do opinii pitt24. Nic nie zastąpi przyjemności z jazdy selespeedem, choć awarie oczywiscie się zdarzają ale nie mozna zakładać że we wszystkich selespeedach. Kazda skrzynia może sie rozsypać.
    Informacja dla alcesa - selespeed to nie automat.
    Poniekąd automat, poniekąd nie. Fakt każda skrzynia biegów może się rozsypać, ale nie każdą da się naprawić za relatywnie niewielkie pieniądze.
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  6. #6
    amon
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał alces1
    Poniekąd automat, poniekąd nie. Fakt każda skrzynia biegów może się rozsypać, ale nie każdą da się naprawić za relatywnie niewielkie pieniądze.
    Pozdrawiam.
    - Rafał
    No, co za pesymista. Typowe polskie podejście :wink:

    Posiadam alfę z selespeed od 7 lat, przejechałem ok 150tys. i akurat na selespeed nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa. Działa bez zarzutu.

    Selespeed to tylko sterowanie najzwyklejszej, mechanicznej skrzyni biegów - coś w stylu tiptronika w audi. Co prawda jest to dosyć skomplikowane urządzenie składające się z hydrosiłowników, dużej ilości wszelakich czujników oraz sterowania i nadzoru komputerowego, ale nie oznacza to, iż z tego powodu nadmiernie zawodne. Współczesny samochód to przecież czujniki elektronika łącznie z komputerem sterującym. Selespeed to to samo, skupione w mniejszej całości niż elektronika całego samochodu. I tyle na ten temat.
    Zagrożenie, że padnie jakiś czujnik czy siłownik w selespeed, jest tak jak to, że padnie jakikolwiek element elektroniki całego samochodu. A to, że coś z elektroniki pada jest zawsze prawdopodobne i tego trzeba mieć świadomość kupując jakikolwiek pojazd.

    Ja raczej bym przestrzegał nowicjuszy przed grzebaniem samemu, kierując się, co niektórymi radami, również z tego forum, w pojeździe. Szczególnie właśnie, jeżeli dotyczy to elektroniki.
    Więcej można popsuć niż osiągnąć oczekiwanej poprawy.

  7. #7
    kmito
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał amon
    coś w stylu tiptronika w audi.
    Tiptronic to nazwa marketingowa jak najbardziej klasycznej automatycznej skrzyni biegów z możliwością sekwencyjnej zmiany biegów.

  8. #8
    Administrator weteran Romeo Avatar ozzy
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Opole
    Auto
    Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia Kombi
    Postów
    915

    Domyślnie

    Cytat Napisał amon
    Co prawda jest to dosyć skomplikowane urządzenie składające się z hydrosiłowników, dużej ilości wszelakich czujników oraz sterowania i nadzoru komputerowego, ale nie oznacza to, iż z tego powodu nadmiernie zawodne.
    Mechanikiem nie jestem, ale do takich rzeczy należy podejść ze szczególną ostrożnością. Tylko wizyta w warsztacie przed zakupem. Naprawa bardzo kosztowna. Nawet jeżeli jest to jakiś drobiazg zepsuty, to zanim mechanik się dobierze, sprawdzi, znajdzie, kilka roboczogodzin minie. Tanio nie będzie. Przerabiałem: 4h roboty aby okazało się że jakiś mikrostyk spartolony + 650zł za wiązkę z mikrostykiem. Okrągły tysiączek w sumie zabolało.

    Ktoś posądzal kogos o pesymizm... raczej realizm przy autach starszych niż 5 lat i już bez gwarancji.
    Jest: Outlander II, 2.0MIVEC, CVT, 2WD, Lift
    Były: Mitsubishi Lancer Sportback CYxA 1.8; Ford Mondeo MK3 2.0 DuraTec Ghia; Alfa Romeo 156 2.0 T.S. Selespeed; Alfa Romeo 166 3.0 V6 SporTronic; Honda Civic 1.4i EJ9; Fiat 126p 650.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar bosniak_sg
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Auto
    2.0 JTS GT Selespeed 08r
    Postów
    402

    Domyślnie

    Cytat Napisał amon
    Cytat Napisał alces1
    Poniekąd automat, poniekąd nie. Fakt każda skrzynia biegów może się rozsypać, ale nie każdą da się naprawić za relatywnie niewielkie pieniądze.
    Pozdrawiam.
    - Rafał
    No, co za pesymista. Typowe polskie podejście :wink:

    Posiadam alfę z selespeed od 7 lat, przejechałem ok 150tys. i akurat na selespeed nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa. Działa bez zarzutu.

    Selespeed to tylko sterowanie najzwyklejszej, mechanicznej skrzyni biegów - coś w stylu tiptronika w audi. Co prawda jest to dosyć skomplikowane urządzenie składające się z hydrosiłowników, dużej ilości wszelakich czujników oraz sterowania i nadzoru komputerowego, ale nie oznacza to, iż z tego powodu nadmiernie zawodne. Współczesny samochód to przecież czujniki elektronika łącznie z komputerem sterującym. Selespeed to to samo, skupione w mniejszej całości niż elektronika całego samochodu. I tyle na ten temat.
    Zagrożenie, że padnie jakiś czujnik czy siłownik w selespeed, jest tak jak to, że padnie jakikolwiek element elektroniki całego samochodu. A to, że coś z elektroniki pada jest zawsze prawdopodobne i tego trzeba mieć świadomość kupując jakikolwiek pojazd.

    Ja raczej bym przestrzegał nowicjuszy przed grzebaniem samemu, kierując się, co niektórymi radami, również z tego forum, w pojeździe. Szczególnie właśnie, jeżeli dotyczy to elektroniki.
    Więcej można popsuć niż osiągnąć oczekiwanej poprawy.





    To po co kupować cos co jest jak sam pisałeś dodatkowa złożona elektroniką w samochodzie, która może się zepsuc jak każdy inny element ale nie dodatkowy. Gdy samolot ma na pokładzie 4 osoby i spada do morza, a jak tych osób jest 8 to prawdopodobnie w którym przypadku zginie wiecej??? Jeżeli to byłby "normalny automat" to ok, a jakis wynalazek nie koniecznie z pozytywną opinia no to sorry. Tobie tylko gratulować bezawaryjnej jazdy.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał amon
    No, co za pesymista. Typowe polskie podejście :wink:
    gdyby tak było, nigdy nie kupiłbym Alfy
    a tutaj o proszę - o wilku mowa, całkiem świeży temat:
    http://www.forum.alfaholicy.org/topi...06849e9#143806
    albo:
    http://www.forum.alfaholicy.org/topi...ed-vt10934.htm
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

Podobne wątki

  1. alfa romeo 156 2.0 selespeed
    Utworzone przez xmikix w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-04-2012, 18:09
  2. Alfa Romeo 147 Selespeed
    Utworzone przez adam08 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-06-2011, 22:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory