Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Drogowe pomiary

  1. #1
    Piotr
    Gość

    Domyślnie Drogowe pomiary

    Jako, że przybyło posiadaczy diesli na naszym forum (a zresztą to co napiszę będzie tyczyło się chyba każdego auta turbo doładowanego) chciałem poruszyc bardzo ważny temat jakim jest działanie Turbosprężąrki. Otóż dziś, po tym co napisał mi kiedyś Italiano postanowiłem sprawdzic jakie ciśnienie bije turbina w 1.9TD. Italiano twierdził, że u niego słychac turbine, u mnie kurcze nie, od 3tyś obr/min robi się dosyc głośno, ale żadnego świstu nie słychac

    Wsiadłem w auto i wydarłem z zakładu swojego mechanika (przy okazji mogłem z bliska oglądnąc sobie instalację NX), podpięliśmy manometr i jazda. Silnik ciepły, auto stoi w miejscu, pomiar "na luzie" miernik pokazał 0.5bara :? coś słabo. No to nic, jedziemy na miasto sprawdzic jak turbina zachowuje się pod obciążeniem. W aucie trzy osoby, jedziemy pod górke, 1...2....3 dalej nie było sensu jechac. Wynik 0.8bara, o i już jest lepiej. Do jednego bara jednak jeszcze troszkę brakuje, ale na takie a nie inne ciśnienie wpływ może miec chyba przytkany katazalizator, może długo nie czyszczone Intercooler. Generalnie jakby nie patrzec Alfa ma swoje lata, nie wiadomo kiedy wymieniana turbina (czy w ogóle ktoś kiedyś ją wyminieniał) a ciśnienie seryjne trzyma. Wniosek z tego taki iż nie zawsze turbine musi byc słychac.

    Kolejne pomiary robiłem już przy spokojnej jeździe.
    Jazda do 2300 obr/min wskazówka na manometrze ani drgnie (pokazuje zero), trzeba zaznaczyc iż była to spokojna jazda, czyli naciskałem na gaz bardzo lekko. Od około 2500 obr/min manometr zaczął pokazywac 0.1bara. Po przekroczeniu 3tyś obr/min ciśnienie doładowania wynosiło 0.2bara
    Wychodzi na to, że turbina podczas spokojnej jazdy pracuje pod minimalnym obciążeniem, nie ważne czy zmieniamy biegi przy 2tyś obr/min czy w granicach 3tyś obr/min. Wszystko zależy od tego jak mocno naciskamy na gaz. Każde mocniejsze naciśnięcie na pedał gazu powoduje, że ciśnienie doładowania momentalnie osiąga wartośc 0.4-0.5bara.

    Mam nadzieję, że to co napisałem i zaobserwowałem będzie komuś pomocne :wink:

  2. #2
    Emeryt Fachowiec
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Giulia 2.0 Turbo 200KM '17
    Postów
    2,169

    Domyślnie

    blow-off se zamontuj to bedzie swistu co nie miara
    ktos dawal link do 155 z blow-offem i ladnie swistala

  3. #3
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    to tylko jest 0,8 cisnienie? zawsze myslalem ze ma byc wiecej

  4. #4
    Piotr
    Gość

    Domyślnie

    zgadza się, powinno byc 0.9-1.0bara w zależności od konfiguracji zaworu upustowego. Trzeba jednak miec na uwadze to, że auto legitymuje się już przebiegiem 161tyś km. Katalizator nie ruszany, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle była wymieniana turbina itd.

    Mój mechanik stwierdził, że i tak turbina ładuje mi super ciśnienie. On już robił dwa Golfy3 TDI w których ciśnienie doładowania wynosiło 0.3bara

    Mimo wszystko na ciśnieniu doładowania 0.8bara Alfa jeździ dużo lepiej niż seryjna. W planach jest setup na ciśnienie 1.0-1.1bara zobaczymy jak wtedy będzie się sprawowała Alfa.

    Także nowa turbina w 145 1.9TD powinna pompowac ciśnienie od 0.9 do 1 bara

  5. #5
    madryar
    Gość

    Domyślnie

    Dla przykladu mnie turbo zaczyna dmuchac okolo 3200 tys obrotow(wczesniej na zegarze calkowity spokoj), na 1 biegu jest okolo 0,8 max, na 2 biegu 1 bar(z tego co sie orientuje dla bezpieczenstwa na pierwszych biegach doladowanie jest mniejsze), a na pozostalych dochodzi nawet w piku do 1,2 bara takze jest nawet troszke lepiej niz seria :wink: auto ma przejechane 108 tys i zadnych zmian pod maska, takze jestem zadowolony. Niestety przy mojej turbinie nie za bardzo jest sens podnosic cisnienie poniewaz T25 maksymalnie pompuje 1.3 bara, lepiej wsadzic jakies wieksze turbo i wtedy probowac zabaw z cisnieniem doladowania :wink:


    Pozdro

Podobne wątki

  1. Prośba o pomiary
    Utworzone przez AdamTC w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-11-2014, 00:00
  2. Dziwne pomiary na bagnecie od oleju
    Utworzone przez kobielczak w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 22-09-2014, 18:59
  3. [Giulietta] Światła drogowe
    Utworzone przez Piotriix w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-09-2013, 14:15
  4. Pomiary, diagnostyka, kasowanie błędów, lubuskie zielona góra
    Utworzone przez italianovero w dziale Lubuskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-08-2012, 20:19
  5. Światła drogowe
    Utworzone przez ffej50 w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-07-2009, 20:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory