Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54

Temat: Informacje o 2.5 V6

  1. #1
    bbrys
    Gość

    Domyślnie Informacje o 2.5 V6

    Witam,
    zanim kupiłem swoją pierwszą Alfę to wydawało mi się że dosyś dużo przeczytałem o silnikach 2.0TS zanim się właśnie na taki zdecydowałem. Po wymianie silnika i obróconej panewce w kolejnym (w przeciągu 2 miesięcy, Alfa 156) okazało się ze tak na prawdę to dużo rzeczy o tym silniku dowiedziałem się po awarii.

    Za chwilę prawdopodobnie będę szukał Alfy 156 2.5V6 +LPG do 2000r i chciałbym wiedzieć wszystko co powinienem wiedzieć kupując ten samochód z tym silnikiem. Dużo szukałem na forum i w innych czeluściach internetu ale nic konkretnego nie znalazłem.
    Przede wszystkim interesuje mnie opinia o tym silniku.
    Podobno silnik jest wytrzymały ale chciałbym to potwierdzić. Chciałbym też wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę podczas użytkowania, jak użytkować, słabe strony/elementy tego silnika, jakieś porady, koszty typowych czynności z nim zwiazanych (np wymiana rozrządu, świece) itp.

    Proszę nie komentować w stylu "LPG w tym silniku to profanacja" ponieważ to jest subiektywna ocena którą każdy może mieć inną. Interesują mnie suche fakty.

    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez bbrys ; 31-03-2012 o 15:43

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Jesli ktos od kogo kupisz V6 nie katowal jej, nie oszczedzal na olejach to bedzie Ci sluzyla dlugo. Jak dla mnie bardzo udana konstrukcja ktora odwzajemnia sie jesli sie Ja szanuje ;] koszty kosztami ale cos za cos...
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar kylo1986
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Auto
    166 2.4 20v Fl x2, 159 1.9 8v
    Postów
    1,990

    Domyślnie

    Suche fakty
    - 240 tysięcy na cyferblacie i nadal na lepsze osiągi niż pisze w instrukcji
    - rozrząd to wydatek około 1700 złotyszy (na częściach OEM, czyli prawie orginalnych)
    - świec jeszcze nie wymieniałem, ale z tego co wiem normalne około 300 złotych, platynowe dwa razy tyle co najmniej, ale za to wytrzymują dwa razy więcej
    - do michy wchodzi niezły kociołek oleju z tym że 10W40 to za mało, trzeba lać 10W60, albo 5W50- wymiana co 10 tysi, dolewki według potrzeb, stary właściciel lał litra na 10.000 kilometrów, ja dawałem MaxLive i zszedłem do połowy tej wartości, teraz mam VR1 10W60 i zobaczymy jak będzie (moja wsuwa olej jak daje się jej w palnik, ale tego nie unikniesz bo każdy mówi ze trzeba ją przegonić raz na jakiś czas do odcięcia, ja tak robię na 10 tysiącach z 5 razy)
    - spalanie benzyny to 9 litrów przy 100km/h, ale tu wszystko zależy od nogi, na początku nie dałem rady zejść poniżej 11, ale się nauczyłem
    - spalanie gazu jest o 1,5 litra większe
    - montaż dobrego gazu i porządny gazownik jako monter i problemów nie będzie, takie moje zdanie, co do profanacji silnika to dla mnie serwisowanie na dziadowskich częściach jest profanacją samochodu ale na pewno nie gaz

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    No więc kolego. Ja tez szukalem info o silnikach zanim kupilem co kupilem. I powiem tak - gdzie ty szukales info, ze nie dotarlo do Cię, iż 2.0 to najbardziej awaryjny silnik? Taka jest prawda, chyba ze chcialbys polemizowac.... Ale nie sadze....
    Co do kosztow utrzymania V6, sprawdzalem standardowe koszty typu oleje, swiece, filtry, rozrzad itp i wychodzi 2x drozej no moze 1.5x od 4-cylindrowca. Diesle to nie moja bajka, ale ilosc postow o klopotach z dieslem przekracza te o 2.0 ts. Pewnie troche wynika z faktu iz wiekszosc Alf to klekoty teraz.
    Natomiast nie ma informacji o awariach konstrukcyjnych, w przeciwienstwie do 2.0.
    Za duzo dygresji wyszlo mi w tym poscie, ale wiem co czujesz sam chcialem kupic 1.8 jako mniejsze zlo, ale 2.5 to bezawaryjny silnik, o ile nie zostal zniszczony zła eksploatacja. I dlatego mam v6 a nie 1.8, choc malo braklo. Niestety, jak to zwykle w zyciu, za lepszy silnik, wiecej mocy, lepszy dzwiek, itp itd nalezy zaplacic.
    Z drugiej strony wyzsze koszty v6 moze sie zrownowaza przy wymianach 2.0 co 2 m-ce...
    Pewnie wolalbys zobaczyc twarde cyfry - polecam sklep.intercars.com.pl - w 30 min sam bedziesz wiedzial co ile kosztuje. Rozrzad z wymiana to ok 1000, przednie tarcze i klocki to ok 600-800. I prosze nie pisac ze drogo. To są ceny dobrych produktow, a nie najtanszych na swiecie.
    Oleju wchodzi 6l - 5w50 albo 10w60 - sprawdz sobie ceny dobrych oliwek. I nie, Lotos sie nie nadaje. Wymiana co 10kkm. Paliwo do v6 - cudem bedzie jak zejdziesz ponizej 11l w trasie mieszanej. LPG - oczywiscie, ale dobra instalacja i dobrze zamontowana, czyli wkretki NIE w barany. Stag 300-6 premium, Tomasetto extra, Hana2000 zielona, KME Gold. Sprawdz ceny - dodaj montaz, zbiornik i inne pierdoly. Uwazaj kupujac zainstalowane LPG zeby nie bylo po minimalnych kosztach zalozone po to, aby sprzedac auto.
    Swiece - co 100kkm, sprawdz zawieszenie silnika, pasek mikro i rolki prowadzace, sa z plastiku i wychodzi im uzebrowanie jak sa zuzyte, co niszczy pasek...
    Reasumujac - bierz v6

  5. #5
    bbrys
    Gość

    Domyślnie

    Dzieki za info. Jak w końcu z rozrządem? 1700 czy 1000? Wkretki nie w barany czyli gdzie?

    Nie wiem czy te części są godne polecenia ale tu np znalazlem pierwszą lepszą aukcję z rozrządem:
    http://allegro.pl/rozrzad-alfa-147-1...184360104.html
    Do tego doliczyć robociznę to nie wpowinno wyjść więcej niż 1100

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Skierniewice
    Auto
    Była Alfa Romeo 156 2.5 V6 2000r., jest Giulietta QV, jest Stelvio 280 KM
    Postów
    360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_M Zobacz post
    Rozrzad z wymiana to ok 1000, przednie tarcze i klocki to ok 600-800. I prosze nie pisac ze drogo. To są ceny dobrych produktow, a nie najtanszych na swiecie.
    Oleju wchodzi 6l - 5w50 albo 10w60 - sprawdz sobie ceny dobrych oliwek.
    Reasumujac - bierz v6
    1000zl za rozrzad ok ale chyba bez wymiany.Sam napinacz to koszt rzedu 300-350zl,do tego pompa wody,rolki,uszczelki.Sama wymiana to koszt rzedu 400-450 zl tak wiec za 500-600zl nie kupisz gratow no chyba ze masz po cenach producenta.Olej 10W40 tez daje rade przy normalnej ekspolatacji no ale jak ktos lubi czesto poszalec i jezdzic na pelnych obrotach to 10W60.Co do oleju 5W50 to moge tylko tyle powiedziec co mowil Pablo ze moze powodowac niekontrolowane wycieki.Co do moich doswiadczen to niestety mialem okazje ostatnio robic przy swojej pare rzeczy.Regeneracja maglownicy bo caly olej uciekal to koszt 700zl za calosc,rozrusznik tez 700zl(kto mial okazje to robic to wie ze malo ktory mechanik chce sie podjac naprawy chyba ze ktos kto zajmuje sie Alfami).Poza tym sprawdz dobrze uklad wydechowy po ciezko znalezc zamienniki.Ja za same oryginalne portki placilem 1300zl bo zamiennikow nie ma w ogole.

    ---------- Post added at 22:24 ---------- Previous post was at 22:20 ----------

    Cytat Napisał bbrys Zobacz post
    Dzieki za info. Jak w końcu z rozrządem? 1700 czy 1000? Wkretki nie w barany czyli gdzie?

    Nie wiem czy te części są godne polecenia ale tu np znalazlem pierwszą lepszą aukcję z rozrządem:
    http://allegro.pl/rozrzad-alfa-147-1...184360104.html
    Do tego doliczyć robociznę to nie wpowinno wyjść więcej niż 1100
    W tej aukcji nie masz pompy wody i uszczelki a sama uszczelka to co najmniej 100zl

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    156 2.5 V6 SW jakiś SP, 02r. / 147 1.9 jtd 8v 115km. 3d czerwona :)
    Postów
    2,768

    Domyślnie

    Cytat Napisał bbrys Zobacz post
    Dzieki za info. Jak w końcu z rozrządem? 1700 czy 1000? Wkretki nie w barany czyli gdzie?
    Sorry - myslalem bez napisałem z. Oczywiscie 1000pln to tylko czesci. Wkretki w podstawy wtrysku benz., wtryski gaz pojedyncze. Poszukaj jak zrobil w swojej GrzesiekK. Tak ma być, a nie listwa na pokrywie, dziury w polowie baranow i druciarstwo ogolne.
    Zobacz zdjęcia Grzeska - http://imageshack.us/photo/my-images/835/v610.jpg/ - i kilka następnych.

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    Cytat Napisał mourning Zobacz post
    1000zl za rozrzad ok ale chyba bez wymiany.Sam napinacz to koszt rzedu 300-350zl,do tego pompa wody,rolki,uszczelki.Sama wymiana to koszt rzedu 400-450 zl tak wiec za 500-600zl nie kupisz gratow no chyba ze masz po cenach producenta.Olej 10W40 tez daje rade przy normalnej ekspolatacji no ale jak ktos lubi czesto poszalec i jezdzic na pelnych obrotach to 10W60.Co do oleju 5W50 to moge tylko tyle powiedziec co mowil Pablo ze moze powodowac niekontrolowane wycieki.Co do moich doswiadczen to niestety mialem okazje ostatnio robic przy swojej pare rzeczy.Regeneracja maglownicy bo caly olej uciekal to koszt 700zl za calosc,rozrusznik tez 700zl(kto mial okazje to robic to wie ze malo ktory mechanik chce sie podjac naprawy chyba ze ktos kto zajmuje sie Alfami).Poza tym sprawdz dobrze uklad wydechowy po ciezko znalezc zamienniki.Ja za same oryginalne portki placilem 1300zl bo zamiennikow nie ma w ogole.

    ---------- Post added at 22:24 ---------- Previous post was at 22:20 ----------



    W tej aukcji nie masz pompy wody i uszczelki a sama uszczelka to co najmniej 100zl
    Koledzy, pompy wody się nie wymienia w tym silniku, znawcy V6... Pompa wody jest napędzana z paska osprzętu jak alternator,klima czy wspomaganie. Nie jest częścią rozrządu i wymienia się ją, jak się popsuje. Zbędny wydatek 300złotych i sama wymiana też nie jest taka prosta, bo śruby na 90% są zapieczone.
    Dodajmy że składanie tylko na oryginalnych blokadach z ASO, żadne wynalazki od pana miecia. Wymiana rozrządu banalnie prosta, jak macie blokady + czujnik zegarowy to można zrobić samemu, tylko miejsca mało.

    Oleju to one raczej nie palą, raczej gubią... Najczęściej przez simering wału od strony skrzyni, warto zobaczyć czy tam się nie poci silnik. Jeśli jest czarno - już wiadomo gdzie ucieka olej.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Skierniewice
    Auto
    Była Alfa Romeo 156 2.5 V6 2000r., jest Giulietta QV, jest Stelvio 280 KM
    Postów
    360

    Domyślnie

    Cytat Napisał dcfan Zobacz post
    Koledzy, pompy wody się nie wymienia w tym silniku, znawcy V6... Pompa wody jest napędzana z paska osprzętu jak alternator,klima czy wspomaganie. Nie jest częścią rozrządu i wymienia się ją, jak się popsuje. Zbędny wydatek 300złotych i sama wymiana też nie jest taka prosta, bo śruby na 90% są zapieczone.
    Dodajmy że składanie tylko na oryginalnych blokadach z ASO, żadne wynalazki od pana miecia. Wymiana rozrządu banalnie prosta, jak macie blokady + czujnik zegarowy to można zrobić samemu, tylko miejsca mało.

    Oleju to one raczej nie palą, raczej gubią... Najczęściej przez simering wału od strony skrzyni, warto zobaczyć czy tam się nie poci silnik. Jeśli jest czarno - już wiadomo gdzie ucieka olej.
    Co z tego ze nie jest napedzana paskiem rozrzadu?Chcesz placic dwa razy za ta sama robote to Twoja sprawa no chyba ze sam sobie wymieniasz bo masz czas,miejsce,narzedzia ale nigdy bym nikomu ze znajomych nie powiedzial ze nie wymieniaj pompy bo nie jest czescia rozrzadu.

  10. #10
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar sobieski156
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Knurów
    Auto
    .alfa 147 .bylo alfa 156 2.0 ts , bylo 2,5 v6 24v
    Postów
    149

    Domyślnie

    czesc 2.5v6 cos pieknego ja sie dalem namówic i nie zaluje co do gazu ja mam sekwencje zenit pro i niema najmniejszej róznicy czy to gaz czy benzyna zbiera sie tak samo co do rozrzadu mysle ze da sie zejsc do 1200 z robocizna no oczywiscie zalezy czy chcesz szalec czy do codziennej jazdy jesli chodzi o reszte eksploatacji to faktycznie czesci niesa wiele drosze od tych slabszych wersji a co najpiekniejsze to dzwiek jaki wydaje ten motor radio mozesz zgasic i napawac sie odglosem silnika

    ---------- Post added at 10:44 ---------- Previous post was at 10:40 ----------

    co do pompy wody to wymiana jej jak sie popsuje to niejest prosta sprawa bo trzeba rozgrzebac rozrzad wiec lepiej to dla pewnosci zrobic odrazu

Podobne wątki

  1. Informacje ze Sklepu Klubowego
    Utworzone przez Tuti w dziale Sklep
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 22-05-2024, 08:45
  2. Alfa 156 2.0 JTS opinie i informacje
    Utworzone przez julekul w dziale 156
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27-02-2016, 22:24
  3. Alfa 156 SW prośba o informacje
    Utworzone przez Jaco1984 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 22-11-2015, 21:42
  4. [155] Potrzebne informacje obsługowe
    Utworzone przez kasztelan w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-09-2010, 12:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory