Cześć!

Sprzedam samochód osobowy Alfa Romeo 156 2.4 JTD w nadwoziu sedan (berlina). Jestem pierwszym i jedynym właścicielem samochodu w Polsce (oprócz komisu, który go sprowadził do Polski i zarejestrował), przez co znam jego całą historię w kraju. Auto pochodzi z Włoch, sprowadzone w 2008 roku do kraju, kupiłem go z przebiegiem 139000 km i jeźdżę do dziś, choć ostatnio coraz mniej, bo pod domem stoi następca - AR159.

Samochód jest w stanie ogólnym dobrym, można siadać i jechać na drugi koniec Polski, jednak ma swoje bolączki. Największą z nich jest stan blacharski, co szczególnie widać na progach(osłonach progów) i ogólnie podwoziu. Od razu zaznaczam, że dziur w podłodze nie ma (jedynie w progach), a samochód blacharsko wydaje się do uratowania.
Do zrobienia w dłuższej perspektywie są rzeczy typu: osłony półosi wewnętrzne + krzyżak/tripod prawej półosi, piasty przód (są skorodowane, przez co na nowych tarczach jest wyczuwalne na kierownicy bicie podczas hamowania), należałoby wymienić też węże elastyczne hamulcowe i być może regenerować zaciski. Olej w skrzyni nigdy nie był wymieniany. Klimatyzacja jest do sprawdzenia i nabicia, sprężarka klimy powinna być o.k. Do wymiany jest jedna ze świec żarowych (komplet Bosch swadzany był około 2011 roku). Zawieszenie jest w stanie dobrym, są stuki z gumowych obejm drążka stabilizatora z przodu. Tył ma poliuretan w wahaczach poprzecznych i zwrotnicy do której idą wahacze wzdłużne(ciągnione). W 2016 samochód dostał komplet 4 nowych amortyzatorów Kayaba z osłonami i odbojami - sprężyny są nadal oryginalne. Szyba czołowa wymieniona w zeszłym roku w serwisie na Baranówce w Rzeszowie, reszta szyb oryginalna z 2002.

A teraz o plusach: silnik, prowadzenie, przyjemność podróżowania, design.
Silnik 2.4 JTD 10V CF3 (sterownik Bosch edc15c7) jest bez ingerencji i modyfikacji - ma fabryczne 150KM i jest b. dobrym stanie. Podobnie turbosprężąrka, całe orurowanie (dolot, wydech) - wszystko jest oryginalne i w dobrym stanie. Jedyna modyfikacją jest zaślepienie zaworu EGR pełną zaślepką przed zaworem EGR, co łatwo można zdemontować jesli ktoś ma taką filozofię i podejście.
Skrzynia - 5-cio biegowa, wytrzymała, z ciekawym ustawieniem przełożeń. Ciekawym, bo jadąc po mieście Rzeszowie, nie używa się prawie 5 biegu, a 4 używa się rzadko. Przy 2000 obr./min/ mamy prędkość ok 120 km/h.
Wnętrze jest stosunkowo zadbane, choć kierownica i fotel przedni kierowcy jest już mocno "dotarty".
Oświetlenie/nagłośnienie - auto posiada fabryczny zestaw reflektorów ksenonowych (lampy Carello + przetwornice AL) z samopoziomowaniem i spryskiwaczami lamp w zderzaku - wszystko ciągle działa. Nagłośnienie to również fabryczne dedykowane radio Blaupunkt RNS4 z navi TravelPilot DX - charakterystyczne radio z podświetlanym centralnym ekranem.

Samochód zrobił w moich rękach prawie 220000 km - wiózł mnie do ślubu, woził moje dzieci do porodu, dzielnie towarzyszył mi w czasach budowy. Dzielnie jeździł każdej zimy. Obecny stan licznika 356000 km. Auto zawsze tankowane było do pełna, nigdy nie miało problemów z układem paliwowym - filtr paliwa wymieniany zawsze co 2 lata lub 60000km. Olej przez 10 lat lany był Motul 10w40 (synergie+ 6100), ostatnio wlany był Lotos 5w40 pełny syntetyk.
Sprzęgło wymieniałem 2 razy: pierwsz raz rozleciał się docisk ze starości, a drugi raz to jakby awaria zamiennika Valeo po około 2 latach. Obecnie siedzi również Valeo.
Koło dwumasowe jest najprawdopodobniej oryginalne, nigdy przeze mnie nie wymieniane, jedynie kontrolowane były luzy w rękach przy 2-krotnej wymianie sprzęgła - nadal sprawne. Starałem się dbać o dwumas, co nie jest łatwe, bo samochód ma ogromny moment obrotowy, co czuć zaraz przy ruszaniu.

Blacha - tutaj jest sporo do poprawy. O ile maska, wszystkie drzwi, dach, sa w dobrym stanie, to błotniki dołem (przód i tył), progi od spodu, podłoga i klapa tylna są do poprawy (na klapie tylnej schodzi jedynie klar).

Cała historia tankowań i napraw samochodu do wglądu na stronie https://www.motostat.pl/vehicle-stats/9256 - rejestrowałem każde tankowanie samochodu od 2008 roku(!), każde.

Samochód latem jeździ na kołach Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 225/45R17 a zimą Nokian WRD3 205/55R16. Oba sezony oryginalne alfowskie alufelgi.

Cena: 4500 PLN - oczywiście do negocjacji, sprawa z mojej strony otwarta, w cenie są 2 komplety kół wspomniane wyżej.

Foty: https://drive.google.com/drive/folde...ev?usp=sharing


Jeśli ktoś ma ochotę uratować to auto - zapraszam do pytań, oględzin i kupna. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.


ps. Ogłaszam się tutaj, zanim oferta trafi na portale ogłoszeniowe.


L.