Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Temat: [159] Światła dzienne z drogowych w 25min

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie [159] Światła dzienne z drogowych w 25min

    Po kilku próbach znalezienia odpowiednich przewodów wreszcie udało mi się zamontować moduł ściemniający światła drogowe do 30% mocy, tym samym umożliwiający używanie ich jako świateł dziennych.
    W/g przepisów UE na kloszu lamp dziennych musi być oznacznie RL, ale dotyczy to samochodów wyprodukowanych po 2011, natomiast starsze nie muszą jego mieć - dotyczy to tylko oznaczeń na lampach drogowych lub mijania, działąjących ze zmniejszoną mocą jako dzienne ( analogiczne rowiązanie stosowane w bmw e39, tam też nie ma oznaczeń rl na kloszach - mowa o starszych rocznikach )
    To tyle tytułem wstępu

    Mam nadzieję, że załączone zdjęcia, ułożone w kolejności pracy pomogą w montażu modułu.

    Opis oparłem na module SD-2 ale jego rodzaj tu nie znaczenia, przewody będą takie same przy innym ( chyba, że chodzi o moduł połączony z siecią CAN, realizuje on też funkcję doświetlania zakrętów, ale to temat na inny tutek )

    Tak więc zaczynamy:

    -otwieramy skrzynkę bezpieczników obok akumulatora, uzyskujemy dostęp do zlącz, znajdujących się pod spodem - interesuje nas pierwsze z prawej strony:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL1.jpg
Wyświetleń:	387
Rozmiar:	36.9 KB
ID:	103689

    -wyciągamy wkład z wtyczki odchylając boczne zaczepy, ułatwi to na znalezieni trzech przewodów: + po zapłonie, oraz dwóch zasilających lampy długie - odpowiednie nr styków to 30, 22 i 25 - na zdjęciu poniżej są już podłączone przewody do modułu za pomocą złączek zaciskowych - oczywiście można polutować przewody jak kto woli lub zastosować lepsze złączki z żelem, zapewniające wodoszczelność połączenia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL2.jpg
Wyświetleń:	541
Rozmiar:	40.2 KB
ID:	103690

    -teraz trzeba zaizowolać wiązkę i zamov0cować wkład w obudowie oraz włożyć wtyczkę w gniazdona zamknąć skrzynkę bezpieczników:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL3.jpg
Wyświetleń:	807
Rozmiar:	38.2 KB
ID:	103691

    - teraz montujemy masę układu - będzie potrzebny klucz 12:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL4.jpg
Wyświetleń:	470
Rozmiar:	40.4 KB
ID:	103692

    - teraz w wiązce z lewej strony identyfikujemy przewód sterujący lampą pozycyjną - ma kolor żółto-zielony i łączymy go z przewodem modułu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL5.jpg
Wyświetleń:	816
Rozmiar:	38.6 KB
ID:	103693

    -izolujemy wiązkę:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL6.jpg
Wyświetleń:	391
Rozmiar:	42.4 KB
ID:	103694

    -oraz sprawdzamy działanie układu - działa !!:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DRL7.jpg
Wyświetleń:	648
Rozmiar:	40.0 KB
ID:	103695

    Pozdr.

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Kazek
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Poz
    Auto
    156 1,9 M-jet 150KM 2005r
    Postów
    423

    Domyślnie

    Cytat Napisał variatore Zobacz post
    W/g przepisów UE na kloszu lamp dziennych musi być oznacznie RL, ale dotyczy to samochodów wyprodukowanych po 2011, natomiast starsze nie muszą jego mieć - dotyczy to tylko oznaczeń na lampach drogowych lub mijania, działąjących ze zmniejszoną mocą jako dzienne ( analogiczne rowiązanie stosowane w bmw e39, tam też nie ma oznaczeń rl na kloszach - mowa o starszych rocznikach )
    To tyle tytułem wstępu
    Nie, nie są - spełniają tylko wymogi, ale nie są homologowane jako pracujące w trybie "dzienne"
    Ostatnio edytowane przez Kazek ; 31-07-2013 o 20:13
    156 1,9 M-jet 150KM 2005r

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kazek Zobacz post
    Nie, nie są - spełniają tylko wymogi, ale nie są homologowane jako pracujące w trybie "dzienne"
    Ja nikomu nie każę montować tego modułu , na pewno jest to lepsze niż dołożone ledy, które świecą słabiej niż mój knob przy rowerze.

    Przy okazji, garść informacji o światłach dziennych z elektrody:

    "Pozwólcie, że dorzucę garść konkretów, bo z lektury wątku przebija totalny chaos. Polska jest członkiem porozumienia UN, w którym określa się cały zestaw norm dla wyposażenia pojazdów. Światła do jazdy dziennej opisane są rozporządzeniem nr 87 normy E/ECE/324, E/ECE/TRANS/505. Po tych kluczach znajdziecie tę normę bez problemu. Teraz najważniejsze konkrety dotyczące świateł do jazdy dziennej:

    sposób formowania wiązki:
    - wiązka skupiona eliptycznie, świecąca na wprost, czyli tak samo jak światła drogowe (inaczej zwane 'długimi')!

    - jasność w osi świecenia:
    minimum 400cd
    maksimum 800cd

    - kątowy rozkład natężenia jest symetryczny i opisany jest w w/w normie (aneks nr 3), ale przykładowo w PIONIE wymaga się minimum 70% jasności dla kąta 5 stopni i minimum 20% jasności dla kąta 10 stopni. W POZIOMIE wymagania minimalne są następujące: 90% dla 5 stopni, 70% dla 10 stopni, 25% dla 20 stopni.

    Jak widać, optymalna jest skupiona wiązka eliptyczna, skierowana osią główną 'na wprost', czyli równolegle do osi podłużnej pojazdu.

    Drugim wnioskiem jest, że jako zamiennik (dopuszczony normą) świateł do jazdy dziennej można stosować światła drogowe 'długie' (!!) ALE po obniżeniu mocy (np modulacja PWM, albo szeregowe połączenie włókien) tak, żeby w osi nie emitowały więcej niż 800cd!! i mniej niż 400cd.

    To tyle w skrócie, cała norma nie jest aż taka długa, zachęcam do lektury."

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    dobre, tylko czy przygłupi krawężnik cos z tego zrozumie czy od razu zabierze dowód bez zbednych wyjaśnień ? Wiesz, nie ważne kto ma rację. Ważne kto ma władzę.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Evo666
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    159 2.0 JTDm 09r
    Postów
    462

    Domyślnie

    Przyjazny manual. Dzisiaj w Tychach kogoś widzialem wlasnie z tak przerobionymi długimi. Funkcje spełnia jednak 159tka wygląda z przodu dośc średnio, z daleka nie mogłem rozpoznac czy to 147ka czy cos innego. Wgląda jak by miała zeza :-) Podziekowania sie należą.

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Kazek
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Poz
    Auto
    156 1,9 M-jet 150KM 2005r
    Postów
    423

    Domyślnie

    Cytat Napisał variatore Zobacz post
    Ja nikomu nie każę montować tego modułu , na pewno jest to lepsze niż dołożone ledy, które świecą słabiej niż mój knob przy rowerze.

    Przy okazji, garść informacji o światłach dziennych z elektrody:

    "Pozwólcie, że dorzucę garść konkretów, bo z lektury wątku przebija totalny chaos. Polska jest członkiem porozumienia UN, w którym określa się cały zestaw norm dla wyposażenia pojazdów. Światła do jazdy dziennej opisane są rozporządzeniem nr 87 normy E/ECE/324, E/ECE/TRANS/505. Po tych kluczach znajdziecie tę normę bez problemu. Teraz najważniejsze konkrety dotyczące świateł do jazdy dziennej:

    sposób formowania wiązki:
    - wiązka skupiona eliptycznie, świecąca na wprost, czyli tak samo jak światła drogowe (inaczej zwane 'długimi')!

    - jasność w osi świecenia:
    minimum 400cd
    maksimum 800cd

    - kątowy rozkład natężenia jest symetryczny i opisany jest w w/w normie (aneks nr 3), ale przykładowo w PIONIE wymaga się minimum 70% jasności dla kąta 5 stopni i minimum 20% jasności dla kąta 10 stopni. W POZIOMIE wymagania minimalne są następujące: 90% dla 5 stopni, 70% dla 10 stopni, 25% dla 20 stopni.

    Jak widać, optymalna jest skupiona wiązka eliptyczna, skierowana osią główną 'na wprost', czyli równolegle do osi podłużnej pojazdu.

    Drugim wnioskiem jest, że jako zamiennik (dopuszczony normą) świateł do jazdy dziennej można stosować światła drogowe 'długie' (!!) ALE po obniżeniu mocy (np modulacja PWM, albo szeregowe połączenie włókien) tak, żeby w osi nie emitowały więcej niż 800cd!! i mniej niż 400cd.

    To tyle w skrócie, cała norma nie jest aż taka długa, zachęcam do lektury."
    Czyli tak jak napisałem. Spełnia wymogi tej normy, tzn wszystkie parametry są ok ale bez głupiego napisu RL /DRL

    a to jest to rozporządzenie:
    Regulamin EKG ONZ nr 87 określa specyficzne wymagania dotyczące świateł do jazdy dziennej, nr 48 natomiast wymagania techniczne dla pojazdów (implementowany poprzez Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów[...]).
    Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 1200 kandeli.
    Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy to 25 cm˛
    Automatyczne włączanie/wyłączenie świateł dziennych równocześnie z włączeniem/wyłączeniem zapłonu (ECE-R48). Światła mogą się nie włączyć, jeśli: pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów i znajduje się ona w pozycji P lub zaciągnięty jest hamulec ręczny lub pojazd nie ruszył z miejsca od czasu włączenia zapłonu.
    Włączanie i wyłączenie świateł dziennych bez użycia dodatkowych narzędzi.
    Automatyczne wyłączenie świateł dziennych przy włączeniu świateł mijania lub przeciwmgłowych (jednakże nie przy krótkotrwałym włączeniu świateł drogowych).
    Światła powinny mieć naniesiony w sposób trwały znak homologacji E razem z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego certyfikat (np. E04 Holandia, E11 Wielka Brytania, E1 Niemcy, E20 Polska), oznaczenie typu reflektora RL wraz z numerem wersji regulaminu na podstawie którego otrzymany został certyfikat (aktualnie RL00), numer certyfikatu oraz nazwę producenta. Oznaczenia nie mogą być zmywalne lub łatwo usuwalne i powinny być widoczne po zamontowaniu świateł.
    Konstrukcja świateł nie powinna umożliwiać ich serwisowania. W przypadku uszkodzenia choćby jednej diody, światło należy wymienić na nowe.
    Nie jest wymagane utrzymanie maksymalnej odległości 40cm od obrysu pojazdu (przepis wprowadzony 6 poprawką Regulaminu EKG ONZ nr 48, 18.11.2012).
    156 1,9 M-jet 150KM 2005r

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał Evo666 Zobacz post
    Przyjazny manual. Dzisiaj w Tychach kogoś widzialem wlasnie z tak przerobionymi długimi
    Może moją 156 FL bo jak tak mam

    S3 mini wyklepało!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar rychuslu89
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Poznań, Poland
    Auto
    alfa romeo 166 t.s.
    Postów
    862

    Domyślnie

    Aa do Alfy 156 przed liftem też da sie tal zrobic?

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kazek Zobacz post
    Czyli tak jak napisałem. Spełnia wymogi tej normy, tzn wszystkie parametry są ok ale bez głupiego napisu RL /DRL

    a to jest to rozporządzenie:
    Własnie ten głupi napis rl/drl to klucz do sukcesu: jak auto jest starsze niż 2011 to tego oznaczenia nie będzie nawet na reflektorach, które pełnia rolę świateł dziennych ( wtedy nie było takich wymogów homologacyjnych ) - nie pisze o OSOBNYCH lampach do jazdy dziennej, bo jak wynika to z zacytowanego przez ciebie rozporządzenia dotyczy lamp z ledami, nie z żarówkami - zobacz ten fragment:

    "Konstrukcja świateł nie powinna umożliwiać ich serwisowania. W przypadku uszkodzenia choćby jednej diody, światło należy wymienić na nowe."

    Z drugiej strony wynikałoby z tego że światła do jazdy dziennej NIE mogą być na żarówkach zwykłych tylko na ledach, ale to jest sprzeczność - patrz starsze modele aut z dziennymi pracującymi z drogowych FABRYCZNIE.
    No ale to jest temat na inne forum, może prawne

    Pozdr.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Evo666 Zobacz post
    z daleka nie mogłem rozpoznac czy to 147ka czy cos innego
    EE, jak nie rozpoznać 147 od 159 ??? Oczywiśćie miałem też 147 ale nawet bez świateł to widzę róznicę

  10. #10
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Evo666
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    159 2.0 JTDm 09r
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaboleq Zobacz post
    Może moją 156 FL bo jak tak mam
    Czarna 159ka

    Cytat Napisał variatore Zobacz post
    EE, jak nie rozpoznać 147 od 159 ??? Oczywiśćie miałem też 147 ale nawet bez świateł to widzę róznicę
    Z daleka widzisz tylko grill i dwa swiatla dzienne blisko niego.

Podobne wątki

  1. [159] Światła dzienne w drogowych
    Utworzone przez unocinquenove w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 01-09-2015, 10:57
  2. Światła dzienne z drogowych.
    Utworzone przez andy1980 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-11-2014, 19:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory