Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy 1234567
Pokaż wyniki od 61 do 67 z 67

Temat: [156] wskażnik ciśnienia oleju

  1. #61
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    @ tomito,
    Zwróć uwagę, że są dwa rodzaje dodatkowych zegarów tj działające w sposób analogowy i w sposób cyfrowy.
    Oba rodzaje potrzebują też dwóch różnych czujników jeśli chodzi o ciśnienie oleju i tak, analogowy (bulwa) można dostać za 30zł, a cyfrowy (smukły) znalazłem w cenie 130zł, kilka postów wyżej.

  2. #62
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Thumbs up

    Cytat Napisał cuoreventi Zobacz post
    @ tomito,
    Zwróć uwagę, że są dwa rodzaje dodatkowych zegarów tj działające w sposób analogowy i w sposób cyfrowy.
    Oba rodzaje potrzebują też dwóch różnych czujników jeśli chodzi o ciśnienie oleju i tak, analogowy (bulwa) można dostać za 30zł, a cyfrowy (smukły) znalazłem w cenie 130zł, kilka postów wyżej.
    Trafna uwaga kolego! Dzielą się przecież na aktywne i pasywne. Pytanie, które lepsze? Czy warto zainwestować w pasywny czujnik dobrej marki czy może iść z duchem czasu i wybrać aktywny? Nie ukrywam, z aktywnym byłoby prościej, forma dostarczanego sygnału czyni je bardziej elastycznymi patrząc na jego obróbkę z poziomu MCU. Przyszłość to aktywne wykonywane w technologii MEMS czy SOS. Także chyba na tych się skupię. Minus? Trzeba dostarczyć stabilizowane napięcie do czujnika, nie wiem czy także odpowiednio odfiltrowane od zakłóceń linii zasilających w pojeździe.

    Przejrzałem katalog FAE i powiem, że trochę tego mają. Byłoby co wybrać. Ceny aktywnych to np. 180 PLN szt.

    http://www.fae.es/catalogos/Descarga..._Ilustrada.pdf

    Zadanie na jutro (a raczej już dziś):

    - znaleźć czujnik stosowany w dużej ilości aut
    - dotrzeć do danych czujnika
    - dobrać czujnik temperatury na podobnej zasadzie co ciśnienia
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  3. #63
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Pasywnych się używa tylko wtedy, kiedy sam wskaźnik jest zupełnie analogowy. Nie wiem czy jest sens robienia tego w tym projekcie..

  4. #64
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Arrow Update 25/02/2013.

    Mały update:

    - wybrano mikrokontroler, mikromocowy układ z rdzeniem ARM Cortex-M0, posiada wszystko czego potrzebuję, jest tani, pracuje w szerokim zakresie temperatur, stosowany w automotive;
    - wybrano wstępnie wyświetlacz OLED, kwestie dopasowania do obudowy Control Check Unit
    - czujnik ciśnienia oleju, temperatury zostanie wybrany z gamy Facet lub FAE (w zapasie VDO, choć drogo), przy okazji dziękuję za "pomoc" Magneti Marelli Polska - zlewka na całego, nie omieszkam napisać do centrali we Włoszech w podobnym zapytaniem wspominając że lokalnie mnie olano;


    Co do wykorzystania Infocentera.

    Miałem taki pomysł, ale nie da się prosto dołożyć funkcjonalności do niego. Można zostawić sam LCD, ale sam moduł sterownika trzeba wykonać od nowa, dopisać soft etc., a to nie jest takie proste bo przecież trzeba by zachować jego obecną funkcję, a to jest tajemnicą firmware jaki tam siedzi. Chętnie bym się do niego dobrał, ale to znacznie więcej pracy, przede wszystkim jak napisałem o zadbanie aby dotychczasowe funkcje zostały zachowane. Korci mnie, ale wiem że to znacznie więcej pracy. Punktem wejściowym do takiego zabiegu byłoby zdobycie pełnego opisu okablowania - pin to pin, gdzie, do jakiego modułu, jaka funkcja czy odczyt stanu logicznego, czy komunikacja, czy odczyt sygnału z czujnika do ADC. Do tego trzeba by dobrać się do samego sterownika - jaki układ tam siedzi, może się da wyciągnąć soft i podejrzeć co robi, taki hardware hacking.

    P.S. Właśnie znalazłem MCU na którym oparli sterowanie Infocentera
    P.S. 2 - zdobyłem opis złączki + oznaczenia kolorem przewodów... tyle że muszę z duńskiego opis przetłumaczyć.

    Także Krusz - może jest nadzieja na wykorzystanie wyświetlacza i sterowania Infocenter'a.
    Ostatnio edytowane przez tomito ; 26-02-2013 o 00:05
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  5. #65
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar stopczyk26
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Malczyce
    Auto
    Peugeot 407 3.0 V6 211KM 2005, Peugeot 307 1.4 88KM 2005
    Postów
    473

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomito Zobacz post
    Tak się w trąciłem w wątek mierników ciśnienia oleju nie opisując dokładnie co mam w zamyśle.

    Tak więc uważam, że brak wskaźników ciśnienia i temperatury oleju, a przynajmniej ciśnienia to błąd w TS 16v czy JTS w naszych 156 (bowiem rozwiązanie dotyczy AR 156). Ponieważ jestem niesamowitym estetą nie podobają mi się zegary np. w słupkach czy podmiana środkowego zegara z panelu na wskaźnik ciśnienia o innej tarczy, podświetleniu etc. Myślałem, gdzie by tu upchnąć ów wskaźnik aby nie naruszyć stylistyki deski 156-tki. Wpadłem na pomysł aby osadzić go tu:

    Załącznik 86499

    czyli w module, który nazywa się "Control Check Unit", na rysunku opatrzony numerem 3. Jak wygląda rozwiązanie - zamiast panelu przedstawiającego piktogramy wkładam do w/w modułu wyświetlacz OLED o podobnym rozmiarze (mam już namierzony), kolorowy. Wyświetlacz OLED posiada już kontroler graficzny zintegrowany. To jest interfejs do użytkownika. Modułem sterującym jest mikrokontroler (z certyfikacją dla automotive). Komunikuje się on z wyświetlaczem po szeregowej magistrali. Z drugiej strony dysponuje 3 wejściami ADC dla czujnika ciśnienia oleju, temperatury oleju oraz do pomiaru napięcia na zaciskach akumulatora. Dodatkowo zestaw linii I/O ma być interfejsem do standardowej złączki do "Control Check Unit" bowiem pełna funkcjonalność ma być zachowana.

    Jak działa? Po przekręceniu kluczyka w MAR widoczny będzie klasyczny zestaw piktogramów (w tym migający airbag czy też "zapnij pasy" widoczny przez zadany czas). Gdy przekręcamy kluczyk w pozycję AVV przełącza się obraz, gdzie mamy tło czerwone, jasna czcionka i grafika (kolorystyka, czcionki jak Infocenter czy fabryczne radio po FL) - na wyświetlaczu pojawią się 3 podstawowe dane - ciśnienie oleju, jego temperatura oraz napięcie ładowania akumulatora. Taka informacja będzie obowiązywać do:

    a) wyłączenia zapłonu
    b) gdy któraś kontrolka sygnalizacyjna nie zgłosi problemu/usterki, np. zapali się ładowanie (oczywiście wcześniej zobaczymy, że napięcie spada mając taki odczyt) - standardowe wyprowadzenia do "Control Check Unit" będą sprzężone z liniami przerwań mikrokontrolera. Program będzie obsługiwał przerwania, gdy któreś pojawi się odpowiednia procedura przełączy "kontekst" z danych informacyjnych z czujników do standardowej konfiguracji, gdzie pojawi się w okienku odpowiedni piktogram (jak na standardowym Control Check Unit). Usterka musi być usunięta aby moduł zaczął wyświetlać informacje z czujników normalnie.

    Tak wstępnie wygląda działanie modułu. Oczywiście, popracuję jeszcze nad tym aby maksymalnie uelastycznić rozwiązanie.

    Problemy na dzień dzisiejszy:

    - dobór czujnika ciśnienia oleju (najdroższy element zestawu)
    - wersje 156 przed FL i po FL mają różne informacje wyświetlane na Control Check Unit
    Z niecierpliwością będę śledził ten wątek bo pomysł zaproponowany przez kolegę tomito spodobał mi się przeogromnie i z uwagi na to że już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zamontowania u siebie takiego czujnika to na chwilę obecną już jestem zdecydowany na montaż takiego cudeńka w Alfie . Pozostaje mi tylko życzyć powodzenia w realizacji projektu i czekać na chwilę kiedy to będzie można takowy nabyć.

  6. #66
    Użytkownik Romeo Avatar Abidibi1509
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Świecie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD 150 KM, 147 FL 1.9 JTD 116 KM
    Postów
    2,376

    Domyślnie

    Duzo mnie roboty byś miał gdybyś zdecydował się na montaż zegara na desce, no i bardziej by się rzucał w oczy. Ale rozumiem, że Cię to nie interesuje

  7. #67
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar stopczyk26
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Malczyce
    Auto
    Peugeot 407 3.0 V6 211KM 2005, Peugeot 307 1.4 88KM 2005
    Postów
    473

    Domyślnie

    Cytat Napisał Abidibi1509 Zobacz post
    Duzo mnie roboty byś miał gdybyś zdecydował się na montaż zegara na desce, no i bardziej by się rzucał w oczy. Ale rozumiem, że Cię to nie interesuje
    Dokładnie, nie chcę dodatkowych zegarów. Gdyby odpowiadałoby mi to to już dawno byłyby zamontowane.

Podobne wątki

  1. [159] Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju
    Utworzone przez SimonV w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-08-2015, 08:25
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-01-2015, 14:33
  3. [MiTo] Twinair 105 - Kontrolka oleju i silnika i poziom oleju na bagnecie.
    Utworzone przez PanPe w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-08-2014, 01:44
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-04-2014, 19:08
  5. słyszał ktoś o tym oleju / dodatku do oleju DJSMP
    Utworzone przez lukas1983 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 21:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory