Strona 3 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 61

Temat: składanie elektryczne lusterka

  1. #21
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Leszno
    Auto
    Gulietta 1,4 T MA 170 KM
    Postów
    1,008

    Domyślnie

    Zarejestrowałem się na tym forum.
    https://nuovabravoklub.pl/viewtopic.php?f=41&t=19
    Właśnie czytam co koledzy wymyślili. Przyznam że nie jest to ,, wielka " elektronika.Jakieś dodatkowe zasilanie przekaźników przez bateryjki..... i pocięta i sztukowana wiązka.Zrobiłbym to inaczej.
    Dziś jednak nie mam czasu na przestudiowanie tych schematów bo mam to wszystko na lapku w pracy.Generalnie kol. bubu321...w naszym przypadku ze sterownika wychodzą dwa kable do lusterka prawego sterujące zamknięciem łączone wewnątrz sterownika z silniczkiem lusterka lewego.Chyba należy skorzystać z tych kabli które idą już pod deską i wpiąć się w nie rozdzielając obwód w drzwiach lewych np. przekaźnikiem zasilanym od centralki drzwi lewych.Jeśli centralka działa / do otwarcia drzwi po wyłączeniu silnika / podaje napięcie na przekaźnik / a ten zachowuje fabryczne połączenia silniczków z centralką w drzwiach /.Po wyłączeniu centralki przekaźnik odłącza silniczki zamykania lusterek od układu a my możemy już bezkarnie podać napięcie np. zamykające lusterka np. z komparatora porównującego 4 napięcia z modułu komfortu zamykania okien przytrzymując dłużej pilota.Generalnie....chcemy zamknąć lusterka ..przytrzymujemy dłużej pilota tak jakby chcielibyśmy zamknąć wszystkie szyby. Przy wejściu do auta układ automatycznie otworzyłby lusterka bez jakiejkolwiek ingerencji pilota czy przycisków.Jutro przemyśle schematy...choć trochę jestem zaganiany w tym tygodniu.Wszystkie sygnały znajdują się w drzwiach kierowcy.Należałoby zrobić układ który rozpozna podanie zamknięcia 4 szyb..porówna jednoczesne napięcia na silniczki 4 szyb i przez układ czasowy / czasu zamknięcia lusterek / poda napięcie na silniczki po wcześniejszym odłączeniu linii silniczków od centralki.W momencie otwarcia drzwi należy znaleźć napięcie które ponownie przez układ czasowy poda napięcie na silniczki lusterek w odwrotnej polaryzacji.Można też wykorzystać np. najprostszy alarm CAN i jego przekaźnik odcinający pompę paliwa itd. W naszym przypadku po zamknięciu drzwi przez pilota i uaktywnieniu ,, alarmu " po CANie on zamknąłby przez układ czasowy / aby nie spalić silniczków / nasze lusterka.Trochę jednak przedraża to nasze lenistwo zamknięcia lusterek paluszkiem .
    Ostatnio edytowane przez andrzejm36 ; 26-09-2016 o 20:30

  2. #22
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,469

    Domyślnie

    A nie lepiej zwykły przekaźnik czasowy?

    Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  3. #23
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - can jest lepszy i bezpieczniejszy.
    - warunki dla CAN-a
    - jeśli ((włącz_alarm) i (temperatura_zew > 3 st C)) to (zamknij_lusterka).
    - jeśli ((wyłacz_alarm) i (temperatura_zew > 3 st C)) to (otworz_lusterka).
    - do podpięcia do CAN-a używamy CAN-click, czyli nic nie lutujemy w magistrali CAN.
    - potem stosujemy Can Logistic, wszystko ze strony www.formula.pl
    - jest tylko jeden warunek, że panowie mają te kody cana już zdjęte z samochodu.
    ps.
    - doczytałem, że mają wersję ktróra sama się synchronizuje do auta.
    - czyli można stosować rózne modele aut.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	can-click.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	27.4 KB
ID:	211667  
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 28-09-2016 o 10:33
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  4. #24
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Leszno
    Auto
    Gulietta 1,4 T MA 170 KM
    Postów
    1,008

    Domyślnie

    Myślałem że ten temat pozostawie sobie na wieczory zimowe...Czeka mnie jeszcze malowanie auta itd. Ale jeśli to będzie gotowiec tylko do podpięcia to też jestem zainteresowany.Napisałem do tej firmy z prośba o specyfikacje i kontakt pisząc o naszym forum.Zobaczymy co odpisza i jakie to są pieniądze.

  5. #25
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    - a mi właśnie odpisali z formula.pl.
    - kodów can nie udostępniają dla Giulietty.
    - zajmuja się tylko telematyką aut a raczej produkcja urzadzeń.
    - "Can click" czyta tylko kody po can, nie potrafi wysłać tych kodów do magistrali.
    - no cóz, bańka pekła teraz tylko analizator CAN do ręki i sniffować.
    - po zebraniu kodów zaprogramować Arduino Duo i wsadzić do auta.
    - fajnie byłoby jak by się dało wsadzić to we wtyk OBD mikro.
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  6. #26
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    AR G
    Postów
    1,126

    Domyślnie

    ciekawy temat, przydałoby się to składanie

  7. #27
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Leszno
    Auto
    Gulietta 1,4 T MA 170 KM
    Postów
    1,008

    Domyślnie

    kupiłem i trochę przerobię po swojemu ...zobaczymy co z tego wyjdzie
    http://allegro.pl/przelacznik-szyb-w...048617085.html
    Ostatnio edytowane przez andrzejm36 ; 03-10-2016 o 20:00

  8. #28
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Leszno
    Auto
    Gulietta 1,4 T MA 170 KM
    Postów
    1,008

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	83.7 KB
ID:	212129Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	89.3 KB
ID:	212130
    Nie powinno być dużych problemów z przerobieniem naszych lusterek. Na rysunku pierwszym mamy w module H 051 schemat sterowania zamykaniem lusterek. Nóżka A4 stały plus z aku , nóżka B6 sterowanie aktywacją zamykania / gaśnie po otwarciu drzwi /.Czyli musimy zrobić układ, który będzie podawał przez jakiś moment zasilanie na B6 i zwierał przycisk bistabilny.Bardzo prosto można to zrobić na mikro przekaźniku do sterowania tego / czasowego układu / można wykorzystać rys.2 sygnał z pinu, 1 który podawany jest z B.C dla komendy comfort closing / czyli zamykanie wszystkich szyb przy przytrzymaniu pilota /.Nie wiem jeszcze jak poradzić sobie z otwarciem lusterek. Można wykorzystać sygnał / plusa / z B.C podawanego znowu na B6, czyli aktywacja możliwości sterowania zamykaniem lusterek...ale jeśli ich wcześniej nie zamkniemy to przy wsiadaniu lusterka nam sie zamkną same.Jak dojdzie do mnie zakupiony moduł na allegro to sprawdzę czy nie ma możliwości podpięcia się pod przerzutnik. Musi być jakiś układ który przełącznikiem bistabilnym zmienia stany na wyjściu i steruje dalej elementem wykonawczym podającym napięcia na silniczki.
    Ostatnio edytowane przez andrzejm36 ; 04-10-2016 o 12:39

  9. #29
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    Nie powinno być dużych problemów z przerobieniem naszych lusterek
    - nastała zima, więcej czasu, czyli czas pomyśleć jak skladać lusterka w G.
    - schemat podany na forum Bravo odpada, nie zmieszczą się te dwie baterie na 12 V do silników lusterek.
    - poniżej schemat naszego modulu sterowania lusterkami i szybami w G.
    - jedna zła informacja , nie ma tam szyny CAN.
    - druga gorsza , jest bardzo mało miejsca w tym sterowniku.
    - do sterownika idą tylko dwa sygnały napieciowe, stałe 12 V sygnał RH i sygnal C.enable (Comfort Enable).
    - z tego też powodu chyba należy pomyśleć o sterowaniu zdalnym np. poprzez moduły blueTooth.
    - moduł nadajnika gdzieś zainstalowany obok BCM z modułem BlueTooth (BT) Master czyli HC-5.
    - moduł odbiornika BT HC-6 doczepiony do sterownika szyb.
    - nadajnik musi tylko dostać sygnal o włączeniu alarmu, wysyła polecenie droga radiowa a odbiornik "naciska" klawisz zamknij (otwórz) lusterka.
    - czy to robic z CAN-a , czy z sygnału centralnego zamknięcia drzwi, to już sprawa dyskusyjna.
    - podtrzymanie chwilowe napięcia w sterowniku szyb można zrobić na superkondensatorach (Gold-Cap) tak 1 Farad na 15V.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat ogólny.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74.8 KB
ID:	219290   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HC-05_to_HC-06_CircuitDiagram1.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	50.8 KB
ID:	219291  
    Ostatnio edytowane przez bubu321 ; 08-01-2017 o 21:52
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  10. #30
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2010
    Mieszka w
    Leszno
    Auto
    Gulietta 1,4 T MA 170 KM
    Postów
    1,008

    Domyślnie

    bubu321 .. ja wstępnie zrobiłem już jakieś próby.Nie jest to „ wielka elektronika „ a w zasadzie symulacja załączenia przycisku zamykania / otwierania lusterek z podaniem zasilania na układ. Cały układ zbudowany został na tzw. gotowcach
    http://allegro.pl/modul-przekaznika-...dhMTUxNGYzYw==
    Wyszedłem z założenia, że nie ma sensu bawić się w projektowanie i wytrawianie płytki za takie pieniądze a jeśli projekt by nie wypalił to mam moduły czasowe, które mogę kiedyś wykorzystać .
    Zakupiłem dwie sztuki ukł.AWZ-525 i rozpocząłem próby. W pierwszej kolejności należy podpiąć się w ścieżki na naszym module sterowania lusterkami i szybami. Na zdjęciu pierwszym na schemacie zaznaczyłem kolorami miejsca, do których polutowałem kabelki, które należy połączyć z naszym sterownikiem.
    Zielony i brązowy …zwarcie przycisku zamykania/otwierania lusterek
    Niebieski – zasilanie układu wyłączane przez BC po otwarciu drzwi. Należy układ oddzielić poprzez diodę, aby napięcie po załączeniu stacyjki nie wracało na układ sterownika
    Czarny – masa
    Czerwony – zasilanie układu z akumulatora. Dla zabezpieczenia auta postanowiłem to napięcie poprowadzić przez dodatkowy bezpiecznik 2 A 
    Żółty – jest to napięcie pochodzące z BC do sterowanie funkcji komfort zamykania i otwierania wszystkich szyb. Zdjęcie 2.

    Zasada działania
    Postanowiłem wykorzystać do sterowania zdalnego zamykania lusterek funkcję komfort- możliwość domykania szyb w aucie. Wiadomo, że nie domykamy szyb zimą, nie będzie problemu z oblodzonym lusterkiem. Po opuszczeniu auta również domykamy wszystkie szyby. Poza tym nie jest to funkcja automatyczna tylko taka, którą wedle potrzeby sami wywołujemy. Istnieje pewna zwłoka działania układu. Zamykanie lusterek startuje po kilku sekundach od wywołania domykania szyb. Chodzi o nie przeciążanie układu i o uzbrojenie ponowne modułu samochodu. W momencie dłuższego przytrzymania przycisku zamykania na pilocie podawany jest sygnał, / choć woltomierz wskazuje wzrost z 12V do 18V / w rezultacie następuje chwilowy spadek napięcia w momencie startowania wszystkich szyb / metoda prób i błędów / kabelek żółty. Ukł. AWZ-525 ma możliwość sterowania impulsem dodatnim jak i masą. Należało tylko poprzez dzielnik napięcia dobrać odpowiedni moment zadziałania układu. Poprzez dzielnik rezystor 10K i PR 10K należy tak ustawić PR, aby przy zadziałaniu podnoszenia szyb impuls spadku napięcia / ok 2 sek. / wysterował układ na wejściu S-.Reszta to już prosta sprawa. Na zdjęciu mamy widok dwóch sterowników czasowych / lewy, prawy /.Lewy po impulsie startowym załącza nam poprzez przekaźnik NO napięcie na czas zadziałania zasilania modułu samochodu ok. 7 sek. W tym również czasie startuje drugi / Prawy / układ czasowy, ale jego przekaźnik załącza się, jako przejście dla napięcia z przekaźnika pierwszego układu w momencie rozłączenia NC / styki zwierają się przy braku napięcia na cewce /.Czyli jeśli Lewy ustawimy na 7 sek. a prawy na 4 sek. To napięcie dodatnie, które przejdzie najpierw przez pierwszy przekaźnik poczeka te 4 sek. na rozłączenie przekaźnika drugiego i będzie trwało 3 sek. do momentu wyłączenia pierwszego układu. I właśnie tym napięciem sterujemy dodatkowy przekaźnik zwierający nam styki przycisku zamykania / otwierania lusterka / kol. Zielony i brązowy /.Czasy te również zostały dobrane metoą prób i błędów, dlatego ten dodatkowy przekaźnik. Czyli mamy dwa napięcia. Pierwsze steruje modułem samochodu podając zasilanie na ok. 7 sek. Drugie zwiera nam przycisk zamykania lusterek na czas 3 sek. po upływie 4 sek. Oczywiście te czasy możemy regulować w zakresie od 1-60 sekund / brak zwory na układzie czasowym AWZ-525 – czytaj instrukcja /.
    Koszt budowy takiego układu to ok. 100 PLN / 2x 31, przesyłka 10, pudełko 12, dodatkowy przekaźnik 10 /. Czy warto? Ocenę pozostawiam kolegom. Ja jednak przyzwyczajony byłem przez ostatnie auto do tej funkcji i trochę mi tego w alfie brakowało. Aktualnie w związku z tym że zamykanie lusterek sterowane jest spadkiem napięcia występują problemy przy odpalaniu auta ..występuje w tym momencie spadek nap. na lini sterowania zamykaniem .całość odłączyłem i czeka do wiosny na wymyślenie impulsu sterującego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170109_082113.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	37.7 KB
ID:	219298Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170109_082129.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	25.9 KB
ID:	219299 .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	89.2 KB
ID:	219296Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9E54120F-D060-409A-81E1-040C6DDB215B.JPEG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	116.9 KB
ID:	219297Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	84.6 KB
ID:	219300Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	89.3 KB
ID:	219301
    Ostatnio edytowane przez andrzejm36 ; 09-01-2017 o 08:56

Podobne wątki

  1. [159] Składanie elektryczne lusterek zewnętrznych
    Utworzone przez Arthcc w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 23-12-2019, 10:06
  2. Automatycznie składanie lusterka
    Utworzone przez lbk1 w dziale GT
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-04-2015, 21:55
  3. Elektryczne składanie lusterek
    Utworzone przez Garos w dziale 166
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 12-09-2014, 23:19
  4. [159] Radio, Blue and me, elektryczne składanie lusterek
    Utworzone przez Avii93 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-03-2014, 13:44
  5. [146] Elektryczne składanie lusterek
    Utworzone przez nebeu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 20-12-2011, 18:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory