Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: 2.0 dłuższy postoj auta

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    457

    Domyślnie 2.0 dłuższy postoj auta

    Witam, od jesieni do wiosny praktycznie nie użytkuje stelvio, auto stoi w suchym garażu. Czy zalecane jest przepalenie i przejażdżka co jakiś czas czy lepiej zostawić go w spokoju, na wiosnę wymienić olej i w drogę? Jeśli odpalać i jeździć to co ile? Kwestie akumulatora, opon itp. pomijam, chodzi głównie o silnik. Z góry dziękuje za wszelkie porady, auto u mnie zostaje na dłużej więc chce jak najlepiej.
    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Giorgio
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Stelvio First Edition
    Postów
    381

    Domyślnie

    Czytałem na tym forum ze nawet tydzień czy 10 dni bez odpalania ma negatywny wpływ na MultiAir module. Nie umiem tego wytłumaczyć. Potwierdził to jednak moja diler w Niemczech stwierdzając ze MA moze wie uszkodzić po długim postoju (czyli braku smarowania.) Nie jestem w stanie więcej powiedzieć ale pewnie warto na to dogłębniej spojrzeć. Moze inni maja więcej informacji. wyglada mi na to ze nie chodzi tylko o to ze olej obcieknie i "wyschną pewne czesci" ale moje cos więcej. ???

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    457

    Domyślnie

    Ciekawa uwaga, chociaż nie każdy użytkuje auto codziennie więc to byłaby spora porażka z tym multiair em. Ja nawet w sezonie letnim kiedy auto użytkuje więcej to odpalam i robię trasę co 3-4 tygodnie.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    AR Giulietta 1.4 170 KM/Mustang 3.7 V6
    Postów
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał Giorgio Zobacz post
    Czytałem na tym forum ze nawet tydzień czy 10 dni bez odpalania ma negatywny wpływ na MultiAir module. Nie umiem tego wytłumaczyć. Potwierdził to jednak moja diler w Niemczech stwierdzając ze MA moze wie uszkodzić po długim postoju (czyli braku smarowania.) Nie jestem w stanie więcej powiedzieć ale pewnie warto na to dogłębniej spojrzeć. Moze inni maja więcej informacji. wyglada mi na to ze nie chodzi tylko o to ze olej obcieknie i "wyschną pewne czesci" ale moje cos więcej. ???
    Nie twierdzę, że nie ma w tym ziarna prawdy, ale to byłby jakiś absurd. A co z autami, któe u dilerów na placach staly grube miesiace nieodpalane itd.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Multiair nie działa bez oleju. Nigdy nie uruchamiałem Giulii po dłuższym postoju, więc nie wiem jak wygląda procedura startu kiedy nie ma oleju w MA w GME, ale w Giulietcie 1.4 MA uruchomienie po kilku tygodniach postoju to kręcenie rozrusznikiem 15sekund co m/w minutę aż zaskoczy. Czasem 5 minut, czasem mniej.

    Cytat Napisał bronek90 Zobacz post
    Witam, od jesieni do wiosny praktycznie nie użytkuje stelvio, auto stoi w suchym garażu
    Zależy. Ja mam tak ze Spiderem 916 który ma zimowanie. Zależnie czy mam dla niego czas czy nie mam 2 procedury zimowania:
    - tankuje na 75%, odpinam aku, pompuje +0.6 bara w opony i tak stoi
    - co 2 tygodnie uruchamiam i robię rundkę dookoła komina jak pogoda pozwala tak aby wszystko się rozgrzało, jak nie to wracam do punktu 1.

    W przypadku Giulietty jak postoi to potem trzeba uruchomić Multiair jak opisałem wyżej. W Giulietcie dużo łatwiej wypiąć aku niż w 916 czy Giulii czy Stelvio. Na razie nie mam procedury na Giulię bo muszę się dowiedzieć jak wygląda uruchamianie GME po postoju.
    Ostatnio edytowane przez Imć ; 27-10-2021 o 22:11

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    457

    Domyślnie

    Stelvio stało u mnie nieodpalane najdłużej półtora miesiąca i żadnych problemów z rozruchem nie było pod względem MA. Podejrzewam, że najbezpieczniej co 3-4 tygodnie przejechać się te 15-20 km jak będzie sucho i byle do wiosny

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    dodatkowo podepnij mu prostownik z podtrzymanie napięcia i po kłopocie

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Imć Zobacz post
    Multiair nie działa bez oleju. Nigdy nie uruchamiałem Giulii po dłuższym postoju, więc nie wiem jak wygląda procedura startu kiedy nie ma oleju w MA w GME, ale w Giulietcie 1.4 MA uruchomienie po kilku tygodniach postoju to kręcenie rozrusznikiem 15sekund co m/w minutę aż zaskoczy. Czasem 5 minut, czasem mniej..
    nie bardzo rozumie - czyli jak? nie chce Ci odpalić po dłuższym postoju?

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    MultiAir nie znosi dłuższego postoju? Czyli jak auto przyjeżdża na plac do dilera i czeka na klienta pół roku to przed wydaniem lista zadań do odhaczenia to wymiana MA? Tak samo auta sprowadzane z USA, które najpierw stoją na placu a potem się naprawiają kilka miesięcy?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Imć
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    WJ
    Auto
    Giulietta MA TCT, Giulia 2.0T Veloce, Spider 916 1.8 TS
    Postów
    520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    nie bardzo rozumie - czyli jak? nie chce Ci odpalić po dłuższym postoju?
    No jak nie ma oleju w MA to chwilę trzeba poświęcić by ten olej w MA się znalazł.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    457

    Domyślnie

    Jasne z akumulatorem, ciągle jedynie mam dylemat, którego pewnie nikt nie rozwieje czy lepiej żeby przestał sobie w tym garażu do wiosny, czy jednak raz w miesiącu ten rozruch i kilkanaście km do rozgrzania zrobić. Szukając w necie informacji natykałem się na możlwość wystąpienia korozji wewnątrz silnika przy długim postoju, zapiekania się pierścieni itp. jednak nie wiem co by się musiało dziać by takie problemy się pojawiły skoro tam wszystko w oleju. Patrząc na MA to pewnie coś prawdy w tym jest, że długie przestoje mu nie służą, domyślam się, że z racji tego, że przez pierwsze chwile po odpaleniu zanim moduł napełni się olejem to pracuje na sucho. Więc reasumując dla MA najlepiej byłoby go nie ruszać do wiosny i jak ma chodzić na sucho to lepiej raz na wiosne niż co miesiąc, co do silnika i innych podzespołów pewnie rozgrzanie i rozruszanie choćby raz w miesiącu mniej szkody wyrządzą niż długi bezruch.

Podobne wątki

  1. Zakup auta w komisie film. Czyli jak handlarze robią auta na sztukę
    Utworzone przez Łukasz 166 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-05-2020, 14:56
  2. Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 11-03-2020, 23:10
  3. Moc Auta Z LPG
    Utworzone przez polkop w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-07-2013, 20:14
  4. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-01-2013, 14:37
  5. dlugotrwaly postoj
    Utworzone przez alces1 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-05-2010, 16:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory