Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Kupno i wymiana parownika

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    12

    Domyślnie Kupno i wymiana parownika

    Cześć, byłem dzisiaj w serwisie klimatyzacji i pan stwierdził że do wymiany jest parownik. Więc zrobiłem szybkie rozeznanie i zdaje się że jest to tragedia, raz że parownika nigdzie nie można dostać a dwa że trzeba auto rozdzierać do gołej blachy?! Tzn. chyba, ja się nie znam, tak przynajmniej ktoś na forum pisał (nie mogę dodać linka ale tytuł wątku to "Parownik wymiana"

    Generalnie to się chciałem spytać czy jeśli nigdzie nie dostanę tego parownika to jestem teraz skazany na jazdę bez klimy?

    We wtorek jeszcze jadę do innego serwisu żeby się upewnić czy dwie różne osoby stwierdzą to samo.

    Z góry dzięki za odp

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał dunai Zobacz post
    Cześć, byłem dzisiaj w serwisie klimatyzacji i pan stwierdził że do wymiany jest parownik. Więc zrobiłem szybkie rozeznanie i zdaje się że jest to tragedia, raz że parownika nigdzie nie można dostać a dwa że trzeba auto rozdzierać do gołej blachy?! Tzn. chyba, ja się nie znam, tak przynajmniej ktoś na forum pisał (nie mogę dodać linka ale tytuł wątku to "Parownik wymiana"

    Generalnie to się chciałem spytać czy jeśli nigdzie nie dostanę tego parownika to jestem teraz skazany na jazdę bez klimy?

    We wtorek jeszcze jadę do innego serwisu żeby się upewnić czy dwie różne osoby stwierdzą to samo.

    Z góry dzięki za odp
    Jak ten miły jegomość to sprawdził? Parowniki padają niezbyt często. To dobrze chroniony element układu klimatyzacji.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Jak ten miły jegomość to sprawdził? Parowniki padają niezbyt często. To dobrze chroniony element układu klimatyzacji.
    Sprawdził to tak że miał jakiś ten sprzęt, wprowadził jakiś gaz (nie wiem czy to był wodór czy azot czy co) do układu klimatyzacji i potem sprawdził i ten gaz jak dobrze rozumiem wykrywał z nawiewów w kabinie czyli tak chyba stwierdził że z parownika to ulatuje (a jak rozumiem nie powinno)

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Tak mi się wydaje że próbę szczelności robi się azotem. Problem jest taki że to główny składnik powietrza więc ciężko z wykrywaniem .
    Po wbiciu azotu test jest na zegarach (czy wskazówki nie opadają). Potem to już szkół jest tyle ilu specjalistów. Jedni psikają wodą z mydłem i czekają na bańki (małe wycieki), inni jadą na słuch (duże wycieki). "Nabijacze maszynowi" lubią używać barwnika UV (jeśli klimę da się w ogóle nabić) i szukają endoskopem z podświetleniem UV.

    Nie wiem jak w AR159 dokładnie jest zbudowany układ (nie miałem na szczęście okazji rozbierać) ale wydaje mi się, że po wewnętrznej stronie zaworu rozprężnego też by mogło uciekać z efektem udającym rozszczelniony parownik.

    Jak długo układ trzyma ciśnienie?

    P.S.
    Ja bym Ci polecił jedno. Jeśli masz pewność, że to parownik to goń na pomarańczowy portal zakupić używkę jeśli nowych faktycznie się nie da dostać.

    EDIT:
    Tak faktycznie są takie zestawy azot+wodór + czujnik wodoru
    Moim zdaniem sprawdzenie tym czy przy kratkach wykrywa wodór to jest dalej naprawa "na ślepo". Bo element nie został sprawdzony i nie zlokalizowano konkretnego miejsca wycieku.
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 01-05-2023 o 20:52

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    12

    Domyślnie

    Okazało się że to zawór i chłodnica klimy, po wymianie wszystko szczelne
    Ostatnio edytowane przez dunai ; 27-06-2023 o 11:21

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał dunai Zobacz post
    Okazało się że to zawór i chłodnica klimy, po wymianie wszystko szczelne
    To Ci się upiekło .
    Jeśli można wiedzieć ile taka przyjemność obecnie kosztuje z rozpiską na poszczególne elementy i nabicie?

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    12

    Domyślnie

    zawór z vectry c - 300zł, chłodnica z nissensa za 450, nabicie za darmo po znajomości

Podobne wątki

  1. [147] Wymiana / Kupno głosników wysokotonowych
    Utworzone przez Fr4yta w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-04-2020, 13:40
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-02-2018, 14:21
  3. Linka zmiany biegów.Wymiana i kupno
    Utworzone przez Arkel w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-08-2014, 21:31
  4. Porada Gaz wymiana parownika
    Utworzone przez solaris2007 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-10-2010, 14:26
  5. [155] kupno i wymiana tuleji whacza tylnego?
    Utworzone przez ufty w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 08-08-2009, 18:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory